Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

selyma
24. čer 2010

@prsky aj ja som dnes prvy krat davala na nocnik (svokra si o mne asi nieco divne mysli). Signaly este neviem, ale skusila som. Samozrejme nic. A potom, ked som ju krmila vycikala sa po nakrmeni, tak uz viem priblizne cikanie.
A s tym kakanim bude asi problem, Klaudika kaka 1x do tyzdna, niekedy jej musim pomoct teplomerom.

susanne5
24. čer 2010

ahojte, aj ja by som sa chcela pridat. Zaujala ma tato metoda, maly prave zacal 5ty mesiac, citala som ze vraj okolo 4teho mesiaca prestane vysielat signaly tak neviem ale ako citam vy ste tu zacinal aj neskor tak hadam by sa to aj dalo..
moj kaka zasadne v noci (a to ho nechcem moc preberat chodenim nad zachod (svetlo, splachnutie..) ale aj niekedy cez den po dojceni.. to si zatial neviem predstavit.. a cika.. neviem.. co by ste mi poradili ako najlepsie zacat? vybalit ho a sledovat ?

lmm
24. čer 2010

ahoj, to jsem ráda, že vás neodradilo zdejší čtení o bojkotech 🙂. opravdu je nejlepší začít někde v teplíčku s holým zadečkem, všímat si miminka, jak se chová, než to pustí a když to pouští - jak se kroutí, jak pláče - ale ty signály se můžou dost rychle měnit, vlastně se je budete pořád učit. To už ale budete zběhlé a budete zhruba vědět, kdy vám mimčo čůrává (třeba po probuzení je to tutovka) a jak často (dopoledne většinou častěji, protože v noci moc nečůrají a pak to dohánějí). Selyma, BKM by Ti mohla pomoct místo teploměru, klubíčko pomáhá miminku vyprázdnit se, ale nedávej si zacíl to jedno kakání za týden odchytit, to je ze začátku asi nadlidský úkol. I když nám se to dařilo, zatímco teď začala dcera kadit každý den - do plíny. Susanne5, podle mě je Tvůj malý ve chvíli, kdy kaká, relativně vzhůru, ale chápu, že ho nechceš v noci moc rozdivočit, tak třeba časem, až bezpečně poznáš, kdy se to děje. Moje heslo je, že každá trefa do kyblíčku je super (ze začátku se nám skoro 100% dařilo, tak jsem byla zklamaná z každé špinavé plíny, což není zrovna nejlepší postoj 🙂 ). Přeju hodně štěstí!

zzuzullka
25. čer 2010

no som zvedavá čo na to bude hovoriť moje okolie 😅

sussanah
25. čer 2010

@selyma Ahoj, myslim, ze prave s kakanim by ti bkm mohla pomoci. Nam maly kakal priblizne jednou za 5-6dnu, a uz jsem na nem poznala, jestli ten den bude dnes nebo ne (byl uz cely nervozni, bolelo brisko a tak), takze jsem ho stridave davala nad kyblicek a povedlo se a hned po prvnim vykakani pochopil 🙂 Zkousej, treba prave poloha v klubicku mu pomuze, jak psala lmm, nam to vylozene pomohlo, mnohem lepe mu to slo.

Jinak holky, co uz mate mimca starsi jak 3 mesice, s tema signalama to nemusi byt az tak zhave. My treba postupne zacinali kolem 2m a stejne signaly byly jen na kakani, curani zacal signalizovat, az jak zacal pobirat rozum cca kolem 6m, do te doby to bylo casovani. Ale ony mimca pomerne brzy pochopi, co se chce a nauci se pomerne rychle vydrzet, to vam tady potvrdi snad kazda 🙂 Takze treba signalizovatr nebudou, ale kdyz je date kazdych 30-45min, tak proste vydrzi 🙂 Ze zacatku u starsich bych zkusila prave po spani, jezeni a pak jak se vam zda. Nekde jsem cetla, ze pry signal, nesignal, pokud mate pocit, ze je cas, tak z nejvetsi pravdepodobnosti je cas, matcina intuice je nejlepsi voditko 😉 A u nas to funguje 😎
Chce to trpelivost, ale je to ohromna radost, kdyz vidite, jak to tomu micmu jde 🙂

sussanah
25. čer 2010

@zzuzullka priprav se, ze si budou klepat na celo 😒 My a to uz mame 8m, jsme ted byli na vikendu s kamarady a byli tam ruzna mimca a nikomu neprislo divne, ze 2-letak ma pliny, ale za to my jsme byli divni, ze nas 8m lital v tom horku jen ve slipech.. No comment proste 😀 😀

zzuzullka
25. čer 2010

@sussanah, nejako verejne to nebudem radšej ani hovoriť, bývame na dedine a nepotrebujem aby na mňa každý zazeral na ulici že týram svoje dieťa. len my máme ešte široké balenie a to kým rozbalím tak bude asi už neskoro 😅

lmm
25. čer 2010

zzuzullka, my máme na kyčle dokonce peřinku a celkem to jde (taky to chvíli trvalo), když dítě pochopí, co po něm chceš, tak umí počkat. například v manduce nebo v šátku, tam se jim fakt do plíny čůrat nechce. já jsem taky z vesnice, ale zdá se mi, že lidi tady nečumí tak, jako ve městě. mluvit o tom nemusíš, však oni sami uvidí, jak jsi divná, až budeš dávat čůrat dítě před obchodem 😀 .

sussanah
25. čer 2010

@zzuzullka presne, driv nebo pozdeji ho das vycurat venku a bude si o tobe povidat cela vesnice 😀 Ale na to se vyprdni, proste pokud mas pocit, ze je to spravne, tak to delej a hotovo 🙂 Ze me si delali srandu mi vlastni rodice a strasne to zesmesnovali a vubec rikali, ze ho akorat trapim ☹ No a jak se zacalo darit, tak jen koukaji 😉 Od 3m kak do nocniku (vyjimecne nehoda, ale od te doby, tj za 5 mesicu max 5x), cura jak kdy, ale v prumeru +- 2 curnute plinky denne 😀

zzuzullka
25. čer 2010

@lmm, @sussanah no to je pravda. ale tak podľa mňa nech sa každý stará o seba. ja v tom nič zlé nevidím a malému to tiež nebude vadiť si myslím,tak vyskúšame. len dúfam, že ma neúspechy neodradia

sussanah
25. čer 2010

@zzuzullka to si nemyslim, BKM je spis navykova 😉 Jakmile uvidis prvni uspechy, tak potom uz s tim nebudes chtit prestat a casem se dostanes do takoveho stavu, ze ti proste neda ji po vycurani do plinky neprebalit do sucha 😀

luvie
25. čer 2010

@johanka. díky za tip, zkouším to tak, že taky něco jím, většinou se snažím mít to torchu podobné, jen si to nepasíruju 🙂 Taky jí zkouším dávat jídlo do ruky, ale s tím si zatím neumí moc poradit... Nemá eště zuby. Dnes mi snědla k obědu 3 lžičky s chutí - otvírala pusu, ale pak zas nic. Tak čekám...

selyma
25. čer 2010

ja samozrejme nechcem podchytit to jedno kakanie, ale budem nesmierne stastna, ked sa sama vykaka, toho teplomeru sa trocha bojim, ze jej nejako tam vnutr ublizim a budem rada, ked jej tato metoda pomoze.
a kedze som tu nova, budem si postupne citat stranky spatne, aby som sa o tejto metode co najviac dozvedela

luvie
25. čer 2010

Holky, my teď máme problém s usínáním... Nějak se jí asi zase změnil režim, takže neusíná v 7, ale až kol. 10 večer, ale po ohromném martýriu... Naučila se teď vstávat na nohy, takže to před usnutím hrozně dlouho praktikuje, cvrká u toho do plenky, takže přebaluju tak 3x než usne... Už druhou noc jí nakonec dávám papírovku, která včera vydržela suchá... Ale nelíbí se mi to. Nemáte někdo tip na čůrání při usínání? haha

susanne5
25. čer 2010

@lmm dakujem za rady, ked budu nejake uspechy dam vediet 🙂

sussanah
25. čer 2010

@selyma uvidis, nam to fakt pomohlo. Toho teplomeru bych se asi taky bala, my jsme si poridili rektalni rourku (cca 20Kc) ktera je uplne mekucka a spolu s vazelinou se clovek fakt neboji, ze nejak ublizis. Teplomerem bych to nedelala..
@luvie jo u usinani ted taky docelabojujeme 😖 maly mival naaadherny rezim, ale asi tak pred tydnem se to cele po.. a od te doby jsou silene tyatry kdykoliv ma jit spat. Taky nam trajda asi hodinu v postylce, pak se rozerve a pak teprve usne. Ja to delam tak, ze mu uz nedavam moc pit vecer, kasi ma v 7, potom dostane tak jeste jednou napit a pak az vecerni kojeni v pul 9. A proste ho nabalim a neprebaluju az do rana a neni problem. Davame separacku Irmu a je v suchu 🙂

sussanah
25. čer 2010

Jinak uz ani nevim komu, ale slibovala jsem ze napisu rezenci na vlneny obdelnik. Takze mame odzkouseno a super! Mam kalhotovou plenku jen z upletu, kapsovou, do toho dam cc na osminy, VO a je to bezva vzdusne. Takze za sebe rikam VO ano 😎

ovanka
26. čer 2010

Doufám, že povzbudím začátečnice v BKM. Na druhý pokus jsme začali ve čtyřech a půl měsících. Začala jsem časovat, protože jsem také žádné signálky nezaznamenala. Pak jsem si začala všímat opakujících se "cyklů". Malej mi celkem dobře spí a tak pokaždém spaní čůral a časové intevaly po probuzení byli stále téměř stejné. Když sem si ty intervaly přestala poctivě zapisovat 😎 a už věděla, kdy bude čůrat, začala jsem vidět i signály, protže jsem věděla dobu kdy zhruba si jich mám všímat. A také jsme měli problémy s bolavím bříškem a BKM nám s tím moc pomohla. A sussanah : máš pravdu BKM je extra návyková. Když Vojtíkovi musím dát látkovku na delší dobu jsem z toho nervózní a pořád mu šahám do plenky jestli není mokrej.
Včera jsem se odvážila dát vyčůrat malého na veřejnosti a zrovna jako na potvoru tam u nás musel pořád někdo chodit a melej se nevyčůral i když byl po probuzení. 😒

zzuzullka
26. čer 2010

ahojte, včera sme zachytili prvý krát moč do nočníka, som sa rozhodla, že to idem skúsiť a hneď sa podarilo po prebudení tak ma to tak povzbudilo. len mi nejako nejde ho nad tým nočníkom držať som sa dosť natrápila. máte nejaký tip?

prsky
26. čer 2010

@zzuzullka naj poloha je v klbku (my praktizujeme dodnes) kuk tu: http://www.mokosha.info/content/view/50/77/

ludmilabb
26. čer 2010

ahojte, my este stale nemame klasicky nocnik ale cinak europsky, vlastne napodobenina slahackovej misky
kakame pekne cikame tiez, ked sa tomu venujem poctivo tak mame aj poldna suchu plienku ale ked chodime kade tade po vonku uz je to horsie ale nie kazdy den je nedela 😀

ludmilabb
26. čer 2010

@sussanah to ze sa ti nechcel maly vykakat do plienky nie je nevyhoda ale praveze uspech ze pochopil o com BKM je, nechce pod seba spinit takze mozes byt nanho hrda 😉 a ze to trosku skomplikovalo jedenie v restike to nevadi, mne by dcerka urcite necakala ani nedavala najavo ze uz ma ber treba mi kakat, jednoducho by zatlacila do plienky 😝

lmm
26. čer 2010

zzuzullka, zkuste místo nočníku širší nádobu, o kterou si budeš třeba i moct opřít ruce, ve kterých mimčo držíš v klubíčku.

johanka.
26. čer 2010

@sussanah, vdaka za recenziu VO. Ja uvazujem pouzivat ho samotny s cc, na leto sa mi to zda dobra volba. Ten tvoj styl mi pride byt dost komlikovane balenie. Ja mam problem jej dat cc a pulky, vzdy sa mi zvrta, hodi sa na brusko, sada si alebo hned niekam lezie, takze ju casto balim za pochodu a samozrejme sa to na kvalite vysledku dost odraza. Uvidim ako to pojde s VO miesto puliek.

ludmilabb
26. čer 2010

@johanka. ja moju prebalujem posediacky, postojacky vzdy je to boj obcas ked ju niecim zabavim tak vydrzi ale ani poleziacky ani bohovi, ja som rada ked stihnem dat stvorec a Pulky navrch, popripade kapsovu plienku kde nepotrebujem vrchne nohavicky ale kym ponapravam suchace uz kope nohami a vrti sa, ked to robim rychlo obcas sa stane aj nehoda a mame mokre aj nohavice 😝

johanka.
26. čer 2010

@luvie ja tiez stale rozmyslam tymi nocami, ved aj tu som uz parkrat nacala o tom debatu. Stale davam latku na noc, nechce sa mi do papieroviek. Nejaku dobu som jej davala taku fajnovejsiu plienku, vypchala to stvorcom a dala aj separacku. Ale nejak sa mi to nepozdava. Strasne vela cika v noci, asi preto, ze sa casto budi a zakazdym si cucne mlieka, vobec sa mi nezda, ze by cikala menej nez cez den. Cokolvek jej na noc dam, to durchom precika. Aj ked som jej davala to mohutne balenie, ze ju v noci nebudem prebalovat (neskutocne zacala protestovat uz pri prebalovani), do rana to bolo nenormalne nasate, ta plienka. Tiez tu separacku ma len spredu dozadu, ale plienka bola premocena aj na bokoch, takze jej to muselo byt neprijemne. Tak som pred par dnami zase nabehla na obycajny stvorec na noc, so separackou, a dvakrat v noci prebalujem. Na nocik stale v noci nechce, ale aspon prebalit sa mi uz necha. Stava sa v poslednej dobe, ze o nejakej tretej ma zrazu culu hodinku, ked je cela vesela, lezie po posteli a nech ju nezastavujem, tak kludne nabura hlavou do steny 😀 Skusila som jej dat parkrat aj papierovku, to ked sme boli u nasich a u svokry na noc, ale aj s nou sa zobudila cula v cudnych casoch. Tak to asi nebude tym mokrom, ale je to proste take stadium, ze nacvicuje este aj v noci. Asi to treba len preckat a prilis neriesit. Viackrat som pocula od takych, co uz odchovali nejake deti, aj sem jedna kocka pisala, ze je dobre riesit aj noci, ze davat na nocnik alebo aspon prebalit, aby sa deticky oducili od plienok aj v noci. Mama mi vravela, ze ked my sme boli deti, tak sa vravelo, ze ked sa dieta v noci dlho pocikava (akoze napriklad dvojrocne, to sa povazovalo za dlho 😅 ), tak treba normalne drsne v noci zobudit a tak dat na nocnik, ze nie aby sa dieta vycikalo v polospanku, ale pri plnom bdelom vedomi. Uf, to bol monolog 😲

sussanah
26. čer 2010

@johanka. s tim VO misto pulek, to by u nas neobstalo. Maly je jak motorova mys, furt v pohybu, takze cokoliv, co nema pevne na tele je okamzite dole, ponozkami zacinaje a nepevnou plinou konce 🙄 Takze proto mam kapsovku a v ni te cc s vo, takze ji vlastne muzu zapnout, i kdyz stoiji 😉 Jakoze ta kapsovka je sita na zakazku, jen dve vrstvy upletu, zadne pul, takze super vzdusne a pevne. Ale stejne, kdyz byl dneska hic, tak byl na terase zas jenom ve slipech 😀
@ludmilabb ja vim, ze je to uspech, ja jsem samo rada, ze je to sikula, spis ze proste jsem ho nechtela tahat na verejne wc 😖 Ale proste jsme se nemohla koukat, jak chudak drzi to kakani i usima 😀 😀
@zzuzullka super uspech, gratulace 🙂

sussanah
26. čer 2010

jo a ted mam novou vec na vyzkouseni, mam objednane bundles treninkove kalhotky, do tech chci dat taky vo s cc a budu to oblikat jak slipy ve stoje, tak uvidim a pak napisu, jak se osvedcilo 🙂

luvie
26. čer 2010

@sussanah díky, separačku nemám, kromě takových těch tenkých Aniček, nebo jak se jmenují... Ale možná něco pořídím..

@johanka. super monolog - teď budu mít zas já 🙂
Kačka se mi taky pořád snaží dostat prč, když jí chci dát plenku, nesnáší ani oblékání třeba bodýčka... Někdy vrámci zachování zdravého rozumu rezignuju a nechávám ji nahatou... aspoň se otužuje 🙂 No a v noci je celkem v pohodě, jak usne, vydrží často v suchu až do rána, tj. do 5 hod, kdy se vzbudí, někdy i dřív, pak toho vypustí celkem hodně do nočníku. Ale večery teď máme hrozné. Zvykla si usínat u prsa, mně to nevadí, ale poslední dobou, když ji chci dát do postýlky, hned se vzbudí. Když ji teda nechám u nás v posteli, tak jak usne a já se zvednu, že odejdu, hned otevře očiska a začne řádit. Naučila se postavit se na nohy, takže začne trénovat... No a přitom si vždycky tak 3x cvrkne, málokdy odchytím do nočníku, protože vidím jen jak tlačí a to už jde... A to přebalování pak taky není žádná sranda... Musíme to nějak vymyslet a přežít, dnes jsem zkoušlea uspání bez prsa, usnula až v 10... po třech hodinách... Jestli mi t onervy dovolí, budeme zkoušet dál, jsem z ní někdy uý hotová, dorazí mě tím, že mě začne surově tahat za vlasy a vyšrkabovat oči... ☹ Ale pak se zas tak hezky usměje, když se jí něco podaří. ty děcka to mají prostě vymakané 😀
Eště jsem si vzpomněla s příkrmama - perfektně ěsi pochutnává na okurce, té mi sní vždycky nejvíc, dokáže si ji hezky ožužlat a asi se jí líbí i ta šťáva z ní. Snažím se sehnat taky meloun, ale zatím neměli žádný sympatický... Dnes měla rybu, to maso jí taky celkem chutnalo, i když nesnědla mnoho. četla jsem někde na zahraničníc servrech, Američani to prý řeší tak, že třeba týden nic nedají a pak zase zkouší, to mi ale přijde dost hloupé... Teď jí dávám skoro každý den něco nového a nevím jak bych s týdenní pauzou stihla všechno ochutnat 🙂 Věřím na to přísloví o trpělivosti a růžích...

luvie
26. čer 2010

@ludmilabb nám se víc daří venku než doma 🙂