11měsíční dcera se budí každé 2 hodiny, pláče, vzteká se

mamamomo
10. čer 2016

Maminky, prosím o radu, Vaše zkušenosti.
Mám jedenáctiměsíční dceru, kterou stále kojím. V noci se budila tak 2-3x, ale poslední měsíc se budí každé dvě hodiny, někdy i po hodině. Budí se s hrozným pláčem, uklidní jí jen prso. Jsem z toho už trochu zoufalá, protože sotva usnu, tak malá je zase vzhůru ☹ Nemohu se vzdálit z domu, protože když k postýlce přijde můj přítel nebo má mamka, tak začne brečet ještě víc a není k utišení. Napadá Vás co s tím? Přemýšlela jsem, že bych přestala kojit, ale na druhou stranu by mě to strašně mrzelo ☹

Další věc, která mě trápí, je neustálé vztekání mé dcery. Přijde mi, že někdy se vzteká i bez příčiny. Nedokáže si sama hrát, hračky ji vůbec nebaví. Neustále ji mám u nohy, když se vzdálím například jen do vedlejší místnosti, tak hned začne šíleně ječet. Navíc trpí respiračním afektem (při vzteku často přestane dýchat a pak i omdlí). Takže na jednu stranu ji chci vychovávat, ale na druhou stranu mám strach, aby opět nedostala "záchvat". Přijde mi, že je přes den málo chvilek, kdy dcera neřve, nevzteká se..... Má/ měl to někdo podobně? Přešlo to?

Myslíte, že již v tomto věku, je vhodné dítě učit co smí a nesmí? Plácnout přes ruku apod.?

Díky za Vaše názory, zkušenosti, Už jsem trochu zoufalá.

anetka1701
10. čer 2016

Já bych teda jedenáctiměsíční dítě rozhodně přes ruku neplácala...

Obě moje dcery měli kolem roku krizkovku, bylo to dost podobný. Na noční buzení mně osobně zabralo utahat přes den a kontrolovat, aby tolik nespaly (dávaly si dvakrát dvouhodinovky, tak jsem jednu zrušila). Co se trávení času s dítětem týká, tak jsem je zapojovala do běžnýh činností - nandavaly jsme spolu prádlo do pračky, věšely, když jsem vařila, tak jsem si jí posadila k sobě a dala jí na hraní hrnec a vařečku, luxovaly jsme spolu, zametaly... vše spolu. Sice mi to trvalo třikrát tak dlouho, ale holky byly spokojené že se zapojují, cítily se užitečné. Prostě je to období, podle mně nikdo nemůže po ročním dítěti chtít, aby si samo hrálo...

liska01
10. čer 2016

Je to jen období. přejde a přijde jiné, lepší nebo ještě horší. 😀 A prso je super. Přestat kojit? Nikdo nezaručí, že to nebude dělat dál, ale pak už budete bez prsa. A vztekání? Dcerka se třeba v 11m snažila vložit tvar do vkládačky, samozřejmě jí to nešlo. Zkusila to dvakrát a pak dostala hysterák, že se válela vzteky po zemi, kopala nohama nebo se fackovala, což jí tedy drží ještě teď v 15m. 😀 Prostě to se musí přežít...

mamamomo
autor
10. čer 2016

@anetka1701 Já si to také právě myslím, že je to brzo jí plácat přes ruku, že z toho nemá rozum, ale hodně lidí říká opak...
Přes den spí, jak kdy.....ale max. 1,5 hod. dopoledne a 1 hodinu odpoledne. Chodíme hodně ven, myslím, že ji utahám dost.
Já samozřejmě nemyslím, aby si hrála úplně sama, ale například při vaření, jí posadím v kuchyni na zem, dám ji různé misky a mluvím na ní, že budeme vařit apod. ale ona místo toho se mě chytne za nohy a vzteká se ☹ To samé při hraní s hračkami.

elekthra
10. čer 2016

@mamamomo já tě chápu. Budu za černou ovci, ale když synovi něco 6x řeknu (nestrkej prsty do zasuvky) neboť je to nebezpečné a jestli to znova uděláš, plánu tě po ruce a on to posedmé udělá, tak mu po ruce placnu (lehce, ví proč) . Jinak co se týče častějšího nočního kojení měl to okolo roku podobné. Prý , je to tím, že už více věcí vnímají a více jim to v hlavě v noci šrotuje a proto je většinou uklidní největší jistota - což je máma ☺ u nás je to lehčí, že spí maly s nama v posteli, takže k němu jsem nemusela vstávat a nebyla jsem tak vyčerpaná a tím pádem i přes den podrážděná. Jinak zapojovat do domácích prací je super, taky to tak děláme a malý to miluje... Oni většinou děti ani tak moc vyložené hračky nechtějí ale chtějí by s tebou a napodobovat co děláš ty - máma je jejich vzor ☺

achjonetusim
10. čer 2016

@liska01 Jo, souhlas! Musí se to přežít, s co největší snahou si to i užít 😀

panickatlamicka
10. čer 2016

@mamamomo placani pres ruku neni vhodne nikdy. K tomu spani: co si ji vzit k sobe do postele?

naomi6
11. čer 2016

@mamamomo Je to normální projev takto starého dítěte. Samo si hrát ještě neumí, na to je brzo. A ano, už je čas na to je učit, co smí a co ne. To bychom měli učit děti od začátku 😉. Ve třech letech je na to pozdě. Takže bych neplácala přes ruku. Důrazně říct ne, to se nesmí a v případě, že by si mohlo samo ublížit, tak ho odnést někam do bezpečí (teď myslím třeba horkou troubu, nebo nůž, nebo něco podobného). A vztekání? Je to prostě vývojové období. U někoho nastane dřív, u někoho později. Je potřeba s tím počítat a vydržet to. U nás se osvědčilo zkrátka říct důrazně ne, nedostaneš to a být důsledná. Chvíli se vztekali, zkoušeli to, ale pak je to přešlo. Zjistili, že neustoupím. S kojením mám bohaté zkušenosti a radím odstavit v noci co nejdříve, nebo se nevyspíš a budeš fakt unavená. Já jsem kojila syna skoro dva roky, taky mi bylo líto odstavovat, ale pak už jsem byla tak vyčerpaná a vyhublá, že mi nic jiného nezbylo. Čím byl starší, tím se budil častěji, usínal jen u prsa, takže to bylo náročné. Odstavila jsem ho ze dne na den. Jednu noc prořvala druhou noc už spal celou. Ale musíš k tomu být pevně rozhodnutá, jinak to nemá cenu. Já jsem chtěla odstavit také dřív, ale odhodlala jsem se až v jeho 22 měsících. 😉 Držím moc moc palce