Zahradničíte s dětmi?

jetynka
28. únor 2013

Je tu nějaká maminka co s dětmi zahradničí???Myslím jestli společně vysazujete nějakou zeleninu nebo květiny???My letos sázíme rajčátka, kukuřici, fazole, špenát, ředkvičky, kedlubny, bylinky a kopretiny. Máte někdo nějaký nápad co ještě jiného zasadit, popř. co se vám dařilo a nedařilo, jak na to reagovaly děti a tak, díky moc.

ssassi
28. únor 2013

ahoj. letos v létě budou malému dva roky, tak se chystám na chatě "zorat" kousek země a udělat záhonek. myslela jsem něco nenáročného - cibule, možná mrkev, hrášek, zkusím i cuketu. určitě bylinky. ty mám každoročně v květináčích přímo u grilu :o))) půda je tam příšerná, tak uvidíme, co vypěstujeme 😉

aronek
28. únor 2013

@jetynka ahoj, zahradničím už od dětství. Malého loni nadchl hrášek a okurky, ty je lepší kupovat naroubované, fakt jich bylo plno a dlabal je celé léto. Rajčátka jsme měli ty malinké a ty si trhal sám a dělal, že je ptáček 😀 Pro děti pokud jim nevadí jsou supr jahody. Máme normální, stáleplodící i měsíční. Ještě jsme měli saláty, ale ty nám nějak sežrali slimáci a tak skončily u králíka 😀 Bacha na řekvičky, některé pálí 😉

jetynka
autor
1. bře 2013

@ssassi
@aronek Holky díky za příspěvek, tchýně s tchánem pěstují hromadu brambor, cibule, mrkve, okurek tak to moc už já pěstovat nechci, bylo by toho moc ☹ cherry rajčátka jsem měla vloni a nějak nevím jestli byl moc úrodný rok ale zahlušilo to jak skleník tak i venku a to jsem uždibovala konce ať to neroste dál 😀.
@aronek jak jste spokojení s těma měsíčníma jahodama???my máme plody kolem června a myslím ještě července a pak nic 🙂Kdy se sadí?díky

aronek
1. bře 2013

@jetynka já jsem měsíční jahody pěstovala ze semínek, dala je do truhlíků a jak chodíme kolem, tak uzobáváme 😀 dá se určitě sehnat i sadba 🙂 rajčátka pěstuji v kýblích pod střechou, aby do nich nepršelo a neměly plíseň. Vyštipuji tak, že nechám jeden hlavní terminál a to co roste za listy dávám pryč všechno, jinak to fakt nemá cenu 😉 když přerostou tyčku štípnu i vršek, aby měly sílu dozrát. Pokud je hodně listů beru i ty, aby měly sluníčko 😵

jetynka
autor
1. bře 2013

@aronek díky moc 🙂 já zahradničit začala minulý rok tak jsem ráda za každou dobrou radu 🙂zkusím sehnat semínka těch jahod 🙂 truhlíků mám dost 🙂

aronek
1. bře 2013

@jetynka mám v truhlíkách i stáleplodící. Mají větší plody 😉 nemáš zač, rady by byly, jen se občas nepovede počasí a je to stejně o ničem. Loni nám to vzalo nejlepší meruňku 😝 Ale snaha se cení 😉

jetynka
autor
1. bře 2013

@aronek sousedka měla právě nějaké ty stáleplodící a nedařilo se tomu, tak nevím jestli nemáme kyselou půdu 🙂
ale už se nemůžu dočkat až zasadíme zeleninu a pak na konzumaci 🙂

ia.
1. bře 2013

@jetynka ahoj, já jsem taky taková amatérka - začátečnice. Bydlíme v řadovém domku, takže zahrádka opravdu malá, ale nechala jsem si zahradníkem navrhnout záhony a s elánem plevu a těším se z každého květu 😅 co se týče zeleniny a ovoce, tak před 3 lety jsem zasadila jahody, jen tak z legrace jsem koupila v globusu 10 sazeniček asi za 50 kč a úžasně se nám rozrostly a je jich hrozně moc 😵 plodí od půlky června do půlky července, podle počasí..pak pravidelně sázím rajčata, dávám hlínu do pytlů a do toho sadím sazenice, většinou ty cherry, děti si je trhají samy a hned je jedí.. Vloni jsem si udělala takový malý záhonek a zasadila kopr, celer, hlávkové saláty, kedlubny, ředkvičky a brokolici. Z brokolice nebylo nic, a z ředkviček taky, vyjely krásně, ale plody žádné 😲 nicméně saláty a kedlubny byly luxusní, do toho jdu i letos. Celer a kopr taky supr. Pak ještě na skalce mívám bylinky, takovou tu klasiku - petržel, libeček, bazalka, tymián....

jetynka
autor
1. bře 2013

@ia. Tedaaa taková zahradnice 😀 no super jen tak dál 🙂 já jsem zvědavá co nám letos vyroste a jak bude počasí přát 🙂 a koukám že jste z Ostravy 😀 kopr sadily děcka na podzim tak nevím jestli to bylo jenom tak nebo něco vyroste, to ony s babičkou 🙂

ia.
1. bře 2013

@jetynka ale právě vůbec nejsem zahradnice 😀 já jsem to jako dítě nenáviděla, když jsem musela babičce pomáhat, ale teď mi dělá radost, když vidím, že ráno syn běží k jahodám kouknout, co uzrálo, a že si kdykoliv během dne utrhne rajče...my s mužem zase milujeme saláty a ty byly fakt supr. Nepěstovala jsem od semínek, ale nakoupila jsem si sazeničky v zahradnictví. A kedlubny byly šťavnaté, výborné....
tak přeju hodně štěstí, ať se letos urodí 😉

jetynka
autor
1. bře 2013

@ia. taky držím palce a snad tu pak napíšeš jak se daří 🙂 taky budu hlásit 🙂 a fotit 🙂

aronek
1. bře 2013

@jetynka stáleplodící jahody jsem kupovala u Starkla a hnojím granulovaným hnojivem 😉

jetynka
autor
1. bře 2013

@aronek díky 🙂

misa84
1. bře 2013

Holky máme jen byt takže můžu něco pěstovat jen za oknem v truhlíku, poradíte co bych mohla zkusit? Zatím máme jen na parapetu v kelímku řeřichu a baví mě jak starší syn každé ráno běží na kontrolu a je celý nadšený 😵

veruska007
1. bře 2013

muskaty, ruzny bylinky, nekdo ma i jahody nebo rajcata, ale nam na balkone skoro vsechno spali slunicko.

aronek
1. bře 2013

@misa84 má takhle celoročně petržel a jedno období chtěl malý jen polívku s tím z toho okna 😀 Tak jsem mu jí dávala i do všeho ostatního aby se trochu najedl. Záleží jakým směrem máš okna. Dělají se i pčímo rajčata do květináčů, ale zkušenost nemám. Jdou i chili papričky, ale to by si malý moc nepochutnal 😉 Koukni tam kde prodávají semínka, je na nich napsané, jestli jde pěstovat v květináči 🙂

jetynka
autor
11. bře 2013

@misa84 Já když jsem bydlela ještě v bytě tak jsem měla zasazené truhlíkové cherry rajčata no byla úroda pořádná 🙂 tak vyzkoušej 🙂

misa84
11. bře 2013

@jetynka už mám rajčátka nasazená v kelímcích od jogurtů, těším se až půjdou na sluničko 😵

evcounek
11. bře 2013

já a zahrada jsme dost nerozluční. Letos jsem začala a velký pomocník Luky (v květnu mu budou 3) mi pomáhl. byl nadšený. Koupili jsme perlit a luky síl a síl. Ještě že většinu bylinek poznám (mylím ve fázi děložních nebo prvních lístků) protože všechny bylinky rozházel po celé misce 😀
Pak nás bude čekat přesazováni tak jsem zvědavá jako to dopadne. Zemina bude po celém bytě 😀
Jinak babička a děda (moji rodiče) mají zahradu kde pěstují snad vše kromě brambor a druhá babička a děda mají sice taky zahrádku (maličkou) trávníček a túje, ale děda si vydupal skleník (tam jsou rajčata, papriky, salát, okurky a zachvilku tam budou i ředkvičky) takový útěk z reality.
Loni k narozeninám dostal Luky nářadí (rýč, lopatku, hrábě jen škoda, že nebyla taky motyčka hot kdo pozdě chodí sám sobě škodí)

jetynka
autor
11. bře 2013

@misa84 tak to je super, to já pořád nic, už už jsem byla nachystaná ale odradilo mě to blé počasí tak ještě počkám, my stejně rajčata přímo ven sázíme až po zmrzlých, do té doby jsou v pařeništi 🙂 ve skleníku. Akorát vloni jsem měla cherry rajčátka tak moc přemnožené že letos do nich nejdu a jdu do velkých tyčkových tak jsem zvědavá jestli vloni mega úroda a letos nic nebo aspoň pár rajčátek bude.

jetynka
autor
11. bře 2013

@evcounek Tak to jste šikulové, pak napište jak pokračujete letos a jaká je úroda 🙂

evcounek
11. bře 2013

@jetynka jistě že napíšeme. právě jsem se dozvěděla, že můj strejda si pořídil kačeka a 2 kachny, má slepice a taky zahradu. škoda jen že zrušil králíky. 😀

jetynka
autor
11. bře 2013

@evcounek Jé to je hezkééé, kačeny bych nedala, těch se bojím 😀, babi má slepice a králíka bych tak možná jen jako chovného doma Barborce, na ty větší chovy na maso a tak bych neměla nervy ani čas. Když jsme u těch zvířátek máte doma křečka, morče nebo králíka?Barča chce králíka zakrslého ale nevím nevím, je hodně náročný na chov - podle toho co píšou na internetu.

evcounek
11. bře 2013

my zvířátko, žádné nemáme Luky bohatě stačí 😀 , ale přemýšlím nad křečkem. Je nenáročný. a pak možná něco náročnějšího. Já měla jako malá rybičky (sestra těžký alergik) pak křečka a andulky (to když se to sestřičce zlepšilo)

jetynka
autor
11. bře 2013

@evcounek Rybičky nechci ty měl brácha a jak zanedbal čištění to bylo na bléé smrad, i když křeček smrdí taky 😀 ale toho si můžu aspoň pohladit.

petapete
16. bře 2013

V tvým výpisu pro dětské pěstování mi chybí hrášek, ten mívá nej úspěch🙂. Kluci zahradničí s námi (Fífa teda bude poprvé letos), u domečku máme jen pár věcí na jídlo (hrášek, malé měsíční jahůdky - ty teda plodí až do za mrazu celé léto, maliny a pak rybíz, ostružiny, zimolez (jakoby borůvka, nemá speciální nároky a plody jsou už snad v květnu,...)) a zbytek (mrkev, cibulka, petržel, česnek, rajčátka, papriky, cuketa, okurky, celer, kapusta, klasický jahody...) máme na zahradě u bytovky tchána🙂

pebecka
16. bře 2013

my urcite budeme zase sazet hrasek a cherry rajcatka (ty mely uspech uz loni a to byl malymu teprve rok) , jahody mame normalni a premyslim nad staleplodicima. nenarocna je cuketa a pestujeme jeste dyni hokaido (akorat ze tu vysazuji na kompost kvuli vyzive, ale pak roste jak "adela" :D)

pebecka
16. bře 2013

kompost je uplne nalevo to cerne (pro predstavu je to vysoke asi 1-1,2m), tak si predstavte kde vsude hokaido byla :D, mrcha se rozrostla az k sousedum 😀

jetynka
autor
23. bře 2013

@pebecka Krásná fotka 🙂 , dýně si umím představit rozlezlé 😀 měla to švagrová a říkala hrůza akorát měla dýně okrasné 🙂
Jinak se už nemůžu dočkat až se oteplí a začneme sadit 🙂a fotit jak nám zahrádka roste , rajčátka nemám a ani nic jiného ještě rozsazené, protože vloni touhle dobou jsem měla sazeničky asi 10cm vysoké a i když jsme to dali do pařeniště, tak nám něco pak ještě popálil mráz a to jsme sázeli až po zmrzlých přímo do hlíny ven ☹

@petapete Hrášek už není kam zasadit, musím se dělit s tchánovcema o zahradu, oni prosazují mega prostor na brambory a pidi zbytek pro zeleninu a to tchýně má už promyšlené kde co dá, takže horkotěžko prosadím aspoň rajčata, kedlubny, špenát a ředkvičky ☹ ...........a docela divně se na mě dívala že chci fazole a kukuřici tak sem sama
zvědavá - oni to přece nejedí na coo že??? ☹

holky kdy sadíte ven špenát a ředkvičky???špenát přímo do země a ředkvičky jak???rozsadit semínka doma a pak sazeničkjy do země???díky za každou radu 🙂

pebecka
23. bře 2013

@jetynka redkvicky taky rovnou do zeme a kdyz povylezou tak se protrhaji, aby mely misto ;)