Vlastní fotografování dětí, úprava fotek, atd. Rady?

nebe
23. dub 2010

Už mě omrzelo focení dětí obyč digitálem, ale zaujalo mě focení zrcadlovkou. Jen nevím jakou si pořídit. Prosím o radu zkušnějších maminek,které už taky omrzely obyčejně napraskané fotky ale žádná ta nej.....🙂

keminek
3. led 2012

@lasetka určitě to na začátek stačí! Jelikož jsi se svým dítětem pořád, tak máš šanci udělat spoustu krásných záběrů bez ohledu na to, že nemáš úplně špičkovou techniku. Navíc ona taková zrcadlovka s nějakým objektivem klidně váží 1,5 kg, 2,5 kg... 😖 Využiješ ho tak jako tak 😉

S tou clonou atd. je to jednoduchý, v tom se za půl hodinky zorientuješ. Pak je to hlavně o zkoušení. Clonu si zapamatuješ snadno (aby se to furt nemotalo) tak, že si jí přirovnáš k tomu, co jak vidíš normálně okem. Když si uděláš dalekohled z dlaně a budeš se dívat na věci před sebou jen úzkou štěrbinou (= hodně zacloníš), tak je uvidíš všechny ostře - vpředu, uprostřed i vzadu. Je to jako když přivřeš víčko, abys zaostřila. Na fotce pak uvidíš ostře jak rodinku, tak pozadí. Když se díváš normálně (nastavíš nízkou clonu), tak si musíš vybrat, na co zaostříš a ten zbytek před i za vybraným objektem uvidíš rozmazaně. A když tenhle objekt bude blízko, tak z něj uvidíš ostře jen kousíček (třeba jen oči miminka), ale když při stejné cloně zaostříš někam dál, tak uvidíš ostře větší část. Jako když se podíváš z okna na lampu a na stole na hrnek.

A iso je jako u kinofilmů (100, 200, 400..). Čím horší světelné podmínky, tím vyšší iso, ale i šum, zrnitost... Jde o citlivost filmu a podobně je to i u digitálů. Ale taky to souvisí s velikostí čipu - čím dražší zrcadlovka, tím větší čip, který toho víc "pojme" a zvládne bez hrozného šumu i vyšší iso.

lasetka
3. led 2012

@keminek Wow děkuju moc za výklad,popsala jsi to super 🙂 základům už trochu rozumim,ale zkoušela jsem to s tim mym a bud to dělam blbě nebo to s nim prostě nejde...čim víc zazoomuju,tim vyšší clonu mi to automaticky nastaví a ani když si nastavim ruční nastavení tak mi to tu clonu nepustí snížit...holt je to asi dělaný aby to dělalo co nejostřejší fotky...

olbramka
3. led 2012

@lasetka to je také přirozený jev, ono i málo který objektiv pro zrcadlovky má stejnou světelnost po celé délce, jen ty "top" ano. takže určitě i u toho kompaktu to takto bude. ale na druhou stranu, když zazoomuješ, tak i při vyšší cloně budeš mít to pozadí rozostřenější, bude tam menší hloubka ostrosti, než kdybys tam měla to širší ohnisko 😉

lasetka
3. led 2012

@olbramka Jojo to je rozostřenější...no zrcadlovka to neni no 🙂

broucek2
5. led 2012

ahoj holky, tak ježíšek opravdu donesl D7000, teď už jen se dostat k tomu se trénovat a zkoušet. Zatím jsem se ho moc nenaučila ovládat, protože byl strašný kalup, ale začnu. O svátcích jsem fotila jen na automat, protože jak ho ještě nemám v ruce, tak než bych něco nastavila, bylo by pozdě, ale fotky už i tak jsou super.

olbramka
6. led 2012

@broucek2 tak to moc gratuluju! zklamaná z něj určitě nebudeš!

janinka1987
6. led 2012

@broucek2 Téda, super Ježíšek 😀 tak už se těšíme na fotky 🙂

sygy
10. led 2012

Ahoj holky, mám prosbičku, chtěla bych si udělat pár fotek rodiny a bříška at máme vzpomínku, ale jelikož ZATÍM nemám kvalitní fotak, půjčila jsem si zrcadlovku Nikon D5000, a tak bych chtěla poprosit, na jaké nastavení mám fotit, jestli stačí auto, když budu fotit v domácích podmínkách ??? A co všechno je na focení potřeba, jaké prostředí, pozadí, vychytavky atd ??? 😉 Moc děkuji 😉 Přeji hezký den Simča 🙂

erinbrock
11. led 2012

@sygy to je na dlouhou odpoved, zalezi na jak mas dlouho pujceny fotak ...zkus nastudovat nejake informace na internetu je tam sposuta rad...mozna bych na zacatek zvolila automat...tim nic nezkazis...zlus par fotek a uvidis co ti treba bude vadit a tak...takhle se moc neda odpovedet...fot fot fot a uvidis...a urcite pak napis jak se darilo... 😉

erinbrock
11. led 2012

@sygy a pak urcite vyzkousej program A clona na doma zkus menit clonu a fotit... uvidis jake ti to bude delat pozadi - rozmazane nebo ostre...no a jeste zalezi co mas za objektiv??

sygy
11. led 2012

@erinbrock Předem moc děkuji za rady 😉 Foták mám pujceny zatim pár dní, takže se zatim seznamujeme 😀 Ráda fotím, ale jinak jsem uplný laik, takže absolutně netuším jaký to má objektiv, a jak to zjistit 😅

erinbrock
11. led 2012

@sygy no bude to napsane na objektivu nejake cislo treba 35 nebo 18-105 nebo 50 plus nejaka pismena...tak napis co tam mas...to je dulezite taky

donika
22. led 2012

Ahoj všem! 😉 Holky mám prosbu... přemýšlím nad koupí novýho objektivu chtěla bych nějakej na portréty.. Zatím si jen s myšlenkou pohrávám a tak bych se Vás ráda zeptala, zda by jste mi něco poradili? Na co si dát pozor a tak. Foťák mám Nikon D3000.
Budu moc ráda za všechny rady a postřehy..
a pak ještě jedna technická.... když fotím normálně doma- na plátně.. hodně lidí- 3 -5. Jak to děláte, aby jste je měli všechny pěkně ostrý? Na koho ostříte? Já mám prostě pocit, že to pořádně nedokážu.. 😒 vždycky se mi zdá někdo "mázlej"... 😢

olbramka
22. led 2012

@donika určitě něco s dobrou světelností (1.8, 1.4) a pak záleží - 35 - lépe se s tím vejdeš vevnitř, 50, 100...
a s tou skupinkou - já takhle doma nefotím, ale zkus si hodit sem http://www.dofmaster.com/dofjs.html jaké máš ohnisko, jak daleko od tebe budou a můžeš si vyzkoušet různé clony a uvidíš, jaká je hloubka ostrosti. ostřila bych asi na toho nejblíž k Tobě. co tak vím, tak ateliérové fotky se fotí na vyšší clony (třeba 8 a víc), ale tam si to mohou dovolit, mají-li třeba záblesky.

erinbrock
22. led 2012

@donika ahojkyfotila bych rozhodne na vetsi clonu tak 11 aby byli ostri vsichni...chce to vyzkouset ruzne clony a uvidis...ostrit na oci lidi v prvni rade...ale 3-5 to ani moc řad nebude...🙂 a jinak jak ..ted si to tak ctu a v podstate pisu to same co olbramka ... dobra svetelnost a tech 35 max 50mm...zalezi kolik mas doma mista...at mas kam couvat 🙂 😀 😀 😀

donika
23. led 2012

@olbramka
@erinbrock holky díky moc!! 😵 zítra si ty vyzkouším , tak pak písnu, jaké to bylo.. 😉 A s tím novým objektivem , se pořádně "porozhlídnu"! 🙂

lenka.dv
23. led 2012

Ahoj holky! Dřív jsem sem chodila, ale teď už jen občas nakouknu...

@donika Vidím, že píšeš, že máš nikon D3000, ten jsem měla taky a pak ho prodala. SPoustu objektivů na něj totiž nesedí, třeba pevná 50mm na něm automaticky neostří, takže radím ti koupit 35mm, ta je v pohodě 🙂
A na plátno se používá vysoká clona, jak píšou holky, ale to jen díky zábleskům.

janinka1987
23. led 2012

@donika na svůj foťák (já mám d3100, takže skoro to samé co ty) musíš mít objektiv s vlastním ostřícím motorkem...Není pravda co píše @lenka.dv že 50 ti nepůjde. Půjde, jen musíš koupit tu dražší, co má ostřící motorek. Já jsem právě objednala pevnou 35, moc se na ní těším 🙂 Mrkni se na megapixel.cz, u každého objektivu můžeš zadat dotaz, třeba jestli ti bude s foťákem komunikovat...

lenka.dv
23. led 2012

@janinka1987 tak ty dražší asi půjdou, to máš pravdu, ale po tom už jsem nepátrala.. já měla od kamaráda jednu pevnou 50ku půjčenou a automaticky neostřila a byla jsem tehdy i v megapixelu a doporučovali mi 35ku...

janinka1987
23. led 2012

@lenka.dv Já bych to taky nevěděla, kdybych se kamarádky, co od ní mám foťák nezeptala, jaký je rozdíl mezi tou levnější a dražší 🙂 I 35 se dělá bez motorku...Já tu svojí koupila za 5000,-, v megapixelu jí mají za 5500,-.
Tady je ta 50 ostřící: http://www.megapixel.cz/nikon-50-mm-f-1-8-af-s-... a tahle neostřící: http://www.megapixel.cz/nikon-50-mm-f1-8-af-nik.... Pozná se to podle konstrukce objektivu.

olbramka
23. led 2012

@lenka.dv jé, Leni, ahooj! že taky někdy nezajdeš do květňat!!! 😉

elennka
23. led 2012

Hoj holky, od st jsme v jednom kole, malovali jsme celé bydlení, trochu inovovali.. S malováním jsme skončili dneska ráno v 1.30 (domalování a hrubý úklid), jinak naštestí jsem měla dneska volno- s úklidem jsem skončila večer (pomohl mě drahoušek). Fotečky dám zítra na rajče.
Poprvé jsme malovali barevně 🙂) a myslím, že to dopadlo vcelku v poho...

lenka.dv
24. led 2012

@olbramka Ahooooj 🙂 Já tam někdy nakouknu, ale chodím sem málo, není moc času 😀

eniciatko
24. led 2012

Ahoj holky, taky bych ráda lepší fotáček.... nemáte náhodou některá zkušenost s Canon EOS 600D + objektiv EF-S 18-55mm IS ? Popřipadě poradit, které tomu víc rozumíte? 🙂 Děkuji

donika
24. led 2012

@lenka.dv Leni a jestli se můžu zeptat, za kolik jsi ho prodávala a jak dlouho? A cos pořídila místo něj? 😀

@janinka1987 Jo, jo.. super! 😉 Přesně tohle mi už říkala jedna známá, co fotí..(o morotku) takže na to si musím dát hlavně bacha.. Právě tohle bych nevěděla!! 😒
Tak ještěže to vím.. ? A kdy ti příjde? Můžeš pak hodit třeba nějakou fotku pro srovnání? Je to fakt znatelný?? 😅

donika
24. led 2012

@janinka1987
@lenka.dv Joo, a díky!! 😉 😅 😀

janinka1987
24. led 2012

@donika měl by mi přijít do konce týdne, tak uvidíme. Napsali mi že ho má prodejce na skladě, takže musí doputovat k nim a pak ke mě 😉 Určitě sem pak něco hodím 🙂 Já mám seťák, takže by to znatelný být mělo, 35 mi může jít až na clonu 1,8 kdežto seťák na 3,5 když nepřibližuju (když mám maximálně zazoomováno tak na 5,6) - takže by mělo jít lépe rozostřit pozadí. A taky bych měla fotit líp při horším světle 🙂

sygy
24. led 2012

@erinbrock Ahojky, tak jsem zjistila číslo objektivu, ale dlouho jsem tu nebyla a za tu dobu jsem to zase zapomněla 😅 😀 Každopadně focení proběhnlo, fotil manžel, neni to jako od profesionála, ale na to, že to bylo první focení se zrcadlovkou, si myslim, že se povedlo 😉 Ještě jednou děkuji za rady 🙂 Ted se musim ještě poprat s upravama 😅

lenka.dv
24. led 2012

@donika Prodala jsem ji za 7tis. a koupila si nikon D300s 🙂 A prodala jsem ji vcelku hned, byl docela zájem 🙂 Ta pevná 35ka je fakt dobrá, tady je zrovna jedna fotečka...🙂

erinbrock
24. led 2012

@sygy to jsem rada ze se podarilo...ja kdyz poprve fotila se zrcadlovkou tak jsem hned vedela ze i jako amater ty fotky proste budou peknejsi a lepsi...takze rychle nasetrit a nejakou koupit!!! nebo vas to nenadchlo?? 😉 😉