14ti měsíční syn spí po obědě a já si odskočím ven

agnny
2. říj 2008

Ahojky, chci se zeptat na váš názor. Malému je 14 měsíců a pravidelně chodí po obědě spinkat, vždy kolem 12té a probouzí se kolem 2. Nikdy se nestalo, že by se v tuto dobu ze spaní probudil. Občas této doby využiji a skočím nakoupit do obchodu, kde jsem max. 20 minut. ( obchod je téměř u domu) a malý je doma sám. Né, že by mě nenapadllo, co bude když se náhodou vzbudí, ale říkám si, že nanejvýš si chvíli pobrečí, spí v postýlce a z ní se nedostane, takže mu nic nehrozí. Ale stejně vždy po obchodu lítám, už abych byla zpátky. No a .. občas potkám nějakou známou a první otázka - kde máš malýho?? Po pravdě řeknu, že spinká po obědě a tak letím nakoupit.. A všichni se zatvářej jako bych spáchala nějaký zločin, že ho nechávám samotnýho. Ale nahlas nikdo nic neřekne. Kdybych taky necítila pochybnosti o svém jednání, tak bych to vůbec neřešila, takhle se mi honí hlavou, jestli vážně neriskuji, že od něj odejdu a hlavně nechci aby se o mě po městě vykládalo, že si vycházkuju a malej je doma sám, znáte to, jaký keci dokáží lidi vymyslet a roznášet 😒 Takže- co si o tom myslíte, odešli by jste od vašeho mrňouska na chvíli, když víte že sladce spinká a minimálně hodinu ještě bude?? Děkuji..

radka.m.
2. říj 2008

radka.k.-naprosto s tebou souhlasím,u některých témat mi přijde,že píšou matky ,které v životě neudělali ani nemůžou udělat žádnou chybu,že?až kolikrát zírám,jaké názory se tady sejdou.

radka.m.
2. říj 2008

člověk se tady na něco ptá a oni ho hned kamenují a skoro posílají sociálku,ještě,aby někdo vyrukoval a paragrafem-opuštění dítěte,jestli teda vůbec nějaký je.

artuse
2. říj 2008

jestli můžu přidat názor, tak já bych teda na nákup taky neodešla, máme rodinný domek, chodím max. s košem do popelnice na zahradu, vchodové dveře nechávám otevřené, do sklepa taky jdu s chůvičkou v kapse a vše v rychlosti během pěti minut, a večer se teda taky sprchuju (to snad každej), když dítě spí, ale furt jsem doma, při tom odejití na delší dobu bych měla panickou hrůzu, že se fakt něco stane se zámkem, že neodemču a děcko se uřve 😒 jinak teda dobrý, že ti tak spí, mě malá spí pokaždé jinak, v jinou hodinu, jinak dlouhou dobu, takže toto já fakt neriskuju 🙂

gedren
2. říj 2008

No tazatelka se ptala na nazor, zda by bysme odesly od spiciho ditete, a dockala se odpovedi, ze nikoli...to clovek musi cekat, kdyz se zepta, ze ne kazdy ho pochvali, zejo 🙂

Jinak radko ja jsem nikdy nenechala dite samotne za zavrenymi dvermi (tak do roka nebejvala ani nikdy sama v mistnosti), ani jsem se nezavirala do koupelny, kdyz jsem byla s ditetem sama doma a sla si umejt tu hlavu. Samozrejme stat se muze i tak cokoli, ale nechci tomu jeste napomahat.

nelinkav
2. říj 2008

ahoj agnny, souhlasím s většinou - malé děcko nenechávat samotné. I když jsi zpátky co nejrychleji. Přesně jak už tu padlo - může se něco stát cestou tobě, stejně tak 14měs.dítě se může vzbudit, špatně vypadnout z postýlky, taky může začít hořet...
Občas takovou smutnou zprávu slyšíme v novinách. Můžeš si říct, že v 99% případů malýho bereš s sebou, stejně jako se můžeš uklidňovat, že pravděpodobnost, že by se něco stalo, zrovna když tam nejsi, zrovna TOBĚ je minimální... Je, ale bohužel se to stává skutečným lidem, taky žili v domnění, že za tu chvilku a jim se to nestane, ale nedokážu si představit, jak pak musí žít, jak si pak musí vyčítat, že s dítětem nebyli... I když je ta pravděpodobnost malá, pořád mi přijde lepší dělat maximum, aby se nic nestalo. Kvůli nákupu ani zamluvené teplákovce se svět neposere 😔

nelinkav
2. říj 2008

Tak jsem přelouskala celou diskuzi, a jen poznámku k radce a radce 🙂 Nemyslím, že by se tu ostatní ženský pustily do zakladatelky diskuze, jen tu řekly svůj názor, nepadlo tu, že by agnny byla špatná matka 😉 Mě osobně teda přijde docela velkej rozdíl jít na 20min do obchodu nebo na 3min do sklepa 😲
Ohledně paragrafu opuštění dítěte - to jsem teda ještě neslyšela, ale je fakt, že když třeba dítě vypadne z okna, nebo uhoří, když matka není doma, tak se prošetřuje zanedbání povinné péče.

danae
3. říj 2008

Nelinko, tady jsem našla ten paragraf. Nevím, jestli se to vztahuje na tenhle případ, ale určitě jde o dítě, které si samo nemůže opatřit pomoc...

§ 212 Opuštění dítěte
(1) Kdo opustí dítě, o které má povinnost pečovat a které si samo nemůže opatřit pomoc, a vystaví je tím nebezpečí smrti nebo ublížení na zdraví, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta.
(2) Odnětím svobody na jeden rok až šest let bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 těžkou újmu na zdraví nebo smrt.

Opravdu nechci nijak podrobovat kritice tázající. Ono nikdo neví všechno...jen se ptala na názor a myslím, že jednoznačná rada je, už to nedělat.

cazadora
3. říj 2008

tak já přidám svůj názor, na nákup odcházím ale s tím že má babička dole chůvičku a kdyby něco je u malé stejně rychle jako bych byla já kdybych byla doma, s chůvičkou se pohybuju po celym baráku zahradě a prostě kdyby něco sem doma vcukuletu. Bez chůvičky bych z toho baráku odešla max s košem a ze schodů a do schodů bych běžela.

a jinak nikdo tu nepsal že sme bezchybné matky ale každá se riziko nějakýho neštěstí snažíme co nejvíc minimalizovat,takže asi tak

sarinkam
3. říj 2008

tady jsou same zodpovedne matky.. 😀 Jak byste řešili když maldší usne v postýlce, v kočárku už nespí a nastane čas jít pro starší do školky? Ve všední den v poledne? Nikde nidko, tak jsem sedla do auta a těch 500 m jela, trva to 8MINUT. Mám ale na krku pověšenou cedulku že mam na té a te adrese spici dite a asi čtyri tel čisla na znamé a manžela. Jak to delali matky dříve? Ja vím že měly dětí vic, ale tím hůř, oni i ti predskolaci mívaji dost blbé napady, talhle ho nidko nemuze z postylky vyndat, neco mu podat a tak. Odchody na par minut jsem pratkikovala i u prvního a ted to vypada zeuž to není potřeba, holka chodí ze školy i do sama, na ten malý nakup mi sjede na kole, takže diky Bohu jsme to období přežili 😵

maart
3. říj 2008

...hmmm, to je zase takovy diskutabilni a dost "nebezpecny" tema.....Agnny, jestli Ti muzu dobre poradit, tak radsi nic takoveho nezakladej, pak se proste budes citit blbe. Myslim si ale, ze stejne tak nejak tusis nebo vis, ze Ti tady maminy urcite nebudou rikat jako ze to vubec nevadi, nechavat mimco samotne doma, ze to prece delaji vsechny, ze? Mozna jsi potrebovala slyset nejakou podporu, abys zahnala pocit, ze neco delas jinak, lehce spatne 😉....?!?

Ale ja taky nebudu hazet kamenem....mam 3 deti (skoro 7 let, 4 roky a 9 mesicu) a jojo, zrovna v tydnu jsem je 10 minut nechala VSECHNY doma samotne. Holky, bylo fakt hnusne, prselo, foukalo a ja jsem musela vyvencit psa. Deti nechtely se mnou (teda ty dva starsi), tak jsem jim dala mimco na starost a holt jsem vybehla sama. Bydlime v domku, takze jsem aspon nemela pocit, ze je mezi nama jeste nejaka chodba nebo vytah....proste rychle cokla na spagat, vycurat, vykadit (ano ano, vytrusy sbiram 🙂 ) a domu....deti byly v pohode, cumely na telku, akce dopadla dobre. Ale stejne ten pocit, ze byly doma samotny....ne, nebylo to prijemny.

....Sarinkam....slozita situace....reseni taky neni jednoduchy. Muzes ale treba starsi ditko nechavat ve skolce spat nebo ho jit hned po obede s mladsim vyzvednout - samozrejme je tady "riziko", ze Ti mladsi usne a pak uz nebude chtit spinat v doma...ale rozhodne by bylo dobry, kdyby nekdo (sousedka, babicka) vedet, ze na chvili odchazis od maldiho spiciho ditete....

berynka
3. říj 2008

Sari, s tím, jak to bylo, bych raději nic nesrovnávala... dřív se děti nechávaly v kočárku před obchody bez dozoru a novorozenci se dávali spát na bříško 😉.

mikca
3. říj 2008

tak do krámu bych asi neakoupit nešla ikdyž bych to měla kousek, ale od dítete jsem taky už odešla třeba vynést koš nebo odnést něco do sklepa..ale měla jsem dost blbej pocit..hned se mi vynořili takové scénáře že radši ani nemyslet.....takže se to snažím minimalizovat
moje známá třeba jezdí vyzvedávat staršího syna ze školya svého tříleté klučinu nechává samotného doma...asi záleží fakt ne povaze mainky jak moc je odvážnáa jak má dobře spinkající mimčo
ale představa že si mi vzbudí a já bych tam třeba nebyla ...chudinka co by asi dělal..fuj ...

kacka.va
3. říj 2008

tak můj názor je, že je to nesmysl nechávat tak malé dítě doma, ale každého věc, nikoho nesoudím, každý ať si to dělá po svém. Jenom vím, že to, že se nikdy nic nestalo, není zárukou toho, že jedenkrát se prostě něco stane. Já malou nechávám doma a třeba jsem na zahradě, ale mám tam chůvičku, takže jsem během půl minuty u ní, kdyby se něco dělo.
sarinkam: jak to dělaly matky dříve? asi jak které, mně teda nikdy doma samotnou nenechali, ani když už jsem chodila do školky. Když bylo potřeba, tak mě na chvíli šupli k sousedům. a ohledně toho vyzvedávání ze školky, buď bych tam dítě nechala o chvíli déle a nebo bych to druhé spací vzala prostě sebou. a nebo bych zavedla prostě režim, aby to menší se vyspalo předtím, než je čas jít do školky a nebo by spalo až po příchodu ze školky

kubaka
3. říj 2008

radko.k. - přesně takový paragraf existuje 😀 Zrovna jsem to chtěla zmínit. Kdyby někdo zavolal na agnny policajty, klidně by ho použili. Dnes jsou na tyto případy ponechání dítěte o samotě jako ďasi. Tuhle v novinách psali, jak matka šla po nákupech a nechala spící batole v autě v autosedačce v podzemních garážích 3 hodiny - to je teda síla. Dítě podchlazené, dehydrované vysvobodili policajti a matku obvinili z opuštění dítěte. Jak to dopadlo už se nepsalo ☹

Absolutně neexistuje, abychom děti nechali někde samotné bez dozoru dospělého. za žádných okolností. I kdybych si byla stokrát jistá, že se neprobudí. Vnější okolnosti předvídat nemůžeme. A agnny to cítí nejspíš taky, proto tuto otázky vznesla - jedno jí to není.

Sarinkam - udělat to jakkoliv, ale nenechat bez dozoru. Třeba i předvídat, že bude spát déle a dát ho rovnou do kočárku a pak odjet i s ním.
kacka.va - Lidé se v diskusích ptají, protože chtějí slyšet názory - a třeba i ty protichůdné - věcná kritika s faktickými připomínkami přecí není souzení. Je to spíše užitečná informace, jiný úhel pohledu, který mohu, ale nemusím přijmout. Kdo chce, může odpovědi ignorovat a dál si dělat po svém. Takže není třeba se omlouvat za názor v diskusi - od toho diskuse jsou. 😉

sarinkam
3. říj 2008

pro Kacka.va- oni se s tim asi matky nechlubily 🤐 , ale jak už jsem psala, dcera uz chodi do skoly a je samostatnejsi, takze uz to nemusim delat. Je videt ze nemate zkusenosti ze skolkama, v patek si u nas nusi rodice vyzvedavat deti, co nemaji zamestnane matky deti v poledne. Vzpomen si na me nekdy az budes ve stejne situaci pokud budes mit dve deti. jestli se ti to vzdy povede

a jak resite kdyz se dite probudi a vy jste zrovna ve vane? To se da načasovat, ale takove wc ne. Ja rikam ze jsem mama a ne otrokyne ☹

kubaka
3. říj 2008

sarinkam - zbytečně útočíš, jsi osobní ".. . Vzpomen si na me nekdy az budes ve stejne situaci ...! A předjímáš, co není pravda - "...Je videt ze nemate zkusenosti ze skolkama..." To není diskuse 😉

...a jak resite kdyz se dite probudi a vy jste zrovna ve vane? - koupu se, když je někdo jiný doma. S batoletem nemám přes den šanci - logicky.

Samozřejmě že jsme mámy a ne otrokyně. Naši neocenitelnou předností ale je, že jsme také dobrými domácími manažerkami, které vedou rozvětvený podnik zvaný domácnost, zorganizují, rozmyslí, rozplánují cokoli ke spokojenosti všech . Okolnosti jsou od toho, abychom s nimi počítali a ne se jimi nechali bezmocně vláčet. Pak jde ledacos zařídit a nemusím se vůbec cítit jako otrok - zkrátka nepřijde rodina ani má osoba. 😎

sarinkam
3. říj 2008

Nechtela jsem nikoho napadat, jen jsem odpovidala na to, proc jsem musela vyzvednout v poledne. jestli to bylo pochopeny jako utok, omouvam se, opravdu. A s tim manažerováním, to mas pravdu, rikala jsem si že tenhle argumet použiju až mi skonči mateřská a ja budu hledat praci a budou se mě ptat co umim.

kubaka
3. říj 2008

No to bych řekla Sarinkam - slyšela jsem názor jedné osvícené personalistky ve velké firmě, kde pracuje má kamarádka, že ženská, která dokáže vést zdárně domácnost je dost dobrá manažerka na to, aby vedla malý podnik nebo tým lidí - bez nadsázky. Dokonce raději přijímají ženy po mateřské, protože jsou mnohem schopnější, rozumnější a vděčnější pracovníci než svobodní mladí. Je to zahraniční společnost, jméno raději říkat nebudu. 😀 chystám se tam ucházet po mateřské 😀 Jejich personální politika je prostě fantastická. Je příjemné vědět, že nás někdo dokáže ocenit - když to většinou neumějí naši manželé 😝

kacka.va
3. říj 2008

sarinkam: tak mi máme ještě malého drobka, ale když se chci na dlouho naložit do vany, tak to dělám večer, kdy už je doma manžel. Nemám ve zvyku koupat se přes den. Myslím, že až budu teda v podobné situaci, tak si holt režim dne upravím podle potřeb obou dětí, víš? 🙂

paula
3. říj 2008

tak ja se pripojim s nazorem, ze bych to taky neudelala. Mam problem ze bydlime ve 3 patre a pracku mame dole ve sklepe (predpis 😠 ) takze kdyz mala usne, letim honem dolu s pradlem a manzel kdyz jde z prace, tak ho vetsinou bere nahoru. Ale taky u toho nemam dobry pocit a trva to tak 3-4minuty. Pak vzdycky posloucham, jestli se nevzbudila a neplace, ale jeste nikdy se nevzbudila.
Uz jsem to jednou zkusila i kdyz byla vzhuru, zakoukana do Krtecka a ani si nevsimla ze byla pryc. Tak ja bych to gedren mozna uz s tou postou zkusila. Kdyz vidis, ze je necim zaujata. I kdyz nevim, kdyz te vidi, ze jdes pryc, jestli by nezacla rvat a chtit jit taky. A kdyz clovek nic nerekne, tak z toho muze mit taky sok, kde maminka najednou je. Musis uvazit z momentalni situace.
Lidi co nechaji doma dite spat a jdou vecer ven absolutne nechapu. 😠 Nedavno jsem slysela pribeh, ze nechala matka spici dite v garazi obchodaku a sla v klidu nakupovat. Lidi alarmovali policii a nekolikrat ji vyhlasovali rozhlasem a ona si v klidu za 2,5 hod prisla. 😕 no fakt nechapu.

kacka.va
3. říj 2008

jojo, to kamarádka zažila, když byli nakupovat na Smíchově, že vyvolávali nějakou maminu, která nechala batole v garážích

kacka79
3. říj 2008

Tak Fíla když spí - ať už přes den nebo večer / a také se nebudí/ tak jdu třeba s košem, nebo zametu chodbu atd.. Ale to je max 2 minuty. Já jsem pořád dost vyděšená 😀 no první dítě...Někdy jsem nucena když je vzhůru seběhnout před dům pro nákup do auta a to mám větší strach - nevím co ho napadne. Ale páč mabnžel tráví dost času mimo ČR, musíme vše zvládnout sami a vynést 15 měs dítě a ještě velký nákup do schodů nezvládáme. Zatím bylo vždy vše OK, ale mám z toho vždycky divný pocit..

jajinak
3. říj 2008

Agnny,určitě nejsi špatná máma.Taky jsem občas nechala děti chvíli samotné doma,ne zrovna,že bych šla nakoupit,ale prostě chvíli sami byli(teď myslím ve věku tak kolem 2 let,nebo míň,v současnosti je starší kluk doma kolikrát sám dobrovolně,prostě se mu nechce s náma ven na zahradu,tak si hraje nebo maluje).Neměla jsem zrovna dobrý pocit,ale to Ty taky ne,když ses chtěla co nejdříve vrátit.Ale jinak to prostě nešlo.
A co se týče udušení zvratkama,to se může stát i když jsme všichni doma.Jednou se kluk v noci pozvracel v posteli a vůbec ho to neprobudilo,spal dál.Náhodou jsem to zjistila,když jsem šla na záchod.Naštěstí se mu nic nestalo.
A nechat dítě samotné 2 nebo 3 hodiny a nebo 20 minut je rozdíl.

liska21
3. říj 2008

Agnny,špatně jsi mě pochopila,mám děti 3,Béďovi je 11,Verče 7 a Honzíkovi 2. Proto jsem psala,že bych večer nikam nešla pokud bych neměla hlídání,né pro ty starší (ty to už sami zvládnou) ,ale pro malého.

sarinkam
3. říj 2008

Ano, taky bych nenechala deti 3 hod samotne, to jeste ani tu strarsi ne, my jsme se tu bavili o minutach..

kristynaw
3. říj 2008

ja nerekla,ze je spatna matka,nebo ze je to zlocin,jen ,ze ja sama bych nakoupit nesla.protoze se bojim jit do schranky,ktera je fakt tak 300 metru maximalne. ja mam katastroficky scenare v hlave porad.

ale samzorejme,ze treba vyvencit psa(stojim u baraku,slysim chuvicku, mame travnik hned za domem,mame domek) jdu. nebo do sprchy.ale nakup na 20 minut to bych si neriskla.

a to,ze je to nezakony,jsem tu chtela napsat,ale nebyla jsem si tim jista. tady se nesmi ani v aute dite nechat,ani pes v aute...

sylvar
3. říj 2008

já jdu max. vynést koš, jako třeba teď. 😉

kristynaw
3. říj 2008

to s tou matkou co si sla nakupovat a dite bylo v garazi se stalo tady u nas. matka rikala,ze vyvoalavil spz auta a ona prej nevi svoje cislo,byla tam 8 hodin!!!!

sylvar
3. říj 2008

jsem tu 😉

kristynaw
3. říj 2008

mozna to 8 hodin byla jina matka,ale taky se to stalo