2 letá dcera je lakomá, nadává, řve. Poraďte

hanab
17. led 2010

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jak řešíte lakomost u Vašich dětí. Dcera má 2 a čtvrt roku, a když přijede na víkend její sestřenice (1 a půl roku), tak jí nechce nic půjčit, všechno jí bere, nadává jí, někdy ji i bouchne, někdy histericky řve... Zkoušela jsem jí to vysvětlovat po dobrém, zakřičet, plácnout. Trvá to zatím tak půl roku, tak nevím, jestli se jim to dá nějak vysvětlit, nebo to musí přejít samo.
Děkuji za rady 🙂

berynka
17. led 2010

hanab, to je normální chování vzhledem k věku a jen ovlivněné temperamentem dítěte 😉 . Teď se záčíná projevovat to "já", prostě sílí individualita. Určitě je lepší v tomhle případě se ovládnout a zkoušet to s malou po dobrém, páč už je ve věku, kdy napodobuje to, co vidí.

Já třeba Hedu hodně domlouvám, třeba i když tam jiné děti nejsou, že o hračky se musí dělit, že si přece taky moc ráda půjčuje jiné hračky... atd.

Jinak s kamarádkama jsme mezi dětma zavedly systém, kdo si hračku (kohokoli) vzal první, tak má nárok si s ní hrát 😉 .

hanab
autor
17. led 2010

To je pravda, já si s ní taky o samotě hraju, že si jako něco jejího vezmu, a za chvíli jí to vrátím, že to znamená půjčit. Ale jinak se to asi opravdu vysvětlit nedá. Musí z toho vyrůst.
A taky se musím naučit ovládnout, protože někdy jí fakt dost nadám ☹

berynka
17. led 2010

To je jasný, že to přejde 🙂 .

Ja taky někdy zuřim, když už je třeba potřetí nějakej vyrvál, tak to balim a jdeme domu 😝 .

Jinak je taky dobrý scházet se buď s dětma, kterým (občas) nevadí, když se něco sebere. Nebo ty víc mladší, kterým je zatím jedno, s čim si hrajou a dá se jim podstrčit jiná hračka 😅 😀 .

sisi.v
17. led 2010

souhlasím s berynkou, je to normální. já taky pořád domlouvala, domlouvala a domlouvala...pak jsem jí občas doma nechtěla něco půjčit (třeba MUJ hřeben, MOJE líčení...) a jí to bylo líto, tak jsme si o tom povídaly, aby pochopila, že těm druhým dětem je to taky líto. docela to pomohlo, a pak ještě pohádka o sloní rodince, kde je jedna lakomá paní - začala sama říkat, že není lakomá a pak se to zlomilo. ale kočárek a miminko nepůjčuje dodnes nikomu 😉, na druhou stranu, já bych svoje auto taky nepůjčila..., tak to neřeším a dopředu všem hlásím, že na kočár se nesahá 😀

simus
17. led 2010

u nas bylo půl roku nejoblimenější slovo MOJE MOJE MOJE a t všechno myslim jedno čí pro ste t bylo jeho.... neřešila sem to nejak velice a přešlo to....
ted mame nove slovo....jJÁ MUMÍM TO🙂 a tak vaří pere žehlí. proste všechno umí🙂🙂 dětički jsou jak vidno všechny stejne a za chvilku dle všeho u nas bude fráce CO JE TO???

zlatka
17. led 2010

Sisi, "citovky" se nepůjčujou,to je jasný🙂 A co předtím, než přijde návštěva, vybrat z hraček pár těch, které opravdu nechce půjčit, ty třeba odnést někam jinam a ten zbytek je zkrátka určen na půjčování. Nevím už kde, ale někde jsem tohle četla, jinak samože domlouvání, vysvětlování a ono to povolí, je to normální.

hanab
autor
18. led 2010

Jo, taky jsem někde četla, že to co nechce půjčit, si má někam odnést, a zbytek se půjčuje. Budu to muset vyzkoušet

katzi
18. led 2010

jj, taky známe 😒 Návštěva u stejně starých dětí bývá s naší Adu většinou prořvaná. Dobrý je to jen s menšíma dětma (je jim to fuk), nebo staršíma dětma (mají víc rozum, většinou ustoupí). Taky z toho bývám někdy zoufalá a nevím JAK jí to vysvětlit. Asi pomůže fakt jen čas, takže se budem muset hodně obrnit trpělivostí 🙂

kacka79
18. led 2010

Tak u nás záleží fakt na náladě,někdy Fíla půjčí všechno a někdy, když nemá den, tak by nepůjčil ani dřevěnou kostičku.. no a nějaké domlouvání 😅 to pomůže jen občas, jinak vždycky nějaké dítě - které zrovna nemá tu vybranou hračku - řve 😀

romana29
18. led 2010

Ha, tak to je jako bys popisovala našeho Danečka 😀 . Ten nepůjčí nic ani nám, vlastním rodičům 🙂)) - dřív dával všechno a všem na požádání.
Hračky půjčuje jenom ty, se kterýma si nechce hrát a když je zase nutně "potřebuje", tak je bere 🙂.
Pevně věřím, že za pár let se tomu zasmějeme 😀

simour1
19. led 2010

Je to úplně normální chování dětí v tomhle věku,který časem vymizí.Samozřejmě dítěti říct,že to je nepěkný chování,je na místě.Ale rozhodně bych to nedramatizovala.Moje nejmladší dcera je zrovna taky v tomhle období a starší děti jsou z toho "na prášky." 🙂 Tak jim s úsměvem připomínám,že oba nebyli o nic lepší. 🙂 Dnes tomu nechtějí věřit,protože jsem je vedla k pravému opaku. 😉

krista
20. bře 2010

mamula1178 (1 dítě - čeká miminko, termín má v červnu 2010 (27. tt)) - Dnes ve 13:15

chtěla bych radu malá má 18měsíců a všechny hračky jsou prostě její.Když přijde na návštěvu jiné dítě tak všechno tahá bere mu to řve asž hrůza a nechce to dát i když si s tím v tu chvíli vůbec nehraje.To samé,když je někde na návštěvě bere všechno a tahá to mě aby to dítě si to nemohlo vzít.Jak to dělat nechat jí řvát nebo hračky schovat jak to děláte vy díky za radu.

hrozinka
7. říj 2010

mám podobný, ale řekla bych opačný problém, v okolí bydliště mám jen jednu jedinou kamarádku, má 2 letou dcerku a poslední dobou je až chorobně lakomá, mému synovi nechce půjčit vůbec nic, jakmile si hračku půjčí okamžitě začne hystericky řvát, jenže maminka holčičky jedná stylem veme mému dítěti půjčenou hračku vrátí jí své dverce a ještě jí dá bonbonek aby neplakala ☹ už nevím jak se mám v takové situaci chovat, mé dítě půjčí vždy vše úplně vklídku, ale naopak to nefunguje. maminka místo, aby své dítě napomenula a vysvětlila, že se to nědělá. tak jen řekne, že je lakomá, hračku jí zpět podá a dá bonbon a dítě je spokojené ☹ ☹

moravanka
7. říj 2010

nekde jsem cetla, ze dite do tri let nemusi chapat vyznam slova pujcovat. mysli, ze kdyz hracku da (pujci) jinemu diteti, ze uz ji nikdy neuvidi. nevi, ze ji dostane zase zpatky. takze bych si pujcovala jako ja neco od ditete a pak vratila, aby dite pochopilo, ze danou vec dostane zase zpatky.