Vlastní fotografování dětí, úprava fotek, atd. Rady?

nebe
23. dub 2010

Už mě omrzelo focení dětí obyč digitálem, ale zaujalo mě focení zrcadlovkou. Jen nevím jakou si pořídit. Prosím o radu zkušnějších maminek,které už taky omrzely obyčejně napraskané fotky ale žádná ta nej.....🙂

lukava
11. srp 2011

hurá, super diskuse...už se tady někdo ptal...jak lze udělat čb fotku s barevným zvýrazněním nějakého předmětu...prý to umí photoshop, ten mám a ne a ne to tam objevit, photoshop dobrý, ale moc intuitivní program to teda neni ; )
ten gimp je i free verze?
@blanka.k
@olbramka

lasetka
11. srp 2011

@jaa Fotky jsou krásný už jsem koukala výš na fotky ivarei a právě o něm hodně uvažuju...ale je to těžký výběr 🙂
@olbramka No zatim bych chtěla nějakej v levný třídě takže tak okolo 11000 +- ,ale už v sadě s objektivem...Já bych ani tolik neváhala,vybrala bych canon,ale koukala jsem na ceny na netu a kdybych chtěla objektiv se stabilizátorem tak už je to cenově dražší a nejsem si jistá jestli do něj chci pro začátek tolik investovat když i další příslušenství je celkem drahý...je mi jasný že pak budu chtít dokupovat,ale budu muset zase dlouho šetřit tak si musim ted koupit něco abych mohla hned fotit aspon trochu hezky 🙂 Nikon se mi zdá že má ty objektivy v sadě lepší,ale fakt se nevyznam...ale strašně mě zaujal ten pentax...co si o něm myslíš?je mi jasný že každej bude věřit svej značce,proto jsou dobrý tyhle velký diskuze každej řekne svý a já to pka zhodnotim 😀

olbramka
11. srp 2011

@lukava ten gimp je právě free, proto jsem ho předtím zmínila. ale já ho jinak neznám, nevim, neumim...
v ps např. takto http://www.baby-cafe.cz/modules.php?name=Conten...

@lasetka pentax jsou taky určitě skvělý foťáky, jen prostě ty objektivy pak - nemaj toho tolik, nebo je to dražší, nebo musíš k alternativnímu výrobci, což nejni vždy úplně ok (třebas že správně ostří jeden z několika kusů a tak...) a nevim, seťák u canonu tuším stabilizátor má, ale on nejni až tak potřeba u těchhle 18-55 objektivů... neteř má ten nikon, je s ním spokojená, ale to já byla nejdřív s canoním taky... ale brzo mě to přešlo 😅 😝 no, to jsou rady, co? 😅

lasetka
11. srp 2011

@olbramka naopak,jsem ráda fakt za vše pač kdybys fakt věděla jakej já jsem amatér,větší by se těžko hledal 🙂 ale vždycky mě bavilo fotit nevim proč jsem si něco nepořídila dřív 🙂 takže ty jsi vyzkoušela i canon a nikon se ti zdá lepší? no já právě na toho pentaxe četla nějaku recenzi a tam právě psal že na to jdou i starší příslušenství a i od jiných značek či co (kdybych mlela nějaký kraviny tak to ber s rezervou prosím 😀 ),tak jsem myslela že bych to pak sháněla levnějc a i větší výběr,no vidiš,a to je to proč se ptam více lidí,jeden totiž nestačí 🙂 no asi vážně pujdu do toho nikona...ten pentax se mi zdá super,ale koukam že nikon je taková lepší klasika,jediný co si myslim že má ten pentax do plusu je ten stabilizátor...

olbramka
11. srp 2011

@lasetka nene, já jsem canonista, nikon má neteř a je taky spoky... s tím příslušenstvím, tak to nevim, jestli to má stejný bajonet? fakt nevim... to neřeknu 🙂 jo on má ten pentax stabil. v těle? ještě bych Ti poradila, skoč si do nějakýho foto-šopu, vyzkoušet, jak Ti padne do ruky.. já jen co vim, tak canon proti nikonu - o hodně levnější objektivy ....u těch lepších objektivů je pak rozdíl i 20 tisíc... třeba 😉

jaa
11. srp 2011

@olbramka Já jsem ted byla na promo akci,kde byl Canona NIkon.A ohledně těch objektivů.Bylo mi řečeno,že to ení pravda,že je má NIkon dražší.Říkal,že nemají žádný stejný typ a,že Nikon objektivy ,když jsou o něco dražší,tak je dáno více funkcemi,nebo kvalitnějšímy skly. 😉 Docela jsem se tam i zdržela.bylo to velmi zajímavé...Nikon má ted třeba nový objektiv pevnou 38 a hrozně ho chválí.Má motor i stabilizátor...

hehena
11. srp 2011

@olbramka MOC DĚKUJU! 🙂

gisminka
11. srp 2011

Ahoj, zdarvim podelší době.
@ivarei to je mi líto ☹ Já jsem přesně ta matka, co je dobrá kořist pro zloděje, se divím, že jsem ještě nedopadla stejně jak ty. Taky nechám batoh na kočáru a lítám za dětma. Tak hlavně, ať se ti s novým foťákem dobře fotí 😉
@blanka.k taky hrůza, s tou kartou. ☹ Držím palce, ať se data nějakým zázrakem zachrání. Já nedávno fotila kamarádce svatbu, byla to taková neformální akce, takže jediný fotograf jsem tam byla já (kromě členů rodiny, ale ti se během obřadu moc nemohli přemísťovat samozřejmě). No a přijdu domu, chci to natáhnout do kompu, a píše mi to, že složka je prázdná. Holky, já málem hrůzou omdlela. Nakonec se ukázalo, že chyba je někde v tom počítači a manžel to nakonec rozběhal, ale byly to okamžiky čirého zoufalství.

gisminka
11. srp 2011

@lasetka no já mám canon a jsem spokojená, ale je fakt, že ten setový objektiv je sice asi levný, ale jinak nic moc. Ale ze začátku jsem byla nadšená i z něj 😉 Já nejvíc využiju jejich portrétní 50tku. Stála pár korun a fotí výborně, myslím, že v této cenové kategorii nemá konkurenci. A IS při běžném focení moc potřeba není, jestli se ti teda nějak extrémě netřese ruka. 😀 Akorát mi přijde, že ty nové canony už nějak nejsou to ono, mají sice video a výklopný displej, ale přijde mi, že jinak se nijak moc v kvalitě neposouvají (teda mám na mysli ty přístroje za dostupnou cenu, ty profi jsou určitě super). Nikon nesleduju, třeba je to lepší. Doporučuju si to všechno nejdřív osahat. 😉

lasetka
11. srp 2011

@gisminka
@olbramka Díky za názory holky 😉 ...a jakej objektiv je tedy pro začátek na canon nejlepší? a stačí pro začátek do výbavy jen objektiv nebo se mam koukat třeba i po nějakym blesku nebo filtrech apod. ?

@jaa Prosimtě stačí pro začátek ten setovej objektiv?myslím že je to 18-55 AF-S některý má i VR...jen nevím co to je za funkci 😅

gisminka
11. srp 2011

@lasetka hele já začínala s tím seťákem a byla spokojená. Postupně jsem zjistila, že jsou i lepší, ale na to zaučení je i seťák dobrej až až. a jak jsem psala, jsem nadšená z toho fixního EF 50mm, stál asi jen 2 litry a fotí senzačně. Blesk bych nechala na později, je nejlepší naučit se bez blesku, zkusit si, co všechno si bez blesku můžeš troufnout, když si hraješ s ISO atd. Interní tam stejně mít budeš. Taky záleží, co chceš hlavně fotit. Já si nejdřív koupila jen foťák a hromadu literatury, rozkoukávala se, dělala si seznam, co všechno potřebuju a přiváděla manžela k zoufalství 😀

blanka.k
11. srp 2011

@lasetka Určitě běž do Canonu nebo Nikonu, na nic jiného bych nekoukala 😉 Taky sjem slyšela, že Nikon má dražší příslušenství a je prý těžší, nemám srovnání a nezkoumala jsem to, tak netuším.
VR je redukce vibrací = stabilizace přímo v objektivu, u objektivu do cca ohniska 70 bych to vůůůbec neřešila. Třeba na 18-105 jsem to používala a pak samozřejmě na objektivy 55-200, 70-300 atd., tam je to docela fajn věc, teď mám 24-70 a jde to taky i bez ní, vůbec mi to nechybí. Seťák pro začátek určitě stačí, ale pokud budeš fakt fotit, ne že si řekneš, že je zrcadlovka moc těžká a složitá a bude ležet v koutě, tak za rok (možná dřív) se budeš poohlížet po jiným 😀 😀 😀 (nejen moje zkušenost 😀 )
A co se týče financí, většinou ještě k foťáku potřebuješ paměť.kartu )apsoń Nikon je v setu nedává, pokud to není nějaká akce), počítej 500,- (lepší jsou 2, já třeba někdy zapomenu kartu v čtečce a pak někam jedu a divím se, teď mi jedna při focení odešla, tak aspoň pár fotek na druhou), nějakou brašnu (pokud nemáš něco většího od videomaery nebo starého digitálu, ale tam se to většinou nevlízá), taky od 500,- nahoru, náhradní baterka (neznačková cca 500,-), polarizační filtr na focení venku (500-2000,-)
Ext.bleks je suepr, já už ani jinak v interiéru nefotím, ale nekupovala bych si žádný z tědh nejlevěnjších, ony mají dost blbou vlastnost, že třeba nejdou naklápět a natáčet na všehcny strany a pak chceš třeba bleskat odrazem o strop/stěnu atd. a zjistíš, že to prostě nejde natočit. Ty extretní bleksy prostě nejsou dělaný na to, aby se s něma fotilo napřímo 2m od lidí/dětí . na to jsou docela silný a dělají nepěkný stíny. O strop, stěnu se ti to krásně zjemní, žádné tvrdé stíny atd. Canon i Nikonmá tyhle střední třífy kolem 5000, 6000 (ty levné za cca 3000,-)

lasetka
11. srp 2011

@gisminka No já přivádim přítele už ted...pořád mu o tom povídam,vsadim se že mu to leze jednim uchem tam a druhym ven,ale aspon dělá že ho to zajímá 😀 no mam slušný dilema...přítel je pro canon já spíš pro nikon...asi rozhodne až detailní prohlídka v obchodě 🙂 fotit chci hlavně venku,když mi to pujde tak bych možná fotila i v interiéru...ale to až dýl...zatim prostě jen pro zábavu,chci mít hezký fotky malý a mam ráda přírodu...takže asi tak... zatím děkuji za rady 🙂
@blanka.k No už jsem to taky zase zkrouhla na nikona a canona 🙂 já vim že oba jsou super,že jima nic nazkazim,jen se právě bojim toho,že si jeden vyberu a po čase mi rupne a budu chtít ten druhej nebo úplně jinej....což se klidně může stát takový rupání mam hodně často 😀 proto dělam mega průzkum...nikdy jsem nic takhle nezkoumala 🙂 teda s těma objektivama jsem fakt ráda za doporučení,ale já vůbec nemam šajna na co se jakej používá,co znamenají ty parametry 😅 ...já jsem fakt totální začátečník...nikdy jsem se o to nějak zvlášt nezajímala,to mi ruplo asi před tejdnem,tak jsem začla jednat...ale focení m bavilo vždycky,zas tak šílená nejsem 😀 jen je to všechno nějak vymakanější,musim se toho hrozně moc naučit...ale jde to pomalu...jak to tady pročítam tak si přijdu jak kdyby to bylo napsaný čínsky 🙂

jaa
11. srp 2011

@lasetka stačí..VR je stabilizátor. 😉 Hlavně,focení ti nedělá ani tak tělo,ikdyž samozřejmě,čím dražší,tím více funkcí,ale objektiv..A,těch si můžeš nakoupit mraky...Já chci tu 35 a pak tele..To mi bude stačit🙂Jinak baterku zatím náhradní nemám a karty kupuji na aukru.Velmi kvalitní jsou Lexar,ale to mi zatím přijde zbytečné.Stejnou službu za nižší cenu poskytne Patriot.Polarizák a UV filty mám od f.Polaroid.Cena kolem 200kč jeden.

blanka.k
11. srp 2011

My máme s manželem mimo společného účtu na inkaso atd. jinak každý svoje účty, takže jsem ráda, že to jde mimo něj. On má taky svoje koníčky, to zase já se radši neptám, kolik co stálo 😀 😀 😀 😀 A protože mám známé fotící maniačky, tak otravuju je, tak má ode mě pokoj, stejně se v tom nevyzná, vůbec ho to nebaví. Tak jako jde mimo mě to jeho 😀

@lasetka tak 18-55 je rozsah ohnisek (18 je takový standart na focenní krajinek, prostě toho, kde potřebujš co největší záběr, aby se ti tam toho hodně vlezlo 😀 ) a 55 je maximální zoom (takže jak kdyby 3x zoom, není to moc, je to úplně nejlebnější objektiv co většina nabízí)
za tím je za lomínkem nějké číslo třeba 18-55 /3.5-5.6 to je clonové číslo, obecně, laicky...čím nižší číslo, tím víc světelný objektiv je, tím lepší fotky dělá při horším světle a taky čím nižší to číslo je, tak tím na fotkách můžeš udělat rozmazanější pozadí třeba za lidma :D (no snad jsem to popsala pochopitelně)
nějaké vzoorové fotky jsou tady....jinak se značí "f"
http://www.fotoradce.cz/jak-optimalne-nastavit-...
Pokud je objektiv zoomovací, tak tio první udává minimální clonu, co jde nastavit při nejmneším ohnisku a to druhé číslo při maximálním zoomu (pak jsou objektivy s pevným zoomem a to pak vypadá označení takto 35/1.8....takže ohnisko to má 35 a min.clona jde 1.8)
AF je autofokus (automatické ostření)
pak jsou tam písmena jako F, G, atd...to je typ objektivu, jselti je to nma klasickou zrcadlovku nebo FF , atd.(ty jsou dražší, profi)
VR...redukce vibrací

blanka.k
11. srp 2011

@lukava Když chceš něco barveně a něco čb, tak si klikni na Magiské laso (3.ikonka odvrchu) a "objeď" co chceš zachovat barevné . POlud těch věcí je víc, tak nezapomeň jak uzavřeš jednu oblast a budeš chtít obklikat druhou, tak při prvním kliknutí potržet Shift, jinak se ti ta první oblast smaže ...takto si objedeš co chceš a pak to co máš takto označené, tak když budeš upravovat, tak se bude upravovat jen to (zesvětlovat, ztmavovat, přidávat kontrast, nebo dávat do čb), jenže ty cce přesný opak, takže klikneš na obrázek pravým tlačítkem a vyvberš "Doplněk výběru" a označení se ti teď právě vše ostatní kromě toho vybraného a dáš Obraz - Přizpůsobení - Černobílý 😉 A pak dáš zase pravé tlačítko a Odznačit 🙂

blanka.k
11. srp 2011

Jsem blbá, nebo se tato diskuze jmenuje najednou nějak jinak???? 😅

lasetka
12. srp 2011

@jaa Aaaha já jsem blbá...já myslela že to AF-S je stabilizátor...někde jsem to četla...ok tak děkuju 🙂 ještě k čemu přesně jsou ty filtry?jako tak trochu vím,ale kdy a který se třeba nejčastěji používají?
@blanka.k Wow! 😅 děkuji za podrobný popis...trošku zabrouzdam po netu a zkusim se v tom nějak zorientovat 🙂 asi bude ale lepší to řešit až něco pořídim,pač tedko mi to vůbec nic neříká 🙂 ale super děkuju,zase jsem chytřejší... jen to VR je u každé značky objektivů stejný pro tu funkci?já jen že jsem myslela že u nikonu je to VR a u canonu se stabilizace označuje IS 😒 asi přestanu číst a budu se víc ptát 🙂

gisminka
12. srp 2011

@blanka.k @blanka.k taky koukám jak blázen 😕 😅 Admini potřebovali vykázat činnost. 😀 Ale jestli z toho chtějí dělat poradnu, tak ať si zaplatí profíka, ne? Mně se to tu líbí jako diskuse o fotkách, kde si vzájemně poradíme, a když jsme v koncích, obrátíme se na tebe. 😀 Ale pokud bude ta poradna v názvu, tak se bojím, aby se to nezvrhlo 😝

gisminka
12. srp 2011

@lasetka polarizační filtr se používá hlavně při focení krajiny. Způsobí, že přímé sluneční světlo kmitá pouze v jednom směru a naopak světlo odražené od mraků polarizované není a ve výsledku to zkontrastní oblohu. Celkem dobrá věc. UV filtr se hodí hlavně na hory. čím větší nadmořská výška, tím víc UV záření a tím víc takvého jako oparu, který odfiltruješ. Jinak se používá spíš jako ochrana objektivu, ale já ho nemám. PAk jsou různé žluté a červené filtry na zvětšení kontrastu a změkčovací fitry na portréty, ale s tím bych být tebou počkala, to zase tak nevyužiješ, podobnou službu ti zařídí pak nějaký program na úpravu fotek 😉
Taky myslím, že VR a IS je vlastně to samé, ale nevím, jsem kanonista, takže jedu na IS 😉 😅

blanka.k
12. srp 2011

@lasetka on Canon a Nikon mají trochu jiné označení, nevím, co mají stejěně a co ne, ale jak si sem hodila nějaký ten popis 18-55 AF-S, VR, tak to má NIkon prostě takto značené 🙂 V Canonu se nevyznám..ale myslím na megapixelu měli přehled, ale nevím už kde.
UV filtr jsem měla a mám na to názor jako dost jiných lidí...je dobrý jako ochrana objektivu, jinak účinek žádný 😅 Polarizační je ještě dobrý třeba na odlesky (sklo, voda,...), no a pak jak se tu psalo, na krajiny super, ten je vhodné pořídit si, prootže v PC úpravama nikdy moc nedosáhneš toho co tím filtrem. Teda pokud budeš fotit vše možné, na focení dětí poytřeba není 😉

blanka.k
12. srp 2011

Tak prý probíhá nějaká optimalizace a mění se názvy diskuzí (změnili mi jedinou na BRM, kam nakukuju), takže tak 😀 No je fakt, že některé názvy byly dost složité a matoucí atd.... 😉

lasetka
12. srp 2011

@gisminka že?tak jsem to pochopila správně 🙂 prosimtě jakej jsi to pslal ten objektiv za tu dvojku který to přesně je?je trochu univerzální?abych s ním mohla fotit jak postavy tak krajinu...tuhle jsme totiž koukali s přítele a objektivy na megapixel a docela se nám zkorutily prsty u nohou 😀 a kde bych ho popřípadě sehnala?

@blanka.k takže by na začátek stačil aspon ten polarizační myslíš?a na krajiny je to který?právě se chystam hodně na krajinky a taky teda hodně budu fotit lidi venku...

Kdybych vás holky už otravovala tak mě prostě ignorujte,mam hoodně otázek že? 🙂 jen se mi to líp chápe kyž mi to někdo vysvětlí ze zkušeností a ne si to číst někde na stránkách kde je to sice hezky popsané,ale vesměs mi to neporadí...

gisminka
12. srp 2011

@lasetka http://www.mall.cz/objektivy-bez-zoomu/canon-ef... já ho měla v nějaké akci se slavou ale i takto je to dobrá cena. tahám ho s sebou na výlety všude, fotím s ním i jak portréty, tak třeba i makro, přijde mi celkem univerzální. 😉 Přidávám pár fotek co jsem našla neupravené pro představu 😉
Polarizák ti pro začátek stačí - na krajiny.

gisminka
12. srp 2011

koukám, že to vypadá trochu mázle, originál je lepší. Prostě jsem s tím objektivem fakt spokojená, hlavně na cestování je super, protože je lehounkej.

@blanka.k tak to jo, když optimalizace 😀 😉

lasetka
12. srp 2011

@gisminka Mě se to zdá super 🙂 a to 1.8 je to clonové číslo?

gisminka
12. srp 2011

@lasetka jj, nejnižší možná clona

lasetka
12. srp 2011

@gisminka Tak to by mělo bejt hodně dobrý teda jestli jsem to správně pochopila...já zatim viděla nejnižší asi 2.8 nebo nějak tak a pak od 3.5 ... a myslíš teda že by byl dobrej i kdybych ho koupila jako na většinu focení?že bych nekupovala setovej,koupila bych si jen tělo a dokoupila tenle objektiv?nebo myslíš že by ten setovej byl lepší a pak dokoupit ještě tenhle?

gisminka
12. srp 2011

@lasetka pokud ti nevadí fotit bez zoomu, tak bych se na seťák klidně vykašlala. Ale počítej s tím, že pokud budeš třeba chtít mít v záběru víc lidí a budeš fotit v malé místnosti, tak budeš lézt různě po nábytku, abys je dostala do záběru. Takže třeba pro přechod z kopaktu je to trochu šok ale zvykneš si rychle. 😉 Vlastně teď si uvědomuju, že seťák přeci jen párkrát do roka vytahuju, a to pro různé rodinné sešlosti, pokud chci mít aspoň na pár fotkách všechny přítomné. Ale to je fakt jen pár fotek, tak nevím, jestli se vyplatí.

lasetka
12. srp 2011

@gisminka No já ještě nevim jestli mi vadí fotit bez zoomu 🙂 takže jestli tomu dobře rozumim tak to má to pevné ohnisko?doufam že nepíšu nějaký blbosti 😅