Vlastní fotografování dětí, úprava fotek, atd. Rady?

nebe
23. dub 2010

Už mě omrzelo focení dětí obyč digitálem, ale zaujalo mě focení zrcadlovkou. Jen nevím jakou si pořídit. Prosím o radu zkušnějších maminek,které už taky omrzely obyčejně napraskané fotky ale žádná ta nej.....🙂

janii9
8. zář 2011

Ahoj holky, jsem v této diskuzi nová. Propadám kouzlu focení zrcadlovkou, máme ji chvilku a tak se učím.
Venku jsou fotky bezva, ale chtěla bych časem fotit malého i doma...ideálně před fotoplátnem 😉 Ovšem, to zřejmě
nepůjde bez externího blesku. Poradíte mi nějaký a trochu vysvětlíte jak to funguje? 😀 Mám Nikon D3100. Zatím ahojte

blanka.k
8. zář 2011

@janii9 A jaký máš objektiv?
Obecně výkon bleksu se udává směrným číslem,...takže čím vyšší, tím větší výkon a "dostřel"...ale on každý výrobce na ot používý trochu jiné podmínky, tak to nejde úplně 100% srovnávat, ale obecně , když u jednoho je číslo 20 a u druhého 50, tak prostě ten druhý bude na 100% silnější 🙂
Blesky se dají pořídit za 3000, ale jsou to ty nejslabší, na focení v ložnici ti to sice stačí, ale mají většinu jednu podstatnou nevýhodu....že nejdou úplně tou bleskovou hlavou "kroutit" všem směry. Ext.blesk totiž na rozdíl od vestavěného nemůžeš používat doma napřímo....mají třeba 5-6metrů minimum, ze kterýho můžeš lidem pálit tpřímo do očí, a to doma většinou k dispozici nemáš (a ani to není příjemné a hází to ostré stíny), takže lepí je blesk namířit třeba někde nad sebe a bleskat o strop. (pak i se to světlo hezky rozptýlí a dělá měkké stíny)a to může být problém, když fotíš na výšku, tak ty nejlevěnjší bleksy nejdou takto natočit 😔 Ty dražší saozřejěm mají ještě jiné vychytávky, dají se odpalovat na dálku , nemusí být na těle foťáku, mají systém TTL (taková automatika, kde nemusíš skoro nic nastavovat atd....)
U Nikonu z té střední třídy je dobrý SB600, dají se koupit i neznačkové třeba od Fomei, metzu, ale ty nemusí spolupracovat s NIkonem 100%....já měla Metz 48, a 2x jsem ho reklamovala, a teď mi mají vrátit peníze, že je neopravitelný. TAkže jsem si řekla, že neoriginál radši ne, koupila prý nej blesk SB900, je super, al emá jednu nevýhodu, dost podstatnou, přehřívá se , takže to pak přestane bleskat. takže před 14 dny jsem byla kupvat blesk č.3 (SB900 funguje, ale většinou se přehřeje v nejmíˇb vhodnou chvíli, ještě mi torchu začal blbnout foťák, vypadalo to, že to blbne blesk, ale byl to jen vadný kontakt ve foťáku), takže jsem přemýšlela, že koupím druhou SB900 a budu to střídat, ale doporučil mi SB700, má torchu menší směrné číslo (ale fotit třeba sport ve velých halách fakt neplánuju), ale jinak výhody jak ta nejlepší 900.
takže když to shrnu, na Nikon bych koupila SB600 nebo když by ti nevadilo si připlatit SB700 😉 Úplne super prý byla SB800, ale ta se dá sehnat jen v bazaru, ta už se nevyrábí 😔
No snad je to nějak pochopitelně napsané, tu popíjím vesele víno a tlačítka se mi tu pletou 😀 😀 😀

janii9
10. zář 2011

@blanka.k
Děkuju za vyčerpávající odpověď 😉 Aspoň mám trošku představu...ovšem začínám a hned cca 8000 kč se mi za blesk teda dávat nechce 😝 Ufff 😖 To budu muset šetřit asi... Jinak mám objektiv 18-105 VR. Doma mám fotky pěkný i venku super, ale na to focení před plátnem si myslím, že vestavěný blesk nebude stačit. Tak a teď "babo raď" 😀 😀 😀

blanka.k
10. zář 2011

@janii9 On ten vestavěný blesk stačí max.na pár metrů, a má jednu nevýhodu a to dost podstattnou, když s ním namíříš napřímo (tak jak ho vyklopíš z těla), tak dělá prostě ostré stíny za fotografovanou osobou... existují různé difusory na blesk, které to světlo lomí jinak a změkčují atd...ale nevím, jak moc to funguje, jeden mám doma, ale už si nepamatuju, jak moc to pomáhalo.... 😔 Asi ho vytáhnu a vyzkouším. 😉
Tento mám (jen teda bílý)... http://elektro.aukro.cz/difuzer-pop-up-pro-niko...
Nebo jsem si jen zkoušela dát před blesk kus zalomeného tvrdého papíru, aby nešel ten záblesk přímo..... Problém ale může být, že pokud nemáš moc světla, tak ten blesk, když nepůjde přímo, ale různě ho "odkloníš", tak nemusí moc stačit výkonem....ony ty vestavěné přece jen nejsou moc silné 😔 A na objektiv 18-105 chce dobré světlo, aby byly fotky ok 😉

blanka.k
11. zář 2011

Tak jsem si dnes udělala radost a koupila další přírůstek do fotovýbavy....Nikkor 85/1.8.....tak snad to konce týdne dorazí a o víkendu vyzkouším na rodinné oslavě 😀 Všude ho za ty prachy vychvalují, tak doufám, že se k nim přidám 😀

martinka.pida
13. zář 2011

Ahoj holky, chtěla bych vás moc poprosit o radu. Jsem úplnej začátečník, potřebovala bych nějakej program na úpravu fotek ( ořez, úprava velikosti a uložení pro web). Měla jsem mít půjčené cd photoshopu, ale šéf ho jaksi ztratil a já bez něj nemůžu pracovat ☹. Mohly byste mi prosím poradit, kde a jaký program se dá někde stáhnout?

donika
14. zář 2011

Ahoj holky! prosím vás najde se nějakej dobrák, kterej poradí..? Už jsem z toho na mrtvici.. Potřebovala bych návod pro blbce, jak udělat ve Photoshopu ořez fotky! Kde má být co nastavený a možná dokonce i ve foťáku? Jde mi o to, že když vyfotím fotku a potřebuju ji oříznout a chci ji pak následně vyvolat (vyvolávám v happyfotu) tak se mi fotka vrátí buď s bílým pruhem... rozměr 10x15 a nebo... ten požadovaný formát 10x15 zmenšený tak, jak jsem ji právě ořízla.. sice je bez pruhů... ale je menší.
Vím, že musím dodržet poměr 2:3 ale v praxi jak? Všude to hledám.. a prostě nemůžu nic najít.. :-/
Děkuju MOOOC!! 🙂

donika
14. zář 2011

@blanka.k Blani, tak se těšíme na nový fotečky! 😉 A co ? fotíš? co problémy s foťákem, zažehnány? Ale asi jo, když máš novej objektiv, že? A jakej ty máš vlastně ten původní?

pajushka
14. zář 2011

Prosím zkušenější fotografky o radu: když kupuji foťák z druhé ruky, vadí něčemu, že tam byl už jednou čištěn čip? I přesto, že se jedná o foťák, který má nafoceno max. 1500 fotek a má ještě roční záruku...?
Btw. kdy se ten čip vůbec dává čistit 😀 😅 ? (prach?) Díky za odpověď...

blanka.k
14. zář 2011

@donika Když ořezáváš v PS, tak při ořezu drž Shift (nebo CTRL???...nemám to te´d otevřený), a zahocvá se ti poměr stran stejný jak z foťáku, tj.2:3.... a když vyvoláváš, tak oni mají většinou nabídku, že když to není přesně na formát, že ti ten bílý pruh ořežou (ale ne každý lab, ale většina)
A problém byl asi v nějakém kontaktu v patici blesku, jak jsem je různě zkoušel aměnit atd., tak asi jsem to "vyčistila" a bleská 😝 A původní myslíš objektiv nebo fo´ták ? Objektiv teď na ten nový foťák mám jen tento http://www.megapixel.cz/nikon-24-70-mm-f-2-8-af... ( a starý foťák mám Nikon D60 + různé levnější objektivy 18-55, 55-100, 18-105, 35/1.8)
A ten 85/1.8 vypadá super a musím ti npasat IP, zítra jedu hádej kam....třeba se uvidíme 😀

@pajushka já bych se toho nebála, třeba Nikon dává teď ke každému foťáku poukaz na 4 tyto čištění zdarma, takže já prodávat foťák, tak to takyvyužiju, ať ho předávám v co nej stavu. Spíš mě zaráží, proč je nafoceno tak málo fotek za rok a proč se ho teda zbavuje 😔

donika
14. zář 2011

NO když já právě to ve PS ještě nezkoušela.. ořezávala jsem v picase.. Takže to teď vyzkouším.. A v tom ps - musím tam mít někde nastavený ten poměr? a foťák mi fotí automaticky na ty 2:3 asi že?
když právě ty bílý pruhy se mi na té fotce nelíbí a když bych si je klidně i sama odstřihla.. tak už to zase nebude těch 10x15 ale bude to menší.. a to já nechcu.. :-/ (si navymrčuju, že?) 😝
Prostě bych chtěla docílit toho, aby byla fotka bez pruhů a aby měla tu požadovanou klasickou velikost. A né, aby mi ji ořízli tak, jak já si ji oříznu v programu. zkusím to teda v tom ps teď.. (předtím v tom picase jsem to 2:3 dělala a ctrl držela.. :-/
a stejně mi poslali ohlodance..
😠

Jo a s tím foťákem je to tteda supééer!! 😉 No vidíš to.. a ono to vypadalo, že si opravdu vyžíráš všechny problémky světa. 😖
No a já se právě ptám na ten objektiv.. že bych totiž chtěla nějakej na portréty... mám jen seťáckej.. tak chci začít pokukovat... Jenže to je ještě hodně času- než našetřím.. 😝 🤐

lucy222
14. zář 2011

@blanka.k písni prosím jaký je ten 85/1,8. Já mám 50/1,8 a jsem spokojená mooooc 😵

blanka.k
14. zář 2011

@lucy222 Napíšu po víkendu, jak ho vyzkouším venku, teď to vypadá dobře 🙂 Ale je teda rozdíl, jeslti fotím na starém těle (D60) nebo novém (D700) 😉 Tak snad bude hezky a udělám venku nějaké fotky. Jinak ta 85/1.8 by měla být lepší, ale tu 50/1.8 jsem nikdy neměla v ruce, tak netuším jak moc je tam rozdíl, ale co jsem z ní viděla fotky, tak super. 😉

lucy222
14. zář 2011

@blanka.k O.K. Díky. Já tu 50 používám na portréty - byla mi i doporučena. Oproti setovému nebe a dudy-a na druhou stranu-na to moje občasné focení stačí. 😉
a tělo mám D90,ale porovnat to můžu max.tak s kompaktem a ano - D 90 je lepší 😅 😉

pajushka
14. zář 2011

@blanka.k Díky za odpověď... každopádně tady ten foťák už je fuč 😅 Taky mě docela zarazilo, proč tak málo, chápu to, jako, že ten foťák byl prostě nevyužitý.

gisminka
14. zář 2011

@donika já to ale nejradši dělám právě v picase. Nastavím výsledný formát, jaký chci (třba 10x15) , oříznu. Tím pádem mi to fotolab udělá přesně tak, jak to mám ořízlé. Bez pruhů, bez ořezu. Vlatně používám picasu jen kvůli těm ořezům, to jediné v ps moc nedělám.

gisminka
14. zář 2011

@blanka.k gratuluju k novému přírůstku 🙂 😉

sorry, že vás zanedbávám, ale co chodí straší dcera do školky, tak paradoxně nestíhám už vůbec nic.

adris69
14. zář 2011

🙂 Taky aspoň ahoj,prázdniny jsme prolítali furt někde,díky školce už jsme doma,ale to toho moc nezvládám,tak jsem chtěla jen pozdravit,vidím i asi nové tváře,ale ani nevím kdy jsem tu vůbec byla,tak nemám přehled 😕 .

@blanka.k teda co to máš za nový dělo 😵 😵 😵.... ,taky jsem náhodně narazila na ty kouzelný fota od Marcel,Tomášek je už teda velkej fešák a vůbec vám to tam moc spolu sluší,nevím o kolik je to upravený,Marcel je šikula a líbí se mi nejvíc ty vychytaný odstíny 😉 !

blanka.k
14. zář 2011

@adris69 jsem si udělala radost no.... 😀 Jsem furt přemýšlela co za nový objektiv, ale pak se rozhodla "upgradovat" celou výbavu. ze začátku jsem to moc neovládala a chtělo se mi brečet, za co jsem vyhodila našetřený prachy, ale pak jsem se do toho dostala a fakt jsem malx.spokojená. Na focení dětí to není úlně to pravé, ale já se těším až malej vyroste abudu (nebo budeme spoluú jezdit na výlety po památkách, na toje to skvělé, i jsem fotila v noci kostely z ruky, na ISO 5000, na to je to úplně bezkonkurenční 😉
A děkuji za pochvalu malýho, no jo to náš malej borec fotogenickej, musím teď využít 3 dnů u babiček, že s něma taky vyrazím do terénu ho fotit, když jdu sama, tak prostě on zdrhá. A taky tady ven sebou tahám starý foťák... A upravený je to dost,můj ksicht, to je katastrofa 😔

adris69
14. zář 2011

@blanka.k 😀 to ti fandím a i závidím,hl.tu světelnost,já vím,že blázníš po tý architektuře,já můžu kostel tak max.venku a ani to moc neumím,jinak tam dostanu ISO jen 1600,ale i dřív co jsem viděla tady ty tvé noční fotky,tak to vůbec nechápu,já i když to zkusím podložit,tak tam prostě ten pohyb je znát,takže jsem se tomu ani nikdy nevěnovala a úpravou se ani nechci zdržovat,když pomalu nevím co s tím chci 😝 ,takže se budu těšit pak na prezentačku 😵 !Fotky bych možná ani nepoznala,ale malej si je furt podobnej a já se svojí pamětí,jsem stále myslela jen na to,kde jsem už toho vysmátýho chlapečka viděla,ale pak taky díky komentářům mi to doteklo,ale vypadáš bezva,myslím postavu,na ní si tady totiž dost narážela 😀 !
Já jak jsem si to tady tenkrát loni dost pročítala,tak vím,že v tu dobu ta Marcel teprv myslím Canon objednávala a pak se do toho pustila a teď já teda zírám,za tak krátkou chvilku a toto a snad až teď jsem viděla,že ho nabízela k prodeji,já jí vůbec neznám,jsem jen fanda,takže občas na tebe narážím i tam nebo jinde u těch co fotí,ale obzvlášť jí teda moc obdivuju a ráda se potěším konkrétně těma barvama u ní 😉 !
Takže tobě přeju ať má model zas dobrou náladu a budu se těšit,všem jinak fajn světlo a dobrou noc 😅 .

markytaj
15. zář 2011

@blanka.k Děkuji za přivítání. Tyto fotky byly foceny Nikonem D90 + Nikkor 70-200 (1. verze) - bezva sklo, mám ho chvilku, tak se s ním teprve učím.
Gratuluji k 85, máš bezva výbavu. Těším se na fotečky. Jak ji vidíš ve srovnání se zoomovací 24-70? Já mám 50 1,4 a taky dobrý, ta 85 by asi na DX tělo byla dlouhá...?
Do budoucna bych také ráda FF tělo, ale samo o sobě je dost těžké, k tomu objektiv...
Jinak jste tu psali o exter. blesku - já mám SB-900 a spokojenost, nestalo se mi, že by přestal blýskat.
Přeji pěkné záběry.

lucy222
15. zář 2011

@markytaj jak jsi spokojená s D90? Já teď už moc, ale začátky byly krušný. První zrcadlovka a já vůbec netušila "co s tím" 😅

markytaj
15. zář 2011

@lucy222 Jsem spokojená, je to ale také o objektivech. Jaké jsi měla problémy? Posílám jednu letní číču 🙂.

markytaj
15. zář 2011

@lucy222 Já se teď učila s teleobjetivem, byla jsem zvyklá na pevnou 50 a najednou zoom - měla jsem tendence s ním namísto zoomování pobíhat dopředu a dozadu 🙂)

lucy222
15. zář 2011

@markytaj problemy jako takove zadne,ale proste prvni zrcadlovka-tak jsem se ucila fotit a zaroven zachazet s fotakem 🙂
jinak spokojenost velka. Jak jsi spokojena s tim teleobjektivem? Ja casem budu take po nejakem koukat,ale fakt az 'nekdy'.
S tim zoomem-dobra prihoda. Ja si zvykala naopak ze zoomovaciho objektivu na pevnou 50. S tou jsem spokojena moc 😵

donika
16. zář 2011

@gisminka
Díky! 😉 Jenže když mám fotky pro někoho a nevím jaký formát si pak budou chtít vyvolat?
A co kdybys tu fotku chtěla jednu velkou a druhou menší.. tak ji prostě upravuješ 2x?

gisminka
16. zář 2011

@donika no nejdřív ji upravím, pak uložím ty úpravy a pak ji můžu řezat kolikrát chci. Ale když dáš formát 20 x 30, tak ti to fituje i do 10 x 15, třeba. Ale to je furt to 2:3, s čímž jsi psala, že máš problém, tak jsem ti možná moc nepomohla. Ale já to tak dělám a pohoda. Oni teĎ ve fotolabech nabízejí ty pohyblivé šířky, tzn. podle toho, jaký máš obrázek, se ti to vytiskne třeba jako 10:15,1, tzn o nic nepřijdeš a do alba se ti to v pohodě vejde (výška je fixní). Třeba Happy foto to dělá 😉

olbramka
17. zář 2011

@donika já to dělám takhle: vezmu si nástroj obdélníkový výběr (rectangular marquee tool). udělám si obdélník s tím, že nahoře na liště - je tam styl a vedle toho si můžeš vybrat normální, nebo pevný poměr, nebo pevný rozměr. vyberu si pevný poměr a zadám do okýnek vedle 3 : 2 (u fotek na výšku 2:3). udělám si obdélník jak velký potřebuju. pokud bys ho chtěla zvětšit, zmenšit, pravým tlačítkem myši si vybereš transformovat výběr a nahoře na liště musíš zapnout takovou "sponku" mezi výškou a šířkou. no a pak dám v záložce obraz (image) oříznout (crop) a je to. snad je to pochopitelné. kdyby ne, můžu Ti vyrobit nějakej tutoš z print-screenů 😉
možná to jde i líp, ale já znám jen tenhle způsob.

blanka.k
18. zář 2011

@markytaj Tak 85 jsem teď zkoušela chvilku na malým venku, s tělem D700 to není úplně nejvhodnější na focení pobíhajících dětí,ale jinak spokojenost velká. Ostření má poměrně hlučné, trošku pomalejší, ale to je zatím fakt jediné mínus, ještě teda mě tam toršku chybí taková ta tečka na objektivu, která se kyje se značkou na těle, když ho nasazuju, tak chvilku dumám, jak ho tam nasadit. JInak je super lehký, vypadá "bytelně", "rozmazání pozadí má super, na focení jednotlivců i clona kolem 2 je super, nějak jsem neměla moc příložitost to na nikom vyskoušet, ale 3 lidi (když mají hlavy v podobné vzdálenosti ode mě),tak na clonu 2.8 taky jde, a je to docela ostré.
Ve srovnání s 24-70/2:8 mi to přijde barevností, ostrostí, "zrnostostí" (ta prostě není ani na jednom 😉 ), hodně podobné. Ta 85 se nedá pužívat v interiéru, na to je to moc dlouhý, a na D90 tuplem 😔 Ale vnku, v parku, když si můžeš stoupnout 5 nebo 10 m dál, to je úplně šumák...když jsi zvyklá fotit s 70-200, tak bych se délky 85 vůbec nebála....já teď prostě nechtěla do telete investovat, a raději šetřit malýmu na pokojíček, ale hrozně mi chyběla ta "rozmazanost" pozadí a teda ta 85 mě fakt mile překvapila, jsem max.spokojená 😉 Ještě teda musím vychytat, že je to delší zoom, takže mám hodně fotek máznutých, musím dost dopředu/dozadu běhat od malýho,aby se mi vlezl do záběru atd....ale je to o zvyku. 😉 No uf, to je román

blanka.k
18. zář 2011

@donika když budeš pořád držet poměr stran 2:3 , tak je jedno, jaký formát v tom poměru 2:3 si vyberou (10x15, 20x30,atd....), to už zvládnou ve fotolabu sami, jen musí vědět, že to není formát 3:4 jak z klasického kompaktu, ale 2:3 , když to budou objednávat....