4letý syn špatně mluví

cocca
4. zář 2017

Zdravím maminky, chci se s Vámi podělit o mé trápení se synem. Když mu byly 3 roky sotva řekl mama, tata, papat....zvuky zvířat ale uměl hezky. Pediatra nás tedy poslala na vyšetření k ušnímu a k logopedii. Uši má v pořádku. K logopedii docházíme téměř rok jednou za měsíc. Za ten rok udělal myslím velký pokrok, domluví se slovně, vynechává slovesa (podej, hraju si, vaří....), špatně vyslovuje delší slova. Já jako matka se s ním domluvím ve všem, doma rozumí co po něm chci, když ne tak ho navedu a ukážu. Dnes byl poprvé ve školce, kam se těšil, řekl Pápá, dal pusu a už o mě nevěděl. Kolektiv dětí miluje. Když jsem si pro něj přišla po obědě, byl ke mě odtažitý, zamlklý prostě jiný. Učitelka říká, že je zvláštní a že si myslí že ji nerozumí co po něm chce. Tak jsem z toho zdrcená. Už se to táhne dlouho, co mi lidi říkají, jak to že ještě nemluví, tam je nějaký problém a padlo i slovo o autismu.K psychologičce jdeme ve ctvrtek a šíleně se toho obávám. Nenajde se zde maminka, která má stejnou situaci s dítkem? Pro vzájemnou podporu? Pro povzbuzení? Moc děkuji za každé rady a komentáře....

pecora
4. zář 2017

Nejsem ve stejne situaci ale prispevek me nejak zasahnul ze jsem musela napsat. Nerikala ucitelka jak "zapadl" do kolektivu? Napada me ze pokud spatne mluvi a ostatni deti mu nerozumneli tak treba zustal vice stranou a mohlo ho to mrzet 😕.

cocca
autor
4. zář 2017

Učitelka neměla na mě právě čas abych si s ní mohla promluvit vice o tom jak se choval. Ale co já znám syna, tak kolektiv dětí miluje, nestyděl se nikdy i když nemluvil nebo jen žvatlal. Nemyslím si, že by se stranil nebo uzavřel se do sebe. Tu jeho reakci potom když jsem se objevila připisuju spíše tomu, že byl beze mě takovou dobu. 4 roky byl se mnou jen doma a odloucení pouze kdyz se narodila dcera.Trápí mě spíše to jeho mluvení nemluvení :( Je hodně aktivní, divoký a doma zlobivý....

krystalka
4. zář 2017

@cocca - to vůbec nemusí být autismus, ale dost dobře by to mohla být třeba vývojová dysfázie - tam dítě málo a špatně mluví a někdy i špatně rozumí...chtělo by to pořádné psychologické vyšetření klinickou psycholožkou a určitě se poradit ještě s logopedkou....ta reakce ve školce mohla být i tím, že se pořádně nemohl dorozumět, nebo nerozuměl, co po něm chtějí....mám dítě s dysfázií, teď už ve 4.třídě na ZŠ, tak vím, o čem mluvím....ale je to jenom odhad, každopádně důkladnější psychologické vyšetření by bylo určitě dobré....

sarad
5. zář 2017

Zdravim, me napada, zda ta ucitelka zvlada takove dite jako je vas syn. Proste dite, se kterym je tezsi se domluvit a vyzaduje to vic casu a trpelivosti. Vim, o cem mluvim, syn kokta. Zvazovala jste logopedickou skolku? Nam pomohla. On kdyz se syn opakovane nemuze domluvit ( okoli mu neda prostor a klid), tak se taky stahne do sebe.

cocca
autor
5. zář 2017

@krystalka k psycholozce jdeme tento týden, mám z toho obavy. Mohu se prosím zeptat jake má dítě pokroky? Jak to u vás probíhalo a jak je na tom teď?

cocca
autor
5. zář 2017

@sarad jestli je zvlada opravdu nevim, nemela jsem moznast s ni mluvit. Ohledně té logopedicke školce.. nevím zda v okolí nějaká je...bydlime na vesnici tak by to mohl být problem

eli_luc
5. zář 2017

@cocca Ahoj, pokud byl v kolektivu dětí až do teď šťastný, může mít prostě problém s paní učitelkou, do teď věděl co po něm chceš, jste "zžitý", najednou byl s člověkem kterému tak nerozumí, nechápe a mohlo se ho to vnitřně dotknout, děti jsou zranitelní, třeba si uvědomuje, že s komunikací je na tom hůř než ostatní děti, učitelka mohla mít poznámku, která se ho dotkla a problém je na světě. Je spousta dětí, které mluví později a každé není autista, ale chápu tvé obavy. Pokud se vnitřně nezasekne mohla by to byt právě školka, která ho mluvit naučí

sisstin
5. zář 2017

@cocca najdi si neco o vyvojove dysfazii ;)

sisstin
5. zář 2017

Jo koukam, ze uz psala @krystalka pripadne vedle nase diskuze Maminky nestandardnich deti - poruchy komunikace

rajecka
5. zář 2017

Já znám podobný případ od známe, taky má chlapečka v tomhle věku a už od té doby se děti projevují jsme si všimli, že má velké potíže s mluvením. Kamarádka to nechtěla vidět, řešila to tak, že ho učila to znakování batolat, aby se s ním domluvila. Musela skončit ve státní školce, protože tam byl nešťastný, děti ho vyčlenily z kolektivu, protože mu nerozuměly a učitelky se s ním taky nedomluvily. Teď chodí s kamarádkou do nějaké lesní školky a teprve teď to začala řešit na neurologii, s jakým výsledkem bohužel nevím, dlouho jsme se neviděly. Mladší dcera bude mít 2,5 let a hrozně špatně mluví, vůbec jí není rozumět a i když mi všichni plácají po rameni, že je ještě čas, tak stejně už jsem v pozoru, protože pak ve 4 letech už to je podle mě obrovský problém.

zuzana_ka
5. zář 2017

@cocca byli jste na foniatrii? Na kolik db slyší apod? Malá má 4 roky a je to samé. Slyší, ale nejspíš tlumeně. A čeká nás nejspíš BERA vyšetření...

buldrik
5. zář 2017

po prvnim dnu ve skolce bych nedelala zadne velke zavery. jak pises, doted byl v podstate porad jen s tebou, takze to pro nej musi byt velka zmena a kdyz se jeste poradne nedomluvi a nedostava 100% pozornost jako predtim, tak to pro nej muze byt alespon na zacatku tezky.

moje dcera (3.5roku) taky moc nemluvi. Vydupala jsem si logopedii, ted zaciname pravidelne chodit. U nas je primarni problem v tom, ze mala vyrusta ve ctyrjazycnem prostredi, takze nejake opozdeni se predpoklada. Ale spis mam obavu, jestli nebude mit adhd nebo neco podobneho. Je jak z divokych vajec (kdo nezazil, nepochopi, je hrozne tezky ziskat a udrzet jeji pozornost, coz je docela zasadni problem, kdyz se ma naucit mluvit). Byli jsme na 3 vysetrenich u logopedky (specializuje se na deti, ktere maji i jine problemy nez jen vadu reci, bere treba autisty, nebo adhd) a ted prechazime k jine kvuli lokalite. V holandsku to chodi jinak, takze na nejake vysetreni u psychologa (nebo treba jen na usnim) si asi jeste pockame (rok nebo vic), ale snad se to bude zlepsovat.
V breznu jde do skoly, to vubec netusim, jak to bude vypadat.
Ve skolce se ji libi, s ucitelkami si rozumi (ale chodi tam take uz dlouho), deti se k ni chovaji hezky a nijak neresi, ze si s nim moc nepokeca.

Ja myslim, ze tvemu synovi skolka muze i dost pomoct. Casto deti nemaji doma tolik podnetu a hodne dovednosti (vc reci) si vyrazne zlepsi prave ve skolce.
Kazdopadne drzim palce !

cocca
autor
5. zář 2017

@zuzana_ka Ahoj, nebyli jsme. S ušním jsme se domluvili, že pokud by nenastal žádný pokrok v řeči tak nás pošle na beru. Pokrok udělal velký. Uvidím co řekne psycholožka.

@buldrik Syn je taký jako z divokých vajec. Udržet ho u učení ( cviky z logopedie) nebo u cvičení rehabilitace je pro mě neskutečně těžké. Vydrží chvíli a už by nejraději dělal něco jiného. Ale zas nemyslím si že by byl hyperaktivní. Uvidíme na další vyšetření a jak mu to půjde ve školce. Doufám že mu v rozvoji řeči pomůže.

Moc děkuji za všechny komentáře. Vážím si každé rady a povzbuzení.
Syn se do školky pořád těší a dnes ani nechtěl jít domů, dokonce i hezky papal což doma s tím nadělá drahoty, tak mám radost. Nebyl už takový zamlklý a byl víc v pohodě. Tak věřím že to prdelka moje malá zvládne 🙂

zuzana_ka
5. zář 2017

@cocca Já teda osobně taky spoléhala na školku - pokrok téměř žádný. Taky mě mrzí, že nám to bera neudělali dřív než ted ve čtyřech letech.

cocca
autor
5. zář 2017

@zuzana_ka Mě bylo řečeno, že malé děti na Beru uspávají, tak jsem to zatím nechala být, i ušní říkal, že by počkal až podle pokroku vývoje řeči...Pokud by prý nebyl žádný pokrok tak by mě tam hned poslal. Syn ale z pouhých mama, tata....začal mluvit slovně, ne ve větách, napočítá do 10, rozezná číslice, pojmenuje barvy, snad všechny zvířata a samostatně i řekne vše co chce, opět jen slovně...takže pokrok je opravdu znatelný ale pořád to není stejné jako u jeho vrstevníků :(

pabka
5. zář 2017

@cocca napřed me napadlo, jestli se mu ve skolce nektere deti nesmaly nebo podobně, ale ted čtu, ze uz není tak zakriknuty a těší se tam, tak to bude asi dobre. Dcera v pěti letech hůř mluví a posměch deti se ji taky nevyhnul a to si myslim, ze nemluví zas až tak špatně a rozumět ji je. Stejne se ji nektere deti smaly a těžce to nesla.

krystalka
5. zář 2017

@cocca - to by bylo asi na dlouhé psaní, ale zkusím to shrnout....ve 3 letech několik málo slovíček typu ham, tam, bum, hají....ve 3,5 teprve dával dohromady 2 slova....to jsme začali chodit na logopedii, po 4.roce první kratičké věty, ale se zpřeházeným slovosledem, bez gramatiky, prostě jak cizinec, co se snaží naučit česky....ve 4,5 nastoupil do speciální školky, kde s nimi výborně pracovali, včetně logopedie.....v 5 letech docela velký skok, výslovnost už skoro dobrá, gramatika ještě úplně ne....v 6 letech taky dost pokrok, naskočilo mu i Ř a už mu normálně rozuměli i cizí lidi 🙂, v 6,5 šel do školy - do logo třídy s málo dětmi, nesedí mu větší kolektiv....teď začal 4.třídu, učení mu jde docela dobře, nosí téměř samé jedničky, má rád matematiku, krásně maluje, vymýšlí si a píše pohádky, příběhy.....pořád je to malinko znát, že tam ta řeč nebyla úplně ok, třeba ve slovních úlohách to vylezlo, že je někdy trochu problém přijít na to, co má vlastně počítat....ale jinak v mluvené řeči používá i spoustu knižních výrazů, nebo třeba běžně používá slova jako třeba - skutečně, kéž by...., lahodný a podobné 🙂

mirezkad
5. zář 2017

My zrovna zaciname resit to same...syn 3 nemluvi.v patek mi uz po hodine a pul volali ze skolky, ze nekomunikuje a nenavazuje ocni kontakt...nesmysl, jen se jim s nim nechce piplat, protoze by zabral vice casu. Nebudu se s nema dohadovat, znam par autistu a to rozhodne neni. I znamy psycholog mi to potvrdil. Kazdopadne jsem ho objednala k detskemu ps. a zkousim ho prehlasit do logopedicke skolky...to mu muze jen pomoci. Zitra tam jdeme k jejich logopedovi, tak jsem zvedava jak dopadneme.mirka

merunkova
5. zář 2017

@cocca Pracuji ve školce a je tam drtivá většina dětí, co mluví špatně a nemají všechny hned nějakou poruchu. Loni jsem měla děti ve věku 4-5 let a 2 z nich nemluvily vůbec a rozmluvily se.Teď mám děti od 3 let do 4 a spoustu jich nemluví a nebo je jim špatně rozumět.Je fajn si to ohlídat, ale nedělala bych z toho po prvním dnu drama, je to pro děti nové prostředí a často se jen stydí.I děti, co u nás umí mluvit, tak často nemluví, musí si zvyknout.Dala bych dítěti čas, ať se v klidu ve školce rozkouká, zvykne si na učitelku.Ale připadá mi zvláštní, že po prvním dnu tvrdí, že je dítě zvláštní, to bych nikdy neřekla ani po delší době, nenechte se tím rozhodit a věřte svému dítěti, vy ho znáte nejlépe a pokroky, které udělá mezi dětmi, uvidíte sama 🙂

mamiiinnaa
6. zář 2017

@cocca ahoj, muj 1. Syn začal chodit do skolky, kdyz mu byly 3 a 2 měsíce. S mluvenim jsme na tom byli asi podobne. Usni nic neprokazalo, vydupala jsem si logopedii jiz od 3 let, i kdyz mudr operovala s tim, ze az od 5. Reditelka jo videla, slysela a jeji prvni slova byla - idealni adept do skolky, aby se rozmluvil. Za coz jsem ji do dneska vdecna, byla uzasna. Na ucitelku mel také stesti, nikdy mu nedala najevo, ze je zvlastni a nerozumi mu. Za 1. Rok ve skolce a logopedii k tomu udelal pokrok, takze Za sebe si myslim, ze skolka mu pomuze a klidny, mily pristup take. Držím palce a věřím, ze pokroky se dostavi.

zuzana_ka
6. zář 2017

@mamiiinnaa spíš bych řekla, že dost záleží na příčině špatného mluvení🙂 malá chodí do školky dva roky, ted začíná třetí rok, na logo chodí víc jak rok co týden - pokrok sice je, ale i tak ve čtyřech letech mluví jak dvouleté.

Nedovedu si představit, že by za dva roky měla jít do školy. Už ted vím, že bude nutný odklad... Osobně už se nenechám chlácholit, že se to zlepší, jen máme čekat☹

Ve školce to taky žádná sláva není. Před rokem, co nastoupila do státní školky (byla už rok bez plen) tak se jim tam párkrát počůrala ve třídě. A učitelka mě řekla, že si má říct, že chce čůrat 😀 tak jsem jí řekla, že "jak si asi tak má říct?" prostě žádná empatie vůči dětem s tímto problémem.

karlajasmine
6. zář 2017

Me teda prijde dost divny dite soudit hned podle prvniho dne ve skolce. To je snad jasny, ze jsou deti nervozni a budou se chovat trosku jinak.

jancip
6. zář 2017

@cocca Určitě bych nedělala závěry z prvních dnů ze školky. To mluvení může mít velký podíl. Pokud se dítko nedomluví s dětmi, může být trochu vyčleněno. U mladších dětí mluvení nehraje moc roli, u těch větších a zejména ve školce už ano. Myslím si, že chození k logopedce 1x za měsíc je málo. Cvičíte pak každý den? My chodíme k logopedce 1x za týden a každý den cvičíme asi rok a půl, pokrok je, ale jde to pomale.

herminka
6. zář 2017

@karlajasmine Přesně tak! Mně loni nastoupila do školky dvojčata, v té době 3 a čtvrt roku. Oba mluvili krásně, ale ve školce se styděli, nebyli zvyklí mezi tolika dětmi, cizí učitelkou atd., navíc tam měli staršího brášku, který jim vše vyřídil. Tak se mě učitelka ptala, jestli mluví. Hlavně dcerce trvalo, než začala s učitelkou komunikovat (s dětmi mluvila). Fakt by mě mrzelo, kdyby učitelka vynášela po pár dnech soudy, že je mé dítě autista.

zerog
6. zář 2017

@cocca ahoj mame to hodnecpodobne taky stejne jako sisstin doporucuju diskuzi maminky nestandard deti poruchy komunikace.

cocca
autor
6. zář 2017

@merunkova Děkuji že jste napsala, potěší číst názor od někoho, kdo pracuje přímo s dětmi. Je to pro mě velice těžké slyšet na syna popis že je jiný, že si hraje sám, že nechápe co se mu říká, že háže po dětech kamínky venku nebo je straší (dělá zvuky zvířat)...beru to hodně osobně a bolí mě u srdce. Je to šikovný kluk, jen si nehraje stejně jako ostatní. Celé 4 roky byl jen se mnou doma, v okolí nebylo moc dětí s kým by si hrál, je to pro něj vše nové a já nevím jak bych mu to mohla ulehčit a pomoct mu :( Snad se to jeho chování změní a já budu moct konečně chodit s klidem do školky a neočekávat špatné zpravy :(

cocca
autor
6. zář 2017

@jancip Logopedka nás častěji nevezme, má to prý uplně narvané, cvičíme každý den, čteme knížky, povídáme, ale je to boj. Malý se těžce soustředí a vydrží jen chvilku tak to pak máme i na celý den, vždy uděláme něco a jde si za odměnu hrát a pak zase, mám ještě mladší dítě, které mě taky potřebuje, takže toho mám za den až až..

cocca
autor
6. zář 2017

@karlajasmine Taky jsem nečekala, že mi řekne, že je jiný a zvláštní :( To docela zamrzelo, myslela jsem jen že mi řekne o tom jeho (ne)mluvení, ne o chování :( Je to strašně těžké :(

cocca
autor
6. zář 2017

@zerog Do diskuze jsem nakoukla, děkuji. Je tam toho strašně moc, pročetla jsem pár stránek, ale nemám moc času, je večer a já už jsem vyčerpaná. Tento týden byl psychicky náročný a to ještě neskončil....

cocca
autor
6. zář 2017

Moc všem děkuji za příspěvky, vážím si toho. Cítím že v tom nejsem sama, že je někdo kdo má pro mě coby matku (trochu přecitlivělou) pochopení. Jistě, neměla bych si to brát tak k srdci, ale táhne se to už tak dlouho, přála bych si abych se mohla zeptat syna jak bylo ve školce a on by mi řekl co dělali....je mi z toho úzko, ale nevěším hlavu a budem na tom pracovat. Občas si pobrečím večer do polštáře a bude líp. Důležité je že jsou děti zdravé...tak děkuji maminky