8mi měsíční dcera neumí lézt. Jak jí můžu pomoct?

vilca
27. kvě 2007

Ahoj holky, mám 8měsíční holčičku, která je šikovná a hodně aktivní, krásně sedí, staví se na nožičky a snaží se capat, ale pořád nějak nemůže přijít na to, jak lézt. Jen se plazí, nezvedne bříško z podložky. Občas zvedne zadeček, párkrát se zhoupne, ale pak jde zase dolů. Dá se lezení nějak naučit nebo pomoct miminku, aby zjistilo jak na to? Nebo mám čekat, až na to přijde sama? Díky za odpovědi 🙂

isacek
27. kvě 2007

Ahojky,
máme stejně staré prcky.Naše malá taky už leze zhruba tři neděle.
Ale na začátku na to taky nemohla vůbec přijít, pořád se stavěla na hlavu, ale lézt nechtěla.
Ale neboj, na lezení má ještě čas a určitě na to přijde 🙂 .A nebo trochu přeskočí vývoj a začne rovnou chodit 😵 .
Hlavně ji do ničeho nenuť musí na to přijít sama.

jita2
27. kvě 2007

Ahoj vilčo,
my budeme mít za chvíli 11 měsíců a nelezeme ani náhodou, zatím se jen plazí. Já jsem ji to párkrát učila, že jsem jí zapírala nožičky,ale ona se hrozně nadře a je netrpělivá, tak jsem to radši nechala, má to i své výhody, že nemusím být ještě tak moc opatrná a je zatím klídek, i když bych už chtěla, aby měla víc pohybu, ale nechám tomu volný průběh!! 🙂

jabjunka
27. kvě 2007

Ahojda,já vždycinky záviděla maminkám,když jejich děti lezly.Mě ani jedno!!!První kluk začal na osmém měsíci chodit,tak lezení neřešil.Holčina měla řemínky a snima chvilku lezla jako Meresjev, ale pak taky rovnou odešla.A poslední dva kluci jsou moje malé hroudičky.Oba sice utekli roku,ale nechtěli sami ani sedět,natož lozit.Ten nejmladší dokonce neleze a ani si sám nechce sedat ani teď,ale postaví se a dojde všude. 😲 😀

alenahabibi
27. kvě 2007

No kazde dite je jine, podle me se miminko neda naucit aby lezt zacalo, musi na to prijit samo. Me mala lozi uz asi 2 tydny, ale jen pozpatku, no a dnes to zkousela dopredu, i kdyz to bylo spis plazeni a zhoupavani se, tak jsem zvedava kdy na to prijde. No a treba kamaradce zacala mala lezt az ve 13 mesicich, ale v te dobe uz dokazala chodit. Takze hlavne se nestresujte, nesrovnavejte s jinymi detmi, kazda mame doma original. 😀

dashak
27. kvě 2007

Ahojky, přidávám pár tipu na stimulaci k lezení 🙂

Ty dětičky, které už se začínají snažit - na bříšku se snaží plazit, nebo se zhoupávají na kolínkách,pokládají hlavičku 🙂 a nadzvedávají zadek... tak těm se dá pomoct - cvičení "trakařek" - chytnout miminko pod trupem za bříško - nohy ve vzduchu a motivovat k tomu aby šlo po ručkách - naházet mu metr před něj nějaké hračky nebo oblíbené věci (u nás ovladače 😀 ) - pokud nic nezačne dělat - tak ho vytočit trošku do strany - jakoby naklonit a ono reflexně vyrazí ručičkou dopředu. A tak ho pořád vytáčet lehce doleva doprava... a ono bude ručkovat po ručkách - naučí se používat střídavý pohyb.

Další výborná věc je válec na lezení - položit miminko na válec tak, aby měl na něm ruce natažené dopředu, na zem zase hračky a natáčet ten válec tak, aby miminko ručkama plácalo po zemi a snažilo se dostat ty hračky.

Pokud už se miminko umí vyhoupnout na všechny čtyři, jen nepřišlo na to jak lézt - tak můžete i chytnout za pánev - ukazováčkama přidržovat asi zhruba v úrovni třísel do boku a jakoby trošku přizvednou, ale přitom ještě držet nožky, ale to už moc neumím vysvětlit 🙂

Každopádně válec vřele doporučuju, stojí kolem 150kč a je to fakt vděčná hračka 🙂

ladunka
27. kvě 2007

Ahoj, to je zajímavá otázka. S dcerkou jsem od čtvrtého měsíce věku do půlky šestého cvičila Vojtovku, měla nepřekonanou predilekci (stáčení se k jedné straně), nezvládala pobyt na bříšku. Během cvičení se velmi rychle fyzicky "normalizovala" a před týdnem rehabilitační doktorka cvičení ukončila se slovy, že je zdravá a rehabilitace tudíž nemá smysl.

Ale proč to píšu: Doktorka mi doporučila pomoci dceři se začátkem lezení, a to tak, že jí budu občas pokládat (nejlépe na stůl) na kolínka, chodidla budou viset přes hranu stolu, dcerku podržím palci v tříslech a ona se překlopí dopředu a opře se o ruce. Pokud by se dcerka bránila, mám počkat klidně týden a pak to zkusit znovu. Mělo by jít o to, jestli jsem to pochopila, ukázat jí, že ta "lezoucí" poloha vůbec existuje, a ona si do ní už potom bude směřovat sama.

Překvapilo mě, že mi vůbec doporučuje, abych jí podobným způsobem stimulovala. Dopracovala jsem se posléze k vlastnímu vysvětlení, a to že to doporučení vysvětluje fakt, že pokud se děťátko dostane do spárů rehabilitačních pracovníků, dbá se především na to, aby pokud možno prošlo všemi fázemi fyziologického vývoje, a to v obvyklém pořadí, aby si v potřebnou chvíli procvičilo a posílilo postupně všechny svalové skupiny a zaktivovalo konkrétní nervové dráhy.

Lezení se myslím považuje za jeden z nejužitečnějších druhů pohybu v nízkém věku, čím dítko déle leze, tím více si zpevňuje tělo zejména v okolí páteře a tím lépe pak jeho tělo zvládne zátěž spojenou s chůzí a sezením. Maminky dětí, které mají nějaký pohybový problém, se často setkávají s dost stresujícím pokynem - nenechte ho chodit, musíte ho udržet co nejdéle na zemi, ať hodně leze....

Párkrát jsem zkusila dcerku do toho kleče překlopit a dneska jsem ji našla v postýlce samotnou na všech čtyřech.

Přes to všechno, co jsem napsala, souhlasím s tím nechat dítko svému vlastnímu vývoji. Předpokládám že pokud se vyvíjí normálně a do vývoje se mu nezasahuje například nevhodným nošením, předčasným posazováním či taháním do stoje, řekne si jeho tělo samo co v danou chvíli potřebuje. Tedy doufám 🙂)))

dashak
27. kvě 2007

Ladunko, máš recht 🙂
Lezení je pro miminko nejzdravější pohyb, protože se při něm nezatěžuje páteř, zároveň se dostane tímhle stylem tam, kam potřebuje, takže je to i zábava. Naše malá zatím nechodí - tedy ne sama, za ruce a kolem nábytku jo. Ale až začne, tak budu se slzou v oku na to lezení vzpomínat, protože to bylo fakt úžasné, jak se k nám řítila, vždycky jsme ji odhalili podle pleskání ručiček o podlahu 😀 a je přitom prostě k sežrání, když člověk vidí, jak po těch čtyřech rychle mydlí 😵

jabjunka
28. kvě 2007

No vždyť říkám,ZÁVIST! 😀 Ale i když ti moji lezení vynechali,myslím,že jim to nijak neschází.To jen mě to chybělo ☹ .

zevina
28. kvě 2007

Vilca,
určitě nechávej malou co nejvíc času trávit na zemi, raději na koberci, hrací dece nebo jiné neklouzavé podložce, plovoucí podlahy jsou dost nevhodné, tam se dítku dobře plazí, ale obtížně dostává na kolínka 😉 neposazuj ji, nepostavuj, pokud se do této pozice dostane sama, snaž se ji hračkou odlákat zpátky na zem.

Když je v poloze na bříšku a začíná podsouvat nohy pod sebe, je to půl úspěchu 🙂 jak se dostane na kolínka, chce to chválit a chválit, i když vydrží jen chvilinku, můžeš používat i nějaké klíčové slovo, třeba "houpi" hračky nedávej moc daleko, jen tak, aby se na ně mohla natáhnout, jinak by se pro ně raděj doplazila 😀

Není divu, že pediatři a hlavně rehabilitační pracovníci považují lezení za velmi důležité, je to vážně fuška (zkuste čtvrt hodinky lozit a zjistíte, co vás bude všechno bolet 😀 ) dítě si při něm posiluje všechny svalové skupiny a navíc získá neuvěřitelný pocit nezávislosti, protože se samostaně může dopravit kam chce 😉

jita2
30. kvě 2007

ladunko,
hezky jsi to napsala 🙂 Je úplně jasné, že lezení je mooooc zdravé pro miminko, snad něco zatím namáhá i při tom plazení se 😀

anatanka
25. led 2008

Mala se zatim jen plazi, snazi se zvedat zadecek atd., tak na to lezeni snad taky dojde.
Jinak rehabilitacni mi taky rikala, jak je lezeni dulezita cast vyvoje a ze udajne deti, ktere brzo chodi, tak maji pak vytocene nozicky. Ale na druhou stranu verim tomu, ze pokud se tomu diteti nijak nepomaha a ono zacne samo chodit treba uz v osmi mesicich, tak to tak ma byt a jeho telicko uz na to je zrejme pripravene.

niega
26. led 2008

Anatanka: Přesně tak, mám stejný názor. Když se tomu nechá volný průběh, nevidím důvod panikařit. Některé dítě začne dříve, jiné později - ale vždy až tehdy, kdy je na to tělesně i duševně připraveno. Hmm, vidím, že tabulky jsou stále v kurzu 😝 .

jitka83
26. led 2008

Ahoj, i když je tu spusta odborných vysvětlivek, tak taky přispěji. Mému chlapečkovi je 6,5 mesíců a na vánoce se nám začal plazit. Podle neuroložky by k tomu nemělo dojít, ale jak mu zabránit. Pak sme šli na rehabilitaci a tam nám doktorka řekla, že se musí tedy co nejrychleji naučit na čtyři, protože leze přes jednu ruku. Tak ho postavím na kolínka, přidržím mu prdelku a on se musí snažit na ručičky sám a tak by měl vydržet minutu. Den na to, jak mu to doktorka poprvé ukázala, tak to zkoušel sám. Ani sem ho držet nemusela. Na kolínkách klečí tedy delší dobu, ale ruce má slabé. Tak musíme trošku pomáhat, ale je dost učenlivej, tak si myslím, že nebude dlouho trvat a začne lézt.

gandy
28. črc 2008

Ahojky holky, mám 9 měsíční holčičku a ještě pořád neleze. chodíme na rehabilitaci (vojtova metoda), i když neurolog řekl že už nemusíme. Jenže malá prostě nechce lezt. Jen pivotuje (jak se točí dokola) občas válí sudy ale jinak nic. Už i ona je z toho nešťastná, chce prozkoumávat, ale prostě jí to nejde.. I já už jsem z toho divá. Vidím jak v 7 měsících děti normálně lezou a my pořád nic. Nechci srovnávat, ale už jsem z toho unavená, protože malá se pořád vzteká a je nešťastná, nevím jestli jí mám nechat, nebo co dělat.... 😖

lendy1
28. črc 2008

gandy, mrkni na tuto diskuzi a projeď pár stránek zpět a tam najdeš nějaké tipy:
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

k tomu lezení, to, že ti malá neleze na 9.měsících není žádný problém, kór, když cvičíte. Mě na rehabce říkali, že se nic neděje ani u necvičícího dítěte pokud neleze ještě v 10.měsících. Jo a náš David lezl až od 11,5měsíců 😉 předtím se 2 měsíce jen plazil, cvičili jsme tak do cca 9-10.měsíce vojtovku, pak už to nešlo.
A plazí se ti malá nebo se dostane sama na kolínka a houpá se?
Můžeš zkusit malou dát na 4 na gym balón a houpat s ní do stran a dopředu a dozadu. Jestli se ti plazí, tak zkus dávat před ní překážky, aby musela jít do zvýšené polohy. Můžeš před ní sama lézt nebo jít někam do kolektivu dětí, které už lezou, aby to malá obhlídla jak se to dělá 😉

gandy
28. črc 2008

Ne jen se plazí, ale spíš do zadu, že se odstrčí rukama a podklouzne jí to, jiank že by se plazila dopředu ani omylem.. Na čtyři se nedostane, tam jí dávám já a houpu s ní, asi to co píšes s tím míčem... Mezi děti chodíme, ale je pravda že je máme s kočárku, teď je hezké počasí, tak můžou být venku na zemi a třeba něco okoukne, je mí jí líto... Dík za rady.... 🙂

petra.vavra
28. črc 2008

Ahoj,tak my se taky plazime a kdyz je nejaka neprekonatelna prekazka v ceste, ktera nelze preplazit, tak si pomuze vzdycky jinak. Jen chci poradit Gandy, že mi malou naučili plazit se dopředu ve vaně, kde ji ta voda nadnasela. Vzdycky jsme ji nahazeli vsechny hracky na jeden konec a ona se za nima pokazde vydala a ted mi vymeta cely barak kazdy den 🙂....treba to zabere i jinde 😀

bramburka
28. črc 2008

my se taky jen plazime, nesedíme, kdyz je prekazka tak ji preleze, na kolena umí, ale proste ji se ryschleji pohybuje, kdyz se plazi, tak teda si myslim, ze je jen lina. A palzi se tak, jak vojak, rukama maká a odráží se pouze pravou nohou, levá visí ve vzduchu. ???

lenkazdenek
28. črc 2008

Xeni,malá se plazí naprosto stejně jako ta tvoje,akorát nevím jestly to u nás není dětičný,jelikož já i manžel jsme se plazily stejně jako ona 😅

bramburka
28. črc 2008

a co ti rekli na rehabce? Co s tim?

lenkazdenek
28. črc 2008

Nevím my tam jdem až v pátek,ale určítě to bude blbě 😒 ale v chytrý knížce jsem četla,že některé děti lezou tak ,že se jednou nohou odstrkují kolínkem a maj jí skrčenou a druhou nataženou 😕

lendy1
28. črc 2008

holky, to je naprosto v pohodě, tohle plazení, fakt 😉 Některé děti se prostě tahle asymetricky plazí nebo nepoužívají nohy a všechno táhnou rukama 😀
U plazení to nevadí, hlavně, že pak polezou jak mají 😉
Už jsem to tu někam psala, náš David se používal jen jednu nohu a jednu ruku při plazení, jak začal lézt, tak lezl ukázkově, ze začátku to kombinoval s plazením a jak už uměl správně lézt, tak to plazení pak bylo symetrické a správné a ne jako dřív 😉 . Za pár dnů ho to plazení přešlo úplně a zjistil, že lezení je daleko lepší a rychlejší.

lenkazdenek
28. črc 2008

Lendy s tou rychlostí nestraš,už teď se malá plazí rychlostí blesku a je jí takříkajíc plný byt 😀

gandy
28. črc 2008

Petra-vevra- tak v té vaně to teda zkusíme... Je mi jí prostě líto. Většinou u ní někdo musí být, protožře se vzteká že něco chce, samozřejmě jí to nedáváme, necháme jí aby se snažila, ale prostě to nějak nejde...KDyby aspoň lezla popředu, někam se taky dostane, ale tohle, je to prostě boj...
Na rehabce říkají že to nevadí že zatím neleze, ale když je nešťastná, a hlavně neurolog nám řekl že chce aby už lezla při další kontrole, jdeme tam za měsíc.... ☹

petra.vavra
28. črc 2008

Gandy- naprosto tě chápu, protože my máme doma naprostého řvounka- závisláčka a musím říct, že jsem si poprvé před 14 dny odpočinula i během dne, protože už mě nepotřebuje k tomu, aby dostala do ruky to co chce. Poprvé od narození jsem schopná přes den i něco udělat. Do té doby než pochopila, jak to udělat, aby se dostala dopředu jsem nedělala nic jiného než ji vše nosila pod čumáček a ona to během pár minut vzteky vše rozházela tak daleko, že na to nedošáhla a vše začalo nanovo. Od té doby je v pohodě a vyloženě ji těší. Na druhou stranu za těch 14 dní se tak zlepšila, že mi už vylila na podlahu plnou vaničku s vodou, kterou jsem si ta jen na 10 vteřin odložila a odešla pro něco do vedlejšího pokoje. Takže je to opravdu potom rychlost u těch mrňousků. Držím Vám holky palce a dejte vědět jestli to zabralo 🙂. PS: V té vaně byly opravdu oblíbené hračky 😀

petronilla
28. črc 2008

Holky,tak se taky přidám.Naše beruška Aduška má 5 měsíců,má na zemi rozloženou deku,ale je pořád mimo ní,buď se dostane na parkety až ke kytce a tahá ji za list,dnes zase vlezla do konferenčního stolu-do té spodní odkládací plochy a oblizovala to,no je to mazec,pořád klečí na kolínkách,houpe se a co chce,to si podá 🙂,poskočí a je to.Děsím se,co bude za dva měsíce 😖.sice si vystačí sama,ale mám strach od ní odejít,protože se pořád koulí někam pryč a zajímá ji všechno,jen nééé hračky 😝.

lenkazdenek
28. črc 2008

Petronilka,to my snad ani neříkej,my byly v 5 měsících rádi když se dokázala převalit na břicho s malou pomocí

hedvika
28. črc 2008

Strašně mě rozčiluje, když se děti a jejich "výkony" pořád srovnávají a cpou do nějakých tabulek! 😠 Snad některé maminky tady uklidní náš příklad: Syn se začal plazit v 8,5 m, nesymetricky, tahal jednu nohu za sebou,odrážel se jednou rukou, to asi 6 týdnů, podle homeopatičky a zároveň neuroložky je to normální, je to tím, že některé děti víc používají levou n. pravou hemisféru - teď nevím, která je ta častější. Pak se chvíli plazil už symetricky, opravdu jak partizán a v 10,5 měsících začal lézt. Asi měsíc to pořád střídal, až potom jenom lezl. Teda leze doteď. 🙂 Od 10.m si stoupá, chodí kolem nábytku, udělá pár kroků za jednu ruku (za obě ho nevodím), prostě normální děcko. Jo, a sám si sednul až kolem 11m. A to nás doktorka v 8m. strašila, že jiné děti už chodí a chtěla posílat na rehabilitaci. Trochu hysterická. Vojtovku jsem cvičit nechtěla. Chodila jsem do takového fajn kurzu, kde jsme se učili cviky na podporu motoriky, tak tím jsem ji přesvědčila, že budeme posilovat břicho a záda, a tímpádem jsem na rehabilitaci nemusela.
Už tady bylo k lezení napsáno snad všechno. Já jsem Toníka k lezení podporovala tak nějak v rámci hraní, nejdřív začal lézt (odlepovat břicho od podlahy) přes překážky, a pak u nás v posteli, když musel zdolat nějakej ten polštář apod. Cvičili jsme hodně na balónu, posilovali břišní a zádové svaly, nedávala jsem ho do ohrádky, mohl se pohybovat po celém bytě. Určitě taky pomohlo, že jsme chodili mezi ostatní děti a viděl je lézt.
Je to ale i v genech, manžel nelezl vůbec, a já jsem prý do roku chtěla hlavně ležet, no Tonda je taky trochu "salámista". Ale třeba teď ho v chození nijak nepodporuju, až se mu bude chtít, tak začne sám. Osypávám se u tchýně, když vidím, jak ho vodí za ručičky, ale holt těch 10 minut týdně mu záda nezničí.

hedvika
28. črc 2008

A ještě k lezení: je důležité proto, že se střídáním levé a pravé ruky/nohy vyvíjí mozek. Kromě už zmíněného zpevnění celeho těla. Ale abych vás uklidnila: manžel nelezl, jen se plazil, a vysokou má! 🙂

jaku
29. črc 2008

Holky máte některá zkušenost s tím, že by vám mimčo lezlo aniž by se předtím obracelo z bříška na záda? Náš malej už víc jak 14 dní si strká kolínka pod bříško, péruje na nich, zatím se dopředu neposouvá, neplazí se-jen pivotuje a necíleně se odsouvá dozadu (nebo tak nějak všemi směry v okruhu do 2m). Na bříšku je téměř pořád, ale zpátky holt už ne. Obrací se na břicho rovnou do kleku.