8mi měsíční miminko se neudrží v sedě. Ja to řešit?

misellll
22. bře 2010

již jednou sem sem psala a to bylo barušce sedm měsíců,že se neudrží v sedě,že nemá stabilitu,adá ze strany na stranui a dopředu a do zadu a trup pokládá na nožičky.Dneska jsem volala do rozikové poradny kam dochází a paní doktorka mi řekla,že se nejspíše jedná o slabé zádové svalstvo a že si nás co nejdříve pozve a nejspíš budeme cvičit vojtovku.Jinak je barborka velmi šikovné miminko,přetáčí se ze zádíček na bříško a naopak,plazí se jakž takž,ráčkuje,povídá tata,teta,bababa,dědě,ale to sezení nám prostě nejde.V osmi měsících bý prý už miminko které posadíte mělo sedět,nějak mě to znepokojuje.Chtěla bych vědět jestli jste některá měla nebo máte také takovýto problém a jak to řešíte vy!!děkuji předem za každou odpověď!Mám strach,aby neměla něco s páteří,ale na druhou starnu si zase říkám,že kdyby tio tak bylo,nepřetáčí se a není takto pohyblivá.Jinak už jde sama i na kolínka,ale i v této pozici má zádíčka propadlá.Co si o tom myslíte?Vím,že mi tu již pár maminek psalo,že každé mimi je jiné,ali pan doktorku z rizikovky to přišlo divné.Je tu prosím ještě někdo s tímto probléme?

rimmel
22. bře 2010

misell a mala si vie sama sadnut?

neviem ci to pomoze ale moj napr nesedi este ale ak ho posadim tak je v poho ale este nevie ze moze dozadu padnut takze pada, nieze ho posadzuje, ozaj iba prilezitostne na par minut. ale u doktorky ked si ho posadila tak nic nepovedala zdal sa jej ok.

jajina.c
22. bře 2010

Ahojky Miselll, já mám 8. měsíčního Lukáška - tedy bude mu 8 m až 29.3., a taky mi nesedí, udrží se jen malinkatou chviličku a pak letí jak brambora na bok 🙂 . Já to nijak neřeším, dr říká, že je jinak zdravý a že každé dítě je jiné. My jsme taky dost těžcí- máme cca 11 kg. Pomalu už ale začínáme lézt, tak jsem zvědavá, kdy přijde to sezení. Nic si z toho nedělej a hlavně nesrovnávej s ostatními, pak se budeš akorát nervovat. Můj přítel třeba začal chodit až v 18 měsících, tak jestli bude Luky po něm, tak se mám na co těšit 😀 .

misellll
autor
22. bře 2010

ne právě,že ani když jí posadím já tak se neudrří okamžitě přepadává a do stran padá ☹

zajdla
22. bře 2010

My taky ještě nesedíme.Malá se jen plazí .Zatím to neřeším.Doktorka říkala,že uvidíme za měsíc.

lidunka1981
22. bře 2010

Naše malá se v sedě taky neudrží jen se pořád houpe na kolínkách. My nemáme ještě ani žádnej zoubek 😅 Ale já to neřeším. Každé dítě je jiné. Hlavně bych kvůli tomu nelítala s malou po doktorech. Až se posadí tak se posadí 😵 Miselll být tebou tak bych s malou na žádný cvičení nechodila. Třeba je jen pomalejší jako ta naše 😀

kocicinka
22. bře 2010

Náš Jonášek taky nesedí. Leze, stoupá si, obchází nábytek, ale nesedí. Za problém to ale nepovažuju, prostě k tomu ještě nedozrál. Já jsem seděla až v roce. Dr. má z Jonáška radost, jak je šikovný a že nesedí neřeší.

fiallinka
22. bře 2010

missel, neblbni - jednak je tu už jiná diskuze na to téma, ale hlavně úplně zbytečně plašíš - i podle tabulek má dítě sedět cca v 10 měsících (jasně, hodně z nich sedí už dřív) - náš Juráš se posadil těsně před tím 10. měsícem a ještě byl nějakou dobu vratký - nikdo se nad tím neznepokojoval, měl holt trošku pomalejší tempo - ale je úplně v pořádku, te´d už běhá jak blázen 🙂, fkat neboj.

fiallinka
22. bře 2010

A navíc ho ani neposazuj a o nic neopírej, tím mu ty záda ničíš - teda chápu, že to občas vyzkoušíš, to jsem taky někdy neodolala, ale ne často...

pet.s
22. bře 2010

V klidu maminky...mám 2 děti dnes už puberťáky. Bára byla opožděná ve vývoji.Dostali jsem ji v 10 měsících. Jen ležela. Postupně začala dělat pokroky. Přeskočila lezení a hned začala chodit.A dnes je úplně v pořádku. Až moooooooooooc.Bude mít dvojku z chování.Je drzá na učitele 🙄
Kluka jsem dostali ve 3 měsících. Cvičili jsme Vojtovu metodu. Do roka. Kvůli nožičkám. Vůbec nelezl.Seděl až kolem roka a chodit začal až ve 13 měsících.Dnes má samé jedničky a dělá fotbal. A je to zlatej kluk. 😀
Můj synovec bude mu skoro 10 měsíců a taky nesedí.Už si začíná stoupat,ale neudrží se sedět.
Vojtovka je dobrá.Ale náš malý při ni strašně brečel. jsou to někdy krkolomné cviky. Ale pomáhá. Ale žádné děsy.Každé dítě to má jinak.

glickaiva
22. bře 2010

Doporučuji děti neposazovat, sami si na to příjdou, at jsou co nejvíci na zemi a můžou se vyvíjet, nedoporučuji převážnou část dne mít mimčo v postýlce, pak se naučí díky šprušlím dřív stát než sedět. Mělo by to pro správný vývoj páteře být naopak. Sama mám skoliozu a když mimča budete dichtivě posazovat předčasně, dospějí k tomu taky, a není to nic příjemného.
Každé dítko je jiné, každé k tomu dojde,ale raději samo, podle přírody.

ketka
22. bře 2010

Holky, já bych byla v klidu. Náš malý začal taky sedět hodně pozdě, tušim že snad až někdy v 11-ti měsících, chodil kolem nábytku, za ruce, lezl, všechno, ale sedět se mu nechtělo a to ještě neseděl normálně ale jako hokejovej brankář, normálně seděl snad ještě později, sám chodit začal tak ve 14-ti, 15-ti měsících, ale vykládat začal hodně brzo, takže ostatní děti seděly, chodily no a ten náš zase povídal......zkrátka celá maminka, línej, ale ukecanej 😀

j.kriv
22. bře 2010

misellll jak už tu holky psaly, zbytečně se plašíš, moc Barunku řešíš (nemyslím to ve zlém) 🙂 naše malá taky nesedí, času je na to víc než dost, některé děti dřív lozí a začínají chodit a teprve potom se naučí sedět 😉 pokud třeba někdo rýpe, že by už měla umět sedět atd, tak na ně kašli, řiď se svým rozumem, ty malou znáš nejlíp a méně je někdy více 😉 zkus třeba malou položit na bříško na gymnastický balonpřidržuj v oblasti pánve a pomalinku s ním dělej kruhy, to ji krásně donutí zapojit všechny svaly a ještě se jí to bude líbit 😉

sayast
22. bře 2010

me se julca sama posadila presne v 11.-ti mesicich. a to jsme chodili i na neurologii a pani dr to neresila 😉. a kdyz jsem ji do te doby zkousela posadit,tak taky nevydrzela a prepadavala. vojtovku jsme cvicit nemuseli. celkove mame motoricky vyvoj opozdeny.
takze jak pisou holky, neres to, nesrovnavej a dej ji svuj cas 😉. vim o cem mluvim 🙂

germik
23. bře 2010

misellll jéjda zase stresuješ? 😀 😀
Moja malá sa posadila ked mala 8 mesiacov a týžden, sama na to prišla 😉 Doktorka to vobec neriešila, prvýkrát chcela vidiet či sedí až na 10-mesačnej prehliadke, že vtedy už by malo bábo udržat stabilitu.
Takže máte čas 😉 My máme teraz 1 rok aj 2 týždne a malá nechce chodit sama ani za svet, pričom ostatné detičky v okolí čo sú v jej veku už chodia....už to fakt neriešim, nemožeš porovnávat, každé bábo je iné a pre nás maminy aj tak najšikovnejšie 😎

misellll
autor
23. bře 2010

tak holky dnes jsme byly na osmi měsíční prohlídce,barborka je zdravá,ale když doktor kontroloval vývoj a posadil jí a viděl,že nemá žádnou stabilitu,tak se mě zaptal jakto,že jsem mu to neřekla.Tak jsem mu pověděla,že jsem to říkala doktorce na rizikovce a on na mě a já snad nemám právo to vědět,no prostě mě tam sepsul jako malou holku,napsal nám papír na rehabilitaci a tam napsal slabá hypotomie☹řekl,že 8 měsíční dítě už stabilitu při sezení má mít a že není vpořádku,když se neudrží a teď nevím,každý říká něco jiného!

frufrunka
23. bře 2010

Miselll, my měli taky problém, jak se sezením, tak s chozením. Malý měl nadprůměrně vyvinutou jemnou motoriku - šikovné prstíčky, ale s hrubou jsme na tom byli na štíru. V osmi měsících o sezení ani náznak, odpovídal na 5. Tak jsme cvičili vojtovku - kupodivu doktorka vůbec neřešila to, že nesedí, ale to, že má na jednom stehně jeden fald a na druhém falkdy dva - to byl obrovský problém. Tak jsme cvičili, faldy se srovnaly, sezení ne. Malý už stál, ale sedět neuměl. Sám se naučil posadit až ve 13 měsících! Chodit začal v 18. Ale rovnou tak, že přešel hned sám bez opory celou ulici. Takže žádný stres, oni to ty děti doženou. To cvičení určitě pomůže zpevnit svalstvo, je to dobrá věc (my jsme nepříjemnou vojtovku kompenzovali následnou příjemnou masáží), ale moc to ty děti nepopožene, musí na to přijít samy. Ale právě tím, že budou mít pevnější svaly a srovnají se případné výchylky, tak jsou na to připravené a pak (až už začnou sedět kdykoliv) budou sedět právně a bez borcení. Obrň se trpělivostí, rozhodně to za to stojí! 🙂 A z toho, že tě doktor sprdnul, si nic nedělej. Mě doktorka na vojtovce taky příšerně zkritiziovala, ale já na to byla připravená, ona prostě taková je, takže mi to ani moc nevadilo... 🙂

germik
23. bře 2010

misellll - ono fakt platí, že čo doktor, to názor 🙄 každý si vraví to svoje a ako som písala - naša Dr. by to začala riešit až keby malá nesedela v 10-tich mesiacoch

rimmel
23. bře 2010

misell hlavne si z toho nerob hlavu o nic nejde 😉

kveluse
23. bře 2010

miselll, někteří dr. řeší, někteří ne. Malou mi na 8 měsících jen prohlédla zeptala, se jestli se už sama v klidu přetočí. Sice ji zkusila postavit na nožičky, protože jsem řekla, že už chodí, ale když malá přitáhla nožičky k tělu a odmítla se na ně postavit, vůbec to neřešila (no, možná jsem vypadala, že kecám 😉 )
Uvidíš, co ti řeknou na rehabce. Pokud se jedná o dříve narozené dítko, více to hlídají a myslím, že mnohdy i zbytečně řeší... Nevěš hlavu, je v pořádku, jen chce mít dr. jistotu.

misellll
autor
23. bře 2010

jj holky asi máte pravdu,malá byla rozená kleštěma,navíc neměla plnej počet abgart skore,tak možná i proto,ale i tak mě štve,že jeden tvrdí tohle a druhý tohle,před chvílí jsem nás objednala na tu rehabilitaci a ta sestra povídá,ale v osmi měsících to přeci není ještě tragédie,proč vás sem pan doktor už posílá takto brzy,že má bára ještě čas☹Každý tvrdí něco jiného a teď si vyberte.A pak dodala,tak se na ní mrkneme,ale je to zbytečné takto brzy 😖 ☹

kocicinka
23. bře 2010

Sestra ma pravdu 🙂 . Pokud je jinak mala v poradku, tak bych se na to vybodla, zbytecne ji budes tahat po doktorech.
No nekteri doktori jsou "stara skola" a beda, jakmile se jim dite nevejde do tabulek, ktere maji v supliku.
Hele, muj maly ma 9 mesicu a taky to neresim, vsechno ma svuj cas. Zas umi jine veci.Vsak si jednou sedne. Neznam cloveka, ktery by si neumel sednout 😀

neu.sona
23. bře 2010

miselll: my se taky sami ještě neposadíme. ale ne proto, že by neuměl, ale protože nechce 🙂. byli jsme u doktorky, tak jsem se jí o tom zmínila a ona ho dala na břicho, on se otočil na bok a rukou se opřel hned seděl sám 🙂. jinak doma nic a když ho chci dát do sedu třeba na zem, tak se začne vztekat, protože nechce o okamžitě si lehne na bok a začně lízt.
ale leze jako o život a začíná chodit za jednu ruku. hrne před sebou všechnen nábytek a chodí podélně všeho.
v osmi měsících mi taky přepadal. takže bych byla v klidu. oni se fakt posadí, až budou chtít sami 🙂).
Matýsek měl apgar skore za plno, takže bych řekla, že v tom to nebude.
Prostě to zatím neřeš, každé dítě nemusí být podle tabulek 🙂

ava
26. bře 2010

misell - je mi líto, že tě doktor tak vynervoval a myslím, že zbytečně. Můj syn v 8 měsících ještě sám neseděl, když jsem ho zkusila posadit, zřítil se na jednu nebo na druhou stranu. V 9 měs.si sedl mezi patičky - v kleku a hrál si. A o pár týdnů později na konci 9.měs.se sám posadil. Sedí krásně rovně, nic jsme neuspěchali, dlouho se plazil, pak začal lozit a stát, počáme, až se sám rozejde. Nehodlám ho vodit za ruce ani nic podobného. Všechno má svůj čas. Naštěstí mi do toho vůbec nikdo nekecal (jen jedna instruktorka ve cvičení zmínila, že by měl při plazení střídat obě ruce, on makal je na jednu). Jsem přesvědčená, že je 100% v pořádku a má svůj čas - já ho nestresuju, ani sebe. On ví nejlépe, kdy co udělá - ne dřív, než bude jeho tělíčko připravené.
S tím sezením se taky nadělá! Vždyť je mnohem důležitější, aby nějdříve lezl a zpevnil se, než si sám sedne. Už se o tom tady v jiných tématech psalo mockrát...sed je VYVRCHOLENÍM celého procesu.
Drřím palce, ať natrefíš na chápavé lidi a buď klidná, tvá holčika určitě není ani opožděná, ani neschopná. Je zdravá a krásná - takovou ji ber a věř jí - nezklame tě 😉

achina
29. bře 2010

Ahoj, nasemu malemu ted bude 8 mesicu, sam nesedi a ma takove mela naznaky lezeni, no spis se soupe 🙂 . Vypada naprosto zdrave a aktivne, je sikovny, takze to v podstate vubec neresim.
Zajima me ale jina vec. Pomerne hodne casu travi v jidelni zidlicce, ne ze bych ho tam schvalne nechavala, ale nez se naji, nez ho utru, chvilinku si tam pohraje...Pokud ji cca 6x denne, tak se to pomalu nascita. Navic mi ted odmita lezet v kocarku, strasne se vzteka ☹ Musim mu operatko trochu napolohovat a on se pak pritahuje do sedu.
Jak je to u vas? Taky polohujete vase ditka, protoze v leze uz se jim to nelibi? Mam proste strach, abych mu neznicila zada.
Moc diky za odpovedi.

kubaka
30. bře 2010

sestra má opravdu pravdu - někdy doktoři plaší zbytečně, protože nejdou s dobou. V osmi měsícíh se dítě obvykle samo neposadí, tudíž ani nemůže sedět - šla bych tam, ale pak bych se na to vykašlala. Sama jsem odmítla nějaké "doporučení" k neurologovi, proktologovi a ukázalo se, že fakt o nic nešlo. Tabulky jsou jen pro "zhruba" představu, ale odchylky jsou tudíž úplně normální. Nahoru dolů i pár měsíců. Já měla kluky extrémně šikovné motoricky, pleny ovšem měl malý až do 3 let. Žádná trága. Naučil se ze dne na den taky. a rovnou i v noci. Kdybych měla dát na to, že je to nenormální, tak bych teoreticky musela mít dítě úplného tupečka. 😀
fakt jak píšou holky - klídek - máte teprve 8 měsíců.

adricc
30. bře 2010

holky tak adamek taky nesedi neresim to myslim ze je to stejne brzo 🙂 plazi se uz dlouho a taky nestrida ruce snazi se na kolinka myslim si ze je sikovnej az zacne lezt sam si pak sedne dominik my sedel cca v 9 mesicich chodit zacal v 11 🙂 kdyz obcas ctu co by melo to dite umet tak si myslim ze proste vetsina deti to nezvladne 🙂

bella.cullen.
1. dub 2010

můj malej se právě taky plazí a nestřídá ruce (prý je to z plovouček rehabilitační to říkala) a musíme právě cvičit aby se dostal na kolínka, začal lízt a pak mohl i sám sednout ale když ho posadím tak chvíli sedí, a taky mi rehab.řekla že se plazí jak lachtan 😒 ach jo

elidule
1. dub 2010

s tou židličkou jsem na to taky myslela, dávám do ní malou taky celkem dost,mám jí tam v pololehu,ale i tak,aby to nemělo špatný vliv na zádíčka 😕
jinak nám bude osm měsíců za chvilenku a taky ještě nesedíme,ani se moc neplazíme,snaží se jít na kolínka,ale jak jí to nejde,začne se vztekat 🙂
občas přijde nějaká návštěva a tváří se dost pohoršeně,že mi malá ještě nesedí ani neleze 🙄 ,ale já to přehlížím,až to přijde,tak to přijde

lucie.krajcarova
1. dub 2010

Náš Martin sám sedí teprve od 10 měsíců. on dřív chodil kolem nábytku, než se naučil sedět. myslím, že i tvoje malá se to naučí. s podporou samozřejmě seděl i dříve, ale moc se to nemá dělat.

misellll
autor
1. dub 2010

holky tak jsme se předchvílí vrátili z té rehabilitace,kam nás doporučil doktor,rehab. sestra co si nás tam vzala do parády,se divila co našemu doktorovy hrabe.A rovnou se mne ptala,jak je straý,tak jsem řekla,že dost a ana na to,no jo stará škola.Že prý děti začínají sedět až kolem osmého měsíce(že v šesti měsících nesedí-prý je to fáma),malou šíleně chválila,že je prej šikula a ,že vůbec nepotřebuje rehabilitaci,prý je dokonce o něco napřed,že si nemám dělat starosti.Ukázala nám tedy jeden cvik na posílení zádových svalů(prý preventivně,že tim malé neublížím jen podpořím držení zad a posílím tím břišní a zádové svalstvo a že jsme prý opravdu moc šikovní)a říkala,že bych koukala,že některé děti první lezou chodí a pak teprve sedí a že to toaky není špatně,že některý sedí až v roce,ale že mi prý na to nevypadáme,prý nám dává 14 a budem sedět😀 tak se tam za těch čtrnáct dní máme jíd ukázat😀