2letá dcera má nadváhu, jak jí mám upravit stravu?

ambera
23. bře 2015

Ahoj vsem. Mam 2 letou dceru, ktera mela donedavna 12 kg a za mesic se dostala temer na 14kg. Rada bych se poradila, jak mam upravit dceri stravu.
Obvykle ma rano 180ml UM, pak treba pul rohliku s maslem a syrem/sunkou...behem dopoledne treba svatebni kolacek/krupky/detskou sesenku, na obed bud polevku nebo treba testiviny s masem...sni toho podle tiho jak moc ji to chutna, pokud je to slane od babick y tak vic, kdyz varim ja bez soli tak toho moc nesni. Pred odpolednim spankem zase UM (bez toho neusne), obcas vymenim za kravske. odpoledne furt neco...presnidavku do rucicky, jablko, par kulicek hrozna, kousek mrkve, par krupek...vecer zase neco tepleho, treba tu polevku a na noc treba i 2x 210ml UM...
Treba 2x tydne Kinder vajicko. To samozrejmne odbouravam jako prvni.

Neni to dite otesanek, na prvni pohled je proste takova roztomile oplacana . Ale chci proste, aby byla fit.

simca31
23. bře 2015

A kolik měří? muj syn má 2 roky 100cm a 16 kg a tlustý není tak proto se ptám a na váze se zastavil až když jsme odbourali UM a vyměnily za kravské mléko 🙂 Vaše dcera toho UM vypije dost za ten den ale je mi jasné když jí chutná tak ji ho dáte

anina32
24. bře 2015

@ambera 14 kilo u dvouletýho dítěte je normální váha, přijde mi nesmyslné to takhle řešit, to jí chceš nasadit redukční dietu nebo co? Podle toho co píšeš se mi zdá jídelníček v pořádku, pokud máš pocit že je ta váha moc tak se spíš zaměř aby měla víc pohybu, častěji chodit ven, na hřiště, mezi dětmi se vylítá až až, ale stravu bych neupravovala.

anina32
24. bře 2015

Ještě chci dodat že pokud by ta váha rostla nějak abnormálně rychle i nadále, tak to radši konzultuj s dětskou doktorkou aby tam nebyl nějaký zdravotní problém, třeba štítná žláza, ale zatím je to vážně normální 😉

ambera
autor
24. bře 2015

Tak dneska k tomu jidelnicku pridala jeste 240ml UM ve tri rano ☹(
Meri asi 86cm. Takze moc ne.
Na hriste chodime, ted uz bez kocaru vsude, takze pohyb ma.
@simca31 muzu vymenit za kravske celej litr na den nebo jste zacinali treba zmenou jen raniho...a pridavali postupne? Aby to kravske zas nejak nezatezovalo organismus...?

lenka5731
24. bře 2015

místo nesmyslů typu svatební koláček, dětská sušenka apod. dávej ovoce
UM řeď. Když dáváš 210 ml vody, začni dávat 5 odměrek, až si zvykne na chuť, dej ještě míň. Podle mě má UM moc, některé dávky postupně nahraď vodou.

Za měsíc přibrala 2 kg?? Nevím, jestli není na místě řešit to s doktorkou, normální to není. Moje dcera měla ve 3 letech 18 kg (a 104 cm), ale neměla sádlo, ale "statnou postavu". Pokud máš pocit, že je "roztomile oplácaná", tak je nejvyšší čas s tím něco začít dělat. ☹ Šestileté nebo desetileté oplácané dítě už roztomilé není a těmihle stravovacími základy máte k tomu slušně nakročeno...

primaska
24. bře 2015

@ambera Téda, podle mě vypije hodně UM.. vlastně pije 4 dávky mléka denně, to mi přijde ve dvou letech hodně. Čokoládu a sladké bych zrušila úplně. Jinak mi přijde, že toho teda sní hodně. Dělala bych přestávky mezi jídly a snažila se dodržovat hlavní jídla a svačiny..

dana3262
24. bře 2015

@ambera váha je v pořádku, ale že přibrala takhle rychle by se mi nezdálo. Taky bych sušenky a kolacky nahradila ovocem a zeleninou. Čokolády vůbec. Maximálně hroznove nebo kukuricne lizatko nebo gumového medvídka. Um bych redila postupně klidně až na 3 odmerky. Taky jsem to dělala. Můj syn ještě ve 2,5 letech pil 270ml celou noc po 2 hod. Takže 5 lahvicek za noc. Takže vím jaké to je když jsou děti mlikovy. Teď je klukům 5 a 3,5 a vypijí 3/4-1litr za den každý kravskeho. Ale my máme opačný problém. Naši jsou spíš hubení a nejedi.

lv
24. bře 2015

zkontroluj si váhu k výšce, ve zdravotním průkaze jsou percentilové tabulky. Mě se 14kg na dvoulené dítě zdá úplně normální, dcerky nejsou drobné. Strava mi přijde celkem v pohodě, žádný extrém..tak přidat trochu pohybu, teď můžete víc lítat po venku..
jestli chodíš do obchodu s ní, tak příjemnou zábavu u regálu s kinder vajcama, vytře tam podlahu, když ho nebudeš kupovat - moje smutná zkušenost 😀 😝

alboo
24. bře 2015

výborná věc jsou percentilové grafy, dle toho zjištíš, zda už to není fakt moc. nejsem teda odborník na výživu dětí, ale od tý doby, co máme dítě (od narození na UM), tak výživu dost řeším, čtu a čtu. A teda tolik UM, je fakt moc, začni jí to víc ředit, postupně jí to přestane chutnat. a jídlo v noci v tomhle věku? to by u nás měla fakt smůlu. dle mě má dítě jíst pravidelně, žádný uzobávání mezi jídli, sladký bych zrušila a nebo když už sladký, tak nějaký hodnotnější než koláček nebo sušenku. co třeba ke snídani kaši nebo domácí teplá klidně sladká snídaně?

prdecek
24. bře 2015

my máme ve dvou letech cca 100cm a 15,5 kg, tak si myslím, že je to ok

simca31
24. bře 2015

@ambera Dávala jsem jen ráno aby si tělo zvyklo a pak ani ne každý den ted má třeba ráno čaj snídá většinou chleba s něčím odpoledne ovoce oběd polívka pak jde spát to mu stačí štáva pak si dá druhé jídlo a na večeři kaše nebo ta polívka nebo zase chleba sladké má minimálně ale babičky vždycky něco donesou tak mu něco nedej když to vidí a buchty většinou dělám doma sama ale já si fakt myslím že váhu má v pohodě jen bych se zeptala doktorky jestli není problém že za takovou krátkou chvíli přibrala dost to je divné

mandala
24. bře 2015

Nečetla jsem celou diskusi, ale přijde mě blbost to takhle řešit, 14 kg je podle mě O.K., že přibrala 2 kg za měsíc nic neznamená, ted přes léto bude mít víc pohybu, tak třeba zase nepřibere nic.

lrg
24. bře 2015

Dcera ve dvou letech nemá ani 10kg a nejí skoro nic, takže buď ráda, že nemusíš řešit opačný problém 🙂 Spíš jde o to, aby do budoucna nebyla zvyklá pořád něco dlabat, protože dětská obezita je dneska fakt velký a častý problém. Zkus nahradit to zobání přes den ovocem a zeleninou, jestli ti to sní. A vypít přes noc skoro půl litru mléka, to mi připadá taky dost, když přes den normálně jí.

ambera
autor
24. bře 2015

Ona uz spala celou noc a s tim nocnim buzenim a jecenim Mliiii, to je ted tak 4 dny. Bohuzel tou stavou ci jinym to neoblafnu. A predstava, ze bude rvat hodinu mliii a pak mamiiii mliii je proste srdcervouci a o rozvod zadajici (chlap kdyz se nevyspi...znate to).
@lv uz to znam 🙂 hajzli to davaji dolu, aby na to deti dosahly a nez se stacim otocit, ma rozbaleny treti a ja je pak musim koupit. Ale nedam ji je! to budu radsi tlusta sama 🙂

Jinak diky za rady, hlavne to postupny redeni UM. Uz to delam ale jen o jednu odmerku. Tak zacnu o dve min a budu doufat. Parkrat se mi podarilo vynechat ranni mliko, ale pred spanim to proste nejde ☹

ambera
autor
24. bře 2015

Jo a k tem tabulkam. Mela by mit cca 11,5 kg prumer. 14,2 je strop normalni vahy. Dva dny jsem ji skrouhla vsechno zobani jen na ovoce a uz ma 13,7. Tak snad to stahnem s tim UM...

marca22
24. bře 2015

@ambera Moji kluci měli ve 2 letech 15kg a taky mi to nepřijde že by byli tlustý. Buď ráda že nemáte problémy s jídlem a že dobře jí,jestli má pár faldíků tak z toho vyroste. Rozhodně 14kg ve 2 letech není žádná nadváha! Co by jiné maminky za to daly kdyby děti měly tolik a tak dobře jedly,neřeš to!

snehurka10
24. bře 2015

Mému synovi bude 19 měsíců a má 12,5 kg a měří 89 cm, takže váha není tak hrozná...bych řekla. Ale určitě bych začala trochu odbourávat to UM. Můje syn, dokud měl v noci několikrát UM, tak taky dost rychle přibíral, ale jakmile jsme odbourali UM v noci a má ho jen před spaním, tak se váha zastavila a také mu dořávám sem tam koláček, Brumíka nebo tak...Samozřejmě to nepřeháním, ale určitě ho toho nezříkám, ať pozná všechny chutě. Sama s manželem máme nadváhu a jemu se to opravdu snažím hlídat. Sladké max.jednou denně v podobě toho Brumíka a jinak se nsažím normální věci. Pokud mlsáme my s manželem, tak jedině tak, aby to neviděl nebo když spí 🙂. Sama se teď snažím u sebe odbourávat pečivo a sladké, mám dole 6 kg, ale u dětí bych to až tak fakt neřešila. Prostě rostou, vyvýjí se a mají teď dost pohybu, alespoň tak soudím dle mého syna, ten se nezastaví. A k pití přes den má jen vodu, vyjímečně nějaký džusík od Hippu, ale hooodně ředěný, ale dokud má rád vodu a nevadí mu, tak mu dávám jen tu.
Takže pokud to chceš opravdu řešit, tak bych začla tím UM, do dělá hodně :-/.
Ale pokud tě to tak trápí, tak se zeptej dětské dr. a ona ti poradí určitě nejlíp. 😉

krystalka
24. bře 2015

@ambera - tak ona teď může mít období, kdy víc roste a sílí a pak zase dlouho nic, takže bych se zase tak neznepokojovala, klidně bych jí nechala i to UM, pokud bude mít dost pohybu a nebude jíst jiné sladkosti, za chvíli se může nárazově vytáhnout do výšky a bude tak akorát 🙂, pokud je jinak zdravá, tak bych to neřešila....u nás je to zase naopak, syn vždycky pil litry UM, jedl tvarohy, kaše, pudink, a jiné mléčné výrobky, ovoci a zelenině moc nedá dodnes, i když se snažím jak můžu a v 7 letech jsme se konečně dostali na 20 kg, měří 120 cm 🙂 (ve 3 letech měl 15 kg), je to náš vychrtlík, spočítám mu všechny žebra, ale za celých 7 let byl opravdu nemocný 3x 🙂. Jinak já průběžně vlastně ani nevím, kolik syn váží, vážíme ho prakticky jen na preventivních prohlídkách, mezitím běžně ne.....

ajurka
25. bře 2015

:D co pak mam napsat ja? Kdyz muj rocni kluk vazi 15 kg