Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

sussanah
2. zář 2010

@luvie Ahoj, no se znakovanim my jsme na stiru, teda zavidim tve male, je fakt sikula 😵 My jsme skoncili u znaku hotovo a to ani ne poradne a zaznakuje ho tak jednou za 2 dny 😒 Jinak nic. Znakum rozumi, to vidim, ale motorika je nulanula nic, takze dalsi znaky nepridavam. Znak pro curani jsem ani nezarazovala, nekde jsem cetla, ze se ma zacit se znaky, ktere jsou diteti sympaticke (mleko, svetlo, jist, pit atd) no a tim ze BKM je jednou tak a potom tak, tak jsem to zatim nechala byt. Jestli to o tom znakovani na nocniku nepsal nekdo jiny 😉

prsky
2. zář 2010

@sussanah nezufaj, nasa mala neznakovala okrem svetielka vobec nic minimalne do roka a dnes znakuje o 106 a uz do toho aj rozprava jedna basen. kazde dieta ma iny cas na urcitu aktivitu. moja dcerka je napriklad taka, ze kym zacne veci robit naostro, tak si musi byt velmi ista, ze ich zvladne podla svojich kriterii a preto dlho len sleduje, pripadne si skusa vtedy, ked si mysli, ze ju nikto nevidi. z mojej skusenosti o znakovani je jedno, ktore znaky zavedies - my sme znakovali vsetko to, co sme sa naucili my, aby sme si hlavne my zvykli znakovat. aj v jazyku nerozpravas iba to, co je dietatu sympaticke a tak je to podla mna aj so znakmi - dieta zacne pouzivat to, co sa mu zda byt efektivne/co potrebuje vyjadrit - hlavne potrebuje mat na to ale nastroj = znak (kedze vyslovit nieco ide az neskor, resp. nasa napr. prednedavnom na mna vybafla slovo "ki-ka" - keby mi nato nezaznakovala knihu, o ktorej som ani netusila, ze ju vie znakovat, tak by som dlho hadala o co ide a dcerka by sa mozno aj hnevala - takto sme si rano pekne pocitali sadil dedko repku a boli sme spokojne obe - takze keby som neznakovala doteraz knihu, tak znak dcerka nepozna a nemohla by ho pouzit v pripade potreby)

a aby som nebola uplne off topic - pouzivam znaky pre cikanie (figa borova) a kakanie (ako vo filme fotr je lotr 2 - vytiahnem lavu past po pravom palci smerom dohora), mala vsak neznakuje ani jedno - na oboje mi hovori ciki 😀 .

lmm
3. zář 2010

tak já teda figu neznám 🙂. ale na nočník ten znak zkouším. zatím bezvýsledně. dělám ho těsně předtím, než ji zvednu k nočníku, plus říkám čůrací zvuk. myslela jsem si, že ji tím budu mást, ale jí je to úplně jedno, hledí si svého, tak snad si to nějak podvědomě spojuje.

misha_
3. zář 2010

Dneska mi Beatka udelala radost. Po 14 dnech kilovych plinek po ranu jsme dneska meli sucho. Vubec dnesni noc byla mnohem lepsi. Zkusili jsme uspavani po Estevilla misto usinani u prsa - a spala do pul hodiny. Budila se po trech hodinach, driv to bylo max po dvou. Kez by to vydrzelo.
Taky jsem hledala nejaky " curaci" znak a nasla jsem nocnik - krouzeni dlani po brise. Nekolikrat jsem ho Betuli ukazovala, ale ani nevim, jestli se na me poradne divala. Kdy vam deti zacaly reagovat na znak? B. umi zatim dva - pochovat a mnuti ocicek, kdyz je unavena. Ale to se neda pocitat, protoze se je naucila sama 🙂
A jeste k nositkum. Mame Manducu a jsme absolutne spokojeni. Dokonce si ji na pul hodiny pujcila i moje 73 leta babicka a byla nadsena.

jitka_
3. zář 2010

Ještě mám dotaz, jak potom venku s miminkem v nosítku, když chce čurat? Nějak nevím, jak ji budu rozbalovat. Máte s sebou nějakou deku na přebalení? A nezavazí to nosítko při držení miminka?
Kamarádka mi dnes říkala, že to nosítko chicco dostala a že nebylo dobrý. Miminko v něm nemá žádnou oporu a blimbá, takže je to na nošení dětí, co už sedí, jinak to miminko by se muselo hooodně stáhnout, ale to prý už skoro škrtí. Ale i tak to musí být pro dítě náročné v takovém nosítku, když musí pořád vyrovnávat.
Jinak dneska v noci jsem zkusla dát malou na nočníček, jak se začala v deset kroutit a cucat si paleček. Ale už byla počuraná, tak jsem to přesto zkusila a nic. A jak ji to probralo, tak jsem měla obavu, že bude chtít nakojit, ale ona krásně usnula 🙂

lmm
3. zář 2010

@jitka_ máme taky manducu a na bkm je super. rozepnu na krku, vyndám malou, manducu šoupnu z břicha na záda, dřepnu, rozbalím na kolenou malou, dám ji vyčůrat, na kolenou zabalím, manducu šoupnu ze zad na břicho, do ní malou a jdeme dál. Jen nevím, jak to budu dělat, až se mi začne nějak extra kroutit, zatím drží. ten znak pohlazení bříška je dobrej, popřemýšlím o změně.

luvie
3. zář 2010

@sussanah tak to jsem asi spletla, promiň. Já znakuju jak mě to napadne, vybírám znaky podle toho, co často vidíme, děláme a tak. Takže třeba ptáci jsou její oblíbení, ale myslím, že to dlouho ještě nezvládne. A tvoje dítko se taky jednou chytne, možná jen nemá potřebu, nebo začne rovnou mluvit 😀 Kačka znakuje jen když chce ona, když se jí ptám, co je na obrázku? dívá se na mě jak na blba, jako že to asi nevidím nebo co... 😀

@jitka_ dík za odkaz. Jiank, my máme šátek, je super, venku úplně bez problémů. často ji teď nosím bez plenky, protože už se mi do šátku nepočůrala ani nepamatuju, takže jen vytáhnu, sundám punčušky, vyčůrá, nasadím dám zpět, vše ve stoje/v dřepu, bez podložky - čklověk si zvykne 🙂 Když bude mít tvoje mimi plenku, měla by být co nejjednodušší, ať se dobře nandává. ted v zimě to ale stejně bude možná trochu obtížnější, jak máš straé mimi? já si to s Kačkou dovolila venku až když bylo fakt teplo, teď už to možná občas risknu i v zimě...

jitka_
3. zář 2010

@lmm Díky, za radu. To mě nenapadlo, otočit si nosítko na záda 😉

@luvie já jsem objednala nosítko, protože manžel chce taky nosit a už se těší. No právě v zimě taky nevím, jak to budu dělat. Objednala jsem manducu a k tomu tu ochrannou kapsu deluxe (ta je nejteplejší), právě abychom se mohli s manželem v nošení střídat. Navíc ty speciální bundy, mikiny a kabáty na nošení jsou teda drahý. Plenku zatím dáváme jenom čtvercovku složenou na třetiny na rovno a zatím stačí (jenom na noc dávám čtvercovku bambusovou, protože v noci se nám čurat nedaří). Kalhotkové plenky máme dvě bambusky a dvě flanelky, ale použila jsem je jenom jednou, na tu trochu ucvrknutí je to zbytečné praní tolika látky a dlouho schnou. A mám koupené vlněné svrchňáčky na bezplenkovku MokoMidi i tu gumičku, ale zatím je nedávám, dávám svrchňáčky imse vimse soft velikost M (7-10kg). Naše malá má 3,5měsíce, 4,3kg a 60cm, je dlouhá a štíhlá. A protože nám u těch imse vimse už špatně lepí suchý zip, tak jsem koupila svrchňáčky popo-wrap velikost M (5-10kg) a ty jsou větší než ty imse a takové baňaté, tak jsem se ještě neodhodlala je zkusit, tak vůbec nevím, jestli v tom ta obyčejná čtyřcovka složená na rovno nebude lítat.

sussanah
3. zář 2010

@jitka_ taky nositkujeme. Nez mi maly stal, tak jsem mela vzdycky s sebou bud podlozku nebo svoji mikinu, nejak jsem to vzdycky udelala. Ale mozna ze budes prekvapena, nas kdyz je v nositku, tak si radeji klidne i 1,5h pocka, az prijdeme domu a tam se v klidu vycura 😉
Jinak jsme se prave vratili z obchodaku a jak dneska cural do plin jak najaty, tak opet na vylete ani kapka do pliny. A to dostal svoji svatecni kapsovku, kterou jsem potrebovala odzkouset. Takze proste pekne v prebalovacim koutku 2x do umyvadla a pak az doma a to mel cestou i veceri. Je to proste hajdalak maly 😝 😀

jitka_
4. zář 2010

@sussanah Tak to jsem sama zvědavá, naše malá na procházce je taky suchá 😉 Nosítko jsem objednala červený a tu ochrannou kapsu fialovo-černou, protože tu černou budou mít až koncem září a já to chtěla už co nejdřív. Ta červená bude dobrá, ale na tu fialovou jsem fakt zvědavá, jestli nebude divná. Ale zase jsem si říkala, že aspoň budeme vidět, i kočárek máme oranžový kvůli dobré viditelnosti a bezpečnosti. Jenom jestli tu fialovou bude chtít manžel nosit 😀 Neviděli jste někdo tu fialovou na živo, jestli je pěkná?

luvie
4. zář 2010

@jitka_ já jsem teda měla v zimě malé mimi, ale žádnou kapsu jsem ani nepotřebovala 🙂 zazipovala jsem do svého svetru a bunkdy, kolem krku ještě šálu, pořádně zabalit nožičky a šlo se 🙂 Teď už je Kačka větší, tak oblékám ji, už se mi z šátku dere ven a nevydrží tak zamuchlaná 🙂
No a jinak náš tatínek nosí i v šátku, kočárek máme doma jen pro babičky... 😀

Holky, začala zima, malá doma nemůže běhat jen v holé dupce, tak jí dávám plenku a oblékám ji... těch plenek, peru teď snad každý 2-3. den... ☹ A taky ji furt přebaluju, ale to její čůrání někdy 6x za 2 hod. bylo normální i předtím 🙂

delfi
5. zář 2010

@sussanah s tím znakováním buď v klidu náš malý ještě neznakuje vůbec nic (jen světlo, ale to používá když chce něco zdůraznit a pak dle potřebym takže světlo to vlastně ani není). občas mu znakuju hotovo, ptáček apod. a to už od 9 měsíců a nula nula prd. si nenalhávám že se rozznakuje.....ale nějak mi to až tak nevadí, on spíš začíná dělat zvuky.
@jitka_ stejný systém i značku plen jsem měla taky. na čč narovno jsme dodnes. akorát svrchňáky máme jen vlněný. z mé zkušenosti svrchňáky IV na suchý zip - občas mu ten sucháč odřel nožičky, takže jsem je vyřadila, jinak byly tvarově i materiálově super. popowrap jsou strašný, umělý, strašně veliký a buclatý, čč narovno ti v tom bude lítat navíc jestli máš M (já měla S až snad do 5 měsíců). radím rovnou prodat a pořídit vlňáky - jsem spokojená se SWB a hlavně LVB (loveybums?) ty jsou super, nejsou o sice extra držáky, ale to nepotřebujem, celou noc jí v nich stejně nebudeš nechávat.
jinak holky pokaždý když jdeme ven tak si mates opravdu počká a má suchou plínu a to můžem klidně i jíst a pak ho dám čůrat třeba až za hodinu a on vydrží. zato doma do kalhot i kaká 😠

sussanah
5. zář 2010

@delfi jj s tim znakovanim to nestresuju, on celkove ani neukazuje prstem na veci. Sem tam dela neco mezi paci paci a hotovo. A tim to konci. Ani slabiky nerika, jen vydava skreky 😀 Ale co, vidim na nem, ze mi rozumi, tak snad nebude uplne mimo a jednou to prijde 🙂

ludmilabb
5. zář 2010

my sme mali hrozny regres 😨 , ako Sofia sama zacala ukazovat ze jej treba a sadala si na serblik tak zrazu akoby utal, ani kakat nechcela az po dvoch dnoch do plienky, teraz sa to zlepsilo ale uz to bolo zufale 😒

johanka.
5. zář 2010

U nas tiez ako sa ochladilo, tak mala cika minimalne dvakrat tak casto ako pocas leta, takze len prebalujem a prebalujem. Ale obcas to ide aj do nocnika, niekedy dokonca aj viac ako raz za den 😅 To obliekanie a vyzliekanie je naozaj dost strasne. No z plienkoveho obchodu mi poslali ako bonus vernemu zakaznikovi navleky, tak som ich vyskusala, a ono je to celkom dobra vec. Kym nejdeme von, tak ju po dome necham behat len v nich.

@jitka_ , @delfi mam tie iste skusenosti s IV soft nohavickami, su krasne, makucke, pekne sedia, ale ten suchy zips ju skrabe na nozickach, kedze ide az po okraj, tiez som ich vyradila. Popowrap - uplny des, len raz ich mala na sebe.

My mame kocik tiez len pre babicky, prve mesiace v nom Miska len vrestala, takze mi to kocikovanie nejak k srdcu neprirastlo. Satkujem, v zime som ju mala pod bundou (pozicana od manzela), no teraz, ked je vacsia a nosim na chrbte a na boku, tak to este uvidim, ako to najblizsiu zimu vyriesime. No to uz bude aj chodit, takze asi budem obliekat kazdu z nas zvlast, aby som ju mohla kedykolvek vypustit.

ludmilabb
5. zář 2010

@johanka.cim je Sofia vacsia tak nechce byt nosena, myslim tym vonku, len behat a behat.v kociku je spokojnejsia tak dokazem aj nakupit, ked bola mensia tak kocik tiez nehrozil teraz je to ine. V manduce chodim len so psom aj to sa mi dost odtlaca, satku som odlozila asi to ide vekom 😒

rampa
6. zář 2010

nedavno som sa tu stazovala, ze Linda sa vzdy rano o siestej zobudi a maminke sa samozrejme nechce. ale vzdy, ked som si ju zobrala k sebe do postele, ze este polezime, tak do 20 minut bola pokakana. po asi troch dnoch som uz na to nemala nervy, donutila som sa vstat a zobrala som ju na nocnik. no, hadajte co? prve kakanie prislo az niekedy medzi 10-11!!! a tak to trva uz asi treti den. a samozrejme ze vzdy pride uplne necakane... jaaaaaaaaj baby, to je des. uz som zacala casovat aj ze presne podla hodiniek. este aj ´vonku, co som doteraz nerobila. ale samozrejme, ze kazda plienka je uz pocikana, alebo aj horsie... ako dlho to trva, nez si dieta uvedomi, ze ma pol hodinu drzat a potom moze pustit? este ze aspon to slnko vyslo...

lmm
6. zář 2010

@rampa, máme to s kaděním to samé. malá kadí pravidelně každé ráno poté, co ji dám na bříško (kdy mám nejvíc práce s přípravou snídaně a oblíkáním syna). jakmile se vykašlu na oblíkání a snídani a sednu k malé, že bude kadit, je stoprocentně zaručeno, že to odsune na dobu, kdy u ní klečet nebudu. mám tomu říkat náhoda? 🙂

jitka_
6. zář 2010

Holky, tak u nás je to to samé. Když vstanu, tak nic. A poslední dobou celé dopoledne jenom přebalujeme, někdy i po 15 minutách. A když si chvilku počkám, dám ji za 5 minut na nočník a nic, pak přijdu za 5 minut a je počuraná, ani to časování nám nefunguje ☹ Jenom když usne, tak je suchá, ale to jenom přes den, v noci je durch. Akorát my teda jenom čuráme, dáváme železo v kapkách, tak naše malá kaká tak jednou za 2-3 dny, ale to teda chytáme (zatím) vždycky.

broucek2
6. zář 2010

ahoj holky, mám pocit, že jsou nějaké erupce na slunci, protože jsem na tom posledních pá dní stejně jako vy. Když dám malou na nočník, tak nic, i když to vypadá, že něco bude. Jakmile ji však z nočníku sundám, tak tak za 2-3 min jsme pokakaný a do toho čůrá snad každých 20 min a i to kakání je poslední dobou nějaké častější

raa2
7. zář 2010

baby a ako casto davate na nocnik? ja teraz davam cca kazdych 40 minut a vzdy po jedle. a matko uz druhy den sa pekne vycika a vykaka. dneska sa mi iba raz pocikal a to v spanku, lebo ako sa zobudil tak sa pekne vycikal a pred spanim tiez cikal. ale to su posledne dva dni, zistila som napriklad ze ked mame niekoho na navsteve tak sa nechce vycikat. vycika sa iba pred susedou, ktoru pozna. tak isto to bola aj ked sme boli na navsteve u rodicov mojich, tak prvy den nic a az ked si zvykol tak aj tam pekne cural. poviem vam je to pekne o drzku vyzliekat a obliekat, hore dole, tiez ma to uz niekedy prestava bavit, ale hovorim si ze musim vydrzat a snad sa coskoro bude pytat aj sam. tiez sa stane ze ho dam dole z nocnika, dam mu plienku a do pol minuty je pokadeny 😀
mala som aj den ze som si normalne stopovala 25 minutove intervaly medzi cikanim, hrabalo mi z toho, tak to teraz nejak intuitivne robim a vychadza to.klop klop, uvidime do kedy, lebo u tychto deticiek sa to stale meni. u nas sa aj spanok furt meni, mam tyzdne kedy mi maly spi dva krat za den po 30 minut a potom mam tyzdne kedy spi pekne doobeda hodinu a pol a poobede tiez. rano mava suchu plienku iba vtedy, ked sa vecer pred spanim pekne vycika, ked sa nevycika, tak je rano mokra, ale nie moc, nema teda pol kila 🙂 a este nas matko je mlady panko, lebo on sa vam najprv vykaka, potom mu musim ist umyt serblik a az tak sa vycika, no chapete to 🙂 🙂

rampa
7. zář 2010

@raa2 ja som to skusala intuitivne, ale k nicomu to neviedlo, tak teraz stopujem tych 30 minut, ale po papani 2x15 minut. no aj tak mam pocit, ze iba cika a cika. v noci prebalujem 2x - vzdy po krmeni (vzdy dam aj na nocnik - obcas sa podari, obcas nie), ale vsetky nocne plienky byvaju vzdy precikane az hroza. len ojedinele sa stane, ze do prveho nocneho krmenia vydrzi so suchou plienkou. mam pocit, ze je v nej iba take potrubie, cez ktore tekutiny proste prechadzaju - pomerne rychlo, bez nejakeho vacsieho zdrziavania sa. asi je v tomto po maminke 😀

raa2
7. zář 2010

@rampa u nas uz je aspon to dobre ze sam sedi na nocniku. ale vidim ze robi pokroky, my sme zacali ked mal 5,5 mesiaca az a som rada ze sa naucil na co vobec nocnik je. napriklad signalizuje ze sa vycikal alebo vykakal 🙂 neboj a u vas to bude len a len lepsie, chce to len bohovsku trpezlivost 🙂

jitka_
7. zář 2010

@raa2 Já dávám malou na nočník už od 3. týdne, příští týden bude mít 4 měsíce. Dělala jsem to nějak intuitivně, kakání chytáme teda všechno, až na dvě vyjímky, kdy ji bolelo bříško a prostě to nestihla nahlásit. Jenže teď dáváme to železo, takže kaká jednou za dva dny. Takže aspoň to čurání bych chtěla trochu chytat. Dávám ji 15 minut po jídle a to už je kolikrát počuraná a když není, tak zase nečurá ani do nočníčku. Tak přijdu za 5-10minut a buď je zase počuraná nebo se jí pořád do nočníčku nechce. A tak je to třeba čtyřikrát po sobě, než třeba usne. A tak to máme třeba celé dopoledne. Dnes jsme byli u našich od 8-15 hodin jenom dvě počurané plínky. Přijedeme domů a okamžitě počuraná. Já už ani nevím, jak to mám časovat, když kolikrát ani po půl hodině po jídne se jí nechce a z toho je počuraná třikrát po sobě. A už mě to taky kolikrát nebaví pořád vyslíkat a oblíkat a furt dokola a ona se nevyčurá a pořád přebaluju. My ještě navíc musíme 4x denně cvičit "vojtovku" a to je další oblíkání a vyslíkání.

delfi
7. zář 2010

@jitka_ @raa2 @broucek2 @rampa holky tEď jsem četla (možná že to bylo tady 😅) , že ta poloha v klubíčku může někdy spíš čůrání potlačit než vyvolat a tak že ty mimča pak čůraj spíš v leže. co takhle dětičky nechat ležet na podložce a říct jim čůrací zvuk, nebo existuje poloha kdy mimčo leží na vašich rukách a nočník máte mezi koleny ( ale nedokážu si představit jak se "míří"). jinak když Vám čůraj takhle často částečně to možná je z toho, že je nedočůraný, tzn. já i když měl mokrou plenu tak jsem preventivně dala na nočník a občas něco i vytrousil 😀 Jestli takhle často ale čůraj dopoledne tak je to normální protože po tý noci toho prostě potřebujou hodně vyčůrat a ještě to nedokážou udělat najednou. Nebo mě teď ještě napadlo, že si třeba trénujou svěrací svaly jako že se je učí opravdu vědomě ovládat i když se jim zrovna nechce. jinak tohle se vesměs časem upraví.
jinak můj malý taky nejdřív kadil a pak za pár minut čůral a to mu často vydrží i doteď.
s tím oblékáním je to naprd, nejlepší je nedat na spodek žádný tepláky, ale jen návleky (nebo manžovi ponožky) a pak jen plínu. je to rychlejší

raa2
7. zář 2010

@jitka_ mozno keby si sa menej snazila tak by to islo lepsie, ja som tiez dva dni nic ine nerobila len stopovala ako pes a davala ho na nocnik a nic z toho. kazdych 15 minut je dost casto, to ti verim, to by sa mi nechcelo a ja ked som ho hentak stopovala tak mi este naschval robil a smial sa ako sibal. a ja necakam, po jedle ho hned posadim a tiez aj ako vstane ho hned posadim. inak mato je v tom zlaty ze aj ked sa nevycika , tak sa velmi snazi vycikat...ale tiez jeden den pekne cika a druhy den je to uplne nafigu, ako som uz hore pisala, tak isto to mame aj so spanim..este su malicki 🙂 musime mat trpezlivost velku a snad sa nam ich podari odplienkovat do roka.

jitka_
7. zář 2010

Teda to mě nenapadlo s tou polohou, to by mohlo být tím! Ono to jsou kolikrát fakt jenom trochu pocvrkaný plíny. Tak že jí možná v tom klubíčku někdy špatně držím a ona to pak pustí do plínky, až ji zabalím 😀 Zkusím se na to zítra soustředit, jak ji vlastně držím.

@raa2 Když se nevyčurá před kojením, tak ji dávám čurat po kojení, ale fakt je to pokaždý jiný. Dneska to třeba nebylo tak hrozný, jenom pět plínek počuranejch, jinak všechno do nočníku a dneska i kakání ( a to teda bylo po těch dvou dnech množství). Ještě zkusím to chytání v noci, to je můj problém, že se těžko budím a ještě hůř vstávám. Ona si totiž začala žmoulat pěstičky a teď už asi 14 dní jenom paleček. Já ji kolikrát ani neslyším (a už vůbec ne ve dne, když je všude nějaký šum), že už je vzhůru, takže to čurání po probuzení chytáme míň, než když dřív hned po probuzení začala řvát. Ale máš pravdu, že bych se neměla tolik "snažit", pak mě to zbytečně stresuje a to je špatně.

broucek2
7. zář 2010

tak dnes jsme tžeba nenočníkovali vůbec, jen chvíli ráno a pak jsme byli plavat, takže jsme to měli nějak pomotané, ale k večeru si aa na kákání řekla a byla toho fakt celkem hromada. Chytala jsem veškeré kakání a tak cca 1/3 čůrání do nočníku ještě před týdnem, ale tento týden je to nějaké divné, tak třeba se to zase spraví

lmm
8. zář 2010

@jitka_ jestli cvičíte vojtovku, tak máš s bkm můj obdiv, my jsme se synem cvičili 5x denně a mám pocit, že jsem nic jiného nestíhala a to svlíkání jsem nesnášela. nejlepší je fakt mít děcko jenom v bodyčku a návlecích/podkolenkách, abys jen rozepnula bodyčko a nemusela nic svlíkat. Koupila jsem o něco větší dětské podkolenky a vytahuju je až na stehýnka k plíně. Když je zima, dávám na bodyčko různě trička a mikinky, na nožičky další ponožky, ale na rozepínání pořád zůstává jen bodyčko.
Nám se moc nedaří, ale přestala jsem to úplně řešit. Každé čůrání do nočníku dobré, každá plína v pohodě. Ráno pravidelně peru kakání, co jsme našetřili do tří měsíců (bez pokadění), to teď doháníme. Co ale řeším, je noc. Chci odbourat časté kojení, malá se ale podle mě budí na čůrání a pak už je natolik probuzená, že bez jídla neusne. Tak nechávám signál být, aby usnula = počůraná plína. A to BKM matce rve srdce, však to znáte. Nevím, jak to řešit.

raa2
8. zář 2010

asi tyzden je to uz celkom dobre,aj cikanie a kakanie, vcera som minula iba dve plienky a to jednu len tak trosku cikol a druhu ako sme boli vonku, tam to ja neriesim este.
v noci to tiez neriesim zatial, jedine tak ze ked sa pekne vecer vycika, tak viem ze rano bude suchy, ale napriklad ked uz je vecer unaveny, ze mi nespal aj 6 hodin, tak to uz nema vyznam ho drzat nad nocnikom, lebo je strasne zly, tak vtedy viem ze bude rano mokry, no ale co uz narobim...
@lmm ja uz asi tyzden nedavam mlieko v noci, ked sa zobudi a pyta, tak mu dam trosku cajiku a on pekne spinka dalej, ale neviem ako to je u vas, lebo my uz nekojime...cajik si vdvakrat potiahne a pekne spinka dalej, ved od pol roka by malo babatko byt uzvcelu noc bez jedla...