21měsíční syn do vlastního pokoje + výbíráme světýlko

verdos
15. lis 2013

Můj syn musí do vlastního pokoje - musí, protože co nevidět porodím další dítě. Do vlastního měl jít už v září, ale nestihli jsme pokoj zatím nachystat (manžel se vrací z práce pozdě, syn přes den často nespí, nebo max. 20 minut, podle situace, no, to je jedno, stalo se...). Teď o víkendu se snad už vymaluje, takže během příštího týdne bych to viděla na stěhování. Nechci slyšet, jaký to bude boj, když doteď spal u nás v ložnici, je mi to jasné. V ložnici v dětské postýlce s námi ale zkrátka dál spát nemůže. Potřebovala bych ale poradit (nebo slyšet nějaké tipy), jak vyřešit fakt, že bude úplně jinde - bojím se, že ho ráno neuslyším, že už je vzhůru a bude zbytečně dlouho křičet (normálně na mě teď z postýlky zavolá 2x mama a já jsem vzhůru a u něj). Nechci aby se cítil odstrčený, pořád razím takový trošku srdečný přístup, že co můžu dítěti udělat po vůli, to pro něj udělám (samozřejmě v rámci určitých pravidel - tzn. pokud mě vzbudí před šestou, vysvětlím mu, že má spát a nechám ho klidně řvát, když se mu to líbí - teda pokud není nemocný - já to přežiju, manžela to nevzbudí... pokud mě vzbudí po šesté, neremcám, vstávám, jdeme snídat a hrát si...). Ale zkrátka byla bych ráda, kdyby kvůli té změně nemusel být více ve stresu jen kvůli tomu, že ho neuslyším. Nechci nechat otevřené oboje dveře (z pokojíčku do chodby a z chodby do ložnice), protože nechci, aby ho budil pláč miminka (syn od roka spí naprosto dokonale celou noc, teda vyjma třeba rýmy nebo tak, ale i tehdy vždycky rychle zabral a zase usnul...). Nákup chůvičky nebo něčeho takového mi připadá jako docela velká (a zbytečná) investice - zvláště v tomto věku. Napadlo mě, dát na kliku nějaký provázek, tak jak se to dává asistenčním psům, aby na kliku "dosáhli" a mohli dveře otevřít. Tím by se vyřešilo, že by ke mě mohl přijít. Jenže si neporadí ve tmě - buď se bojí, a když se odváží, tak "havaruje" (do něčeho nabourá a bouchne se nebo spadne). Uvažovala jsem o nějakém rozumném světýlku, jenže nemůžu najít žádné vhodné, výrobci dělají buď něco, co svítí celou noc, co dělá kravál (hraje hudbu nebo dělá zvuk zvířete) nebo to není přenosné či bezpečné pro tak malé dítě... zkrátka něco, co bych si představovala nemůžu nikde najít :(. Byla bych ráda, kdybyste mi poradili, popř. třeba okomentovali můj nápad (+ pokud byste měli tip na vhodné světýlko) nebo zkrátka jak byste to řešili vy? Jsem poněkud zoufalá, jsem ve 38.tt a já jen doufám, že pokoj stiheneme alespoň dodělat...

petka80
15. lis 2013

No je škoda, že jste pokoj nestihli nachystat dřív, protože teď to bude mít spojeno s příchodem miminka. Ale to už se nedá nic dělat. U nás to teda bylo tak, že já spala s mladší dcerou v ložnici a manžel se starší v pokojíčku. Ale to asi nechceš slyšet 😀 Takže bych buď nechala otevřené dveře (myslím, že miminko ho budit nebude, nebo uvidíš, a řešila bych to až pak....) nebo pořídila tu chůvičku, stejně ji užiješ i v opačném případě, že dáš spát miminko a zavřeš dveře, aby ho nebudil starší. Tak držím palce, ať to všechno v klidu zvládnete 🙂

verdos
autor
15. lis 2013

No to, že to bude mít spojené s příchodem miminka vím... ale jako nemohla jsem strhávat tapety a při tom zároveň toho divocha hlídat. A když spal, tak taky nešlo brousit, atd... (spí dobře, ale slyší ještě líp 🙂). Manžela z postele určitě neodstěhuju, maximálně na pár dní, ale moc nadšený ze spaní na zemi asi nebude :D (když máme novou a VELMI pohodlnou postel v ložnici a jako živitel se holt musí dobře vyspat...). Tu chůvičku jsem asi nepochopila, jak použít opačně? Starší bude doufám spát i nadále dobře (až na přechodné období spojené se stěhováním - raději počítám, že problémy budou...). Nebo myslíš jako přes den? To nějak do 5. měsíce děti extra hluk nevnímají, takže když budeme v jiné části domu, tak ho určitě budit nebude, i když budou otevřené dveře do ložnice (a pokud bude druhý syn spát od půl roku 1x denně jako ten starší, tak to bude pak už taky minimální problém :D). Nebo jak jsi to přesně myslela s tou chůvičkou naopak? Já s tím nemám vůbec žádné zkušenosti, u prvního syna jsem ji totiž taky nepoužívala, a proto ani nemám v plánu ji pořizovat teď (a je fakt, že i šetříme na jiné věci). Ale díky za přání, taky doufám, že to nějak zvládneme, jen mi pořád není jasné jak (i když můj největší cíl je především neporodit dřív než bude pokoj hotov :D).

petka80
15. lis 2013

@verdos my měli v pokojíčku plnohodnotnou velkou postel, kde manžel dost dlouho spal, vlastně dokud se obě nesestěhovaly spolu do pokojíčku a on se vrátil do ložnice. Spal tam rád, protože se vyspal líp než v ložnici s brečícím miminkem. A já byla klidná, že je o tu starší postaráno a nebudíme ji. A ano, s tou chůvičkou jsem to myslela přes den, že budeš moct zavřít dveře do ložnice, některá miminka nevzbudí nic a některá každý šramot, a obzvlášť křičící starší sourozenec.....

verdos
autor
15. lis 2013

No, my máme nové bydlení, takže opravdu jen v ložnici manželská postel + postýlka a v pokojíku bude mít syn takovou tu "mezipostel" 160x70 nebo kolik to je... Nic víc tam zatím nebude, kromě té postele, haldy hraček (která se přestěhuje z obýváku, konečně...) a krabic s oblečením. A jak říkám, manžela jen tak něco nevzbudí (tzn. ani mimi, ani starší křičící syn - musel by po něm asi ráno skákat, aby ho vzbudil, nebo si to nedokážu představit :D). Do 5. měsíce se sluch teprve postupně vyvíjí, aspoň co jsem četla (a u staršího syna to tak opravdu i bylo), takže by mimčo ze začátku na syna v jiné místnosti či části domu nemělo reagovat. Chůvičku si nechám jako opravdu náhradní řešení, kdyby byly veškeré dosavadní zkušenosti a znalosti popřeny bylo nutné to řešit nějak jinak - ale stejně si to i tak nedokážu moc představit 🙂. Možná mi bude plačícího prcka místo chůvičky hlásit starší syn - počítám, že s jeho výborným sluchem bude vědět hned, že je drobek vzhůru.

speedygon
15. lis 2013

@verdos jen k tomu světýlku. My koupili tuším za cca 100Kč takové noční malé světýlko(do zásuvky) v Bauhausu. Mají tam na výběr z více barev:modré,zelené,červené a buď přírodní nebo žluté(nepamatuji si). My vzali to modré. Je to sice jen tlumené, ale nějaký prostor to pokryje a spotřebu má úplně minimální...Tak zkus koupit to. Nevím, na kolik chceš mít pro malého pokoj osvětlený, ale myslím, že třeba 2 světýlka ho rušit nebudou. Pokud bys chtěla písni do IP a já Ti světýlko nafotím. Mám jedno záložní ještě v původním obalu.

granta
15. lis 2013

Já používala do cca dvou let u malého chůvičku, ve vlastním pokoji je od tří měsíců, naprosto bez problémů, když se vzbudí, přes chůvičku ho slyším. Nyní mám druhého syna, věkový rozdíl je mezi oběma asi 2,5 roku. Drobek spí s námi v ložnici, protože kojíme, druhý syn ve vlastním pokoji. Když skončíme s kojením, počítám s tím, že mladšího syna dám také do vlastního pokoje, mám s tím dobré zkušenosti. Syn mi ve vlastním pokojíčku dobře spí, mnohem lépe než s námi v ložnici a díky chůvičce nemám strach, že ho neuslyším. 😉 😉 Chůvičku používám velmi často, když jsem třeba na dvoře a syn mi spí, tak si chůvičku beru s sebou a nemám strach, že prcka neuslyším, má poměrně velký dosah. Určitě dobrá investice, moc se mi to osvědčilo, takže můžu doporučit. 🙂

verdos
autor
16. lis 2013

@speedygon Do zásuvky světýlko nechci, protože 1) úplně vidím, jak si s tím bude hrát a bude to ze zásuvky vyndávat a zase zastrkávat a to si nemyslím, že je úplně bezpečné. 2) nemůže si s tím nikam dojít, ne? (na záchod nebo k nám do ložnice - to bych musela dát světýlka pomalu po půlce bytu). Tlumené je ale naopak výhoda, protože moc dobře sama vím, jaké to je, když je úplná tma a najednou se rozsvítí nějaké ostré světlo - úplně to bodá do očí. Takže asi něco na ten způsob, ale ne do zásuvky (ale bezpečné pro malé dítě). Prostě aby po tom mohl šáhnout, rozsvítit si to a někam dojít (ale aby to nezačalo štěkat, křičet, hrát hudbu apod.).

verdos
autor
16. lis 2013

@granta Já chápu, že když někdo používal chůvičku úplně do začátku a je na to zvyklý, tak je to super. Ale kupovat chůvičku v jeho téměř dvou letech mi opravdu připadá trošku divné. O prcka opravdu nemám strach - právě proto, že jsem zvyklá mít miminko různě nablízku (na dosah, na doslech), tak si myslím, že to nebude problém. Navíc kolem domu to ještě nemáme hotové (a dlouho mít nebudeme, minimálně tak dva roky), takže ten dosah opravdu nepotřebuju. Jak už jsem napsala výše, chůvičku zvážím, ale neuvažuju o ní jako o první možnosti - raději bych našla nějaké jiné řešení (konec konců, i když syn ještě moc nemluví, tak samostatný a inteligentní je dost - vrací věci na místo nebo je dá, kam se mu řekne, vyhazuje odpadky do koše - dokonce správně PET lahve do jiného kastlíku než zbytek, atd.). Takže bych ráda využila toho, že když už to bude velký kluk ve vlastním pokoji, tak se bude jako velký kluk chovat a ne že mu najednou pořídím chůvičku, která se všude v reklamách ukazuje u novorozenců, potažmo kojenců...
Nechci, aby to vypadalo, že jsem proti chůvičkám - spousta mých kamarádek je měla. Jen se snažím vysvětlit, proč mi to připadá divné kupovat to pro 21měsíčního syna (asi mi to moc nejde, co? :D).

granta
16. lis 2013

Chápu to, my to máme zařízené takto a funguje nám to, jen předávám svou zkušenost. Světýlko máme z IKEA, namontované na zdi, je tlumené a v zásuvce za postelí, takže ze zásuvky to syn nevytahuje. Když se v noci vzbudí, tak si ho umí rozsvítit a dojde ke dveřím do ložnice, aby nás vzbudil, když chce třeba na záchod, zatím sám neumí. 😉

romcovaklarka
16. lis 2013

@verdos Já mám u staršího světýlko z Ikea, svítí celou noc a je v zásuvce za stolem, takže taky na ni nemůže. Ale vím, že existuje takové kulaté na baterky, někam se položí a když se zmačkne, tak se rozsvítí. Jinak teda stěhovaní těsně před /po porodu mi přijde opravdu velmi nešťastné, opravdu byste to aspoň přechodně nevymysleli jinak? Já jsem třeba první měsíce spala s oběma dětmi v jednom z dětských pokojů, navzájem se skoro nikdy nebudili (fakt se to stalo jen asi 2x) a muž v ložnici, aby se vyspal...

verdos
autor
16. lis 2013

@romcovaklarka Kdyby to šlo vymyslet jinak, tak bychom to jinak udělali. Bohužel práce se zdržely a všichni se do ložnice stejně ani nevlezeme. Jedinou možností by bývalo bylo vystěhovat krabice ze synova pokoje, nechat ho rozdělaný, prázdný a syn aby spal na zemi. A to jsem teda fakt taky nechtěla... Dětský pokoj ze zatím jen jeden a aby spali prcci spolu tam, tak to taky nechci, protože ten starší opravdu spí bez problémů celou noc, ale musí mít k tomu podmínky (opravdu slyší velmi dobře, bohužel i bohudík zároveň 🙂). Máme kolikrát problém vejít potichu do ložnice, abychom ho nevzbudili. Když je ticho, tak o něm do rána nevíme. I kvůli tomu jsme museli do nového bydlení, bydleli jsme v bytě a tam byl pořád hluk. Byla jsem z toho na prášky...
Jinak nevíš, jaké je to kulaté světýlko na baterky? Třeba aspoň výrobce nebo název? Právě že sháním něco bezpečného a vhodného, ale nemůžu nikde sehnat něco vhodného... Světla co svítí celou noc nechci a do zásuvky taky ne (zásuvky navíc nejsou za postelí). Navíc by stejně nedokázalo osvítit celou cestu z pokoje až do ložnice, proto pokud nějaké, tak přenosné.

blahova_andrea
16. lis 2013

zatím jsem nepročetla odpovědi, ale vzhledem k druhému dítěti bys možná chůvičku využila i později a nebyla by to tak zbytečná investice, dá se přece pořídit i použitá. já teda za sebe nemůžu moc radit, protože my chůvičku neměli, dveře si syn umí dávno otevřít i bez asistenčního provázku, umí používat baterku, ve tmě se doma nebojí a nehavaruje, takže jsem nic z toho nemusela řešit. teď v 23m šel do vedlejšího pokoje, do velkého dětského, kde víkendy tráví s nevlastními sourozenci a první noc proběhla dobře. syn se budil jako vždy, sourozence nijak výrazně nerušil ani oni jeho a dveře jsem mohla nechat otevřené, protože mi tu miminko nepláče. my tedy měli problém jen uspat. protože byl v novém, navíc jich tam bylo víc, tak dlouho nevěděl co by, měl roupy, nechtěl ležet, ale táta si s ním chvíli lehl, já četla pohádku a nakonec usnul. tak spíš budeme chvíli bojovat s tím usínáním, ale on je nespavec a boj to byl i v dětské postýlce. spíš se těším, že už ho nebudu muset ráno chodit brát z postýlky, ale že si za námi dojde sám 😀

romcovaklarka
16. lis 2013
verdos
autor
16. lis 2013

@blahova_andrea Syn si dveře taky umí otevřít, ale je malý a na klidu nedosáhne (umí to jen, když ho někdo zvedne). Proto jsem zmínila ty provázky, že mě to napadlo, jak by si mohl otevřít.
To tahání z postýlky úplně chápu, já to teď s břichem sotva dávám... taky už se těším, až si zkrátka on sleze z postele, jak bude potřebovat 🙂.
Jinak druhé dítě půjde do velkého pokojíčku až bude větší a půjde tam za bráchou a (snad za trošku lepších podmínek), tak věřím, že pro něj už pak ta chůvička vůbec nebude mít smysl.
Náš syn spí krásně a usíná tak, že se navečeří, my ho oblečeme, zeptáme se "a co teď?" a on odpoví "hají" a běží pro medvídka a k postýlce a čeká, až ho uložíme. A pak mu pustíme pohádku a on spí celou noc. Ach jo, zlaté to dny, obávám se, že z přestěhováním do jiného pokoje bude této radosti konec :(.

verdos
autor
16. lis 2013

@romcovaklarka Jo, to vypadá docela dobře, jen nevím, jestli to nesvítí moc silně a hlavně jestli je to bezpečné pro děti (kryt na baterky na šroubek, nikoliv jen odcvakávací). Ale to se asi dá u výrobce zjistit, zkusím tam napsat. Vypadá to docela dobře a není to žádná drahá designová potvora, co vydává u svícení zvuky 🙂. Díky 🙂.

blahova_andrea
16. lis 2013

@verdos aha, tak to my máme čahouna, před ním nejsme v bezpečí už dávno nikde 😀 u nás bylo nutné opatření vytáhnout a schovat ze zámků klíče, aby se nám někde nezamknul. holt s každým dítkem a v každé domácnosti člověk řeší jiné problémy 😉
já právě syna už poslední měsíc nemůžu skoro unést. má kolem 13kg a mě věčně chytají záda ☹
U nás je to s uspáváním jak kdy. Večer problém nebývá, máme taky své načasování a rituály, ale poo? Nejraději by už vůbec spát nechodíval, takže někdy je to fakt problém. Někdy ho dopo dost vyvenčíme a utaháme a když ho položím do postýlky, tak se otočí na bok a krásně usne. A jindy si tam klidně hodinu hraje, v horším případě se vzteká, přelízá zábradlí apod.

romcovaklarka
16. lis 2013

@verdos Tak určené pro děti to není, takže nevím nevím, jestli to bude mít nějaké bezpečnostní tentononc. Taky se to dá na oboustranku přilepit někam, takže by nebyla ta spodní část přístupná.

Jinak ono teď můžeš plánovat a praxe se vyvrbí úplně jinak 🙂 Mně starší spal ve vlastním pokojíku už dlouho a asi dva měsíce před narozením dcery se sám od sebe naučil usínat samostatně, takže jsem si představovala, že budu spát u dcery v pokojíku a měla jsem tam velkou matraci, když se starší náhodou vzbudí (už se většinou nebudíval), tak aby mohl přijít k nám. No a v praxi to dopadlo tak, že dcera už prakticky od narození usíná samostatně a budí se mi už několik měsíců za noc jednou nebo vůbec, zatímco syn se po narození sestry začal budit několikrát za noc a začal hystericky odmítat usínat, pokud s ním neležím. Čili dceru nakojím, položím a odejdu a ona usne a já jdu uspat staršího tím, že po pohádce s ním ležím než usne. A pak když jdu spát já, jdu si lehnout k němu, pže když se v noci vzbudí tak na půl oka a vidí mě vedle sebe, hned zase usne bez vnějších zásahů, ale když tam je sám, probere se, vstane a jde mě hledat. Takže plány jsou úplně jiné, než jak jsem si to představila před porodem...

verdos
autor
16. lis 2013

Hmm, tak to mám "radost" :D. Tak já to asi do porodu vzdávám, už je to stejně tak jen týden, dva, počítám... no a uvidím, jak to dopadne. Nějaké tipy, jak se to dá řešit, od vás mám, kdyby někoho ještě něco napadlo, tak určitě pište, každý nápad může být ve výsledku inspirací k nějakému řešení. Díky všem za příspěvky 🙂.