4 měsíční dcera spí v zavinovačce

ivulin87
9. led 2013

Ahoj,

potřebovala bych radu. Emička spí v zavinovačce od narození, jelikož má neklidné ručičky a pořád si žmoulá očička, čímž se samozřejmě vždy probudí. Teď se mi ale zdá, že už jí zavinovačka pomalu začíná vadit, ale jakmile jí vyzkouším dát spát bez ní, opakuje se opět problém s ručičkama. Zkoušela jsem jí do nich dát bavlněnou plenu, aby se jí držela, ale nepomáhá to. Je hysterická, je na ní vidět velká únava, ale prostě neusne. Máte prosím zkušenosti s tím, jak dlouho nechat dítě v zavinovačce, popř. jak odnaučit? Moc díky Ivulin

zamilovanadonej
9. led 2013

Dle mého zavinovačka ničemu nevadí. Dnes jsou na vše "normy", ale mnohem lepší je řídit se citem než tím co jak má být. Nechala bych tam mimčo spát do doby, dokud samo bude chtít. Proč brát dítěti něco, co mu dává pocit bezpečí? Vždyť to je hloupost. 😉

veruska007
9. led 2013

@ivulin87 Můj druhorozený byl to samé, zavinovala jsem ho do 6 měs., to už mu lezly nožičky spodem. Ale dokud nebyl pevně utažený, tak řval a řval a byl schopný nespát celý den. Pak ho to ze dne na den přešlo, prostě se vykroutil, tak jsem ho příště zkusila nezavinout a bylo to. Já bych klidně ještě zavinovala. Malému to nijak neuškodilo.

dlabinecka
9. led 2013

jééj, nech jí bejt. já dcerku pevně zavinovala do 6m, syna dokonce do 7m. pak z toho prostě vyrostli a jednoho dne už to nebylo potřeba 😉

aljuska
9. led 2013

určitě bych jí zavinovačku nebrala a nechala v ní, některé děti potřebují být zavinované dlouho. Syna jsem zavinovala do 6-7 měsíců a pak když jsme přešli na spací pytel, protože zavinovačka mu byla malá, tak jsem mu ručičky ze začátku zavazovala do velké tetra pleny, aby při usnutí měl ruce schované a časem si je začal sám vyndávat a už pak tu plenu nepotřeboval 😉

blumka
9. led 2013

@ivulin87 moja starsia dcera bola v zavinovacke do pol roka, potom som jej ju nahradila deckou, ktoru si drzala ale aj tak spala nekludne, keby som sa vtedy nebala ze dokedy ju moze mat tak jej ju necham aj dalej. Mladsia bola do 10. mesiacov 😀 obom uz trcali nohy ale spali lepsie zavinute 😉
ak jej to pomaha nechaj ju v zavinovacke, nozky mozu trcat nech si ich rozcapi ako potrebuje 😉

adeli79
9. led 2013

vy davate dnu do zavinovacky aj rucky? moji chalani mali obaja zavinovacky,ale rucky mali vzdy volne.

blumka
9. led 2013

@adeli79 no keby som jej nezavinula ruky tak by ta zavinovacka nemala ziadny zmysel....baby sa budili kvoli ruckam, ked ich mali zaviazane spali kvalitnejsie aj dlhsie 😉

adeli79
9. led 2013

moji mali potrebu citit zavinutie v okoli bruska a chrbatika. rucky im nevadili. preto sa pytam. 🙂

schnek
9. led 2013

já bych se řídila spokojeností dítěte - nechala bych ji zavinutou a neřešila. Můj nejstarší spal na břiše od narození, ačkoli se to důrazně nedoporučovalo... no, možná jsem měla požádat pediatra, aby to vysvětlil jemu místo mě 😀 Na zádech vřískal a na břiše spokojeně spinkal. Prostřední zase miloval svoji červenou vlněnou deku, všude jsme ji museli vláčet a nejradši spal tak, že jsem ho do ní zabalila jako do zavinovačky, přinejmenším si ji musel alespoň držet. vydrželo mu to do dvou let.

jancip
9. led 2013

Já jsem zavinovala tak do 5.měsíce na těsno podle Karpa. Syn tak pěkně spal celou noc. Možná bych zavinovala i dýl, ale začala velká horka, tak už to nešlo.

milmic
9. led 2013

@ivulin87 Moje dcerka spala zavinutá ve velké čtvercovce bratru do 8 měsíců. 😅 Už jsem z toho byla docela nesvá... Potom bylo vidět, že už sice zavinout nechce, ale současně neumí spinkat bez zavinutí. No nešlo jinak, zavinka se schovala a 3 noci byly hodně nepříjemný. Večer jsem ji pak uspávala na rukách, jak jsem ji měla přitulenou k sobě, tak se jí lépe usínalo, pěkně jsem ji obejmula, problém byly hlavně ručičky nenechavý.
Zkrátka asi 3 noci jsem musela vydržet, stále jsem k ní vstávala, zklidňovala ji, hladila,.... první noc byla nejhorší, pořád se budila ručičkama, chtěla si hrát, ale současně potřebovala spát, vytahovala dudlík, pokňurkávala, jak z toho byla nesvá...
Univerzální radu nemám. Prostě jak jsem na dceři viděla, že už nechce zavinout, nechala jsem ji tak a musely jsme si obě zvyknout. Ale ještě hodně dlouho potom dcerka usínala jedině u mě na rukách, anebo vedle mě schoulená do klubíčka a "zavinutá" mýma rukama.

ivetm
9. led 2013

kluci jsou na noc v zavinovačkách do teď a žádný problém v tom nevidím-postupně jsme se dopracovali k tomu, že nejsou stažený a jsou v pohodě, spokojený, nevidím důvod, proč jim jí brát - nechávala jsem si ušít rozměr 90x90, takže nožky nekoukaj+maj na sobě deku, kterou maj šoupnutou ještě pod nožkama - kdyby se prokopli skrz zavinku, tak aby zůstali přikrytý.
Na nějaký jedna bába povídala a podobně kašlu, hlavně že jsou spokojený a vyhovuje jim to

ivulin87
autor
9. led 2013

Všem moc děkuji za příspěvky 🙂 Trochu se bojím, že jsem teď ve stejné situaci jako MILMIC... Tzn. malá se začíná vzpouzet a plakat, když jí zabaluji do zavinovačky, ale zároveň neusne bez ní díky ručičkám ☹ No, uvidím... Dám tomu pár dní a když to bude pokračovat, obrním se nervy, připravím manžela na to, že se pár dní nevyspí (ostatně, stejně jako já každou noc 😝 ) a zkusíme to bez zavazování.

Jinak ale ráda čtu, že některé děti byly zavinovány až do 8. měsíce. Alespoň mi to už nebude připadat tak divné.

ritusuk
9. led 2013

baby a nebrzdi to dieta vo vyvoji?myslim pretacanie na brusko v spanku alebo ci to neskodi na klbiky.napr.my sme dvojcata nezavinovali,ale Zojka nam inak ako pevne zavinuta tiez nezaspi a to ma tiez 4 mesiace.ja by som ju zavinovala kludne aj do 8 mesiaca,len jej nechcem nevedome nejak ublizit.

jkadankova
9. led 2013

@ivulin87 Existuje niečo takéto http://www.ulitka.sk/ je to ako zavinovačka pre väčšie deti, je tam aj pekne popísané, prečo zavinovať. Ja so zavinovaním nemám skúsenosť, moje detičky som nenosila v perinke takmer vôbec, ale niektoré maminky s tým majú dobré skúsenosti.

mochenkaa
9. led 2013

Syn byl zavinutý do 6,5 měsíce (takže čerstvě nezahousenkováváme). Nejdřív v zavinovačce, pak napevno ve velké pleně, ve spánku se poslední měsíc už dokázal osvobodit a spal tak, ale na usnutí musel být svázaný. Jednoho dne se po ulehnutí do postýlky vykulil na bok a svázání odmítl. Neboj, malá si sama řekne, že nechce 😉

ivetm
9. led 2013

a nezkoušela jsi po usnutí zavinutí trochu povolit? já to dělala postupně a prošlo to

milmic
9. led 2013

@ritusuk Nevím, jestli to brzdí, ale na vývoj má to dítko celý den.... Když se mi dcerka přetočila na bříško ve spánku, tak byla okamžitě vzhůru a plakala. Neuměla se dostat zpátky a nechtěla tak spát. Později už ano, ale dokud se zavinovala, tak jí to zkrátka vadilo. 😕

@ivulin87 Řídila bych se pocitem a tím, co vyhovuje dítku. Asi bych si s tím nedělala těžkou hlavu, některé děti zavinku nesnáší, jiné ji naopak potřebují. Já jsem se po půl roce věku dokonce musela vrátit k zavazovací zavince. Ač to zní morbidně, tak ze čtvercovky se dcera už dostala, ale ještě zavinování prostě potřebovala. Takže se nějakou odbu ještě zavazovala na uzlíky, krásně spinkala, byla spokojená a potom v 8 měsících si sama řekla, že stačilo. Jen se s tím musela pak ještě srovnat, protože ji ta volnost v tu chvíli dost štvala. 😅

ivulin87
autor
9. led 2013

@ivetm To zní dobře, možná to zkusím, ale nesmím usnout dřív než malá 😅

mikajana
9. led 2013

Našemu synovi je půl roku a také ho stále zavinujeme. Důvodem jsou právě ručičky, které ve spaní vždy rozhodil a hned byl vzhůru a nebo se jimi šmrdlal po obličeji až se také vzbudil. Samozřejmě mu zavinovačka už není, proto jsme vzali deku z mikrovlákna (ale menší rozměr, než standard), tou jsme ho překryli a svázali postranicemi zavinovačky. Známá svazovala syna skoro do roka, než už to nepotřeboval. Myslím, že si děti opravdu řeknou, až už jim to bude protivné.

veruska26
10. led 2013

ahoj holky, tak mam v podstate podobny problem jako @ivulin87. malymu je ted 4,5 mesice, od narozeni spava v zavinovacce a cca do tretiho mesice jsem vstavala jednou, max. 2krat v noci, spal krasne v kuse 5-7 hodin, po napiti dalsi 2-3. pak se zacal budit casteji, cca po 2-3 hodinach, k ranu uz po hodine, to trvalo tak mesic a ted se to zacalo jeste rapidne zhorsovat, budi se kazdou 1- 1,5 a HLAVNE casto neusne. podotykam, ze odmala usina bohuzel jen u prsu, nikdy neusnul jinak, dokaze i nekolik hodin rvat nebo byt vzhuru dokud nedostane prso, nejaky houpani, noseni, tuleni, to vubec neplati, pres den max. kocar. a prave ted prestal usinat i u toho prsu a pro me proste neexistuje zpusob, jak ho uspat, vcera a dnes v noci jsme ho museli dat uz do kocaru, jednou se pri prenosu do postylky probudil, tak jsme ho tam podruhy nechali, stejne se za hodinu vzbudil. myslim, ze uz to musi mit taky pekne domotany, kde ze se to vlastne spi. tak jsem ho prave taky zkousela dat bez svazanych rucicek, ale nejde to, vydrzel max. hodinu. takze asi je na tom taky tak, ze kdyz ho do zavinovacky zabalim, tak jeci, ale bez ni spat jeste neumi. dokud usinal u prsu, tak jsem to neresila, ted ale nevim, jak ho uspat. chtela jsem zkusit tu estivillovu metodu kotrolovaneho place, ale jednak se pise ze je to az od pul roku a navic ma tu zavinovacku, takze metoda, ze by si s necim v postylce hral a pak se tim unavil a usnul tim vlastne odpada. nikdy jsem k tomuhle kroku nechtela pristoupit, jakoze vyrvat, ale on stejne rve, i kdyz delam cokoliv, pokud ho nosime, houpeme atd. v zavinovacce, tak jeci uplne maximalne, pokud ho rozvazeme, tak se sice na chvili uklidni, ale je to pro nej pokyn, ze se nespi, takze si zacne hrat s rukama a po chvili znovu jecet, protoze je unavenej, vi, ze je noc a nevi, jak ma usnout. jeste nikdy z toho revu neusnul, i kdyz jecel treba dve hodiny, protoze pak jsem vzdycky vymekla a dala mu znovu prso a pak usnul, to prave ale i ted prestava fungovat. on sice u toho usne, ale neni mozny mu to vyndat z pusy, to je hned vzhuru. takze jediny co me ted napada je proste terapie sokem, ani ho nezavinout a nechat vyrvat v postylce, samozrejme s tim chozenim k nemu a tak. nenapada me nic jinyho. ale vubec si neumim predstavit, jak by tohle dopadlo. nechtela bych,aby z toho mel nejaky poruchy nebo tak. tri mesice byl spokojenej, veselej, krasne spinkal a ted tohle. myslim, ze zoubky mu nerostou, teplotu jsem mu merila, nic.
omlouvam se za roman, ale potrebovala jsem presne popsat situaci, precetla jsem snad uz vsechny podobny diskuze, i par knizek, ale nikde se nepise o kombinaci zavinutyho ditete, neschopnosti usnout sam a to, ze je mladsi pul roku. kdyby mel nekdo nejakou radu, JAKOUKOLIV, pripadne neco podobnyho zazil nebo slysel, budu moc rada za napady. jen jeste chci doplnit, ze mi nejde o moje nocni spani, ale o jeho, kdyz takhle blbe spi, tak se to s nim neda vydrzet pak pres den (to spava v kocarku), porad jeci, je nervozni, no hruza. moc diky vsem!

monad
10. led 2013

nevim proč tedy odnaučovat, když je jí v ní dobře.. 😉
my měli taky dlouho,

lolarey1
10. led 2013

Prečo je dobré detičky zavinovať a viac o zavinovaní sa dočítate na našich stránkách Určite vám všetkým fandím a podporujem zavinovanie. Môj prvý syn bol veľmi citlivý a rýchlo sa zobudil, no nemala som vtedy dobrú zavinovačku, tak som sa zavinovania vzdala ,hoci sa v noci aj zo 10x budil a takto to trvalo až do 4 rokov - myslím veľmi nekľudný spánok. Až pri druhom synovi som začala zavinovanie využívať naplno a zafungovalo to, tak veľa šťastia aj vám. 🙂

sorini2
10. led 2013

my od malinka zavinovali oba dva, taky měli divoké ručičky a budili se, nechala jsem je do té doby, než se z toho sami nedostali, určitě bych mu v tom nebránila jak se cítí bezpečně.. ale my vázali do plen a ne do zavinovaček,do těch jen asi přes den a v noci tak do měsíce možná.

veruska26
11. led 2013

ja bych spis potrebovala nejakou radu ohledne meho problemu ☹.

yesno22
18. led 2013

@veruska26 mrzí ma, že sa tak trápite 😒 moje deti tiež bohvie ako nespalia dcérka stále spáva zle a v noci sa budieva tak 5x /mala 2r/ Tvoj synček je ešte maličký, pravdepodobne je to prechodné obdobie. Nosíte sa na rukách alebo v nejakom nosiči? Dcérka zbožňuje nosenie v manduce, ako bábatko tam často zaspávala alebo spala, hlavne ak bola chorá. Na rukách zaspávať nechcela, kočiar akceptovala až po polroku, keď už bola v športovom a videla von ale v nosiči bola v pohode vždy 🙂 Ak plne kojíš, skús sa poradiť s nejakou laktačnou poradkyňou...ale nejakou dobrou ...možno sa mu mení režim a potrebuje nastaviť vnútorné hodiny...neviem ti poradiť ale určite ho nenechaj vyplakať....detičkám sa pri dlhom plači uvoľňujú stresové hormóny, ktoré im spôsobujú bolesť ako keby ich niekto bil. ☹ Držím ti palce a verím, že sa to čoskoro upraví 😉

mikajana
19. led 2013

@veruska26 Důležité asi je, aby mělo dítě režim. V sedm hodin koupeme a i když už je před sedmou syn (6 měsíců) utahaný a protivný, tak jakmile slyší, že se napouští voda na koupání, zklidní se. Je to pro něj pokyn, že se blíží spaní. Koupeme každý den. Sice někdo říká, že by se každý den nemělo, ale jsem jiného názoru. Vždyt se nemusí mýt mýdlem každý den - stačí 2-3x za týden. Ale důležité je, že ho ta voda zklidní. Pak ho usušíme, namažeme atd. A nakonec dostane najíst. Po kojení ho ještě chováme, aby si krknul. Ale už máme hodně tlumené světlo a šeptáme. Vyvětráme mu pokojíček. A nakonec mu před postýlkou pošeptáme, že se už jde spinkat a že musí nabrat síly na druhý den atd. Případně mu říkáme, co se bude další den dít. Vím, že tomu nerozumí, ale je na to zvyklý. A nakonec ho dáme do postýlke, zavážeme do zavinovačky i s rukama, dáme pusu a zhasneme. Někdy ani nemukne, někdy nadává. Tak zkoušíme hladit u kořene nosu, nebo šeptem zpíváme (nejraději má Princeznu ze mlejna - Vím jedno návrší...). A to většinou usne hned. Ale taky byly večery, že brečel a nechtěl tam být - mezi 3-4 měsícem. Takže jsme mu třeba zase rozsvítili, to ho někdy uklidnilo, někdy jsme ho nechali chvíli nadávat - 2 minuty a pak jsme zase zkoušeli zpívat, hladit rozsvítit, zhasnout... A když fakt nic nepomáhalo, vyndali jsme ho a znovu pochovali, zase šeptali, že musí spinkat atd.
Určitě by se neměl nechávat usínat u prsa, protože takhle se nenaučí usínat sám. Určitě to nepůjde hned, ale pokud se naučí, že to takhle chodí každý večer, časem si zvykne.
A k buzení v noci - doporučuju server www.kojeni.net tam je databáze otázek a odpovědí a ohledně buzení jich tam je hodně.
Ohledně denního spaní moc neporadím. Zatímco přes noc spinkáme krásně, přes den sice usne, ale spí maximálně půl hodiny a pak je vzhůru. Vyspalý dost, takže spát už nechce, ale málo na to, aby byl příjemný. Proto ho dávám také do kočárku a jakmile se po té půlhodině probudí, jdeme na procházku a tím drncáním zase usne - takže chodím cca na hodinu a půl dopo i odpo. Nevím, jak jinak ho naučit, aby spal déle než půl hodiny.