Vlastní fotografování dětí, úprava fotek, atd. Rady?

nebe
23. dub 2010

Už mě omrzelo focení dětí obyč digitálem, ale zaujalo mě focení zrcadlovkou. Jen nevím jakou si pořídit. Prosím o radu zkušnějších maminek,které už taky omrzely obyčejně napraskané fotky ale žádná ta nej.....🙂

erinbrock
15. lis 2012

@mirusak1 no s timhle ne ale s TSBohemia nebo Megapixel...tam jsem nikdy problem nemela 🙂

veronikaka
15. lis 2012

@mirusak1 Megapixel, Alza, Mall a Kasa - dává teď dost věcí k Nikonům zadarmo ...

mirusak1
15. lis 2012

@erinbrock
@veronikaka
dekuju za zkusenosti, jeste uvidim, jestli se neozve jeste nekdo 🙂

brendi
15. lis 2012

holky chtěla jsem se zeptat, možná spíše @erinbrock 😉 ....nějak se mi v photoshopu nedaří funke závoj, nemáš zkušenosti? díky

erinbrock
15. lis 2012

@brendi no pokud chces pouzit funkci zavoj tak musis na zkopirovane vrstve - zkopiruj pozadi a pak v rezimu prolnuti zvolis zavoj a nastavis miru kryti....tak to pouzivam ja...jinou funkci zavoj neznam...ja PS ovladam zatim jen lehce amatersky...doporucuji koupit knihu nejakou sikovnou a nastudovat videa na youtube.com...jsou vesme v anglictine ale daji se pochopit 😉

lucy222
15. lis 2012

@erinbrock "lehnce, amatérsky"... No, také bych chtěla být takový amatér 😉

lucy222
15. lis 2012

@mirusak1 Ahoj, rádi Ti poradíme zde veřejně a časem - až se o Tobě něco dozvíme - není problém se vpuštěním do soukromé diskuze 😉

brendi
16. lis 2012

@erinbrock děkuji, vyzkouším

erinbrock
16. lis 2012

@lucy222 dik ale ja myslim ze se mam fakt jeste co ucit 🙂

rowan
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
rowan
17. lis 2012

Koukám, že máte už soukromou diskuzi 😕 tak to jsem se přidala pozdě ☹

lucy222
17. lis 2012

@rowan nakukujeme i sem 😉
a k fotkám - někde mi vadí ořez - třeba ta na balkoně.. a některé máš docela dost neostré.

rowan
17. lis 2012

@lucy222 na balkoně ale není ořez. Jsou focené portrét. tak to je zjemněné, ale hlavně to jsou momentky neposedy.

Tak nic , to je mi k ničemu když si chci číst postřehy 😅 Tak se mějte hezky 🙂

lucy222
17. lis 2012

@rowan tak je to špatně vyfocené 😅 prostě ta uřízlá hlava mi tam vadí 😅 😉 portréty - řídím se tím, že oči vždy ostré 😉
Ale ať si každý fotí jak se mu líbí 🙂
Sem už fotky nedáváme - to právě jen do té soukrémé.

rowan
17. lis 2012

@lucy222 to víš, foceno na balkoně, dál už jsem nemohla. Njn co se dá dělat, to jsem nevěděla

lucy222
17. lis 2012

@rowan jj, to beru - pak ale takovou fotku nedávej ke zhodnocení 😉
Také mám doma spoustu fotek focené kompaktem, ba i mobilem - prostě momentky... ale určitě je nedávám na zhodnocení holkám do fotodiskuze 😉

rowan
17. lis 2012

Jsem dost rozčarovaná, těšila jsem se že se něco naučím, proto jsem sem taky napsala a teď zjišťuju že mám smůlu protože jste v uzavřený skupině, to mě dost mrzí. Jsem amatér, ne profesionál a vložila jsem fotky které se mě líbí. Vím, že to neumím ale jak vidím, tak ani nezjistím jak se to naučit protože tady už se to neřeší. Začala jsem číst diskuzi od začátku, jsem u 61 stánky a myslím že fotky, co tam byly vložené jsou podobné těm co jsem sem dala. Nikdo tam neřešil způsobem "nedávej to sem, když to není jak to má být". Chtěla jsem se konečně do nějaké diskuze zapojit, navíc jsem našla přesně diskuzi o focení zrcadlovkou (jupí!) a zase jsem z toho akorát smutná.

jenniffer001
17. lis 2012

@rowan určitě diskusi dočti, mě to tenkrát hodně dalo ;)
@lucy222 myslím, že opravdu není nutný, hned někoho kdo sem přijde jako nový zpražit :-/
jinak ano, některé jsou dost neostré, ale já to moc dobře chápu, já to ze začátku taky neviděla, až časem jsem pochopila....
ty dvě oranžový máš špatně vyváženou bílou...
předposlední fotka kočky je podle mě super 🙂
@rowan klidně sem piš dál a někdo vždycky poradí, holky sem chodí některé pořád a tak ti poradí ;)
a fotíš na automat nebo manuál? fotíš do rawu a nebo pouze do jpegu, pokud fotíš do rawu, dá se s fotkou daleko víc pracovat a leccos zachránit...
ostřit se snaž vždycky na oči, vím, že u dětí je to často problém, ale tréninkem to vychytáš 🙂
a klidně se ptej dál co by tě zajímalo 🙂

erinbrock
17. lis 2012

@rowan je fajn ze ses pridala...spousta holek tu ted psalo ze nakupuji novou zrcadlovku...takze zase bude o cem psat...neboj... 😉 chce to cas...ja za tuhle diskuzi jsem moc rada...hodne mne dala a ty stranky stoji za to zpetne pomalu docist 🙂
jinak fotecky pekne...libi se mi kocka pod houpadlem a mala je uzasna 🙂 ...ta neostrost...ono za to tu muze i Modrykonik...i kdyz u malych deti kdyz se foti na nizkou clonu a oni se ti hned pohnou tak je to neostre razdva 🙂 ale nerekla bych ze je mas vsechny neostre..a teda za mne - nejsem pritel moc ramecku a tech kudrlinek...ale kazdemu se libi neco jineho...jak kdyz zacinala...tak jsem to taky rvala na kazdu fotku 😉

rowan
17. lis 2012

@jenniffer001 díky , díky, díky ! Přesně to jsem chtěla a vystihla jsi to tak jak to na mě zapůsobilo.
Tohle jsou mimo té první fotky staré, takže jsou focené do jpegu, zrovna ta dožlutooranžova jsem netušila , že jde nastavit vyvážení bílé, to už se teď snažim nastavovat aby to takhle nedopadlo. A ostřit na oko se snažím, to už jsem po netu vyčetla, bohužel to moc nevychází, když se malá mrská. Kočka je požitkář, ta si focení užívala 😀 teď jak jsem narazila na tuhle diskuzi jsem si přeodila focení do rawu, poštelovala i AF a tak dále 🙂
Když je těžký se ptát, já moc nevím přesně na co , líbí se mi číst cizí dotazy a odpovědi na ně. To je pro mě přínosem. Každopádně kdybych měla dotaz, napíšu tobě 🙂 Tohle není to co sem chtěla a doprošovat se nechci. Díky Jenn!

rowan
17. lis 2012

@erinbrock Děkuju! Nechtěla jsem reakce typu "nááááádhernéééé" a podobně, já vím že nejsou dokonalé a ani nemám ráda tolik stejných písmenek za sebou 😀 ale každopádně ta první reakce mě tak zpražila, že se přiznám, že mi bylo do breku. Diskuzi dočtu, ale tady to do budoucna nemá pro mě cenu, když nevidím cizí fotky a rady co se tam dá změnit, jestli víš co myslím.

Moc děkuji za milá slova.

lucy222
17. lis 2012

@rowan ja to nemyslela spatne. Pokud jsem se Te nejak dotkla,tak se omlouvam. Psala jsi,ze si jsi vedoma toho,ze to jsou momentky - a ja Ti na to napsala,ze ty bych sem proste nedavala... Taky se nemusis hned urazet, ale cekala bych spis,ze se budes ptat "tak co udelat jinak?"
Ja Ti proste napsala,ze ty fotky nejsou dobre,nevim co Te zajima dal-nevim jake mas znalosti...jestli zacit od clonoveho cisla, ISO, apod. Ci jestli uz resit WB apod. 😉
@jenniffer001 viz muj komentar vyse. Nevim co chce dotycna slyset-rozhodne si tu nechci na nikom zvysovat ego, ale mam rada jasne, strucne diskuze-tj.rekni problem a pokud budu vedet/umet, poradim 😉

rowan
17. lis 2012

@lucy222 Díky, chápu.

lucy222
17. lis 2012

@rowan jinak pro Tebe platí to samé co jsem psala výše jiné uživatelce: "Ahoj, rádi Ti poradíme zde veřejně a časem - až se o Tobě něco dozvíme - není problém se vpuštěním do soukromé diskuze".

A k focení - píšeš, že nevíš na co se ptát. Ono to hodně vyplyne z těch fotek co vkládáš. Takže teď ses dozvěděla nějaké rady, přenastav foťák a pak jdi něco vyfotit a dej to zase sem....

rowan
17. lis 2012

@lucy222 Právě, že to vyplyne z fotek co vkládám, ale já nechci vkládat fotky na stránku, kde budou "viset" a minimálně se pod ně bude přispívat, takže budou pořád na očích. Nečetla jsem konec diskuze, až když jsem koukal že se dloho nepsalo, protože jsem četla od začátku. Nevím, co na mě chcete poznávat, abych vás nešpehovala a nestahovala si fotky dětí? Sama sem je sem vyvěsila a teď toho hodně lituju.
Díky za rady, nemyslím to teď uraženě, ale takhle to nechci. Mějte se a přeji hodně povedených fotek. 🙂

lucy222
17. lis 2012

@rowan jj, MK bohuzel neumoznuje mazat zpetne prispevky... Zrovna u tech fotek by to bylo na miste...

jenniffer001
17. lis 2012

@rowan ono tyhle ty základy tam jsou právě popsaný hezky ze začátku, holky to tam probíraly celkem do podrobna... takže ostření, ISO, priorita clony, nebo manuál, to všechno se tam dočteš....
dobře, že jsi přehodila na raw (sice je s tím víc práce, ale zase není každá fotka nutně na vyhození) ostření taky, stačí jeden ostřící bod, na všechny to taky neostří nejlíp.... s dětma je to těžký, to už jsem psala, ale to zkrátka jiný nebude, když ti lítají jak splašený, tak sotva zaostříš někam do obličeje a už tam máš záda :DD v tomhle musíš být rychlík a cvakat a cvakat a cvakat jak o život, ono z toho něco vyleze a třeba jedna z 20-ti bude ostrá přesně podle tvých představ... a pak už jí jen proženeš photoshopem, nebo jiným programem a je to :DD takhle napsaný to zní děsně jednoduše, ale třeba mě dají nejvíc práce právě ty úpravy 😅 nicméně základ je dobře to vyfotit, jak ostře, tak s aspoň relativně správnou kompozicí...
ono je toho na netu o tom šíleně moc, ale je to možná je to až na škodu, pro začátečníka, mě to dřív dost odrazovalo..
asi takhle, nastavíš si na foťáku ňáký typ focení, nejčastěji portrét (asi), pak to vyvážení bílé (které si případně, když zapomeneš přehodit, můžeš vyvážit v rawu) ISO (čím vyšší číslo, tím víc šumu ve výsledné fotce je) takže pokud to jde a je venku/doma dost světla nastavíš 100, podle časů jaký ti to bude házet, kdyžtak clonové číslo zvýšíš (ono když je venku "tma" a ty máš nastavený iso na 100, tak to hází tak krátký časy, že to nedokážeš v ruce udržet, takže zvýšíš třeba na 250 a uvidíš, jestli už máš čas aspoň 125 (a víc) to už dokážeš i to dítě vyfotit 😀 nebo zvýšíš ještě víc... no a pak ještě nastavíš clonu, tam čím je clona níž, tak tím rozmazanější budeš mít pozadí, pokud teda nebudeš ostřit na pozadí, to bys pak zase měla rozmazaný to co máš vepředu (ale takovýhle věci jsi už určitě zkoušela 😉 ) s tím 50/1,8 se dá kouzlit určitě o dost líp, než se seťákem, já když si 50/1,8 koupila, tak už jsem ho nesundala a na seťák už se nikdy nedostalo 😅
chce to hodně fotit, tím si to nejlípp všechno osaháš a klidně sem zase ňáký fotky na kritiku hoď 🙂 a kouknem na ně 🙂
s rámečkama souhlas s @erinbrock taky mě to nebere, mám ráda jednoduchou fotku, nicméně, každý máme jiný vkus..
@lucy222 za celou dobu, co tady tahle diskuse je, nikdo nereagoval na nikoho takhle nepříjemně 😖 reakci @rowan chápu, taky by mi bylo do breku a vzteku zároveň... rozhodně se to dalo říct trochu jinak... nicméně nebudu tady o tom diskutovat

rowan
17. lis 2012

@jenniffer001 Jsi zlatá, když bych něco, dovolím si napsat tobě 😉 Napsala jsi to moc hezky, díkec! Zapoměla jsem předtím napsat, že fotím na P. U mě je hodně problém, že mám většinu fotek s velkým šumem. Takže se teď zkusím zaměřit na ISO. O úpravě mi ani nemluv, to je pořád problém 😅 takže jedno veliké díky za celý příspěvek..!

jenniffer001
17. lis 2012

@rowan tak pokud mohu ještě poradit, tak určitě radši přehoď na prioritu clony (A), později,až tomu přijdeš víc na kloub tak klidně i plný manuál (M)
a nemáš zač 😉

rowan
17. lis 2012

@jenniffer001 myslíš ? Tak super, zkusím to 🙂! a na M jsem si nikdy netroufla a nevěřím, že se k tomu dostanu 😅