Vlastní fotografování dětí, úprava fotek, atd. Rady?

nebe
23. dub 2010

Už mě omrzelo focení dětí obyč digitálem, ale zaujalo mě focení zrcadlovkou. Jen nevím jakou si pořídit. Prosím o radu zkušnějších maminek,které už taky omrzely obyčejně napraskané fotky ale žádná ta nej.....🙂

donika
11. led 2011

Ahoj holky! 🙂 Tak nějaký fotečky už mám... většina je teda velká bída, ale pár se mi jich i líbí. 🙂 Tak snad to půjde..
Chtěla jsem poprosit o radu ohledně prográmku Picasa - jde tam měnit velikost fotky? - nemůžu to nikde najít.. 😒 A nejsou nijak označený (číselně)? Pokud bych některou chtěla poslat mailem.. tak dle čeho hledat?
Snad někdo poradíte.. 😵

Jenni, o kráse fotek já vůbec nemůžu mluvit... 😀 teda krom těch, co tu mají holky... a za každou radu a fígl- budu taky moc ráda.. takže tu budu čekat a číhat s tebou! 😉
A ještě mě napadlo, není tu třeba někdo, kdo si poctivě všechny rady, odkázky k různejm "chytrostem" ať už k focení, či k různejm prográmkům ukládal? Určitě bych dohledala toho spoustu.. jenže je toho nakecáno fakt hoodně.. a tak třeba nějaká dobrá duše??? se najde? 🙂

olbramka
12. led 2011

@jenniffer001, @donika zkuste si prostudovat třeba www.fotoroman.cz, je to fakt studnice. i s obyč kompaktem se dají udělat zajímavý fotky, třebas věci kolem kompozice platí prostě obecně. jinak s kompaktem si asi moc nezahraješ s hloubkou ostrosti (vypíchnutí popředí od pozadí třeba), ale zase záleží, co máš. jestli Ti jde na foťáku zvolit třeba nějakej poloautomatickej režim, nebo manuál, začni tím...
k picase bohužel neporadím... jinak rad je spousta na netu, třebas na youtube jsou tutoriály snad na vše... spíš záleží, co konkrétně člověka zajímá...

donika
12. led 2011

@olbramka díky moc za odkaz!! Určitě na to mrknu.. 🙂 A s radama máš pravdu, je toho spousta.. Tak jsem právě chtěla najít témátko, kde by se dalo s někým pokecat prostě o všem, co se focení týče, mrknout na jeho fotky a tak...Koukala jsem, že tady toprávě šlo... (četla jsem pár stránek namátkou) Jenže teď je to tady bohužel jakýsi .... "mrtvý".. ☹
Ale tak třeba se ještě někdo přidá, kdo začíná a chce si předávat rady a zkušenosti, tak jako já ... 😉

jenniffer001
12. led 2011

@olbramka díky za odkaz, taky budu studovat
jinak teda škoda, protože to je zrovna to, co se mi mooc líbí, když jsou v předu ostrý věci a vzadu jen rozmazaný (nevim jak se tomu říká, tak se tady vyjadřuju jako mentál 😀 )
bohužel foťák je absolutně automatický, takže s ním nic nevymyslím ☹

jenniffer001
12. led 2011

@donika jj, máš pravdu, taky bych ráda, aby se to tady zase trochu oživilo 😉
jsem absolutní fotografický břídil, tak potřebuju pomoct 😀

gisminka
12. led 2011

@donika v picase jsem zmenšování fotek taky nenašla, dělám to ve photoshopu. jinak jakoukoliv změnu v picase provedeš, musíš uložit na disk, jinak se ti bude zobrazovat jen v picase a nikde jinde. Takže do mailu to pak vkládám z disku. 😉

Holky, někdo sem kdysi dával odkaz na ty kurzy focení od canonu. Byl jste tam někdo? Je to k něčemu? Si říkám, že je to dobrá příležitost si jedno odpoledne dáchnout od utírání zadků, ale zase kdyby to byla úplná ztráta času, tak to radši ty zadky 😀

donika
12. led 2011

@olbramka tak jsem na stránky mrkla... a už je mám taky uložený!! 🙂 Ale i tak moc děkuju! 😉
a nevíš náhodou, v čem se dá docílit toho, že máš fotku černobílou a jen část barevnou (oči, čepička...)
Vím, že to jde ve photospohu- ale chtěla bych spíš nějakej program zadara,co jde stáhnout.... 😀
@jenniffer001 Tak to já jsem právě taky 😅 ... ale focení mě děsně baví. Moc se mi líbí, co lidi dokážou... a tak bych se tomu ráda věnovala..
Už jsi zkoušela i něco upravovat v nějakým programu?

donika
12. led 2011

@gisminka Jů, díky moc!! 😵 To je super rada!! s tím ukládáním na disk... (a to je právě ono.. tyhle zkušenosti- mně by ani nenapadlo se na to zeptat)... 😉 takže FAKT díky!!
a ten photoshop.... kolik to stojí? 😒
a nad kurzem jsem taky přemýšlela.. ale asi až trošku později. Teď jsme pořídili nově foťák ... tak musím na drahou polovičku "pomalu"... 😀 😀
Ale někde jsem četla, že je lepší více-denní. Že z toho párhodinovýho- máš pak v hlavě akorát maglajs.. Ale to asi dle názoru a nebo taky dle toho, co už všechno znáš a umíš..

gisminka
12. led 2011

@donika kolik stojí nevím, bych se musela zaptat manži 😉 Ale obecně je to profi program, takže práce s ním vyžaduju trochu cviku, ale zase žádná hrůza to taky není. Když jsem to jakž takž zvládla i já 😀 Ale my ho s manžou využijeme i v práci, proto jsme do něj investovali. Jestli chceš jen tu běžnou úpravu fotek, tak na netu je plno programů zdarma, někdo ti tu určo nějakej vhodnej poradí 😉

blanka.k
12. led 2011

@donika PS stojí cca 10.000, záleží na verzi, jak moc je osekaný či jaké má navíc věci 😉 nějaká základní verze na měsíc se dá stáhnout zadarmo.

donika
12. led 2011

@gisminka
@blanka.k No, tak to néé, to je ještě horší než jsem myslela.. 🤐 10.000,- 😀 To mně opravdu postačí něco obyč...
Blani mám pocit, že tebe jsem na prvních stránkách téhle diskuze viděla taky hodně... ale v albumu máš jen jednu fotenu malýho.. koukám se správně? A ty neznáš jinej program, kde by šly ty kouzla - čenobílá + sem tam něco barevnýho? 🙂
Vás bombarduju dotazama,že? Ale když já jsem ráda, že někdo odpovídá.. 😀 😅 😀

blanka.k
12. led 2011

@donika koukáš správně, po neblahých zkušenostech (tady s kradením fotek, stejně jak ona BRM kradení fotek, nebo svatebních novin a vydávání za své 🙄 ), jsem "osobní" fotky smazala...když mě někdo zkopíruje fotku oblečení nebo hračky, tak mě to tak nežere 😅 On se ten PS dá pořídti za menší prachy, jednak nějaká stud.verze (třeba poprosit někoho do studuje, ať to koupí na sebe), nebo nějaké osekanější, ale netuším, jak moc se liší od běžné , jaok ceny jsou třeba od 5000 do 20.000, ale netuším, která co umí 😅

kamishek
12. led 2011

@donika Já jsem si koupila kdysi jako student balík programů od Adobe asi za 1200Kč a mám tam i ten Photoshop (a další). Ale přijde mi, že na většinu úprav by měl plně postačovat i Gimp (freeware... dá se s ním celkem kouzlit) nebo Zoner Photostudio (placený, ale max 1000Kč myslím... ale nemám s ním osobní zkušenost zatím - nainstalovat program z DVD jsem totiž za posledních cca 6 let pořád ještě nějak "nestihla" :D )

adris69
12. led 2011

@gisminka Ahoj Helu,já jen k tomu kurzu,máš na mysli něco konkrétního,já bych docela i šla,sice nevím kam a hl.kdy,ale už jen ten výběr,canonškola stojí taky třeba stovku,když máš paragon od nákupu canonu a pak jsou různé přednášky nebo kurzy na 3h,víkendy,týdny... 😵 tak co vybrat,někdo tu psal i o tý canonškole,ale pak už jsem nedohledala reakci nebo jestli někdo něco ví,napište zda to má vůbec cenu 😉 .

@donika jestli máš ten picasa,tak to jde docela jednoduše v úpravách,když zadáš ohnisková ČB,je to takový nepřesný,ale stačí 😅 .

Jinak všechny zdravím a přimlouvám se taky za to,aby to tu trochu ožilo,narazila jsem na tuto diskuzi dost pozdě,někdy před létem a přes prázdniny jsme většinou venku,sice s připojením,ale není zas tolik času,tak jsem se těšila,že přes zimu dočtu a to jsem taky udělala a hned to tady upadlo nebo uzamklo jinde,což taky i chápu 😝 ,takže jsem ráda za další a nové vlašťovky,sama čerpám kde se dá,ostřím o106 a né vždy všechno hned pochopím,no nevím jestli se to váže k mé barvě vlasů,věku,či MD,ale kolikrát je to peklo 😀 a to i s těma programama.

gisminka
12. led 2011

@adris69 Ahoj! No to já bych strašně ráda jednou na nějaký třeba víkendový workshop, ale kojím, tak zatím to nejde. Já myslela právě tu canonškolu, protože déle jak na 3 h. mě z domova nepustí 😀 , ale říkám si, co tam tak za tak krátký čas asi stihnou. Jestli mi budou jen teoreticky vysvětlovat, co je clona a citlivost, tak to zase pro mě až takový význam nemá.

adris69
12. led 2011

@gisminka jj,právě,mě by asi i ta teorie možná k něčemu byla,ale pochybuju zas,že mi to za taááák krátkou dobu secvakne 😝 !Je toho moc,s časem to u mě není taky zrovna dvakrát růžový,i když nekojím a je to ještě většinou pro mne dost z ruky,krom centra,nejvíc na Pze6 😕 .Takže by mi pomohlo,kdyby někdo reagoval z těch absolventů,i když to je taky asi kus od kusu no 😀 ,pro někoho přínos,pro někoho zbytečný,ale možná bych to zkusila 😉 .Ty levnější jsou pro dost lidí a čím dražší,tak se ta skupina zmenšuje pochopitelně 🙂 .

donika
13. led 2011

@blanka.k Kradení fotek? 😕 Asi jsi je měla moc krásný!! 😵 Né, vážně.. Je to možný? Nejdřív mě to teda zarazilo.. ale když tak přemýšlím.. lidi jsou různí, že... Pochopila bych ještě, odcizení "věcí" ... ale fotky dětí?? 😕 To si je jako dají lidi do svýho alba? 😕 Tomu teda už moc nerozumím.. 😠
Tak to je teda smutný, bát se sem dát svoje fotky.. 😒 A nemáš třeba rajče nebo tak něco? že bych mrkla? 🙂
@kamishek Tak tu neschopnost trošku znám.. 😀 ten Zoner (nevím jak dál přesně) mám doma na cd taky... 😅 už pár let... 😀
@adris69 JO, jo.. to vím, že to tam jde.... to už jsem si taky stihla udělat- fotenu s tím.. 😉 Akorát přece jen.. není to úplně ono.. chtěla bych vyloženě čb a třeba jen oči barevně.. 🙂

adris69
13. led 2011

@donika tak bezva,ale v tom Zoneru to jde taky,v nástrojích je polygonové laso a ten to umí pak detailně,ale je to taky složitější,chtěla jsem poradit jednoduše,ale neodhadla jsem,tak to pardon 😀 !I když ty oči má možná v tom pokročilejším nastavení v redukci očí,ale to jsem ani nezkoušela 😝 !

blanka.k
13. led 2011

@donika Na BRM jsem měla fotky, u kterých jsem výslovně měla, že si nepřeju kopírování, bohužel třeba svatební noviny se začaly kopírovat úplně šíleně, dokonce jsem u jedné slečny je našla , že jen změnila úvodní stranu, jinak zbytek stránek zkopírovala a pod to ještě napsala MOJE svatební noviny, kopírujte dle libosti atd... 😝 Jen si je ořezala tak, aby nebyl vidět můj nick, co tam byl 😒 Pa teda kopírovali i jiné fotky k sobě, ale ty noviny, to byla poslední kapka 😒 A tady na MK jsem uviděla v jednom albu fotku detailu obličeje Toma, tak jsem slečně napsala, a ona, že to právě takto bez nicku atd. stáhla od jiné z alba, že vůbec netušila, že to je "reálné" dítě z MK.... 😔
Instalačku Zoner mi manžel dotáhl před 14 dní z práce, taky mi zatím leží nevyužitá...ale chystám se na ni, třeba to do konce RD stihnu 😀

nikulka83
13. led 2011

Ahoj holky, koukam, že řešíte Canon školu. Byla jsem na 1 v září. Mně to teda bavilo, ráda posloucham a pán vykládal hezky. Byl to učitel z nějaký fotografický SŠ. Dostali jsme blok, propisku 😉 , časopis, brožurku a Zoner 11. Foťáky jsme nepotřebovali, nevysvětlovalo se, jak se s nima zachází, co je clona a tak.. Spíš to bylo o kompozičních pravidlech. Co je fotka, jejich rozdělení, , sdělovací řetězec, kompoziční základy, zlatý řez, prostor ve fotografii, pásma, prvky ve fotografii a tak.. Do praxe jsem si toho moc nepřevzala, protože spíš než krajinky fotim děti... Ale hezky se to poslouchalo a vypadla jsem z domu 😉 Bylo to cca. 2-3 hoďky a bylo nás tam 10.

gisminka
13. led 2011

@nikulka83 jé děkuju. Tak to vypadá celkem dobře, já se bála, aby mě tam neuspali technickými detaily svých foťáků. Mě na tom taky nejvíc láká to, že vypadnu z domu. Bohužel v Praze je to příští týden a od 17 do 20, což je u nás doma největší blázinec, tak nevím, jestli to můžu manžovi udělat. Asi počkám na další termín.

@donika jj, musíš použít nástroj laso, a doporučuju to dělat při hodně velkém zvětšení, abys pěkně obtáhla okraje. Já to teda dělám v PS, jiné programy neumím. Zrovna tímto způsobem si s fotkama hraju docela ráda, je to celkem efektní 🙂

adris69
13. led 2011

@nikulka83 jééé,tak to už snad jen díky těm dárkům 😀 ,jestli to teda taky platí všude 😝

@gisminka krásný,v tom Zoneru,snad teda ve všech verzích je to laso taky,ale to polygonové ti to spojí samo a nemusíš to dělat ručně,ale máš to pěkný 😵 .A s tím seminářem toho 19/1 to s tebou vypadá asi špatně,co 😕 ,zatím ještě měli místa a další nejsou vyhlášený 😉 !

endie
13. led 2011

Ahojík holky
prosím Vás jaký program mi přečtě RAW?¨děkuji moc za odpověd

donika
13. led 2011

@adris69 Né, né.. já jsem moc ráda za každkou radu! 😉 Nevím skoro nic, je to náhoda, že ses trefila zrovna do něčeho o čem vím. 😀 Takže žádný pardon- naprosto v pořádku! 😵

@blanka.k Vždyť to říkám, že jsi měla fotky asi moc hezký, jinak by si to lidi nestahovali.. 🙂 Blbý je, že lidi neakceptujou, když si vysloveně psala, že si to nepřeješ.. 😒 NO a nereálný dítě... no coment.. 😀
@gisminka Děkuju za popis.. a jak jsi přihodila fotenu- no tak to je přesný!!! - to se mi mooc líbí!! 😵
@adris69 Musím ten zoner teda někde vyštrachat, třeba to zvládnu... 😅

donika
13. led 2011

@gisminka tak mi manžel sehnal picaso.. 😀 Prosím, mohla by jsi mi napsat jak a co dál až si "zamávám" tím lasem? 😀 Oko jsem označila... ale jaksi co dál? 😅 Musela bych jedině zkoušet pokus-omyl... 😖

adris69
13. led 2011

@donika 😀 tak fajn,já zas třeba něco šoupnu 😉 ,dohledám taky něco tím Zonerem,ale gisminka to dělá v PS,myslím tady psala,v tom picasu to jde snad jen jak jsem psala,že to znáš 😅 !

mmmk
13. led 2011

@endie Picasa nebo Lightroom 😉

gisminka
13. led 2011

@donika hele sorry, já ani nevím, že je v picase laso. Já to dělám ve photoshopu.
@adris69 bohužel tentokrát to nedám. Ta středa nám ještě koliduje s plaváním. Počkám na další termín. Jestli půjdeš, tak určo napiš, jaké to bylo. 😉

donika
13. led 2011

@adris69 ale prdlačky!!! už je pozdě večer, tak to tomu taky odpovídá.. 😀 dnes byl náročnej den.. 😀 Picaso už mám pár dní.. manžel sehnal photoshop.. 😉 Proto prosím Gisminku.. 🙂 Ale zoner omrknu taky... až ho najdu.. 😅

adris69
13. led 2011

@donika tady je to tím pol.lasem,nic moc kvalita a jen jednoduchý,tak na to ber ohled prosím,jestli to vůbec bude zmenšené vidět 😀 !