8mi měsíční dcera neumí lézt. Jak jí můžu pomoct?

vilca
27. kvě 2007

Ahoj holky, mám 8měsíční holčičku, která je šikovná a hodně aktivní, krásně sedí, staví se na nožičky a snaží se capat, ale pořád nějak nemůže přijít na to, jak lézt. Jen se plazí, nezvedne bříško z podložky. Občas zvedne zadeček, párkrát se zhoupne, ale pak jde zase dolů. Dá se lezení nějak naučit nebo pomoct miminku, aby zjistilo jak na to? Nebo mám čekat, až na to přijde sama? Díky za odpovědi 🙂

gandy
29. črc 2008

Petra-vevra- to co si psala je uplně jako kdybych psala o naší princezně. Je u hraček, všude kolem sebe je rozhází a pak se vzteká a brečí protože se k nim nemůže dostat, a je to pořád dokola... Snad se to zlepší. Dneska mi mamaka řekla že já jsem vůbec nelezla. V osmi měsících jsem se tavila a pak rovnou chodila, a manžel prý válel sudy, tak nevím zda je to genetické.....
Hedvika: to máš nějakou divnou doktorku, naopak čím později prý ty děti chodí, tim lépe pro zádíčka... Já teda vojtovku cvičím a nevidím na tom nic hrozného. cvičíme jí od 2 měsíce, máme to preventivně, malá šla jako miminko hodně do luku, ale už je to dobrý. Už jí cvičít nemusíme, ale my ještě cvičíme, domluvili jsme se na rehabce, s tím lezením to snad nějak povede.... 😝

lenkazdenek
29. črc 2008

Jaku,nnevím,naše třeba nikdy neválela sudy,nejdřív se housenkovala a pak se začla plazit
My cvičíme vojtovku od 3 měsíce,a podle neuroložky dokud nebude malá bezvadně lézt tak nás nepustí ,nebo prej radši až bude chodit 😝
Já sem jako malá nelezla,plazila jsem se a odstrkovala se jednou nohou,tenkrát se tomu doktorka na neurologii zasmála a řekla,že to doženu no a já jsem už v 9 stála a pak začla i chodit 🙂 manžel to samý tak nevím jestly genetika,ale v tom případě se my vojtovky jen tak nezbavíme,ne že by my nják extra ty cviky vadily ,ale ono už je spíš na malý jestly je chce nebo nechce cvičit,máme na lezení cviky už 2 měsíce a nic,přitom překážky jako je polštář,bedna,bazének v pohodě překoná,když jí dám na kolínka tak se jí to líbí,trakař taky zvládá na čtyřech péruje,ale lézt to teda ne ☹

kajika
29. črc 2008

Nám malý začal lézt až v deseti měsících, napřed dva měsíce péroval na koílnkách a nic. Pak během týdne se začal plazit/předtím se přemistoval pomocí válení sudů/, za tři dny lozit a druhý den se postavil. Takže se nebojte.

ina.b
30. črc 2008

Naše se jen plazí asi od 7. měsíce (ale dost rychle, je mrštná a rychlá 😀 ). Taky si začala stoupat a udělá pár krůčků, když jí držíme za ručičky, ale že by lezla po čtyřech, to ne 😀 😀 😀

bramburka
30. črc 2008

tak jsem si tu stezovala a ona dnes zacala sama stat a posouvat se kolem nabytku. nesedí. Plazí se ale jen na posteli. Na zemi se plazí po brisku. Uplne souhlasim s Hevikou.

Jaku, myslim, ze se mu proste nechce, nema duvod. Nase se takhle prekuli jen kdyz ma zizen, aby se lip napila, jinak to taky nedela. Umi to, ale nedela, proč taky?

jaku
30. črc 2008

Bramburka jenže ten náš prcek to ani neumí, kdyby to uměl a nepoužíval, tak je to něco jiného. Ale co, však na to jednou přijde. Zatím spíš z kleku přepadne,toho se trošku lekne. Spíš ho teď baví být na těch 4 a z kleku to je asi pro něj fakt vysoko aby se překuli na záda. A normálně mu to nedochází.

mkr
30. črc 2008

malá včera začala zvedat bříško a šla na 4 tak jsem zvědavá, kdy přijde na to, že je lepší lést než válet sudy

gandy
30. črc 2008

lenkazdenek: jaké máte cviky na lezení??? My totiž asi žádné nemáme... Můžeš mi to prosím popsat.. Děkuji

lenkazdenek
31. črc 2008

Gangy, task jeden je že jí dám na kolínka,chytím za pánev-ona dá automaticky ručičky natažené před sebe a kývám s ní dopředu dozadu (tohle když jí dám na čtyři zvládá už sama) a pak dát na čtyři,chytit nožičky a dávat je dopředu a čekt až popojde ručkama,což se teda u nás nedaří jelikož ručkama nejde ,radši se rozplácne a plazením zdrhá

lenkazdenek
1. srp 2008

tak máme nový rozkaz z rehabilitace musí do 20 dnů lézt jinak najedem zpět na klasickou polohovací vojtovku ☹ ☹

lendy1
1. srp 2008

Leni, jako nic proti, ale tohle mi ve vašem věku říct na rehabilitaci, tak je sjedu na 2 doby, že moje dítě není žádný robot, aby zvládalo jejich termíny, otočila bych se na patě a už by mě tam nikdo neviděl 😀
Jak můžou dávat dítěti nějaké termíny, do kdy má lézt 😠
Nedávno byl v Máma a já velmi zajímavý čláenk o lezení, mimo jiné tam byla procentuální tabulka, kdy děti lezou a to rozpětí tam bylo snad od 6-12měsíců-podotýkám, že se jednalo o zdravé děti bez pohybových potíží.
I +2 měsíce ve vývoji jsou v pořádku, sice jde o hraniční vývoj, ale pořád je to v normě a dítě se nemusí stresovat vojtovkou.
Myslím, že Klaudince to nebude dlouho trvat a bude lézt jak divá, když tady tak čtu, co už všechno dělá, ale proč se nechávat stresovat nějakými 20 dny 😠 Vždyť je jedno, jestli to zvládne za týden nebo za 2 měsíce-pořád to bude v pořádku!!! A lezení je až v 9.měsící a stejně v tomhle měsíci leze mírná nadpolovina dětí, rozhodně ne všichni 😉 A Klaudinka ještě ani 9.měsíců nemá, tak co.
Jestli se ti houpe na kolínkách (i jen malou chviličku) a sama se na ně dostane, tak to lezení bude za chvilku 😉
Prostě stejně, dokud ji to v té hlavičce nesepne, jak to udělat, aby se na 4 pohnula dopředu a lezla, tak s tím stejně moc neuděláš. Ty cviky, co píšeš jsou super, ale prostě až se malá rozhodne lézt tak poleze.
Zkus ji ještě jakmile půjde do plazení zvednout na 4 a přidržet ji na hrudníku a motivovat něčím, za čím by šla. Takhle zjistí, že je vlastně na 4 a je to lepší než plazení 😉
Držím palce, ať to lezení přijde a ať nemusíte cvičit vojtovku 😔 Osobně bych se na ni vybodla, i kdyby Klaudinka nelezla do 20 dnů 😝 třeba bude lézt ten 21.den 😀

lenkazdenek
1. srp 2008

lendy děkuju,u nás je problém,že se sama na 4 nedostane,i když včera už skoro ano 🙂
já taky nechápuproč jí strkat do tabulek ☹ ale jak člověk jednou vejde na rehabilitaci už se jí asi nezbaví,navíc už má malá pořádnou sílu tak ani nevím jak bych sní tu klasickou vojtovku jako cvičila 😔

melliska
1. srp 2008

lenkazdenek, myslím, že jsou na tom naše děti obdobně, zrovna dnes jsme také byli na rhb /také nelezeme, plazíme se/ a mě naše rhb vždycky tak povzbudí a motivuje, teď mi poradila, aby mi malá přelézala např. nohy, nebo přelézala resp. přeplazila polštář atp. že ji to přinutí zvedat bříško a stavět se na kolínka. Já si myslím, že pozadu rozhodně není naopak mi přijde moc šikovná 😉

jaku
1. srp 2008

Lenkazdenek, my jsme cvičili Vojtovku od 2,5m do půl roku, od té doby chodíme na rehábku 1xm na pozorování, cvičit nemusíme. Jsme stejně starý, malej je jen na kolínkách, ale ani se neplazí, neobrací se na záda jen na bříško. A prý to je dle rehábky a hlavně i dle neuroložky o.k., prostě nemáme jen prý tabulkový vývoj. Takže vy jste na tom o moc líp, nevím proč tě stresují a jak píše Lendy 😉 - u dítěte si nelze hrát na datumy. Když to tady všechno čtu jak jsou dětičky šikovný tak mě to mírně stresuje, ale holt každý má svůj čas.

svoma
2. srp 2008

Ahojky,tak mi se neplazíme,nelezeme,prostě nic a dle pohledů a řečí naší rehab. sestry,je naše malá totálně zaostalá. 😠 😠 😠 Ona sice couvá po bříšku,ale to se snad ani nedá počítat.

lenkazdenek
2. srp 2008

Holky děkuju,já zkouším nechávat jí překonávat překážky,mjenže ona se přes to vždeycky nják převalí ,nebo se zvedne jen na ručičky,podívá se přes a když zjistí že tam nic není tak se otočí a frčí pryč. Zkoušela jsem i motivovta a jak kdy,někdy jí nestačím ty nožičky šoupat jak ručkama uhání,někdy jí nemůžu na čtyřech ani udržet protože se chce rozplácnout,navíc máme cvik aby se dostala na 4 a když nechce tak je to boj a musím občas přizvat i manžela. Jako nedovedu si představit že bych jí nják polohovala,to bych asi nezvládla,malá je pěkná bojovnice

jaku
2. srp 2008

Lenkazdenek, ten náš zase nechápe na co má ručičky. Teda pivotuje na místě, ale plazit se ani náhodou, jen na těch 4 se mu líbí. Zkoušela jsem ty cviky co jsi popisovala, určitě jsou dobrý, dík za tip 😉 .
Svoma já se to snažím brát tak, že si zatím můžu užívat víc klidu než kdyby mi zdrhal ne 😉 ? Oni to doženou, neboj a není kam spěchat, ty "rychlé" dětičky pak i brzo chodí a to dle ortopedů vůbec není to nejlepší i když to dítko dělá samo. Jo kdyby tak člověk věděl, že jen potřebují mít ty prďolkové víc času a že jsou naprosto v pořádku tak bychom byly my maminy asi klidnější, spíš jde o to, že jsme stresovaný okolím a doktorma. 😒

svoma
4. srp 2008

Ahojky Jaku,mě dr. i rehabilitční sestra říkaly,že bude chodit pozdě.Mě nevadí,že neleze,ale vadí mi,že z ní dělají zaostalou. 😠 😠 😠

jaku
4. srp 2008

Svoma a máš možnost tu rehab. změnit?Vy cvičíte vojtu?

svoma
4. srp 2008

Cvičíme Vojtu,když jí změním,tak budu muset dojíždět,bylo by to náročné. ☹

jaku
4. srp 2008

Svoma to chápu, dojíždění to komplikuje - měla bys to hodně daleko? Já si myslím, že tvoje malá prostě jen potřebuje víc času, vojtovka je dobrá, ale jak jsem psala, blbý je když nemáš podporu v rehábce, když tě to tam stresuje ☹

svoma
4. srp 2008

ono to stresuje i malou bych řekla,ona jak tam přijdeme,tak je zaražená,ani se nepohne,vypadá,jak kdyby uměla jen ležet a nic,přitom kdekoliv jinde není chvilku vklidu.

lenkazdenek
4. srp 2008

TAk naše tm dostává hysterický záchvaty,jen jí tam položím a nic prostě předvádět nechce 😒

jaku
4. srp 2008

Tak to vám holky nezávidím, ale je to běžné, taky slyším z poza dveří řev, náš malej je naštěstí pohodář a chechtá se tam. A předvádí se. Je to normálně ješitnej chlap, když mu tam sestřička řekne, že má krásný oči, tak zamrká a předvede se a doma je línej.

tetris.ka
4. srp 2008

Tak naše princezna se plazí ukázkově po celém bytě, jak voják v příkopu 🙂, to nemá chybu a ještě u toho začala žvatlat "mamamama....", no tak to jsem v sedmém nebi 😅 . Už také podsouvá kolínka a sedá si na ně, válí se všude možně....noo vyloženě si to všechno užívá, má strašnou radost, když se může sama přesunout, kde chce, osahat si věci, poznávat, jít za mnou.......ani se mi nechce věřit, že už budeme sedět, tak to uteklo. Tak se holky mějte a " no stress", nesrovnávejte, nenuťte....UŽÍVEJTE, vždyť to tak letí. Hezký den.

zdenik123
4. srp 2008

Naše malá taky neleze...a hlavu si s tím teda nelámu....byli jsme na 8měsíční kontrole, tak se dr.ptala, tak jsem jí to říkala a ona nic...že je čas...jen jí dávat na bříško hodně...
ale je fakt, že dole mále dřevěnou plovoučku...na to jí dávám deky...a klouže jí to , tak jí musím brát častěji na koberec, ať se natrénuje 😉

zdenik123
4. srp 2008

tetris.ka...jinak souhlasím, nenutit, nesrovnávat....já nečtu žádný knížky, nevím co má malá kdy umět....a je to nejlepší! všechno jde přirozeně...., ještě,že už nechodím moc sem na ty diskuze, bych se z toho zbláznila 😀

tetris.ka
4. srp 2008

jo ještě doplnění....souhlasím úplně s Lendy1. Absolutně nechápu, když doktorka hned šoupne prcka na rehabky, protože podle tabulek něco nezvládá. Co to je za nesmysl. Samozřejmě jsou situace, kdy už to je asi třeba. Pamatuji si, že naše Sofi vůbec nechtěla být na bříšku a v době (podle tabulek), kdy už si na něm měla i umět hrát, tak ona ani nezvedla skoro hlavičku. Byla jsem z toho špatná, všude jsem četla rehabky, rehabky, dítě to musí v tom a tom měsící umět to a to, jinak cvičení a ty děti nemají rády.....Šla jsem do poradny, s tím, že nás pošle na rehabky, ale doktorka to vůbec neřešila a já pak přestala taky a najednou to šlo 🙂 . Chtělo to více času, žádné nucení. Tak jsem ráda 🙂, že mám fajn doktorku, která dělá svoji práci s radostí a zdravým rozumem 🙂.

lenkazdenek
4. srp 2008

No ono se to sice hezky říká,že to chce čas,já to chápu jenže když pak na nás tlačí doktoří je to hrůza,navíc mojí berušku už fakt nechápu,na kolínka se sama nedostane,ale jakmile jí polochtám na bříšku tak na kolínkách je,ale zas se jí nechce lézt,nožičky jí musím posouvat já,navíc se my dneska z toho kleku postavila o gauč a pak si sedla 😕 😕 😕

jaku
4. srp 2008

Lenkazdenek, právě ti doktoři by měli mít rozum a rozpoznat kdy jde o problém a kdy si jen dítko dává na čas. Myslím, že dle toho co píšeš, je malá úplně v pohodě, vždyť jsem psala, tohle neumí co vaše ani ten náš malej, ještě se ani neotočí z bříška na záda, ale zas jde na 4. No já říkám, nejsou předpisově tabulkový-to mi říká naše dr., jsou prostě vyjímečný ne? 😀 Každý nemůže být přesně ve všem 100%, tabulkáči jsou průměr populace, holt někdo něco umí dřív někdo později a jakmile není pohyb patologický a dál se vyvíjí tak fakt jde jen o čas. Jsou to prostě ososbnosti 😉 !