5leté dítě a jak mu vysvětlit, kde se vezme sourozenec

dasa93
8. únor 2017

ahoj,poradil by někdo,nebo má zkušenost s tím,jak vysvětlit dítěti,kterému je 5 let,kde se vzalo miminko a jak se narodí.Zatím synovi stačí,že je miminko v bříšku,že roste a ví,že pro něho pojedeme do porodnice a kde porodnice je.Zná knížku naše tělo pro děti,tak ví,jak miminko v bříšku roste,jak je tam pak stočený atd.Ale syn je vcelku zvídaví,tak čekám,kdy se zeptá,jak se miminko do bříška dostalo a jak se dostane ven.Také jsme si povídali,jak rostou kytičky ze semínek.Pěstovali jsme řeřichu na vatě,tak viděl klíčení semínek a růst rostlinky .Vysvětluji mu,že i miminko musí růst jako ta kytička .Známá rodla císařem,tak ta mohla říci,že se bříško rozřízne a vyndá se mimi.Ale co říci u nás ?

sarihy
Autor odpověď smazal
Zobraz
kastanek87
8. únor 2017

také mám doma 5ti letého syna. Jednou byl v televizi porod, on to viděl a říká mami a kudyma to miminko vyleze, zadkem? 😀 a já neee, rozhodně ne. přemýšlej.... a on pipkou? 😀 😀 říkám ano. A toto mu zatím stačilo a víc se neptal. Potom jsem mu ještě řekla, že když to nejde pipkou, může jít maminka na císaře, kde jí otevřou bříško a mimčo vyndají. Jak vznikají děti se mě zatím neptal. Ale až to přijde, tak mu normálně odpovím. Jo jednou jsme se nějak bavili o spermiích a on se hned ptal co to je. Řekla jsem mu že to jednou bude mít v kulkách a kdyby jste viděli jeho vyděšenej výraz 😀 😀 tak jsem to raději zakecala 🙂 taky má doma knížku, kde je to vše ukázáno, ale zatím se o to nějak extra nezájímá...

panickatlamicka
8. únor 2017

Proste mu rekni, jak to je.Misto vagina rekni pipka, misto penis treba pinda nebo ja nevim, jak doma rikate genitaliim. Ja bych zkratka rekla, ze tatinci maji v kulickach seminka, ktera se daji do pohybu, kdyz se hodne mazli s maminkou a pindikem ta seminka musi dat do pipky.

naomi6
8. únor 2017

@dasa93 dcerce byly tri roky, kdyz se ji narodil braska, a ptala se, jak se mimco dostalo z bricha. Vysvětlila jsme ji, ze miminko vylezlo pipinkou. Vzala to v pohode. Ukazovali jsme si obrazky v detske knize o lidském těle. Na vše ji odpovídáme popravdě. Nevidím důvod, proc detem vykládat o capech a podobných nesmyslech. Prostě vse popravdě tak, aby to bylo přiměřeně jejich věku. V pěti letech uz to zvladne. A kde se vezme mimi? Kdyz se maji máma s tátou hodne radi 😉

dasa93
autor
8. únor 2017

Jasně že odpovídám jen na to,na co se ptá,ale chci býtpřipravená,aby mě nezaskočil.Právě si myslím,že bych mu normálně řekla pravdu ,ale říkám si,jestli to není brzy...to proto se zkouším poptat zde na vaše zkušenosti.Lidské tělo začali probírat teď ve školce.Děti měli přinést knížku o lidském těle,jestli jí tedy mají.No a myjí neměli,tak byl moc smutný.Teď je nemocný,tak jsem mu jednu pořídila a je nadšenej. Ve školce jsou totiž namíchyný s předškolníma dětma,kterých je moc a do své třídy se nevešly,tak jestli nezačali o tom těle mluvit kvůli právě těm starším dětem.Do toho byl ještě na rentgenu,tak viděl svoje tělíčko taky trochu jinak,a všechno ho hrozně zajímá.Teda zajímá se chvíli,pak mu to stačí a po nějaké době se k tomu vždy vrací .Více otázek čekám nejpozději v době porodu .

naomi6
8. únor 2017

@dasa93 no vidíš, tak to je super, ze ho to tak zajímá, vyuzij toho a knizku prohlížejte. Dcerka se take o tělo zajímá a baví ji to. Držím palce a hodne stesti přeji 😉

popelka1984
8. únor 2017

Mám synáčka 2 roky a osm měsíců už jsem mu taky vysvetlovala jak jsem ho nosila v bříšku jak tam rostl a když byl velký jak jeden jeho plyšový medvídek tak se už do bříška nevesel a narodil se. Takže když se rodi v televizi tak ví o co jde. V jeho věku jsem teda ještě vynechala pasáž jak se do bříška dostane. V knihovně kde má svoje knížky mam i knížky o pohlavním živote po sobě když jsem byla malá a před pár dny ho v jedné zaujala pupeční šňůra co čouhala z miminka tak jsem to samozřejmě vysvětlila 🙂

popelka1984
8. únor 2017

https://www.megaknihy.cz/tema/462-sexualni-vych... knížku jsem mela ja a malému se taky libi http://www.levneknihkupectvi.cz/zbozi/petr-ida-...
pak jsem objevila ještě tyto

popelka1984
8. únor 2017

Proboha jak se to odeslalo, tak jinak Petr Ida a miminko mame doma ještě po mně a malému se taky líbí a na mega knihách jsem objevila tyto

viki788
8. únor 2017

Určitě je vhodné tyto věci dětem přiměřeně věku vysvětlit,aby pak ve škole nebyli v šoku. Naštěstí naše děti vědí,tak nebyli překvapení,když měli ve škole besedy (Faust,Renarkon) a tam jim vše na rovinu říkali. Ve čtvrté třídě s nimi probrali antikoncepci,pohlavní choroby,jak a na co se navléká kondom,v páté třídě to ještě podrobněji probírali v přírodovědě a v sedmičce jim už ve škole kondomy a tampony přímo rozdávali. Takže teď,kdy půjdou na střední,jsou snad dostatečně poučeni 🙂 Já jen,že někteří rodiče o takovýchto věcech s dětmi doma nemluví,je to jakési tabu či co a pak byl sousedčin kluk naprosto vyjevený,dokonce se té přednášející paní ve čtvrté třídě bál,zacpával si uši a zavřel oči,protože to pro něj prostě byla nepopsatelná hrůza a několik dní s ním nebyla řeč,opravdu měl z toho trauma. Takže raději doma v klidu a jasně,než pak prožívat hrůzu poznání ve škole před spolužáky...

dasa93
autor
8. únor 2017

popelko díky moc za ty knížky.už je jdu objednat 🙂🙂

sarihy
Autor odpověď smazal
Zobraz
viki788
8. únor 2017

@sarihy Přesně. Nám doma taky nikdo nic nevysvětloval a to jako vůbec nic. Takže když jsem dostala první menstruaci,no hrůza... Jo jo,taky doufám,že s námi děti taky nebudou mít problém mluvit o čemkoliv. Nejstaršímu je 15 a je fakt,že zatím máme moc pěkný vztah,žádná šílená puberta se nekoná,zatím... 🙂 Otevřeně mluvíme o všem,se všema dětma,snad jim to vydrží a kdyby něco,tak se svěří,doufám 🙂

popelka1984
8. únor 2017

Rádo se stalo, taky pak ještě nějakou vezmu. Ať jde ten náš proďola do školky s tim ze ví okrajove odkud se berou miminka ale s tim jak na to rodiče "zadělávají" ještě počkám. Jenže ona se nějaka situace stejne brzo najde a ja to budu muset vybalit 😅

jaresska
8. únor 2017

Říct pravdu přiměřeně věku a je dobrý mít knížku k tomu s obrázky a nedělat s tím tabu to je nejhorší. Malvínku to zajímalo dřív než vznikl bráška tak jsme jí to v necelých 3 letech vysvětlily a babička koupila knížku Jak jsem přišel na svět. No v květnu jí bude 6 a jelikož je zvědavá tak i ví, že každý měsíc je menstruace. Blbý je když si rodiče vymýšlí blbosti a pak jsou zklamaní že jim rodiče lžou.

evik19
8. únor 2017

Syn se na tyto věci začal ptát v podstatě hned, jak začal mluvit, tedy asi ve třech letech. Vždy jsem mu co nejvíc zjedndušeně, ale popravdě odpověděla. Nejdřív se ptal, kde se miminka berou, tak to bylo jednoduchý - mamince vyrostě v bříšku. Pak přišlo záludnější - z čeho to miminko v břiše vyroste - řekla jsem, že z maminčina vajíčka a tatínkova semínka. Na několik měsíců to stačilo a přišla otázka, jak tam tatínek to semínko dostal??? Odpověděla jsem, že pindíkem. Malý už na to nereagoval, myslela jsem, že možná ani neslyšel anebo ho to přestalo zajímat, ale za pár týdnů manželovi řekl, že už mi musí dát pindíkem do bříška to semínko, ať má konečně bratříčka, takže evidentně vnímal a manžel jen kulil oči.
Pak přišly ještě otázky, kde v pindíkovi to semínko má, kudy se dostane do toho břicha a kudy se dostane to miminko ven...Takže sexuální výchovu jsme jakž takž zvládli už před čtvrtým rokem, už jen čekám, kdy se začne ptát na drogy a prostituci🙂

guinea
8. únor 2017

😂😅

majaaa82
8. únor 2017

@evik19 Bezvadny!😀