Kdy říct 3,5letému dítěti, že bude mít sourozence?

asaka
27. srp 2012

ahoj holky, jsem podruhé těhotná, ve 13. týdnu a nevím, kdy tuto "novinku" sdělit 3,5letému synovi. Mám pořád strach, že kdyby se něco pokazilo, jak bych mu vysvětlila, je hodně citlivej. Kdy jste řekli svým dětem že čekáte další miminko? Díky..

veruska007
27. srp 2012

Když jsem čekala druhé, tak to prcek poznal hned, choval se divně... mluvili jsme o miminku, hladil mě na bříšku. Bylo to kouzelné. Když jsem se z porodnice vrátila bez miminka, dodnes o tom mluví, a to měl tehdy 1,5 roku. Když jsem brzy poté opět otěhotněla, tak to prcek zase poznal. Dal mi ruku na břicho a řekl: mimi, tady je... tak jsem si udělala test, a bylo. No, teď čekáme třetí, kluci to tentokrát intuicí nepoznali... a povím jim to, jak to bude víc vidět, jak o tom budeme mluvit s okolím... přeci jen je fér, aby to věděli také. Nám to rodiče v dětství tajili a moc se mi to nelíbilo 😠 . Možná kvůli té ztrátě můj nestarší to další těhotenství se mnou velmi prožíval, chtěl vědět, jak miminko vypadá, našla jsem na netu video a na to koukal každý den. Bylo kouzelné ho sledovat, jak ho všechno zajímá, navíc jak všechno bere s dětskou samozřejmostí... s bráškou mají úžasný vztah, nikdy nežárlili... tak za mně doporučuju to sdělit.

ja.na81
27. srp 2012

Hm, mojemu jsou sice teprve dva roky.... rekli jsem mu to, az kdyz mi bylo poradne videt bricho, v nejakem 6./7. mesici.... a intenzivne se o mimi bavime az ten ke konci tehotenstvi, kdy pripravujeme veci pro mimi a vypravime mu, jak bude to mimi spinkat v postylce a taaaak 🙂 Dostal taky paradni knizku s obrazky, kde je vysvetleno a nakresleno, jak mamca chodi k dr. a to mimi ma v brisku a pak je v nemocnici a to mimi uz je vedle ni v postylce a pak jsou vsichni spolecne doma a staraji se o mimi..., jinak ho taky beru sebou k dr. na prohlidky, tak to vidi v realu a pak si to ukazujem v te knizce... no tvari se pritom desne dulezite... 😉

bubliii
27. srp 2012

Dceri jsou 2 roky a taky premyslim kdy. Ted ctu Harveyho Karpa a ten doporucuje pockat 2mesice pred porodem, protoze male dite nema pojem o case a dlouhe cekani jej zacne nudit.

palomitacheca
27. srp 2012

Syn mel 2 roky, kdyz jsem otehotnela. Byla jsem zvedava, jak bude reagovat, az mi povyroste brisko a miminko se zacne pekne vrtet. Synovi jsme rekli, ze mam v brisku mimi, tak pak chodil, hladil mi brisko, pusinkoval ho. Ale stejne vim, ze nechapal, co se bude dit za par mesicu. Ted ma 2 roky a 8 mesicu, Janicka je na svete skoro 3 tydny a musim rict, ze takovy jsem to necekala. Uz z porodnice jsem posilala fotky a kdyz je synovi ukazali, tak se ptal, kde je mimi. Kdyz nas z porodnice pustili a videl mimi v autosedacce, tak vypadal nadsene. Porad na ni chtel koukat, doma ji dava pusinky, hladi ji... Dala jsem mu ji na chvili podrzet, tak ji objimal jak velkej bracha... Pomaha mi pri prebalovani, kouka na nas pri kojeni a zda se byt vsechno v poradku 🙂 jen musime davat pozor, protoze je moc hrr a mohl by ji nechtic ublizit. Ale jinak je vsechno v pohode. Nevypada to, ze by zarlil. Ani mu nevadi, kdyz ho Janicka v noci vzbudi 🙂

kikimaruska
27. srp 2012

Nám toto tak nějak odpadlo. Synkovi jsou 4 roky, ale o sourozenci mluví rok a půl stále, že by chtěl bratříčka a sestřičku. Když jsme mu předali jeho vlastní pokojíček, hned hlásil, že je tam málo postýlek... 😅. Nyní se to povedlo a jsem v 10 tt, ale synek to ví hned od začátku a všude vypráví, že bude mít sourozence a když najde něco na miminko (věcičky po něm), hned hlásí, jak mi bude pomáhat. U nás je možná trochu jiná situace, že jsme byli několik let sami a jemu sourozenec opravdu chybí...přestože chodí do školky.

missymici
15. zář 2012

u nas to probehlo,tak ze hned po udelani tehu testu jsem utikala do pokojicku syna,kde byl s Tatkou a ukazala jsem to Tatkovi...a pak Danikovi a rekli jsme: divej,tady to znamena,že mamka ma v brisku miminko....Postupne jsem mu vysvětlovala,ze mi bude rust brisko,i miminko,ukazovala jsem mu to v knížkách jak to vypada,...Klukovi bylo presne 3 roky,kdyz se to dozvedel...reakce normalni,zvedavej,..až když mi zacalo rust bricho,tak ho to teprve zacalo zajímat. Stále se ptal,jak je Biance,co dela,ze ji něco vzkáže,rekne,da ji pusu na brisko,masiroval mi brisko a když se Bianka narodila,nemel o ni moc zajem první den,spis nevedel co si ma myslet, a mel strach se na ni podivat...na druhy den to bylo lepsi,..uz ji pozdravil,dal pusu...a furt se to zlepšovalo,ale ten pravej zajem zacal mit az byl Biance mesic,...od te doby jak si ji poprvé pochoval,...
Dodnes si pamatuji ,když jsem se ho ptala,jestli chce sestřičku nebo bratricka,tak odpověděl,že chce mickeymouse. 😀

anieanne
15. zář 2012

Filípkovi byl přesně rok, když jsem otěhotněla. Řekli jsme mu to hned, jak jsem našla //. Že bude mít brášku nebo setřičku, že má máma v bříšku mimi. Ale přeci jen byl ještě dost malý a kdyby se nedejbože něco stalo, asi by to tolik nevnímal. Nevím, jak bych se zachovala, kdyby mu byly ty tři... I když jak se znám, asi bych mu to taky řekla hned..
Jinak nevím, jestli je to tím, že jsme mu o tom řekli hned na začátku, chodil se mnou na UZ, ukazovala jsem mu vše, co jsem malé koupila, hodně jsme o miminku vyprávěli, ale byl hrozně něžný k bříšku, a malou vyloženě miluje, pořád ji hladí, pusinkuje, když pláče, hned k ní běží, a když je u babičky a my si pro něj přijedeme, tak první, po kom se shání, je mimi 🙂

garfie
15. zář 2012

Já bych asi počkala, až to na tobě bude vidět....myslím že i kdyby se něco stalo-a vy byste mu to nějak hezky vysvětlili, že by si to až tak nebral-přijde o něco, co není-nebude to pro něj tak těžký jako pro vás....

white_tie
15. zář 2012

Náš malej měl v červnu tři roky (teď jsem v 26tt) a o těhu jsme mu řekli hned po potvrzení doktorem. Že bude velkej bráška, ale nijak jsme to nerozpitvávali, ze začátku. Kolem toho 10. týdne jsme mu to připomínali víc, že musí maminka hodně odpočívat, protože má miminko v bříšku, později že ho nesmí tahat, jen občas vzít, že musí dávat na bříško, chválili ho, že je šikovný, že bude velký brácha, ochránce, bavíme se s ním, vykládáme mu, sahá na bříško, aby cítil, jak malá kope, v obchodě vybírá i hračky a nějaké věci pro malou, aby se cítil důležitý.
Jsem zvědavá ale, jak se zachová, až bude mít sestřičku reálně doma. : )

beruska24.9.
16. zář 2012

Dcerce jsem to oznámila přibližně ve stejné době, jako rodičům - někdy po 15tém týdnu těhotenství. O první jsem málem přišla, tak jsem chtěla počkat déle než těch min. 12 týdnů. V té době ji bylo cca 1,5 roku a celé těhotenství jsme si o miminku povídali.

terezp
28. pro 2012

Právě jsem zjistila,že čekáme druhé miminko.Synkovi (3,5 roku) se to chystám říct tak, že spolu půjdeme na ultrazvuk a já mu tam ukážu brášku či sestřičku...

laska.nezna.hranic
28. pro 2012

syn měl rok a půl, když jsem otěhotněla a v podstatě to věděl tak nějak skoro od začátku. jednak pořád říkal, že by chtěl mimi, takže jsem věděla, že mu to udělá radost a druhak jsem mu nechala udělat tričko Velký bráška, s kterým jsem ho poslala za prarodičema. vzhledem k tomu, že jsem o jednoho mimíska přišla, tak intenzivně jsme to doma začli řešit až po ultrazvuku ve třináctém týdnu. nedokážu posoudit do jaké míry si to skutečně uvědomoval. ale myslím, že mi to nevěřil, dokud neviděl, jak rostu 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru