6ti měsíční miminko hází hlavou nahoru dolů

lysssa
3. srp 2011

Ahojky maminky, moc prosím o radu a popř. ukldinění nebo zaalrmování.
Moje dcerka, když je na bříšku tak hlavou hází nahoru, dolů. Prostě ji ta hlavička jakoby kýve.
Jde až do zádkonu dozadu a pak až dolu a takhle tam s ní hází.
Maminky přijde Vám to normální???? Dělá to dost často, jsme z toho na nervy.
Byly jsme na neurologii, ale tam to nepředvedla, dětská doktoka si myslí, že mě takto jakoby volá,
když se nudí.
Moc prosím o názor, jestli to vaše mimča taky dělají a jestli jen plaším zbytečně.

boruuvka
3. srp 2011

Mě malá volala vždy křikem 🙂 Neznám v okolí nikoho, kdo by měl podobný problém. A to vás nijak na neurologii nevyšetřili? Jen se čekalo, jestli to malá předvede? Já bych se snažila vysledovat kdy to nejvíc dělá...když je unavená, veselá nebo naopak plačtivá. A baví jí to dělat - jako jestli se třeba tomu směje nebo tak. Nebo to jsou nekoordinované pohyby...?...a jinak je šikovná - otáčí se třeba už sama na bříško a tak?

venika86
3. srp 2011

ahojky, náš malej to občas udělá taky. Ne tedy pořád, ale taky háže hlavou jak pominutej. Ještě se u toho smál, když jsem se ho ptala jestli je roker 😀 taky se na to chci doktorky zeptat, ale nemyslím si, že by to bylo něco moc vážnýho. Asi jen zkouší, co dokáží. Mám to i natočené na videu a to se ještě pěkně bouchnul o zem.

arianka
3. srp 2011

Mám mladší prcky, 4 měsíce, ale jeden z nich to dělá také, neřeším to, jsou jinak zcela v pohodě 😀 Prostě holt háže hlavou, no, jednou ho to přestane bavit, dělá to jen na bříšku, jinak ne, tak co 😉

janakar
3. srp 2011

Náš Tobísek to dělá taky a docela šíleně. už jsem z toho byla fakt na nervy, natáčela jsem to na video a ukazovala několika doktorům včetně neurologa. U nás je to prý zlozvyk, ten pohyb ho uklidňuje a začal ho dělat proto, že je hypotonický a nic jiného se mu nedařilo udělat. Bála jsem se nějaké neurologické diagnózy, ale prý v našm případě je to fakt jen zlozvyk. Ale vypadá to šíleně.

venika86
4. srp 2011

@janakar náš Adámek je taky hypotonický, tak možná proto. Ještě se ani neplazí, jen se snaží dostat na kolínka

svija
4. srp 2011

Mě tohle taky malý dělal, když ještě neměl pořádně stabilní tu hlavičku v poloze na bříšku, ještě jí prostě pořádně neudržel. Taky jsme mu říkali roker. Ale bylo to určitě dřív než v 6.měsíci, tipuju tak 3.-4.měsíc. A jak zvládala malá dřív polohu na bříšku?

lysssa
autor
4. srp 2011

@boruuvka díky za odpověď... Právě, že mě přijde zvláštní, že by takto volala mě... Když mě potřebuje zapláče... a hlavně to dělá i když jsem u ní. Rozhodně se tomu nesměje a dělá to i po probuzení, když je na bříšku... Tu hlavu jakoby zakloní a už jede... ☹ Hlavně jsme sní už řešili i jiné problémy - predilekci a asymetrii, nato sme začli cvičit Vojtovku a po ní se začla prohýbat do luku... Neuroložka nám ji přerušila a prohýbání zase přestalo.... Místo toho zase dělá tohle... ach jo
Neuroložka jí prohlídla jen během pár minutek a ani jí neudělala ty polohové testy 😖
@venika86 A jak je prosím starý? A nemůžeš mi poslat to video, abych koukla jestli dělá to samé co malá??? Málá má zase svalové napětí vyšší, tak to asi souvisí s tím...
@janakar A jak často to dělal za den, malá tak 10x a více ... a vypadá to fakt děsivě a už mi z toho hrabe... A kolik je Tobískovi?
@svija právě, že mi přijde, že je dost stará na to, aby jí ta hlava padala... Na bříšku zvládala hezky až do teď - dělá to cca měsíc

venika86
4. srp 2011

@lysssa bude mu 10 měsíců. Jen nevím, jak bych ti to video poslala. Na mail je to moc velké a já nejsem až tak zručná, abych to dávala někam na net 😒

janakar
4. srp 2011

@lysssa Tobísek má 11 měsíců a dělá to strašně často, určitě častěji než desetkrát. Víš ,nejdřív jsem si myslela, že to dělá z toho důvodu, že je právě ještě na bříšku nestabilní a nejdřív to tak asi i bylo , ale časem se to prohlubovalo a on tou hlavou doslova mlátí, kolikrát mám pocit, že si tu hlavu vykloubí nebo jak to mám říct. Asi si ten pohyb zafixoval a ted je to něco co mu dělá dobře, uklidňuje se tím. Dělá to třeba i před spaním, kdy už má zavřený očička a už napůl spící mlátí hlavou. je to šílený a taky jsem z toho na nervy. ještě mě napadá důležitá věc. Důležitý je,jestli jsi schopná ji v tom pohybu zastavit, jako jestli když ji okřikneš tak přestane, nebo když upoutáš její pozornost, tak jestli přestane,nebo za jakýchkoli okolností pokračuje. To je důležitý, Na to se mě vždycky doktoři ptají. Já když na Tobíska zakřičím, nebo přijde k němu a zaujmu ho, tak přestane. Právě mi neuroložka říkala, že je to stereotypní zlozvyk a že ho vždycky máme okřiknout, protože už je dost velkej a pochopí, že dělá něco nežádoucí. A v září jdeme ještě na pedopsychologický vyšetření, posílá nás neuroložka. Prý vojtovkou cvičíme tělo a bylo by dobrý zapracovat i na dušičce aby se toho zlozvyku zbavil. A je teda pravda, že v momentě kdy se naučí něco nového, tak kývání hlavou omezuje. Takže asi i věřím tomu, že to kývání je něco, co ho baví a dělá mu dobře.

svija
4. srp 2011

@lysssa - my jsme taky cvičili Vojtovku kvůli asymetrii a lehkému pohybovému opoždění. Podle toho co píšeš bych jí asi nechala zkouknout ještě někde jinde, jsem fyzioterapeutka, sice dospělácká, ale přijde mi to, že by za tím opravdu nějaká svalová dysbalance mohla být. Tak ať nemá nějaké problémy s vadným držením těla nebo se skoliózou v budoucnu.

lysssa
autor
4. srp 2011

@venika86 safra to je škoda 😒 A od kdy to začal dělat? A je spokojenej na bříšku?
@janakar Tak já kdybych u ní celej den neležela a nesnažila se jí v tom zabránit, když vidím, že už to chce zase udělat tak by to taky dělala mnohem častěji... Naprosto ti rozumím, když píšeš, že se bojíš, že si hlavu vykloubí... To jsme na tom stejně, bojím se, že si ublíží ☹ A když jsi to říkala těm jinejm doktorům co ti říkali? Zkoušela jsem jetli to přestane dělat a přijde mi, že ano... ale déle to trvá když ji okřikuji nebo se snažim zaujmout hračkou 😒 A od kdy cvičíte Vojtovku a pomáhá vám? A měl nějké problémy ve vývoji? My se právě ani zrovna ideálně nevyvíjíme. Ufff, jen se bojím, aby to nebylo něco vážného ach jo... Ve 4 měsíci jí ta hlavička úplně padala - trvalo to jen několik dní, ale stejně...

@svija už hledám jiného neurologa v Praze, ale bojím se, abych nenarazila zas na někoho kdo ji v prohlídce odbude.. Neznáš někoho dobrého???

janakar
4. srp 2011

@lysssa No u nás je to taky problematické. Tobísek je z dvojčátek a narodily se v 31.tt, takže o dost dřív a je silně hypotonický. Obvzlášť trup má totálně slaboučký. Cvičit jsme začali hned v porodnici, ale bohužel pokroky jsou ale velmi pomalé. Teď se konečně začal plazit, ale takovým zvláštním způsobem....jak mu to ty svaly dovolí. Všichni doktoři se shodují, že je to z té hypotonie a že si z toho vytvořil zlozvyk, který ho uspokojuje. Byli jsme na ultrazvuku mozku a ten byl v pořádku. Teď v září jdeme zase ne neurolku a pak tu psychologii, tak jsem zvědavá. Ale klidná nejsem....

svija
4. srp 2011

@lysssa - moc neporadím, bohužel. U nás v práci se to dost zhoršilo a jiné kontakty nemám, tím jak dětskou RHB nedělám.

lysssa
autor
17. srp 2011

@janakar Moc se omlouvám, e píšu až tak pozdě... Chápu tvé obavy a neklid.. Taky nejsem vůbec klidná! Vzala jsem malou na neurologii do Prahy do Krče a napsala nám do papírů, že má hypotonii trupu. (jidne nám zas řekli, že je hypertonická) a, že by to zatím nechali bez cvičení. Kývla, jsem, ale když jí pozoruji jak tou hlavičkou hází a nejde ani na kolínka, tak se snad dobrovolně na to cvíčo zase přihlásím.... Přeji, aby to bylo s malým co nejdřív lepší a aby posílil zádíčka !

janka0108
17. srp 2011

@lysssa můj syn, 5 měsíců, zas krouti hlavou zleva doprava, jakoby říkal nene. A myslím si, že je to tím, jak miminka mají svalovou pamět, co znamená, že jakmile jejich svaly provedou nějaký pohyb, tak jsou schopní do nějaké doby si to zapamatovat. Na prohlíce u ortopéda zkoušel doktor jeslti nemá blokaci krčku, jelikož se mi zdálo, že drží hlavičku pořád na jednu stranu. Ten vzal hlavičku do rukou a takhle s ní potočil. No a od té doby to dělá a ještě mu to příde zábavné, pač se u toho směje, mám pocit, že to udělá vždy, když se chce předvést. Možná si to zapamatovala při tom cvičení. My začali plavat a malý mi příde od té doby hodně šikovnej, navíc vodu má moc rád a posiluje tam zádové i šijové, prostě všechny svaly i ty drobné kolem páteře.