Šedý zoubek po úraze. Máte zkušenost?

keksikova1
29. lis 2019

Ahoj, jdu pro aktuálnější informace a hlavně zkušenosti. Dceři, necelé 3 roky zešedivěl zoubek,pravděpodobně po úraze. Zubařka telefon nebere,budu ji samozřejmě kontaktovat v pondělí. Nicméně bych ráda pocetla nějaké zkušenosti s postupem z poslední doby. Úraz nebyl velký,žádná krev,žádné viklani,nic. Díky 🙂

suromana
30. lis 2019

@keksikova1
Já bych i dětský zub po úraze zrentgenovala, vyloučila zlomeniny kořene, tam se pak zub trhá, zkusila ověřit vitalitu (i kdybych se s dítětem nedomluvila, určitě aspoň se pokusit), zub bych sledovala, rodiče poučila, pozvala na kontrolu cca za tři týdny, podle případných obtíží volila další postup. Ono opravdu zub často ty tři roky do výměny přežije bez obtíží, ale to riziko zánětu tam vždy zůstává, pak se zub ozve na dovolené v Turecku a je to na zubaři. U svého dítěte bych sledovala, ale já jsem z oboru a případně si poradím.

suromana
30. lis 2019

@zelenaesmolda
Je to původní živá dřeň uvnitř zubu, která z nějakého důvodu, nejčastěji je to infekce nebo úraz, odumře, takže pak máte mrtvou tkáň v těle.
Mrtvým zubem u stálého zubu se většinou myslí zub, kde je tato živá tkáň ze zubu zcela odstraněna, zub je vyčištěn, vypláchnutí desinfekcí, zaplněn definitivními výplněmi, takový zub pak jeste může sloužit leta.

keksikova1
autor
30. lis 2019

@suromana dobře,děkuji! Jsem lékař,snad bych nějakou komplikaci odhalit dokázala včas (alespoň ve smyslu včasného dovedeni k zubaři). Dceřina zubařka by nás předpokládám odeslala na specializované pracoviště, doufám u ní alespoň ve sledování,pokud ne u ní,někde jinde,samozřejmě zajistím. Nicméně pokud by zlomenina kořene nebyla,je vhodný rtg á rok,nebo je to už zbytečná zátěž pro dítě? Nemluvím o rtg paprsku jako o té hysterii,kterou svede 🤦

suromana
30. lis 2019

@keksikova1
Rtg stačí jedno po úraze, vyloučit ty fraktury, a sledovat spíš klinicky, jestli se neudělala píštěl, poklepově nebolí, zkoušet tu vitalitu, někdy se zub po prvotním šoku může ještě chytit, instruovat rodiče, aby v případě obtíží ihned dorazili. Jako u většiny dětí se s tím zubem nic nestane, spousta dětí se po úraze ani k zubaři nedostane.

keksikova1
autor
1. pro 2019

@suromana dekuji, zkontrolovat to nechám a dále budu sledovat. Hezky den! 😊

kaatulkaa
1. pro 2019

@suromana Tak za prvé jsem v době ošetření byla v porodnici a muž dal na zubařku a za druhé ani já, ani manžel nejsme zubaři. Proto jsme naši zubařce důvěřovali. Na druhou stranu nikdo nevíme pádný důvod postupu naší zubařky. Pokud jste přímo Vy zubařka a neexistuje jediný důvod k takovému postupu, tak v tom případě se Vám omlouvám a mohu oslovit naši stomatoložku.

hanih
1. pro 2019

@keksikova1 Na rentgenu jsme nebyli. Lekar jen zkousel zub poklepanim a prilozenim studeneho.

petradova
1. pro 2019

@nazka to není pravda.Dcerka (nyní 6 let) si po uraze,kdy uklouzla na schodech,se tez takto zranila.Zoubek se ji zarazil zhruba o milimetr do dasne a do druhého dne zešedivěl.Krve nebyla ani kapka.Zubařka ho nechtěla hned trhat,říkala,že dá nejaky čas na to,zda se zcela neobnoví nervová zakončení v zoubku a zda se dál nebude “vyživovat”.Ještě že jsme počkali-zhruba do půl roku se zoubek zcela uchytil,má stejnou barvu jako ostatní.Jedná se o horní jedničku.Teď už jen čekáme na zoubkovou vílu,nějak se jí k nám zatím nechce...🙄🙂

nazka
1. pro 2019

@petradova tak to je skvělé

keksikova1
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
suromana
2. pro 2019

@hanih
Rtg není vždy nutný, záleží, jak to po úraze v puse vypadá, jestli je zub nějak pohnutý, vybočený, zaražený dovnitř do kosti a pod. To musí zvážit lékař podle nálezu, popisu úrazu, atd.

suromana
2. pro 2019

@petradova
Proto většina zubařů vyčkává a zub sleduje, trhat by se měl až prokazatelně mrtvý zub (což se ale u dětí těžko určuje), popř. bolestivý zub, zánětlivý zub, atd.

suromana
2. pro 2019

@kaatulkaa
Já bych takový postup nezvolila, ani jsem o takovém postupu nikde nečetla. Podle mne jen lékařka o chvíli oddálila nevyhnutelné, a to vytržení zubu. Třeba chtěla jen něco zkusit a ne hned trhat, nevím. Pokud je zub zkažený až do nervu, také se hned trhá, otevřené zuby u dětí by se nechávat neměly, hrozí infekce kosti a zánět. Každopádně jsou u nás tisíce dětí, které nikdy nebyly u zubaře, chodí s prokaženými zuby až na kost, šedivého zubu si u nich nikdo z rodičů ani nevšimne, protože dětské zuby se nečistí, a přežijí to. Teď už je to stejně jedno, na extrakci dětského zubu se neumírá, ani se nejedná o stav s trvalými následky. Chválím, že se o zuby dětí staráte a takových změn si všímáte, i dětský chrup si rozhodně zaslouží péči a pozornost rodičů.