2,5 letý syn nechce kakat, co s tím?

alicci
18. bře 2013

Ahoj maminky,chtěla bych se zeptat jestli máte někdo doma dítě co nechce kakat? 😲 Mám syna bude mu 2,5 roku.Do 2,2 roku nebyl problém s kakáním chodil ob den max.ob dva.Prostě to přišlo a bylo.Ve stejnou dobu jsem trénovali nočník ale nenásilně čůrání klaplo. Nevím co se v něm zlomilo, začal si uvědomovat,že to umí zadržovat a ovládat a s tím začali problémy ☹ .Začal chodit co 4-5-dokonce i 6 den s tím,že 1 i 2 dny zadržoval zadupával.Už 3 měsíce se trápíme,mohlo se stát,že měl tuhé a bolestivé....ale od doby kdy to začal zadržovat tomu jdu naproti, takže ovoce,pití,omezení čoko a kakaa.Zkouším všechno možné-laktobacily, homeopatika ,švestkový kompot, hrušku, kefír....ale nic moc.Teď měl kůru s Lactulosou (to se mu to upravilo, tak že chodí ob dva dny, bobek měkký v pohodě, nemůže ho nic bolet.Prostě nechce kakat když to na něj jde tak zadupává, pobíhá řve, plače že nechce.....úplně je v transu ☹ .Pak už to nevydrží a kaká(chce jen do plíny) pak je úplně zpocenej..ale při tlačení nepláče a pak když už je hotovo tak je spokojenej.Prostě ten moment dokud nekaká je opravdové psycho.Co s tím? Kdy to přejde ?

bremisek
27. únor 2015

Chtěla bych obnovit diskuzi. A zajímalo by mě, jak dopadly holky co přispívaly výše. Taky máme problém s kaděním... Syn má 3 roky. Nočník byl problém skoro vždycky ( když jsem mu jen nabízela), záchod do doby než se pod ním zhoupla redukce. Takže pak kadil do slipů. Čekala jsem, nabízela, ale pak si myslím, že přišla jeden týden tuhá stolice, která asi bolela a od té doby zadržování... Klidně i 5, 6 dní... Tančení po špičkách, držení za dupku a auauau. :-/ Teď už má stolici dobrou, stravu upravenou, ale jde vidět, že to má prostě v hlavičce. ☹ Už to trvá asi 3 měsíce a už je toho na nás moc. :-/

zvirka
27. únor 2015

@bremisek Zdravím, já už to neřeším. Syn, 4,5 roku, chodí tak 2x týdně, když nejde 3. den, dávám Lactulosu. Já jsem jako dítě měla podobný problém, má po mě pomalý metabolismus. Ale vím, že když sedne a zatlačí, že to jde, ale to ho tam prostě nedostanem, můžeme slibovat hory doly, vysvětlovat, nic nezabírá. Jde, až prostě musí, nejlíp po té Lactulose. Jinak je zdravý, veselý, tak to moc neřeším. Já jsem jako malá brala nejhůř právě to, jak to máti řešila, nutila mě sedět, dělala na mě citové nátlaky atd.

jankustepanka
27. únor 2015

U nás je to ůplně přesně to samé j jak u alici jakobych to psala já do detailu, i s tím věkem taky už šílím a jsme zoufalí... ☹

dizy
21. čer 2015

@liliz rok???to bych se asi už zbláznila...je to fakt náročný, máme to samý...hrozný scény, třeba skoro celý den,do doby,než se vykadí...na nočník ani na záchod nechce, ani do plíny...tak tady lítá a brečí...nasadila jsem probiotika, lactulosou...bobky jsou měkký, ale zatlačit se bojí...je to zřejmě psychický blok...ale kdy to přejde opravdu nevím.. ☹

liliz
21. čer 2015

@dizy No kdyby rok, to bylo, co jsem tu psala naposled. Trvalo to vlastně roky tři. Nepomohlo nic. Žádné šťávičky, kompoty, ovoce, zelenina, rozpustná vláknina, lněné semínko, radovat se z bobku, nevšímat si bobku, prostě nic. Asi potřeboval nějak psychicky dozrát a přišlo to samo. Prostě jednou večer před koupáním řekl, že se mu chce kakat. Tak šel, posadil se sám na záchod, sám se vykakal, žádné prosby, žádné výhružky, žádné slzy, nic. Trvá to asi 2 měsíce, chodí každý třetí den, chodí sám. No řeknu vám, ani z výhry ve sportce bych se tak neradovala.Vydržte, buďte silná, budu na vás myslet, ať to dobře dopadne co nejdříve. Zřejmě to nejde nijak uspěchat a urychlit. Asi vážně potřebuje"dozrát".

dizy
22. čer 2015

@liliz tak to máte asi pravdu...tak to je fajn, že už s tím nemáte problém, ale ta doba je šílená...my vlastně ani nemáme problém se zácpou, prakticky se nejpozději do třetího dne vykadí, ale to co tomu předchází je hodně náročný a hlavně je mi ho líto, vysvětluji a vysvětluji, ale nic nezabírá...pořád to je stresující a plačtivý "proces"...díky za podporu🙂 mějte se hezky
🙂

liliz
22. čer 2015

@dizy No, on vlastně taky neměl zácpu, měl psychický blok, prostě to nechtěl pustit. On věděl, že to musí ven, ale držel. Držel statečně. 🙂 A bylo to psychicky neskutečně náročné období. Pro oba. A plakali jsme spolu. On protože se bál, a já bezmocí nad ním, jak se trápí. Můžete mu pomoct úplně se vším, můžete místo něj udělat skoro vše, ale toto, pokud se nerozhodne, že to pustí a půjde to ven, tak neuděláte vůbec nic. A o to je to zoufalství větší.Úplně vás chápu. Mějte se také hezky a ať je brzy vše v pořádku.

alicci
autor
23. čer 2015

@bremisek to samé co my.Je to v hlavě blok!...nám to trvalo rok!...už OK ale kakat chodí tak 3x týdně... Už neplače,je to OK.Ale bylo to strašný,nejhorší....Člověk na to pořád myslel....držím palce ať je to za vámi....

iiivvveeettt
23. čer 2015

Doporučuji kyneziologii... Jedná se o psychogenní zácpu a je to na palici pro rodiče i dítě. Nám pomohlo jedno sezení, ale než se to urovnalo do nějakého pravidelného rytmu trvalo to 4 týdny. Malá to byla to byla schopná držet i kolem 10 dnů....

petra0707
2. srp 2015

Ahoj maminky, mám též problém se 3letým synem a kakaním. Od 2 let je bez plen i na noc, ale na kakaní plenku chce a pláče vždy, že ho bolí zadeček. Dokáže stolici zadržovat i několik dní. V případě kdy se mu toho ve střevech nahromadi moc, běhá, brečí, stahuje půlky k sobě a dělá všemožné věci jen aby bobek zadržel. Když se mu to povede, tak kaká delší dobu schovaný v soukromí a má velkou radost, když je hotovo. Ale než to jde tak jsou hrozné scény a hraje na nervy všem okolo. Jsem z toho zoufalá. Teď se mi párkrát stalo že po vykakání, měl na zadečku,když jsem ho utíkala vlhceným ubrouskem jasně červenou krev. Nevím, ale stolici má tužší, ne uplne tvrdou, jestli to může být poraněním jak se snaží bobek zadržet a následně ho rychle vykaká. Jsem uz zoufalá.

jjustyna
3. srp 2015

@petra0707 Já jsem tohle zažila o víkendu se synem poprvé a jsem zoufalá už teď. My jsme teda bez poranění, ale přesně jak píšeš - běhá, je nervozní, prosí mě, ať mu pomůžu, ale nechce pochopit, že jediná pomoc se vykakat se ☹. Jsem na nervy už teď, že to bude zítra znova. Kaká tak ob den, to je fakt na palici. U nás teda proběhla tahle scéna v pátek, v sobotu jsem dala povidla a kompot, protože jsem věděla, že se nevyprázdnil uplně a v tu sobotu se vykakal mnohem líp. Nešlo mu to tak dlouho zadržovat. Tak uvidíme, jestli to bude zabírat i dál

petra0707
3. srp 2015

@jjustyna Já dnes nasadila čerstvé švestky. Tak uvidíme, rada manzelovy babičky.

sikulik
3. srp 2015

holky, celé jsem to tu nečetla, ale syn měl taky problémy s kakáním, zkoušeli jsme všechno možné i nemožné a u nás nakonec zabralo, že když se vykakal, dostal za to nějakou sladkost 😅 , tak to můžete vyzkoušet 😀 jako motivaci také. U něj to bylo jen v hlavě, zkoušela jsem vysvětlovat a vysvětlovat, že v bříšku se dělá ten bobík čím dál větší a pak to bolí, když jde ze zadečku ven, že je lepší každý den malej, ale měl na vše svou hladu 🙂

jjustyna
3. srp 2015

@petra0707 tak to je náhoda, dnes jsme taky svačili švestky, strejda nám přinesl pár přes plot a malý z nich byl nadšený. Tak uvidíme. On je tak strašně tvrdohlavý. Dnes ráno jsem dávala mladší dceři plenku a on že chce taky. A taky na mě zkoušel, že nepujde ani čurat na nočník, prý že to bolí. Ale pak se ve vteřině vyčural a ani neceknul, takže to rozhodně nebolí. A na otázku proč nekaká mi říká, že je to bléééééééééé a smrdí to. To je teda důvod 🙄

jjustyna
3. srp 2015

@sikulik u nás motivace nezabírá. Zkoušela jsem motivovat odměnou, když jsme odnaučovali plenky a nebylo to k ničemu. Dokud se sám nerozhodne, nehne s ním ani buldozer. Ale vysvětluju taky. Připadá mi, že mě neposlouchá a nechce rozumět, ale už nad tím dumá, tak asi něco v hlavě zůstalo.

sikulik
3. srp 2015

jo a taky nám občas pomohlo, když se snažil tlačit a nešlo to, že jsem ho na záchůdku držela a jako tlačila s ním, dělala jsem ksichtíky a stráááášně se snažila a ukazovala mu, že to nic není, jen pořádně zatlačit, a to se oobčas také povedlo 🙂 . Jooo tyhle problémy, to je o nervy i o život. Jednou jsem už na něj byla tak nazlobená, že jsem mu řekla, že jestli se nevykaká, že mu to hovínko ze zadečku vytáhnu ☹ , pak mi bylo zle ze mě samé, jak jsem mu vůbec něco takovýho mohla říct ☹

sikulik
3. srp 2015

@jjustyna my máme snad stejný dítě 🙂 , prostě je to tak se vším, dokud se nerohodne sám, můžu se třeba stavět na hlavu a nepohne s ním ani pár volů 😀

jjustyna
3. srp 2015

@sikulik No jo, co by taky člověk chtěl, když je to zmenšenina tatínka 😀 a já ani s tatínkem nehnu, když on sám nechce. U nás rozhodně neplatí ani to, že ženská dokáže vnutit nápad chlapovi jako by byl jeho vlastní. Já mám i manžela tvrdohlavého berana.

sikulik
3. srp 2015

@jjustyna hahaaaaaaaa, jsem na tom na chlup stejně, sice s ním nehnu a když se zabejčí tak i kdyby stokrát věděl, že mám pravdu, tak to nepřizná, ale nakonec se vždy ukáže, že jsem pravdu měla, občas se omluví, občas to hodí do autu, jakože no jo no, já jsem tě jen chtěl pozlobit 😀 , je to s těma chlapama někdy o nervy a na zabití 😀

jjustyna
3. srp 2015

@sikulik a občas si ještě udělá aspoň minimální ústupek...jako například když jsme stavěli - chceš zásuvku nalevo nebo napravo od dveří, nalevo, blíž ke stolu. Tak ji dal nalevo, aspoň dál od stolu 😀.

anit_001
26. srp 2015

Zdravím holky a přidávám se do diskuze. Syn začal mít problémy s kakáním před cca 10měsíci (to měl rok a třičtvrtě) - dávala jsem to za vinu tomu, že se mu narodila sestřička a dost věcí se změnilo. Měl zácpu, kakal prvně ob den, posléze ob dva - tři dny, vystupňovalo se to i až na deset dní. Někdy když se konečně zadařilo (po hodině řvaní, pláče a tlačení) tak bobek byl tvrdý, někdy zas tvrdý nebyl vůbec, tak jsem nechápala proč brečí.
Začali jsme dávat probiotika, lactulozu (cca 6měsíců), pije opravdu dost, začla jsem přidávat do jídla vlákninu, místo marmelády začla dávat švestkové povidlí, na večeři vločkovou kaši. Nepomohlo nic. Bobek byl postupně tedy hlavně měkký, ale na frekvenci to nic nězměnilo. Teď kaká cca co 4 dny (věk má teď 2,5r). Jediný rozdíl s postupem času je ten, že nepláče bolestí, ale snaží se to rozchodit. Běhá po bytě, řve, třeba celý den co dvě minuty běháme na WC (na jeho popud) - sundáme kalhoty, sedne si, oznámí že nic a hned odchazí a po minutě zase to samé. Já už to prostě nedávám. Ve výsledku se slavnostně vykaká v noci ve spánku do plínky - a to jsme rádi.
Když bylo už fakt terno, dávali jsme čípky, on normálně rozchodil i dva čípky po sobě, přitom mu už tekla ze zadečku voda.

Na sladkost už jsme taky lákali - Máme doma hlášku "Bobo není, koko není - bobo je, koko je". Avšak nefunguje to 😅

Už si vážně nevím rady, je to psycho pro nás všechny. Nevím jak se chovat, co mu říkat, když v daný "kakací den - den D" jdeme třeba už po dvacáte na WC zkusit bobo a výsledek je předem jasný, že nic nebude. Už jsme s mužem fakt vzteklý, což malýmu zrovna nepomůže na psychice ale už se přestáváme ovládat.. už to trvá opravdu dlouho.

A jinak k té tvdrohlavosti dětí - já jsem snad většího tvrdohlavce, než je ten náš kluk, neviděla 😀 Dokud on sám se nerozhodne, tak se můžu stavět na hlavu, dát mu na prdel a stejně efekt nula.

dizy
26. srp 2015

@anit_001 přesně takhle to bylo u nás...všichni na nervy...trvalo to několik měsíců a fakt jsem byla zralá na blázinec...u nás to nebylo o zácpě...nejpozději se vykakal druhý den...ale to mezitím bylo děsný...nemohla jsem odejít z domu, než se vykakal...protože strašně kňoural ( spíše až zpíval) chodil po špičkách...zafungovala lactuloza., ale myslím si, že to bylo spíš takové placebo..vždy po snídani jsem mu řekla, že dáme kapičky na kakání a pak jsme šli...aby zatlačil, musela jsem mu slíbit dárek...( naštěstí jsem měla po sestřenici takové ty hračičky z kinder vajíček)...a opravdu to u nás zafungovalo...nyní chodí 1 - 2 x denně...a sám si řekne...je fakt, že občas, když má tužší bobek, tak se bojí zatlačit, že ho to bolí...tak se zadaří až je to úplně na krajíčku...🙂 Tak přeji hodně pevné nervy a brzo toto období přejde.. 🙂

krokkyna
26. srp 2015

Musím říct, že u nás bylo něco podobného a vše začalo zkoušením na nočník. Druhý pokus nočníku byl ve 2 letech malýho - v dubnu, šlo to pomalu,první dva dny mokrý jen tepláky ,ale nočník prakticky nic.Pak se začínalo dařit,prnví ůspěch bylo kakání a bez problémů.Pak už i čůrání,ale najednou kakání byl problém, začal zadržovat,když to na něj šlo,šponoval se na špičky,tlačil do sebe a řval..V tu chvíli jsme nočník uklidili,nestálo mi to zato,aby tak trpěl,byla to muka pro něj i pro nás,když už to nešlo držet vevnitř,tlačil s pláčem,držel se křečovitě za ruce,občas jsme pomohli tím, že jsme ho položili na postel a pomáhali tlačit skrčenýma nožičkama.Problém byl v tom, že jak nechodil každý den, tak stolice byla tuhá a prostě velká co se týče průměru.Začala jsem dávat malé dávky laktulozy,občas to mělo efekt,občas ne.Při očkování jsme to řešili s dr, který ho tedy hned i vyšetřil a poté co jsme řekla celou anabázi,shledal, že to není žádný zdravotní problém, až na drobné trhlinky v konečníku,které ho asi pálily při tlačení, a prostě nasadit "dietu" a laktulozu 2x denně 5-10ml.Za pár dnů se to začalo trochu upravovat,nočník jsem nenutila,nechala jsem to být,až se upraví kakání.Postupně jsme zkoušeli snižovat dávku laktulozy. V létě , když už to vypadalo, že to bude dobrý,jsme vyndali nočník znovu,Výhoda byla, že bylo teplo,lítal doma nahej a lépe si uvědomoval,co se po něm chce a za 2 dny si chodil a sám si říkal.Nebyl problém ani s kakáním a cca po 14 dnech jsme odbourali plíny na den,občas odpolední spaní jí má,ale ne každý den. Dokonce když plínu má,tak se do ní v klidu vyčůrá,ale kaká zásadně do nočníku.Holt to chce vydržet,probojovat si to s dítkem.Kolikrát to pro mě bylo možná větší utrpení než pro něj,ale ty jejich kebulky to prostě musí zpracovat,pořád po nich chceme něco nového. Držím palce ať se to upraví co nejrychleji

jjustyna
27. srp 2015

@anit_001 taky s tím teď bojujeme. Mluvila jsem o tom minulý týden s doktorkou. Byla mi předepsána hlavně kupa trpělivosti. Totiž zácpa je v hlavě. My máme doma to samé. Nejdříve 3x šílené scény kvůli kakání, i když byl bobek měkký. Tisíce dotazů proč nekaká - smrdí to a je to bléééééééééé. Já myslela, že mě odvezou rovnou do Bohnic. Momentálně kakání "rozhání" běháním, skákáním, zadržováním a co 3 dny se UPLNĚ V POHODĚ vykaká.
Doktorka mi řekla, že má strašně moc takových dětí. Má holčičku, která nechce ani čurat na záchod, protože viděla reklamu na Domestos a bojí se, co na ni vleze. A to je prý jediná, co řekla důvod. Jinak se to prý z dětí nevypáčí, ale musí se najít metoda jak na ně a jak jim to zpříjemnit. Prý to někde trvá týdny a někde roky. Projímadlo prý nedávat, udržovat pestrou stravu. Asi se zblázním 😀

petra0707
3. zář 2015

Holky, díky za vaše reakce 🙂 Konečně máme snad po problému. Pomohl nám nástup do školky. Motivace typu, že děti nemají plenku a kakají normálně a že se mu budou smát.... Zabralo to. Zkusil to jednou jen malý bobeček a pak častěji a teď se snaží při každém čůrání na nočník či WC 😀 Mám velkou radost. Už dva týdny kaká každý den a bez pláče. Dokonce z toho má sám radost.

anelamates
3. zář 2015

Myslím si, že to je důsledek odkládání nácviku na nočník, ty děti jsou chytré, v TV leccos pochytí a už se to veze. Bobeček smrdí, nelíbí se jim to, proto mají snahu ho "schovat" do plínky. Přijde jim prostě fuj. Anebo mají strachz těch příšerek, co žijí v záchodě. Takže za mne by bylo lepší učit děti na nočník dřív, než si to začnou nějak spojovat. Myslím si, že v roce není nijak brzy.

hojda
3. zář 2015

Tohle stojí za přečtení: Seriál o hovně☹ o holčičce zadržovačce.
http://maminator.cz/2013/10/02/chronicka-zacpa-...

anit_001
3. zář 2015

Nam dala doktorka kontakt na psycholozku, co se specialuzuje na deti do 3let. Tenhle problem resi pry velmj casto. Tak jsem zvedava, co poradi.

schotja
3. zář 2015

@hojda Teda holčičky je mi dost líto, ale opravdu jsem se dlouho takhle neřehtala od srdce nahlas při nějakém čtení, ten hrubý styl v jakém je to napsané, to je bezkonkurenčně "pokleslý" pseudohumor 😀 😀 , že když je člověk na něco krátkej, měl by si z toho dělat aspoň srandu... Obzvlášť výživná je pasáž o paní dotooore Toužimské... 😀 😀

schotja
3. zář 2015

@anelamates Nemůžu souhlasit, že je to tím, rozhodně ne u nás. Od miminka dcera kakala "na klubíčko", od doby co sedí, chodila kakat na nočník, nehoda tak max. dvakrát-třikrát do do týdne v plínce.. Než začala mluvit, používala znakování a ukazovala znak pro nočník! Na konci června jsme se zbavily plen přes den na čurání,a od té doby zááásadně kaká jen do plínky, večer před spaním.. Snažím se vydržet.. Včera po dvou měsících jsme jí nenásilně přesvědčili, že se kaká do nočníku.. Pořídila jsem totiž mininočník - hračku a její nejoblíbenější plyšák už měsíc dělá bobek na nočník, a vypadá, že by tahle motivace mohla mít úspěch.. Hlavně nikam neuchvátat,.. přišlo mi, že se jí špatně tlačilo v sedě a začla se bát toho, co tam po ní zůstalo - udělala jsem chybu, že jsem sama v nervu řekla, že je to fuj patlání, když jsem jí celou zes... přebalovala. Ale brzy jsem pochopila, že to musím přijmout tak, jak to chce teď ona, protože pak by se mohlo stát, že by se mohla cítit provinile, když kaká do té plínky a musíme to patlat a ještě bych jí vytvořila nějakej blok... Když tady čtu ty problémy, jsem ráda, že to máme aspoň takhle.. Ale pořád jsem nepochopila, kde se stala chyba po takové době, kdy nám to tak krásně šlo, už od miminka.. ???