6ti měsíční se začal stavět k nábytku. Jak to zakázat?

kacule201
3. led 2011

Ahojky maminky, prosím Vás o radu. Náš 6.měsíční syn se nám začal stavět na nožičky a dnes (6.měsíců a 10dní) se mi postavil u konferenčního stolku. Doktorka nám to samozřejmě zakazuje, ale jak mu to zakázat???? Nemáte některá z Vás s tímto zkušenosti???

Děkujeme za radu

ivasad.
3. led 2011

Podle mně, pokud to dokáže fakt sám, tak bych mu nebránila. Ty ho samozřejmě nestav, to je jasné 😉 Já jsem toho názoru, že každé mimi má své tempo, rodiče se nemají snažit ani ho přehnaně popohánět - aby se mohli chlubit, jak je napřed, a ani vývoj nebrzdit. Když se postaví sám, má svaly dost pevné na to aby si neničil páteř. Můj názor, tak. 😉

brisalek
3. led 2011

Proc vam to doktorka zakazuje?Pokud to dela sam tak to neni problem jen trochu rarita🙂. Muj synovec take v 6 mesicich stal a v 8 mesicich sam chodil🙂. Zadne problemy nema..jen byl vzdy ve vsem o dost napred nez ostatni deti a je moc sikovny🙂.

princeznicka1
3. led 2011

Ahojky, náš chlapeček taky se poprvé postavil den před 6.měsícem a chodil taky dost brzo, teď je mu 21 měsíců a chodí, leze, běhá jak tříletý. Nám říkala doktorka, že ho stejně neudržíme a násilím mu podrážet nohy se nemá. Jenže na druhou stranu jiný doktor, říkal, že se to projeví až mu bude ke 30 letům, že ho mohou začít bolet záda. My jsme ho nechali běhat a stoupat.

sylvka
3. led 2011

Shoj kačenko,co ty na koni???? 🙂 😵 daneček je šikulka,ale co poradit nevím,my jsme byli spíše pomalejší,sám stavět se začal až okolo 13m- 🙂

brusinka.pusinka
3. led 2011

@kacule201 zlatíčko pokud to dělá sám nic nenaděláš musela bys ho hlídat a zabavovat celou dobu co je vzhůru 😉a stejně se ti postaví v nestřežené chvíly 😀Mám syna v 7 měsících a pul chodil sám bez jakých koliv podpurných prostředku rukou a td. seděl od 5 měsíce sám a lezl něco po 4 měsíci. nikdy nechodil po 4 😉Dneska mu je skoro 16 a je to pohodový zdravý klučík 😉 takže opravdu každé dítko je originál 😉 Jak píši holky nic s tím nenaděláš prostě máte doma šikulku 😀 😵

brisalek
3. led 2011

ja si myslim to co
@ivasad. kdyz to sam muze udelat jeho kostra asvalovy aparat je na to pripraveny. Neco jineho je dava deti do choditek apod. .
A nikdo mi nevymluvi, ze to proc nekoho ve 30 boli zada.... v dnesni dobe stolu a zidli ve skole neodpovidajicich velikosti deti, jejich neustaleho sezeni u pocitace, pak v praci v aute atd.....nemuze zadny doktor nikdy urcit🙂.

@kacule201 takze ja bych se radovala, ze mam takoveho zdraveho sikulu a na dr. se "vyprdla"🙂.

blanka.k
3. led 2011

Ahoj, nedávno jsem řešila něco podobného, volala jsem i známé fyzioterapetce, prootže syn je teď nějaký zrychlený, na to, že do skoro 5m nezvedal hlavu a nepásl koníčky 😅 Dítě by stoupat, sedět a klečet mělo, až umí lézt (ne se plazit), lezení prý posiluje a zpevňuje svaly, které jsou pak v té svilé poloze potřeba, takže pokud už sám pěkně leze, a staví se opravdu sám, tak ho nechat, pokud neleze, tak opravdu ho nenechávat ve svilé poloze (sedět, stát u čehokoliv, atd...), prý je ta kostra ještě dost náchylná a může to mít celoživotní následky na postavení páteře 😉
Jinak v knize Něžná náruč rodičů jsou i fotky, jak vyadá páteř, když nještě není připravená, ve svislé poloze, jak se "pokroutí" :(

kacule201
autor
3. led 2011

@blanka.k No právě že Daneček se ani neplazil, rovnou ke konci 5.měsíce začal lézt, sice pomalu, ale krásně, pěkně po všech čtyřech 🙂.

kacule201
autor
3. led 2011

@sylvka Ahojky Sylvi, ju ju jsme tu. Jooo Daneček je trošičku čipernější 🙂

kacule201
autor
3. led 2011

@brisalek Já si myslím to samé, pokud by nebyli svaly a kostra připraveny, tak by se sám nepostavil 🙂. Jsem ráda že je náš prďolka čiperný, jen jsem se bála podle toho co říkala doktorka. Ale je super že je celkem dost dětí které jsou na tom stejně jako ten náš 🙂

blanka.k
3. led 2011

@kacule201 tak jestli už se pěkně drží na všech 4 a hezky leze, tak bych se toho nebála. Hlavní je v ničem, nepomáhat. My naštětsí máme super doktora, jiný honí ve 3m děti na rehabky, když nekoníčkují, nám řekl, jak je šikovný na svoji XXL postavu, jak se už krásně otáčí na břicho a zpět, že na koníčkování je líný, a času má dost 😀 Mě dnes malej udělal první krůčky, jsem ležela na zemi, tak vstal, chytl se mě, druhou rukou konf.stolku a posunul nohy o 2 kroky dopředu, tak jsem taky zvědavá co bude na kontrole v 8m, občas místo našeho pohodovému hudr. je jeho přísná manželka 😅

kacule201
autor
3. led 2011

@blanka.k To jste taky šikulky, kamarádky má syna a ten jí nelezl, neseděl, ani se moc nechtěl otáčet, ale chodit to jo 😀. A jak koukám tak každý doktor je úplně jiný. Děkuji za radu

kristiluky
4. led 2011

@kacule201 Moj malý mal tiež 6 mesiacov a niekolko dní ked sa začal stavat, všetci známi mu lámali kolená že je ešte malý a má sediet a mna išlo rozhodit bo ho to strašne rozčulovalo-sedenie a štvornožkovanie ho už proste nudilo a oni mu zakazovali jeho nový objav, doktorka nám to povolila-že ak to robí sám od seba tak je to ok a je pripravený, naopak napr. chodítko nám hneď zfleku zakázala ani sme ho nespomenuli /ani neplánovali/. Proste máš šikovníčka 🙂 bud tomu rada

macinka84
4. led 2011

Já si taky myslím, že pokud se staví sám, tak v tom není problém. Naší malé bylo 7 měsíců, když začala chodit s oporou (tlačila židli, nebo takové to tlačící chodítko) Pokud je to jeho samostatný vývin a nikdo mu nepomáhá, tak v tom nevidím problém. Já např. byla v té době u doktora na nožičkách a ten hned poznal, že se malá staví na nožky (já měla trošku strach, co mi řekne) a byl naprosto v pohodě.
Chodit začala v 10 měsících a o čtrnáct dní později už běhala, měla hodně silné nožičky i přesto, že byla spíš drobnější.
Takže to vůbec neřeš a užívej si šikulku... 😉 😵

jesterka01
4. led 2011

Naše malá se taky začala stavět v 6.měsících...nechali jsme ji, stejně to miminu nevysvětlíš že se stavět nemá...nikdo jí nepomáhal, stavěla se kde mohla a v 7.měsících lítala kolem nábytku jako nic...sama bez opory začala chodit až v devíti měsících a teď už běhá jako frajerka 🙂 a je taková opatrná, hezky padá na zadeček nebo na ruce. Doktorka naštěstí taky nic nezakazovala, jen podotkla že takové čiperné mimčo už dlouho v ordinaci neměla, ale že pokud se staví sama, není co řešit...akorát asi v 8.měsících doporučila koupit bačkůrky s pevným kotníčkem aby získala větší stabilitu v kotníčkách...takže máte doma taky malého šikulku, teď se teprve nezastavíš 🙂

hancazivocich
5. led 2011

Já bych ho nechala ,,jít vlastním tempem" .. Nám si malá stoupla na den přesně v osmi měsících a sama vyrazila v 11 měsících. Babičky se snažily, abysme chůzi ,,urychlili", ale to já nesnáším - žádný chodítka, nic...Mě záda a trápí, já prý chodila v 9 měsících a když se zpětně podívám na svě fotky z dětství, kdy jsem ,,seděla" ve čtyřech měsících - podložená polštářem, máma mě za jednu ruku držela, pak narvaná v chodítku, atd... Tak bych jim moc poděkovala ... Neurychlovat, ale ani nepokládat, nevracet atd.. To byste měli doma asi pěkně naštvanýho prcka, co?

julka7
5. led 2011

@kacule201 ahoj, taky patrime k rychlikum 🙂 maly sa v 5 mes. zacal plazit, po 2 tydnech zacal lezt,presne na den v 6. mes. sa postavil v postylke,pak zacal vsechno tlacit pred sebou, v 8,5 udelal prvni krucek a ted na vanoce zacal chodit jiz s jistotou. a ted k tobe, nasa doktorka nas naopak podporuje,akorat poradila backurky,chodila jsem s malym na cviceni s miminkami a fyzioterapeutka v tom taky nevidela zadny problem a navic ani ortoped na kotrole s kyclemi na to stani nic nerekl, takze my jsme ho nechali at dela co sam chce,samozrejme babicky dostali zakaz vodeni za ruce 🙂 proste kdyz uz nema cilu na chozeni,spadne na 4 a pokracuje lezenim.tak at se vam dari 🙂

kacule201
autor
7. led 2011

Mockrát Vám děkuji za rady, jsem ráda. Naše paní doktorka je trošičku staromódnější, chodila jsem k ní už i já celé dětství, tak se není čemu divit. Taky malého nechávám, akorát ještě neumí padat - tak už pár karambolů bylo 🙂. Aspoň budu chytřejší a nebude mě to tolik trápit, i když je super že je to takový rychlík, mám doma veselo 🙂.

sarlotta
7. led 2011

@kacule201 syn byl stejný, v 6měs kolem konferáku a v 8mi sám i venku🙂 Je to šikulka a temperamentní kluk. Měla bys podporovat lezení a chození jen kontrolovat a dávat mu záchranu. Jde hlavně o to aby si posílil zádové svaly než začne sám chodit. Nevodit za ruce ale přidržovat pod pažemi. chodítka a podobné kraviny se Vám vyhnou což je dobře🙂
Hlavně na něho dávej pozor na šikulku🙂 už si neodpočineš 😀

kacule201
autor
8. led 2011

@sarlotta To máš pravdu neodpočinu si, jedině když přijde manžel z práce, tak se na chvilku natáhnu. Já bych malého ani za ruce nedržela, držím ho jak píšeš, pškně v podpaží a jen přidržuji, aby se neuhodil až bude padat 🙂. I když občas si stoupne v nestřeženém okamžiku - třeba když dávám psovi jídlo - a párkrát už jsem ho nestihla zachytit, ale vše v pořádku máme doma na zemi pšnové puzzle - super věc 😀.

storm07
10. led 2011

Ahoj holky, Martinka má 8 měsíců a taky se staví. Někteří tvrdí, že ji máme nosit a nenechat ji se postavit,ale posazovat (čemuž se brání) a nosit v náručí. Že prý brzké stoupání má vliv na vnitřní orgány
Doktorka se jen podívala do papírů, že kyčle byly v pořádku a nic nám takového neřekla.
Myslím si, že pokud si dítě samo stoupne, tak je jeho tělíčko již na to připraveno.Všechny tyto pohybové dovednosti jsou u každého človíčka individuální. Někdo chodí v 9 M a někdo nesedí ani ve 12M.
Hlavně jsem zamítla chodítka, děti majív nich změněné těžiště a není to správné. Malá udělá pár krůčků, když ji přidržuji v podpaží a pak si sedne. Za ruce se sama zvedne, netaháme ji a ani nepomáháme. Vždy, když se jí nepodaří stoupnout, jí řekneme, že nemá sílu, tak nemůže stát. A pomoc nižšího nábytku si taky sama stoupne.
Zkrátka nedělala bych si vrásky na čele a nechala je dál se vyvíjet svým tempem 😉