Vlastní fotografování dětí, úprava fotek, atd. Rady?

nebe
23. dub 2010

Už mě omrzelo focení dětí obyč digitálem, ale zaujalo mě focení zrcadlovkou. Jen nevím jakou si pořídit. Prosím o radu zkušnějších maminek,které už taky omrzely obyčejně napraskané fotky ale žádná ta nej.....🙂

janinka1987
13. únor 2012

@llluckaaa DM fakt nedoporučuju. Ta kvalita je děsná. Mám dvě od Piklia a ty jsou nádherné, z DM jsem měla jednu a byl to otřes...Jinak v pikliu stojí cca 600 (A4, tvrdé desky) a myslím, že na to mají 10 dní...Ale já jí měla do týdne doma.

simkat
14. únor 2012

Ahoj holky 🙂 , už delší dobu přemýšlím o koupi nového foťáku. Docela bych zainvestovala do zrcadlovky. Momentálně fotím tímto - Canon PowerShot A720 IS (kupovaný 2008). Fotky už nemám tak ostré, jako když sem ho kupovala nový. Několikrát mně taky spadl na zem a ulomil se kousek krytu od baterií, takže funguje jen na jednu. Na netu se již koupit nedá. Tenkrát sem ho koupila za 5.500,- Kč.
Máte nějaké tipy na zrcadlovky? Případně čem fotíte vy? Díky za rady. 🙂 🙂

janinka1987
14. únor 2012

@simkat zrcadlovka nikon D3100 + objektiv 18-55/3,5-5,6 + objektiv 35/1,8. Pro mě je zrcadlovka výhra 🙂

simkat
14. únor 2012

mrknu, díky .... a jak dlouho už fotíš? 🙂

janinka1987
15. únor 2012

@simkat rok a půl jsem fotila Ultrazoomem Panasonic, ale to byli spíš fotky do alb...Trošku jsem o fotkách začala přemýšlet v létě a od Vánoc mám zrcadlovku.

eustoma
15. únor 2012

@llluckaaa cewe je fakt otras. pokial ideo kvalitu tlace a tak. ja mam osvecene na albumy bud blurb.com, alebo bontia.cz - obe su kvalitativne uplne inde nez cewe. povedala by som ze ten je na trhu snad najhorsi.

ked ide prvyraz robit knihu, je dobre si vziat nejaku sablonu. pomocou sablony to ide rychlo.

eustoma
15. únor 2012

@simkat ja fotim Canon EOS 350D hlavne s objektivom 50mm f/1.8

simkat
15. únor 2012

@janinka1987 Taky nad tou zrcadlovkou uvažuju delší dobu...ale ne a ne se k tomu pořádně dostat 😒
poslala bys mi, prosím tě, přímý odkaz na ten foťák?

janca_dobi
19. únor 2012

Ahoj holky, omlouvám se, že vám sem lezu, ale potřebovala bych radu. 🙂 Strašně ráda fotím svojí dceru, dnes jsme byli na návštěvě u známých, kteří mají zrcadlovku a když mi kamarádka teď poslala fotky co během návštěvy nafotila, tak je to, i bez jakékoli úpravy, fakt rozdíl oproti mému kompaktu. 😖 A tak jsem zatoužila také po zrcadlovce. 😎 Chci vás tedy moc poprosit, zda byste mi mohly nějakou doporučit pro mě jako "začátečníka" s cenou do 10.000,- Kč? 😅 U Alzy jsem našla do těch deseti tisíc tuto http://www.alza.cz/canon-eos-1100d-ef-s-18-55mm.... Já mám teď tento kompakt http://digitalni-fotoaparaty.heureka.cz/canon-p.... Myslíte, že mám šanci se se zrcadlovkou vůbec naučit? 😅 Moc děkuji. 😉 Jana

eustoma
20. únor 2012

@janca_dobi ta zrcadlovka co posielas odkaz neni spatna.ta 1100 bude podobna mojej 350. no o telo by to az tak problem nebol, skor objektiv. ten je v tom sete nic moc. ja mam najradsej objektiv 50mm f/1.8.
napriklad: http://www.alza.cz/objektiv-canon-ef-50mm-f1-8-...
je to to co pouzivam, len v plaste. ja mam v skle, ta je drahsia a ma lepsi zoom. ta v palste v podstate foti rovnako, az na to ze horsie zaostruje, takze v konecnom dosledku moze horsie odfotit.

ako keby som si kupovala tertaz zrkadlovku ako zaciatocnik tak radsej by som vzala 500, 550 alebo 600.

janca_dobi
20. únor 2012

@eustoma Děkuju a mohla bych tedy poprosit o nějaký konkrétní typ? 😉 Do 10.000,- se ale asi nevlezu, co? 😖

eustoma
20. únor 2012

@janca_dobi myslim ze ked sa niekde pohlada, tak sa dostanes tesne nad 10.
myslim ze Canon EOS 500D by sa dal niekde najst v akcii a dostala by si sa tesne nad 10.000,- no a k tomu objektiv tu 50mm a mas super vybavu 😉.

samozrejeme ked najdes Canon EOS 550D, alebo Canon EOS 600D, tak tie su novsie rady.

eustoma
20. únor 2012

holky urcite este poradia ine znacky.

janca_dobi
20. únor 2012

To bych byla moc ráda, ještě někdo mi může něco doporučit? 🙂 Děkujiiii. 🙂

janinka1987
20. únor 2012

@janca_dobi Já mám Nikon D3100+18-55. Je asi na stejné úrovni jako ten Canon 1100, jen má menu v čj. Ono je to asi jedno jestli nikon nebo Canon, já jsem teda Nikonačka a nedám na něj dopustit, ale to ti řeknou určitě i Canoňáci 🙂 Jinak ten můj Nikon stojí kolem 12500,-, ale myslím, že bys ho sehnala i na bazaru...Já mám k němu ještě druhý objektiv 35/1.8, ten je lepší, ale zase stojí 5000,-. Ale ze začátku ti seťák určitě bude stačit, na učení je dostačující 🙂 Pokud se budeš chtít focení více věnovat, určitě doporučuji nastudovat základy - clonu, čas, ISO, expozici...Samozřejmě i zrcadlovka má možnost fotit na automat, ale je to jako mít Mercedes a jezdit s ním 40 km/hod 🙂 Prostě nevyužitý potenciál a zybtečné vyhozené peníze 😀 Doporučuji nastudovat tyhle stránky, já jsem se z nich učila 🙂
http://www.fotoaparat.cz/article/cat/10/1
http://www.fotoradce.cz/zaklady-fotografovani-2...
http://digiarena.e15.cz/fotoskola
http://www.fotoroman.cz/techniques2.htm

eustoma
20. únor 2012

mne pride 50 viacej pouzitelny objektiv nez 35. ako bezpochyby je na niektore veci 35 lepsia 😉. ja mam obe. no 50 pouzivam castejsie. pride mi trosku viacej univerzalnejsia.

inak kazdy kope za svoju znacku 😉. ja som presla na canon, pred 12 rokmi a uz som u neho zostala. no verim ze aj uine znacky su fajne 😉.

janca_dobi
20. únor 2012

@eustoma
@janinka1987 Holky, teď jsem si udělala koláž z té fotky, kterou vyfotila včera kamarádka zrcadlovkou a z mojí fotky kompaktem. Že je ten rozdíl až tak moc velký jsem si tedy nemyslela. ☹ To mě přesvědčilo ještě víc, že tu zrcadlovku prostě chci a že se chci naučit hezky fotit! 🙂

janca_dobi
20. únor 2012

@janinka1987 Moc děkuji za tipy na ty stránky. Asi bych i pak možná popřemýšlela o nějakém kurzíku.

janinka1987
20. únor 2012

@eustoma No já 35 pořizovala hlavně z toho důvodu, že jsem chtěla vyfotit dítě v místnosti celé. Na portréty venku je určitě lepší ta 50. Já pak plánuju koupit rovnou tu 85, právě na ven...Ale teď jaksi nejsou peníze .-)

janca_dobi
20. únor 2012

@janinka1987 Takže když budu chtít fotit dceru jak doma, tak venku, potřebuju 2 různé objektivy?

janinka1987
20. únor 2012

@janca_dobi to ne, princip je jíny 🙂 Ta čísla udávají, na kolik je objektiv nazoomovaný (přiblížený). Ta 35 je asi tak jak lidské oko, takže v malé místnosti jsi schopna vyfotit větší část. Ta 50 je více přiblížená, takže když máš dítě od sebe třeba dva metry (teď to beru od oka), jsi schopna vyfotit jen půlku postavy...85 má samozřejmě ještě větší přiblížení...Plus navíc čím větší číslo, tím více rozostřené pozadí...

janca_dobi
20. únor 2012

@janinka1987 Aha, asi chápu. 😀 Nicméně, musím to začít studovat. A jaký tedy pořídit, když chci zatím jen jeden a chci fotit jak doma, tak venku? 😅 Tu 35ku?

eustoma
20. únor 2012

@janca_dobi ja fotim aj doma, aj vonku tou 50-tkou 😉. podla mna je vhodnejsia.

janinka1987
20. únor 2012

@janca_dobi To je právě ten oříšek 🙂 Ale počítej s tím, že oba objektivy stojí cca 5000, i kdyby sis kupovala jen tělo bez seťáku (to se dá myslím sehnat okolo 8 tis., tak do 10 tisíc se nevyjdeš...Jinak není nic jednodušího, než jít do nějakého obchodu kde mají 35 i 50 a vyzkoušet si je, co tu bude více vyhovovat...Tou 35 venku se prostě musíš přiblížit nohama 🙂 50 má zase hezčí to rozostřené pozadí...V tomhle je to každý člověk různý názor 🙂

blanka.k
20. únor 2012

@janca_dobi Musíš se rozhodnout, co chceš hlavně fotit.... pevné objektivy (tj. s jedním číslem ohniska, kde nejde zoomovat) jsou opticky lepší, dělají lepší fotky, ale jsou míň univerzálenější. Počítej s tím, že s 35 bys vyfotila menší postavu z cca 3 metrů a neměla bys na fotce nad hlavou ani pod nohama extra místa.....takže pokud bys chtěla fotit nějakou rodinou oslavu, kde třeba sedíte u stolu, tak musíš mít hodně velký obývák nebo jiný objektiv. Na doma je to fakt na focení dítěte, nebo třeba manžela s dítětem v náručí atd.... u 50 bude ten záběr ještě užší, uvidíš toho ještě míň. Na focení venku je to sice ideál, pokud hcce fotit jen dítě, tak je samozřejmě pevné sklo nejlepší, ale mě by chybělo to široké ohnisko.... 😅 Na výlety, na různé krajinky, prostě ty "široké" záběry 😅 Taky počítej s tím, že ještě něco musíš dát navíc, musíš koupit kartu do foťáku (ideálně třeba 2ks x400,-), náhradní baterku (neoriginál 500,-), obal na foťák (600,-), to je minimum 😉
U Nikonu se hodně pro začátečníky doporučuje ta 3100, a pokud fakt nemáš moc peněz, tak bych holt šla do základního objektivu 18-55 a pak se rozhodla, co dál, až zase třeba našetříš (pokud teda rovnou se nerozhodněš, že prostě budeš fotit jen dítě z dálky a zoom se širokým ohniskem nepotřebuješ, tak pak je jediné rozhodování jeslti 35 nebo 50 😉 )

janca_dobi
20. únor 2012

@eustoma
@janinka1987
@blanka.k Juj, je to nějaký složitější, než jsem si myslela. 😕

janca_dobi
20. únor 2012

Našla jsem inzerát na ten Nikon 3100, ale nevím, asi bych se toho bála. Co myslíte? 😨
http://foto.bazos.cz/inzerat/14266179/Nikon-D31...

blanka.k
20. únor 2012

@janca_dobi extra cena to není, pokud nemáš možnost to vyzkoušet osobně, tak bych se na to vykašlala. Já mám štěstí na vadný kusy a za poslední 2 roky jsem reklamovala 2x blesk (nakonec ho neopravili z vrátili prachy), 1x paměť.kartu a teď v lednu tělo foťáku, raději bych si 1000,- připlatila a koupila si to z nějakého eshopu či v kam.prodejně 😉 Ještě to označení VR je redukce vibrací, takže stabiliazace a tu u objektivu 18-55 extra nevyužiješ, a zbytečně je ten objektiv dražší, stačí 18-55 bez VR 😉

eustoma
20. únor 2012

@janca_dobi do jeteho fotaku by som sla len pokial viem od koho je. pozes mat posunutu cocku a ostrenie v haji. to nepoznas na prvych par pokusosch. takze jety fotak, len ked vies ze s nim bolo dobre zaobchadzane.