2letá dcera má fóbii z melodií, co by to mohlo být?

elffany
27. únor 2015

Mám takový zvláštní problém s dvouletou dcerou a zajímalo by mě, zda jste se s tím někdo setkal...
Už nějakou dobu (asi půl roku) ji vadí většina hrajících hraček - tedy vadí ji ty melodie/zvuky, co vydávají. My v podstatě nemůžeme mít doma žádnou hrající hračku (až na výjimky), protože ona hned pláče, když se to pustí a začne hrát...doma si to ohlídám, horší je to na návštěvách nebo v hernách. A teď jí začaly vadit i některé reklamy (melodie v nich), takže aby neplakala, musím přepínat televizi...
Vůbec to nechápeme, proč ji to tak vadí - nikdy ji tím nikdo nestrašil nebo tak. A nevím, jak to řešit, aby se to zlepšilo...mám spíš obavy, že se ten okruh, co jí vadí, stále rozšiřuje. Klasické písničky ji tedy zatím nevadí, ale už jsem zažila, že hračka, u které ji to několik týdnů nevadilo, tak najednou ze dne na den byl problém.
Nevíte co by to mohlo být? Nebo co by pomohlo?

spirulina
27. únor 2015

@elffany moje šestiletá dcera vždy špatně snášela pomalé písničky. i zpívané lidovky, nebo "ploužáky" v rádiu, na internetu.... nejdřív jen chtěla abych to vypla. pak už u toho plakala, utíkala pryč... nakonec se mi pokusila vysvětlit, že je jí z toho tak smutno, že musí plakat. takže jsem si to vysvětlila tak, že jí pomalé melodie vyvolávají emoci smutku (kterou ony koneckonců opravdu nesou, že ano, hudba je prostě zvuková emoce).No a na ni je ta emoce smutku tak silná, že prostě na ní takto silně reaguje. neunese to. tedy buď utíká, nebo pláče.

peroli
27. únor 2015

@elffany doufám že tě nevystraším, to bych opravdu nerada ale zajdi s ní k doktorovi a nech se poslat na nějaký pořádný vyšetření třeba na ušní, neurologii apod.. znala jsem ženskou jejíž dítě na tom bylo podobně a zjistilo se že tam byl nějaký problém se sluchem.. nakonec se to nějak vyřešilo ale pro svůj klid nech to vyšetření radši udělat.. tfuj tfuj tfuj.. 😉

bunny123
27. únor 2015

Třeba jen chce vyjádřit, že její hudební vkus je vybranější 🙂

carrie_b
27. únor 2015

Nasla jsem podobnou diskuzi, treba pomuze...http://www.emimino.cz/diskuse/boji-se-hrajicich...

elffany
autor
28. únor 2015

@spirulina děkuji za reakci...ona je jinak živé, veselé, chytré dítě, ale je pravda, že je zřejmě dost citlivá - je schopná se rozplakat, když ji řeknu, že mě (nebo někoho jiného) něco bolí. Takže věřím, že nějaké melodie v ní takové emoce vyvolávají...

elffany
autor
28. únor 2015

@peroli děkuji, nevystrašila...já jsem už přemýšlela, jestli s tím za dr. nezajít. Ale osobně si myslím, že slyší velmi dobře - i to, co neslyším já 🙂 A většinou špatně slyšící děti nemluví (mluví málo), což není její případ. Navíc klasické písničky (z rádia, na Óčku) ji nevadí - naopak je má ráda (aspoň zatím). Jak jsem už psala výše, ona je živá, veselá, jen asi přecitlivělá...no kdyby to mělo nějak rapidně gradovat, tak ji určitě nechám vyšetřit...ale jak jsem si teď přečetla z odkazu níže, ono to zas tak výjimečné nebude a časem to snad přejde.

elffany
autor
28. únor 2015

@bunny123 🙂 kéž by...nebo má možná absolutní sluch a tomu jí nemůžu rozumět 😉

elffany
autor
28. únor 2015

@carrie_b jsi hodná, moc děkuji...zkoušela jsem taky hledat, ale nic jsem nenašla. Diskuzi jsem přečetla a na základě toho mi vychází, že to zas tak unikátní fóbie není 🙂 Naopak jsem si říkala, že by mohlo být i hůř 🙂 Snad ji to časem přejde, jak je tam většinou psáno...

tulikiss
28. únor 2015

@elffany a nem nejaky spatny zazitek s takovou hrackou...me tohle syn zacal delat po tom co byl v nemocnici kde byla takova hracka, bylo to kdyz mel rok a trvalo to minimlane pul roku nez ho to preslo...ted ma takove hracky nejradsi cim vetsi kraval tim lepsi 😀 😀

irenee
28. únor 2015

@elffany starší dcera měla kolem dvou let stejný problém. U nás se tehdy spouštěčem stal hrající nočník. Malá z toho byla úplně v šoku a prvně jsem zažila hysterický pláč. I když jsme ho dali okamžitě pryč, začala mít averzi vůči jakýmkoliv zvukům, které hračky vydávaly. Tenkrát jsem to vyřešila tak, že jsem prostě ze všech doma vytahala baterky a nechala to být.Na návštěvách jsme se tomu samozřejmě nevyhnuli, ale vždycky jsme to nějak zvládli vyřešit. Po nějakém čase sama přišla, že chce pustit pejska, tak jsme tam dali baterky a v pohodě. Postupně si ten strach zase sama odbourala. Teď máme pravej opak, neustále si něco přehrává, dnes už nám například po druhé jede CD Tři bratři 😀 . Jinak myslím, že to opravdu může mít co dočinění s přecitlivělostí, alespoň ta naše vždycky byla a je hodně citlivá, někdy mi přijde, že až moc 😖

vanka11
28. únor 2015

@irenee to se stava.. 🙂

elffany
autor
28. únor 2015

@tulikiss
@irenee děkuji za reakce...u nás jsem to poprvé zaregistrovala s plyšovou zpívající Světluškou ze Včelích medvídků - tu dostala od tety na první Vánoce (v lednu jí pak byl rok) a od začátku se jí vůbec nelíbila, takže jsme ji schovali. V průběhu roku pak začala přidávat další hračky vydávající melodie, které ji do té doby nevadily...
S tím nočníkem jsme to také zažili - nikdy jsem ji nenutila na něm sedět, jen když chtěla sama...a když se zadařilo a zahrála písnička, tak jsme chválili, tleskali a ona byla nadšená. Až jednou místo obvyklé radosti přišel pláč. Takže jsme též nočník schovali a po nějaké době začala chodit rovnou na záchod.
Letos na narozeniny dostala dětský vysavač - zase první den ho nepustila z ruky a že vydává nějaký zvuk jí vůbec nevadilo, ale druhý den už ho nechtěla ani vidět a když jsem ho omylem jednou zapla, tak pláč. Plačící miminko, co taky dostala, jí vadilo hned - vytáhla jsem strojek a dobrý.
A teď se k tomu přidaly ty reklamy - nejvíc toaletní papír Veltie s ledními medvídky...člověk by si řekl, taková pěkná reklama - to se musí dětem líbit...a ta naše u toho natahuje a když nepřepnu, tak řve.
Mně osobně to doma až tak nevadí - vím, co se děje a několikrát se mi povedlo to rychle zamluvit, takže to ustála...ale když jsme někde na návštěvě nebo někdo u nás, tak to musím pořád vysvětlovat, protože se každej diví, co se stalo, že si pěkně hrála a najednou takovej pláč. A ještě mi přijde, že čím víc lidí u toho je a čím víc lidí ji utěšuje, tím víc ona řve. Bojím se, co bude jednou dělat ve školce...

krystalka
28. únor 2015

@elffany - mám taky hodně citlivého syna a hrající hračky taky neměl rád, on ani nemá rád puštěné rádio jak doma, tak v autě, televize mu nevadí, ale hudba samotnou fakt nemusí...a upřímně, já ty zvukové hračky taky nijak nezbožňuju, ony mají většinou dost děsný zvuk, i ta různá dětská pianka, některá hrají fakt příšerně, třeba jim i tohle vadí....ve sluchu asi problém nebude, z toho, co píšeš, můj syn má sice vývojovou vadu řeči, ale jinak slyší dobře, prošli jsme různými vyšetřeními....vyřešili jsme to prostě tak, že jsme ty hračky schovali, dokud o ně neprojevil zájem, na návštěvě se občas holt něčeho lekl, ale tak jsme prostě vysvětlili, že to nemá rád, kamarádi to pak už věděli, tak se nedivili....my jsme dokonce ještě nebyli ani v kině a to mu za chvíli bude 7...prostě má citlivý sluch a vadí mu to....jinak ty hrající hračky ho časem přešly a pak už mu to nevadilo, ve školce jsme s tím problém nezaznamenali....ale prostě větší hluk nemá rád doteď...i loni na zápisu do školy si stěžoval, že je tam moc velký hluk a chtěl jít pořád už domů 😉 , nijak zvlášť to už neřeším, prostě je takový...tak se snažíme těm velmi hlučným místům vyhýbat...jako s věkem se to pomaličku lepší, ale fakt pomalu...tak ale co, každý má něco....

elffany
autor
28. únor 2015

@krystalka moc děkuji...a souhlasím - jsou horší věci na světě. Jen mě zajímalo, jestli se s tím někdo setkal, protože v mém okolí o podobném případu nevím 😉 Určitě to tedy souvisí s tou citlivostí (to bude mít asi po mě, takže mám pochopení 🙂 ) a chce to čas...