Zimní sporty s dětmi. Jaké provozujete?

kjajule
4. led 2012

Chtěla bych se zeptat jaké zimní sporty a s jak starými dětmi provozujete?
Jakou výbavu požíváte?
Jde mi hlavně o lyžování a bruslení. Malému byli v listopadu tři roky a já mám brusle a lyže moc ráda, jen nevím kdy s ním začít je mi jasné že je to dost individuální, ale když to nezkusím vědět to nikdy nebudu , tak by mě zajímalo jakou výbavu na lyže používáte? Já vubec netuším jak dlouhé lyže jsou pro tak malého začátečníka dobré .
Ráda bych i brusle jen nvím jestli raději počkat do léta a začít učit ne kolečkových nebo začít už ted na ledě...:-/ A to zas nevím jaké brsle koupit...protože v dětských a ještě pánských se tedy nevyznám...:-/

ludva
4. led 2012

@kjajule Ahoj, můj prostřední synek začal lyžovat ve 4 letech. Carvingové lyže mají být dlouhé po bradu nebo max. po nos. To ti poradí v každém sportu. Hůlky bych zatím vynechala. My jsem děcka učili na laně 😉 Bruslit začal nejdříve na ledních. Přijde mi to lepší, protože led je rovný a může se chytit mantinelu. Viděla jsem na stadionu bruslit děti se židlí kv. stabilitě 😀 S nejmladším čekáme na sníh 😔 Zatím trénuje v obýváku 😀

petka80
4. led 2012

@kjajule lyžovat už určitě můžete, my začali s dcerou vloni a byly jí akorát 3 roky. Lyže určitě ty nejkratší na začátek, teď nevím, kolikátky to jsou (padesátky asi?) plus boty. Manžel učí dceru tak, že mají jednu hůlku, každý drží jeden konec před sebou oběma rukama a jedou spolu, takže můžou zatáčet a všechno spolu. A pomalu jak získá stabilitu, tak tu hůlku uvolňuje, drží se jí míň a míň a pak může jet sama.
Brusle nevím, to jsme nezkoušeli, někde jsem slyšela, že brusle jsou vhodné nejdřív od 4 let, že do té doby nejsou kotníky tak stabilní, ale co je na tom pravdy, to nevím.

kjajule
autor
4. led 2012

@ludva A zeptám se ještě jaké brusle na led máte? Mě přijdou ty dvouřadé kačenky nanic protože rovnováhu se na nich stejně nenaučí...ale zase má ted ještě malou nožku č.25 a normální jednořaddé brusličky v této velikosti moc nemají...☹

bledulka
4. led 2012

@kjajule
první syn stál na lyžích ( dětských řemínkových) ve dvouapůl letech..bavilo ho to a tak ve třech apůl letech dostal od Ježíška klasické běžky... takže běžkování (to samozřejmě s hůlkami) + jsme chodili do ski školičky -půjčovali jsme mu sjezdovky (jen lyže +boty+ helmu) a s instruktorkama se naučil sjíždět...
letos zatím byl jen na sjezdovkách, po první hodině si osvěžil vše,co se naučil a sjížděl už větší kopec...
za sebe na začátek doporučuji lyže půjčit- jednak uvidíš , zda ho to baví atd a oni ti doporučí tu správnou výšku lyží

mladší syn také zkoušel te´d mezi svátky sjezdovky... byl na nich dvakrát..postupně se naučil na lyžích nesedat..
budou-li příznivé sněhové podmínky, zkusíme "běžkování" v těch řemínkových a kdyžtak i sjezdovky...

jiank musím říct, že staršímu synovi dost pomohla ta průrava na těch řemínkových... naučil se s lyžemi pohybovat, otáčet se s nima, zdvihnout se při pádu...a pak na sjezdovkách to šlo rychle- nesedal si, zvládl talířový vlek.,...

s bruslemi zkušenost nemám...nezkoušeli jsme..časem spíš inline v létě

jasekd
4. led 2012

Zkusenost zatim nemam, kluk ani nechodi, natoz aby lyzoval 😀 My jsme s manzelem velmi slusni bezkari. Kamoska mi ale rikala, ze slysela, ze by se melo zacinat sjezdovkami (snad staci ty reminkace?), pry je to pro dite jednodussi nez zacit bezkami, naucit se aspon zaklad sjizdeni, vstavani, pohyb na lyzich, jak tu nekdo psal... Sjezdovat neumime ani jeden, tak leda do skolicky. Kluk je motoricky pozadu, tak mozna pocka na dceru a zkusime to, ze by tam sli spolu, a my zatim pojezdili po okoli na bezkach. Ja do skolicky chodila, ale az od 6ti let asi, a nebavilo me to.
Brusle nevim, ty ledni mi pripadaji bezpecnejsi, dite je oblecene vic, pad na led mi taky pripada setrnejsi nez na asfalt/beton. Ja jezdila na lednich a az pak se ucila na inlajnech, neumim poradne ani jedno, ale po nekolika letech pauzy mi ty ledni nesly vubec, tak nevim, co je tezsi 😅 Poradne bruslit umim jen na bezkach...
@bledulka jak syna bavily ty bezky?

mkr
4. led 2012

ahoj, dceři budou teď v lednu 4 roky, lyžuje už od loňské zimy a letos už jí to jde moc pěkně, jezdí sama i na pomě a i na kotvě 🙂 už blbne i na malých skokancích 🙂 bruslit začala taky vloni, koupili jsme jí použité brusle bílý, protože ty jediný měli v její velikosti, to bruslení už jde pomaluji, ale udrží se na nich a i trošku bruslí, kolečkové jsme dali až v létě ty jsou podle mě těžší jak na led, jinak ona je fyzicky zdatná a učenlivá, na kole jezdí bez koleček od 2,5 roku a taky jí to baví, to je to nejdůležitější asi, do ničeho ji nenutíme, spíš ona sama, už bude neděle půjdem na brusle, kdy pojedem zase na hory 🙂

mkr
4. led 2012

jinak máme lyže z loňska 85 cm, měli jsme ji v obchodě a tam nám řekli jaký by byli nejlepší, koupili jsme už použité, jinak já bych se moc k samouce nepřikláněla, manžel ji učil sám a chodila i do školičky, to co ji sám nedokázal naučit, tam zvládli levou zadní 🙂

kjajule
autor
4. led 2012

@mkr kolik malá měřila loni na ty 85cm lyže? a kolik má letos?...já počítám že ty lyže by snad měli vydržet výškově aspon 2 roky ne? a co boty, o kolik velké jste koupily?
Stále váhám jestli začít s těma zimníma sportama už letos a nebo to nechat raději až na další rok...uvidíme k čemu se odhodlám 🙂
Taky jsem slyšela že ve školičce na lyže se to děti učí mnohem rychleji a lépe...🙂

mkr
4. led 2012

@kjajule vloni 104 cm a letos tak 108, boty jí jsou ty samé z loňska koupili jsme trochu větší a letos říkala, že jí v tom noha nebolí, když ty lyže budou menšé, tak to vůbec nevadí, možná lyže budem mít i příští rok, určitě jsme se vešli do 1500 Kč za komplet lyže boty

bledulka
4. led 2012

@kjajule s školičkou souhlasím.. syn na sjezdovky chodí do školičky, s dětmi to umí a jsou i pro děti autorita..a až ted,když už sjede mírný svah-dokáže se vyhnout, zastavit atd si s ním troufnu jít na svah i já...je fakt, že se ve školičce učil hodně rychle..
mně se na tom líbilo, že jsme nemuseli nic kupovat-vyzkoušeli jsme,zda ho to baví a nekupovali lyže předem,když jsme nevěděli, zda je nekopne do kouta

jinak mladšího syna letos instruktorka učila tak,že měla takové svorky na lyže,které mu dala na špičky a udržela je u sebe v takovém véčku ...instruktoři měli specielní lyže, takže jezdí i pozadu

@jasekd no a vidíš, názory se různí, my zase slyšeli názor, že nejdřív běžky, protože u sjezdovek poleví-mají tam pevnou nohu- a pak už na běžky nechtěí, protože tam najednou padají a nemají stabilitu..
běžky syna baví dost.. začaalo se formou hry nejdřív jl jen ve stopě, z hůlek dospělého jsme udělali brány, on je projížděl jako mašinka... samozřemě se zatím učí- ten základ, učí se koordinovat odpichy s krokem, jezdí jen ve stopě-bruslení bude až později..ale už ve stopě sjede kopec a nesedne si, zároven je schopný i kopec vyšlápnout.. . a loni to pro něj byla odměna- jet na běžkách na výlet- jeli jsmee k bufetu,kde se křížili běžkařské tratě a on to zvládnul-pomalu,ale zvládnul... cca 6 km- motivace hrou (jeli jsme k pohádkové chalupce,kde si dal palačinku..) cestou jsme kreslili do sněhu obrázky, takže on jel od obrázku k obrázku..

jinak loni v jednu chvíli byl víc na sjezdovách- byl špatný sníh na běžky a on mezitím zlenivěl a pak další den na běžkách nechtěl, protože padal )odvykl si stabilitě) takže za mě, pokud učit oboje (běžky a sjezd) tak spíš to střídat,at i nezvyknou je na jedno...

jako a místo běžek stačí řemínkáče,ale na klasický sjezd-na sjezdovce bych dala přeskáče a ne řemínkáče- mají v nich větší stabilitu a rychle se pak učí..ale pokud běžkaříte, kupte řemínkáče a jezděte pak normálně jako na běžky- na seznámení super 🙂 malý kopeček, trošku mírného sjezdu... to na začátek stačí..

jasekd
4. led 2012

@bledulka Diky moc, zatim to neni aktualni, ale zaujala me diskuse, ze zmena, ne furt kojeni a plinky, tak jsem si zalyzovala apson virtualne 😀 Reminky jen na uplny zacatek a male kopecky, nemyslela jsem to tak, ze ho poslu na sjezdovku v reminkach, na" bezky" me nenapadly, ja uz si moc nepamatuju , jak to vypada, ale pravda, udelat nekde na louce kolecko, nejaky blbiny, hrat si, to by mohlo jit 🙂 Ja si taky myslela, ze kdo zkusi sjezdovky, na bezky uz nepujde, i kdyz ja jsem priklad, ze sjezdy me nebavily, bezky jo... Takze ja bych asi zacla bezkama podle sebe, ona tohle ale slysela od nejakeho instruktora myslim, ale jako ve vsem, co clovek, to nazor. My asi zacnem "bezkovat" na reminkach 🙂

jasekd
4. led 2012

@bledulka a klobouk dolu, na to jak mate male deti, jsou fakt sportovci 🙂

ludva
4. led 2012

@kjajule Brusle jsme měli klasický kožený klučičí 😉 Ze začátku se mu moc bruslit nechtělo, ale pak jsme ho "ukecali" na hokejku 😉 Kdo chce hokejku, tak musí umět bruslit, ne? 😉 Řela bych, že je jednodušší naučit se na ledních bruslích, ale možná proto, že na Inlajnech neumím 😎 Hlavně, na brusle HELMU! Viděla jsem dítě s rozbitou hlavou a zapadlým jazykem!! Žádná sranda....
U nás na zimáku učí děti bruslit s takovou hrazdou, nebo se židlí 😉

Souhlasím s názorem, že je lepší dát dítko do lyžařské školy. Dítko tolik nesmlouvá neb cizím si to nedovolí a mají tam přeci jen pomůcky pro děti, někde i dětský koberec.

My jsme děti učili bez hůlky, ale na laně, aby se nespoléhaly na to, že je vezeme, ale musely se trošku snažit. Ze začátku s nimi manžel couval a držel jim lyžičky v pluhu. Docela dobré je na jednu lyžičku nalepit samolepku a pak dětem radit, že musí zatalčit na nožičku např. s medvídkem...

Vybavení bych asi půjčila v půjčovně, nebo koupila starší. Každé dítě to má jinak, některé lyžuje rádo hned. Některé musí dozrát.

A za sebe bych řekla, že je jednodušší lyžovat na sjezdovkách než na běžkách. Právě kv. pevné botě.

A jedna rada na závěr... Zkontrolujte svým dětem přezkáče než zaplatíte lyžařskou školu 🙂 Můj prostřední synek je na sporty docela šikovný, ale první hodinu ve školičce proplakal, že ho bólí nožička a když jsem mu zouvala přezkáče, tak z jedné boty vypadl pinpongáč 🤐

kjajule
autor
4. led 2012

@bledulka
@ludva
@mkr
Tak a ještě helma na brusle, je mi jasný že pro bezpečnost by měla určitě být...na lyže mi je jasné jaká , ale co na brusle na led?
Jaká je vhodná?

mars3000
5. led 2012

ja bych na brusle pouzila stejnou jako na lyze...

ludva
5. led 2012

@kjajule jasně lyžařská 🙂
@mars3000

kjajule
autor
5. led 2012

@mars3000
@ludva
Díky 🙂

zlatouch
5. led 2012

Dobré téma 🙂
@kjajule máme je stejně staré, taky listopad. Ježíšek přinesl umělé lyže, co se přidělávají na boty, ale recenze nic moc, počítám, že tak po zahradě nebo kolem domu (jestli teda bude nějaký sníh 😀 ). Na hory jedem na týden do Rakouska, ptala jsem se a půjčovné na týden vyjde tak kolem 800, možná bych to zkusila. Boty mají myslím od vel.24, nála jsem se, že na nás mít nebudou. Jen nevím se školičkou, nebudem jim rozumět my, natož Laura...a navíc to tam asi bude vcelku drahé, tak asi to zkusíme sami. Jen nevím, jak s helmou, půjčují jí taky?
Loni jsme koupili brusle kačenky, nakonec nevyužili. Opravdické brusle si zatím nedovedu představit, Laura je spíš takové telátko 😉 Jo a na kotníky prý žádné brusle nic moc, asi by bylo lepší počkat....

kjajule
autor
5. led 2012

@zlatouch Co jsem koukala u nás včera po netu na půjčovny tak většinou půjčují set lyže,boty, hůlky, helmu...nevím jak to je jinde...

mkr
5. led 2012

@kjajule my používáme tu samou co na lyže, nebo se dá použít i na kolo, ale ta mi na ledu nepřijde, tak bezpečná

mkr
5. led 2012

@zlatouch my jsme taky myslelí, že malé půjčíme lyže (vloni) jenže nakonec se ukázalo, že se vyplatí je koupit použitý

zlatouch
5. led 2012

@mkr uvidíme. Doufám, že se nám podaří brzo vyrazit na víkend do Krkonoš, kdyžtak půjčím na chvilku a jestli to nebude úplně marný, kouknu někde po jetých. Mmch, na kolik vás vyšly?

mkr
5. led 2012

@zlatouch okolo 1500 lyže + boty, počítej pak ještě helmu, hůlky jsme nekupovali, nejsou potřeba

jennyska
18. bře 2014

Ahoj @kjajule @mkr @zlatouch @mars3000 @ludva @jasekd @bledulka @petka80 a ostatní maminky 🙂

do naší Wiki knihovničky Modrého koníka, kterou si tady všechny společně tvoříme, byl vložen nový článek na téma Sporty pro děti https://www.modrykonik.cz/sportovni-hry-pro-deti/ .

Pokud si najdete chviličku a napíšete nám všem své zkušenosti se Sporte, pro děti (jaký jste vybraly pro své dítě, co ho bavilo/nebalo...) pomůžete další spoustě maminek, které si právě prochází stejným obdobím se svými nejmenšími a zde na koníku hledají Vaše rady, tipy a zkušenosti, které určitě ocení! Ve Wiki mají na místě jak obecné informace o této tématice, tak také Vaše příběhy.
Své příběhy můžete psát přímo pod článek do okénka " Moje zkušenosti s ...".

Mockrát Vám děkuji, že pomáháte a přeji fajn den!
Jennyska

PS: Přispět a nebo napsat nový článek do Wiki může úplně každý. Knihovnička je otevřená všem, kdykoli! A pokud toto není téma, do kterého chcete přispět, můžete si vybrat z mnoha dalších: https://www.modrykonik.cz/wiki/all

lenkasubrtova
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
povidalka911
16. únor 2015

Zatím provozujeme jen bobink :D. Takže frčíme na bobech. Ale letos už měl maluch 4 roky, takže já pořád tlačím do lyží, otec je bohužel v této oblasti dost laxní. Ale věřím, že si to prosadím (jako většinou). Jen nevím, jak vybavení. Půjčovné není tak drahé, ale zase ráda bych jezdíla častěji, takže zatím pokujuji tak různě po netu po výbavě. Nevíte o nějaké dobrém bazaru lyží na sev. Moravě? Resp. ve Slezsku? ;). Nebo něco ověřeného na netu? Za každou rádu dík.