30 let stará výbavička

bayt
21. říj 2017

Prosím o názor - tchýně si připravila pro naše miminko výbavičku po svých dětech, tj. cca 30 let starou. My už většinu věcí máme, takže nějaké speciální potřeby určitě nemáme. ale k dotazu - využili byste takto staré oblečení? Tchýně říkala, že to dala do jakéhosi přípravku na bělení a SAVA. Je to vůbec vhodné u oblečků? Navíc je to všechno komunistické, máloco bavlna. Plastové hračky nevím, jak jsou bezpečné (bývají v nich sloučeniny). Co určitě využiju jsou staré látkové pleny a osušky, ty jsou vynikající a pěkně sajou, ale jinak...? Nechci urazit, ale...

anetka1701
21. říj 2017

Ne 😀😀😀 pleny fajn, zbytek s díky odmítám 😀😀 kor ty hračky...

xvitko13
21. říj 2017

Taky mi tchýně pořád dokola nabízela nějaké oblečky po jejich 3 synech (čekali jsme holčičku) a přesně jak píšeš, všechny oblečky (když už pominu design) tak taková umělotina převážně (takové "kousavé, nepříjemné na dotyk"), bavlna fakt výjimečně, svému dítěti bych to nedala (to už v případě nouze si radši koupím na bazárku balvněné oblečky). Slušně jsem stále dokola odmítala 🙂

bayt
autor
21. říj 2017

@anetka1701
@xvitko13 holky a nevadí u těch plen to SAVO?? Já teda mám doma pouze dětský prací prášek a teď najednou vyprání v SAVU.

anetka1701
21. říj 2017

@bayt savo vyteka... Já ho leju do studne a za dvě hodiny se voda používá 😀 to je zrovna docela OK, když se vymachaji...

bayt
autor
21. říj 2017

@anetka1701 OK tak vezmu aspoň ty pleny :D

xvitko13
21. říj 2017

@bayt no to tedy nevím co s tím savem, také jsme vše prali jen v dětském pracím prášku..

35_a_budu_mamka
21. říj 2017

Pleny ber, tak kvalitni dnes nesezenes a vyper si je na hodne stupnu v detskem pracim gelu (puzivam Persil sensitive). Ja zdedila bohuzel jen jednu velkou, 40 let starou a je nejlepsi (jako osuska). Zbytek bych nebrala. Kdyz zacnou mit zoubky i tu barvu z hracek okousou a neverila bych nezavadnosti. A nebavlnene obleceni nebrat😎

zuzana_ka
21. říj 2017

Moje tchýně mi též chystala vybavicku po manželovi a švagrovi 😀 látkové plenky jsem vyprala na 40° a tahala jsem jen kusy hader s dirama 😀

vilibalda
21. říj 2017

Mám výbavičku přes 30 let starou a jsem za ni ráda 🙂 většina jsou teda bavlněné dupačky a kabátky. Na košilky nedám dopustit, novorozenci se oblékaly podstatně lépe než body přes hlavu. Zavinovačky taky krásné. Umělé věci se už povyhazovaly. Takźe záleží, co ve výbavičce je. Jinak v tom vyrostly moje 2 děti (6 a 4 roky) a sestřiny děti (7 a 2 roky). Zrovna dnes mi ji manžel doveze a začnu prát na miminko. Nemůžu se těch retro oblečků dočkat 🙂

mku
21. říj 2017

Ja mam jeste po sobe zimni fusak s beranem, 39let stary a mela jsem ho pred 12ti lety na dceru a ted uz je pripraveny i pro syna. Obleceni mamka neskladovala, jen ten fusak. Ja jsem si ale schovala vse po dceri (je ji 12let) a ted jsem beze zbytku vse vyuzila. Od plenek pres rucniky, povleceni az po oblecky. A nektere veci (fleesova kombineza atd schovam jeste pro dceriny deti).

bayt
autor
21. říj 2017

@vilibalda No jo, bavlněné dupačky tam asi jsou, ale vše na knoflíčky atd. Je to trochu složitější do toho mimi obléct, ale bavlně asi nic nebude. Kromě toho SAVA :D

bayt
autor
21. říj 2017

@mku Právě té staré vlně jsem se spíš vyhýbala kvůli roztočům, navíc je hrozně ztvrdlá a slehlá, už vůbec nehřeje.

barca877
21. říj 2017

Staré pleny jsou super, mám několik značek nových a ty staré od tchyně, když se pěkně opraly do bíla, tak jsou úžasně měkké a ty nové ať je peru v čem chci prostě škrábou. Nejvíc jsem to poznala na malé, když měla rýmu a měla plínu na smrkání ty nové ji hned odřely nos. Vyprala bych na na 90 s nějakým dětským práškem, pořádně vyžehlila a hotovo. Nám ještě doporučovala na předporodních kurzech takové ty tenoučké košilky ale na léto když je fakt 40 stupňů tak jsou lepší než bodyčka, která jsou z dost silné látky a ty košilky jsou jenom takové lehoučké a sají pot. To ale není pro Vás aktuální, když čekáte prcka v zimně.

zuzana_ka
21. říj 2017

@bayt já teda též prala v savu a pak to dala ještě jednou vyprat. Bobky mě nesly dolů jinak než savem 😀

brixavonpavli
21. říj 2017

Ja si vzala jen pleny a byli fakt super 🙂 zbytek jsem si taky vzala (protože mi bylo mamky líto, schovávala to tolik let a vzpomínala u jednotlivých oblecku) nechala 2 kusy a zbytek nemilosrdně vyhodila. Když měla přijet tak jsem ten jeden vytáhla jako, ze to nosí a mimi z těch dvou hrozně rychle vyrostlo a sama když pak viděla co se dá koupit na barazcich za pár kaček, tak uznala, ze 30 let stará vybavicka je fakt mimo a uz na to nikdy nepřišla řeč...🙂

vilibalda
21. říj 2017

@bayt Každý si musí najít, co mu bude vyhovovat 😉 Pro mě byla košilka (na zavazování na rameni) a dupačky s knoflíkama jednodušší než body přes hlavu, tepláky a ponožky. Zejména pokud plenka protekla, mělo to dítě kvůli body až na ušima. 50 let starý fusak s beránkem jsem taky odmítla, ale 30let starý s umělým beránkem se jako záložní (když jsem měla už 2 děti) hodil. Staré vlněné svetry jsem ve výbavičce neměla ani jeden, strojově pletené svetříky tam jsou, ale děti je moc neunosily (ty se mi moc nelíbily).
@barca877 Košilky jsou super, zejména v létě.

brixavonpavli
21. říj 2017

Jo a hracky bych nebrala, driv se nejaky barvy a slozeni plastu fakt neresilo... to uz by fakt mohlo byt zdravotne zavadne...

marrrtinna
21. říj 2017

Já bych taky nic kromě plen nebrala nanejvýš bych něco pěkného nechala pro panenky ale jinak oblečení které by kousalo a ještě bylo nemoderní bych nechtěla a o hračkách ani nemluvím ty zas budou toxické

martavy
21. říj 2017

Hezke byly stare bavlnene kosilky se zavazovanim vzadu a s vysitym limeckem.Vzala bych pleny jinak nic..Me ma tchyne pres 5x odmitnuti dotahla tasku hader cca na 5 lete dite..Za tyden na to pouzite zaprane plenkove kalhotky a plenky (to vedela,ze mam vse nove 😂)..A ted naposledy me pro ani ne 4 mesicni dite nutila sedatko na wc..Rikam uz razne NE,lrotoze po dobrem to neslo.

mythologist
21. říj 2017

Jestli to mas kam dat, vem vsechno, hezky podekuj a casem uvidis, co vyuzijes a jakym zpusobem - treba ty hracky muzou casem do piskoviste, nebo je bez vycitek pomalujete fixama v ramci “tvoreni”. Protoze horsi paseku nez savo, ftalaty a roztoce ti udela urazena tchyne 😉

bayt
autor
21. říj 2017

@brixavonpavli jo byla jiná doba, tchýně vzpomínala, jak třetinu věcí měla odkudsi z NDR :D Prostě nebylo a schraňovalo se to jako oko v hlavě. Na druhou stranu si vážím dnešních vymožeností. Když to tak vidím, jak jsem rozmazlená :D

bayt
autor
21. říj 2017

@mythologist to je druhá věc, asi zařídím takto :D

mku
21. říj 2017

@bayt dali jsme fusak do cistirny a je jak novy... takova kvalita se dneska uz nekoupi

bayt
autor
21. říj 2017

@mku my jsme kupovali pár věcí z merino vlny z ovečkárny, česká výroba

ai30
21. říj 2017

Par oblecku po nas i po partnerovi maly nosil, prijde mi to super, ze byl obleceny v tom, v cem jsme byli jako miminka my. Ale moji rodice i tchyne schovali jenom par kousku. Hracky pro miminko okusovaci bych nebrala, ale na pozdeji, az uz si nebude davat vsechno do pusy, tak rozhodne jo! Maly ted objevil partnerovu sbirku auticek a jsou to nejoblibenejsi hracky. Jsou super a ja jsem rada, ze nemusime kupovat nove a tyto neskonci na smetisti.

bayt
autor
21. říj 2017

@ai30 jo, miluju svoje staré hračky, tohle byly spíš kousátka 🙂

popelucha
21. říj 2017

Tohle mi udělala ségra, ať si nic na kluka nekupuju...že tam jsou od ní prakticky "nové" věci, jo, 30 let, po nás...chtělo se mi brečet a já se pár týdnů před porodem vrhla na nákupy. Nebo manželova prababička mi chtěla vnutit 40 let starý kožený kousavý fusak, když jsem řekla, že mi to přes práh nepáchne, byl oheň na střeše :D
Za mě jsou některé věci fajn, jako plenky, péřová zavinka, ale zbytek se dá dneska koupit nové za pár kaček - Pepco, Lidl a spol a je to nové ;)
@bayt

marki00
21. říj 2017

Neprala to v Savu perex? Já ho použila na staré pleny a pak jsem to na vysokou teplotu 2x vyprala🙂 jinak já mám 25 let starý fusak po mně a asi 17 let staré pleny, ty jsou super. Ostatní bych asi odmítla.🙂

japona
21. říj 2017

@bayt Savo je v pohodě, toho bych se nebála. Pleny a oblečky bych vyprala aspoň na 60st, a pokud by přežily, pouzila bych je, když půjdete k tchyni na návštěvu.. ona to myslí dobře, tak jí udělejte aspoň občas radost🙂. Dostala jsem taky pytel 30 let starých oblečků - 90% jsem vyhodila, 5% bylo "na hřiště" a zbytek byl fajn..🙂

izz76
21. říj 2017

@bayt 30let starou výbavyčku bych hodila do kontejneru na textil,opravdu snad jedině ty látkové pleny bych nechala... Všechno se změnilo,materiály,móda,oblečky jsou hezčí,praktičtější.