6. týdnů, kyčle 2A

eonee
21. čer 2019

Maminky,

dnes jsme byli na kontrolní vyšetření kyčlí po šestinedělí a výsledek je levá kyčel IIA. Trochu nezralá. Viděla jsem ultrazvukové snímky a levá kyčel je malinkato pod úhlem. Jinak víceméně stejné. Z porodnice jsme šli s širokým balením - používám látkové plenky a nosím v šátkovém nosítku, tak jsem už nic navíc nedávala, sestra z rehabilitačního říkala, že je to tak v pohodě.

A teď - doktor nám napsal rp. peřinku. Maximální režim. Jenže v těch vedrech mi fakt přijde hrozně nemilosrdné dávat jí chudince tu polyesterovou hrůzu a pod to ještě dlouhé oblečení, aby to neměla na holé kůži. Má to nosit celých šest týdnů, ani se v tom chudák nehne, nepootočí, nic. A samozřejmě v tom brečí...

Přitom všude píší, že do tří měsíců věku je nález IIa fyziologický... Tak nechápu, proč nám dávají tuhle krásku...

Co byste dělaly vy?
Dávaly?
Objednaly se jinam?
A ideálně - kam v Brně? Byli jsme ve fakultní nemocnici...

kkk612
21. čer 2019

@eonee já bych se řídila radou pouze tohoto odborníka a na ostatní se z vysoka. A pokud by byla možnost, i k nemu rovnou zajela. IIA rozhodne není stav na peřinku 🙄
http://www.jansa.cz/problematika-vyvoje-kycli-u...

bamimi
21. čer 2019

Dobrý den,můj syn na 6týdenní prohlídce také dostal široké balení,ve zprávě má napsáno také IIa,jinak má kyčle dle sona v pořádku.Široké balení má mít proto že byl celé těhotenství otočený nožkami dolů(a kyčle jsou prý ztuhlé) a kvůli tomu jsem musela na císařský řez.Malý musi mít až do 4.měsíce.Nadšená z toho také nejsem,zvlášť teď v těch vedrech.
@eonee
@kkk612

eonee
autor
21. čer 2019

@bamimi No jo, ale my nemáme široké balení, to jsme měli doteď. Teď máme tu peřinku a já jsem z ní teda dost zoufalá... :/
Právě všude píší, že IIa na peřinku není, tak nechápu, proč nám ji napsali... Přeobjednáme se asi ještě jinam, pro kontrolu...

eonee
autor
21. čer 2019

@kkk612 Děkuju 🙂
Já právě jeho článek už kdysi četla, tak mi teď jde hlava kolem z toho, že máme s tímhle nálezem peřinku.
Napsala jsem panu doktorovi do ordinace mail, kdyžtak si tam zajedeme 🙂

zuzaves
21. čer 2019

Dcera měla stejný nález, dostali jsme peřinku a navíc Vojtovo cvičení. Vše jsem pečlivě dodržovala a na příští kontrole bylo vše v pořádku. Já jako malá měla dokonce třmeny a toho jsem se určitě chtěla vyvarovat. Tchýni to tenkrát zanedbali a celý život lehce kulhá a má částečný invalidní důchod ... Rozhodnutí je na tobě.

eonee
autor
21. čer 2019

@zuzaves Já právě nechci nic zanedbat. Kdyby mi řekli, že malá má třeba IIc, tak ani neceknu a košilku nasadím. Ale nejdřív říkají, že IIa, stačí jen látkové plenky a bude to dobrý. Taky jsme cvičili. A dneska řekli, že nožky dobrý, že cvičit už nemusíme. A pak zase IIa - tady máte peřinku. Doktorovi nešel pořádně udělat UZ snímek a do toho se jeden všude dočte, že IIa je normální fyzio nález bez nutnosti abdukčních pomůcek. Tak nevím. Měřil doktor špatně? Dal to preventivně? Je to nutný? Lituju, že jsem nebyla moc schopná se ptát ve chvíli, kdy jsem byla v ordinaci, ale to já tak pohotová nejsem nikdy :/

mandala
21. čer 2019

Tady proběhl podobný dotaz na odborníka... https://www.modrykonik.cz/ask-an-expert/detsky-...
Asi bych občas sundala, jinak bych poslouchala lékaře. Moje dvě děti měly třmínky, taky žádná hitparáda, ale nedovolila bych si je sundat, protože jsem nechtěla nic zanedbat...

venule
29. čer 2019

Tak to samý jsem řešila hodně dlouhou dobu .
Nález v porodnici Ib -nařízené široké balení, neuměla sem to vázat, furt to malý sjíždělo ke kolenům a ani ty kalhotky to pořádně nepodržely.
No nic , další kontrola lehce zhoršení nález ,stále ale Ib a napsal nam taky peřinku .
Našla jsem si jiného ortopeda a ten při jeho nálezu po nošení perinky asi měsíc měl nález IIa a řekl že by na to teda ani peřinku nedal,doporučil široké balení.
Nicméně přečetla jsem si článek od dr.Jansy a rozhodla jsem se nebalit.
Nosím hodně v šátku a ve středu kontrola po 7 týdnech , tak jsem zvědavá jak to celý dopadne .
PS : S tou peřinkou jsem si probrečela pár dní a i kdyby me jí znovu předepsal tak jí dávat nebudu ,ale budu pořád šátkovat .
Jo a zkuste jinyho ortopeda 🙂 🙂

gruyerre
29. čer 2019

@eonee určitě bych co nejrychleji zkonzultovala s jiným lékařem, najděte si někoho opravdu vyhlášeného, klidně bych jela přes půl republiky za expertem. Pokud by i on řekl, že je to blbé, tak samozřejmě holt dávat peřinku, ale úplně tě chápu, že nechceš malou trápit možná zbytečně.

eonee
autor
30. čer 2019

@gruyerre
@venule
Holky, už jsem si našla ortopeda, zítra k němu jdeme, takže dám pak vědět. Pokud mi i on řekne, že máme nosit peřinku, tak ji dávat budu. Ale myslím, že v tom případě budu o to víc šátkovat a vaničkovat a tak vůbec 🙂
Jinak nosím hodně v šátku, když malá usne třeba na zádíčkách, polohuju jí nožičky do žabky... Tak uvidím, co mi zítra ortoped řekne a dám vědět.

Venule, a ty dej vědět ve středu, taky jsem zvědavá, jak vám to dopadne 🙂

venule
30. čer 2019

@eonee Určitě , jsem zvědavá co ti řekne jinej doktor 🙂

eonee
autor
1. črc 2019

Taaakže.
Dnes jsem byla s malou na těch kyčlích v jiné ordinaci.
A verdikt? Ano, IIa dle Grafa, ale je to fakt jenom mírné, není třeba žádné peřinky, dokonce ani širokého balení, pokud budeme nechávat často nožičky volně, ať jimi může co nejvíce hýbat 🙂
Naopak - v nemocnici nám pan doktor říkal, že nožičkama už cvičit nemáme (i když mě se zdálo, že chodila a prstíčky pořád vtáčí a stáčí) a tady pan doktor nám řekl, že ano, že určitě ještě cvičit 🙂
Takže jsem ráda, že se potvrdila moje domněnka, pan doktor v nemocnici byl sice moc sympatický, ale mladý a asi si řekl, že než aby něco zanedbal, že dá preventivně peřinku, ale jsem ráda, že to vůbec není potřeba 🙂

venule
1. črc 2019

@eonee Tak to jsem moc ráda ! 🙂 Chudák miminko v tomhle vedru s perinkou .

venule
4. črc 2019

@eonee Tak jsme včera byli na kontrole a měla IIA po 6 týdnech co jsem měla balit naširoko , řekl doktor ze se to hodne zlepšilo a ze je videt ze jsem poctivě balila ( ani jednou sem ji ty pliny nedala ) .
Ted ma malá 4 měsíce a výsledek Ib a uz se rýsují i jadyrka .
Mam doporučeno dále balit nasiroko 😀
Takze proste za me šátek je to nejlepsi pro kyčle a jen me mrzí ,ze jsem to nevedela uz jejího narozeni 🙂
Jestli někdy budu mit druhy dite a při nějakým lehkým nálezů na kyčlích tak vytahnu šátek a necham ji volně .Žádnou zavinovacku apod .
Jupiii ,sem rada ze je to ok .
Dej pak jeste vedet az budete po další kontrole jak to proběhlo u vas 🙂