Batole závislé na PC, přejde to?

lolelole
31. srp 2012

Zdravím Vás..potřebuji se poradit. Náš 1,5 ročný prcek je zdá se "závislí" na notebooku 😠. Začlo to nevinně, občas jsme mu pustili pohádku, protože nemáme TV tak jsem pouštěli z notebooku. Nyní se dožaduje těch pohádek stále více, notebook již nějakou dobu před ním schovaváme, ale už ví kde jsou skrýše a skanduje před nimi "bobo-bobo" což znamená Bořek stavitel 😖 Snažíme se mu ten notebook nepouštět, ale i tak jednou za pár dní polevíme, pustíme pohádku nebo skypujeme babi a tím je zaděláno na malér. Kdyby mohl koukal by se klidně celé hodiny. Když mu ho vypnu tak je to hisák na půl hodiny se srdcervoucím pláčem 😢 ..fakt nevím co s tím..myslím, že se mu věnuji hodně a že není na škodu aby se příležitostně kouknul na pohádku..ale za ty scény to pak nestojí...Znáte to taky někdo ? Přejde to ? Co by jste na mém místě dělali ?

veruska007
31. srp 2012

@lolelole No, já bych se snažila odvykat, využila posledního zbytku léta a byla co nejvíc venku, protože tam si snad na PC ani nevzpomene. Závislosti se u malých dětí rozvíjí bleskurychle, ale nepatologizovala bych to tak brzo. Stanovila limit a dodržela. V 1,5 roce si myslím, že jeden desetiminutový díl za den je akorát. My se přestěhovali a pc a televize je v místnosti, kam děti nechodí a je klid. Starší, když je hodný, má večer k mlíku jednu pohádku, většinou jeden díl krtečka. I když chce víc, nedostane.

Takže stanov limit pohádky nebo je úplně zruš, jak chceš. Ale pravidlo, které nastavíš, musíte všichni 100 % dodržovat, i v případě nemoci apod. My třeba na večerníček koukáme od cca 3 let, před tím jsme mu párkrát pustili pohádku, když byl nemocný, ale moc ho to nebralo, tak jsme to zrušili. Roční bráška na pohádky nekouká, mlíčko dostává poslední měsíc od tatínka bez pohádky, před tím s tatínkem větrali ložnici a já později kojila.

slundo
31. srp 2012

Bud silná a nepolevuj. Dnešní děti jsou jiný,jdou s dobou.....vidí pc, ovladače, mobily.... taky prckovi občas něco pouštím, krtečka nebo dětské písničky, ale zatím nebrečí když to vypnu, prostě jdem dělat něco jinýho a je to ok.... ale neboj, ono ho to přejde.... zkus zavíst pevný řád - hraní, pohádka, jít ven .....

milin
31. srp 2012

Můj názor je že v 1,5 roce by neměl co koukat na žádný pc ani tv. Prostě na tohle má dost času. Mám dceru má 2,5roku a tohle ji vůbec nezajímá. Jsem raději venku na zahradě nebo na pískovišti. Dítěti můžeš tímhle vším jen ublížit. Chodily jsme na neurologické vyšetření měly jsme podezření na epilepsii. A tam mi říkal neurolog že v žádném případě bych neměla dítěti pouštět tyhle ty dva žrouty času. Raději dítě zabavit jinak.
Ale je to jen můj názor.

kocka5
31. srp 2012

Ahoj, já bych se snažila pohádky na pc odbourat. Náš neměl o televizi zájem do cca 2,5 let i když byla puštěná. Každé dítě je však jiné,,,,,ale 1,5 leté dítě si myslím.....taky jeden díl večer za odměnu...... asi fakt mu může hrozit nějaký náběh na závislost.......

lolelole
autor
31. srp 2012

@veruska007
@slundo
@milin
Díky za názory. Mně to přávě hodně vadí, že se kouká, proto to chci řešit. Když to bylo v té rovině, že jsme koukli jednoho "Bořka" jednou za týden a zavřeli počítač bez pláče, bylo to v pohodě. Ale teď se mi to jeví jako velký problém. Bohužel malý má špatný vzor i v nás rodičích. Pracujeme na PC z domova (na střídačku) takže počítač u nás jede nonstop. To ale bohužel neovyvním, živit se nějak musíme 😉
Když o tom přemýšlim, tak se to celé hodně zvrtlo v poslední době, když mi onemocněla mamka a my jsme jí denně skypovali aby jsme jí "potešili" ( bydlí 700km daleko) a tak se ke skypu vždy připojila i nějaká pohádka 🙄
Jinak bydlíme v domě, takže venku jsme pořád, zábavy má malý víc než dost, spíš se jedná o takovou tu hodinku po snídaní nebo večer před spaním... Ale kromě těch pohádek si hraje normálně, hodně čteme a malujeme, jezdíme vláčky, auty..jen když si prostě vzpomene na notebook tak je paličatej a nenechá se ničím jiným odbít..chjoo..

veruska007
31. srp 2012

@lolelole Tak co umístit notebook mimo místnost, ve které pobývá dítě? Do nějaké "pracovny"? Co oči nevidí...

lolelole
autor
31. srp 2012

@veruska007 tak ti nevím...naše dítě zatím kraluje úplně všude 😀 ale plánujeme rekonstrukci stodoly na ateliér, tak časom se to bude dát oddělit. Naštěstí k stolnímu PC se moc nežene - asi chápe, že to je jen na práci, né na pohádky. Každopádně děkuji za rady a že jsem to mohla probrat - dospěla jsem k názoru, že prostě bude notebook schovaný do té doby, než bude dost velký aby pochopil, že na něj nejde kouakat celý den. Jen je mi líto babičky, protože ho kromě skypu moc nevidí..ale bude to muset pochopit 😖

veruska007
1. zář 2012

@lolelole Hlavně, že si uvědomuješ, že to není úplně ok a že je dobře něco s tím dělat 😉.

strapocka
12. zář 2012

Tak to je dobré poučení, asi začnu schovávat noťas zavčasu. 😲