Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

lmm
19. říj 2010

@sussanah, my jsme na výletě v podstatě furt, dříve jsme mohli bez plíny, protože v manduce to byla jistota, teď ani náhodou. asi je fakt něco ve vzduchu. dneska se mi taky podařilo chytit ranní kakání, uzpůsobila jsem tomu ráno, synovi se to nelíbí, protože musí čekat na snídani, ale zase má pak radost, že se malá vykadila do kyblíku 🙂.
@impka @jitka_, díky za tipy, návleky jsem jí poradila, moc se jí do toho nechce, uvidíme, jestli se do toho pustí, taky jsem jí říkala, že na úlevu od prdíků je to super věc, proto jsem s BKM začala i já, přestože jsem to předtím považovala za metodu pro fanatičky (pardon, já jsem o tom fakt nic nevěděla 🙂 ).
@divoska, plínky na 90 nemusíš, 60 zabije případné potvory úplně stejně, teda aspoň to tvrdí zasloužilé látkařky. Já peru dokonce na 40 a na 60 jen tehdy, když je malá nemocná.

sussanah
19. říj 2010

@divoska taky peru na 60, 90 jsem prala jen v 6-ti nedeli. Ale uznavam, ze ja jsem trochu silenec, co se hygieny tyce, pliny jsem vlastne zehlila porad 😅

@lmm tyjo, me by fakt zajimalo, co se tem mimcam mota v hlave. Jedno v poho s bkm spolupracuje a jine dela cavyky a jeste z toho ma legraci 🙂 Budu drzet palce, at najedete zpatky co nejdriv. btw ja si taky v tehu myslela, ze bkm je jen pro silence, co nemaji nic jineho na praci nez litat s nocnikem za mimcem a co 10min zkouset, jeslti nahodou neco nekapne 😉

luvie
19. říj 2010

@lmm
@sussanah teda holkz, nejsem prasátko, když plenky peru někdy i s naším oblečením na 30? ... někdy se nám tak zadaří, že bych musela nechat asi pět plenek čkat na zbytek třeba týden, tak mi přijde lepší hodit je do pračky s jiným prádlem a mít je čisté... stejně občas počůrá oblečení, které se má prát na 30 (někdy peru na 40, když je toho počůraného moc) ale plenky jen občas dávám na 50-60, jinak často na 40... pokaděné teda samo min, na 50... 🙂

misha_
19. říj 2010

@lynks Trochu me to zmatlo 🙂
@lmm Gratuluju k uspechu. Kazdy se pocita. Treba mate uz to nejhorsi za sebou a do mesice jste bez plinek.
Pridavam foto, jak drzime mrnouse nad umyvadlem.
Jinak jsem dneska meli nejhorsi uspavani, co je Beatka na svete - celkem hodinu a pul, jak jsme ji dali do postylky rvala, jak kdyz ji trhame nozicky. Vetsinou staci, kdyz ji dame na zachod a hned spi. Ted jsem ji trikrat kojila, na nocniku byla, nosili jsme ji i pohadku jsem cetla, ale v postylce za zadnou cenu byt nechtela. Myslim, ze nakonec padla vycerpanim. Uf

sussanah
19. říj 2010

@luvie kdyz bylo ma;lo plin, tak jsem taky prala dohromady s nasim pradlem a na 40. Kdyz jeste byly pokakane, tak ty sly vzdycky na 60 (treba s rucnikama), precejen ty fekalni bakterie ci jak se jim nadava, potrebuji myslim 52st nebo tak nejak. Taky kdyz byly pliny dele skladovane (vic jak 3dny) tak uz zacaly trochu zapachat, tak sly taky na 60. Kdyz ale bylo leto, tak jsem dala plinu pocuranou vyschnout na slunko a pak hodila suchou do kyble, takhle skladovala tyden a pak prala i s obleceni na 60.
@misha_ no ja vcera delala album prcka za prvni rok a zjistila jsem, ze vlastne nemame temer zadnou fotku s bkm kdyz byl jeste malicky 😢 Nejak jsme tomu neprikladali vahu, mame jen jednu, jak drzi mm nad umyvadlem, ale to je vsechno 😔

jitka_
19. říj 2010

@misha_ Já držím malou za stehýnka a blíž k zadečku, protože takhle by naše prďolka byla pořád poblinkaná. Takhle jsem ji přenášela z podložky nad nočníček a většinou si ublinkla, tak ji teď místo za nohy držím za zadeček.

jitka_
19. říj 2010

@sussanah já taky žádnou bkm fotku nemám, to musím splašit manžela, aby nás vyfotil. Jednou nás fotila sestřenice mobilem, jenže to zrovna malá tak tlačila, že to vypadalo, že u toho hrozně řve, tak tu nikde neukazuju 😀

misha_
19. říj 2010

@sussanah My mame asi tri fotky, vsechny nejvic mesic stare. Taky me nenapadlo vyfotit si malou nad miskou. Snad priste.
@jitka_ Taky si obcas ublinkla, ale na druhou stranu se tak citim jistejsi, kdyz ji drzim na urovni sveho pasu. Hlavne mne do ted nenapadlo, ze by to s tim mohlo souviset. Venku ji drzim jenom za stehynka a jakoby visi, je to pohodlnejsi. V kazdem pripade se tenhle uchop neda vubec pouzit u chlapecku. Nechapu, jak se s klukama trefujete do nocniku. Jednou jsem to zkousela a nic moc.

sussanah
19. říj 2010

@misha_ no to curani na holku u kluku jde taky, jenom se jeste musi u toho mirit pindikem 😀 Chce to trochu cviku, po par pocuranych kalhotech zespodu a pocuranych podlahach jsem na to prisla 😉

Jinak holky, jen si to nafotte, dokud jsou prcci mali, on ten cas fakt pekelne leti 😕

divoska
20. říj 2010

@lmm @susanah jo holky, my intenzivne latkujeme tiez, akurat ze ten nas pazravec strasne moc kadi, a ten ekrazit nejde z tych plienok dole ani na 60tku, solou na skvrny ani nicim. zapierat nestiham a ani nemienim, kedze hadzem do kosa jednu plienku za druhou, takze raz za uhorsky rok to davam na 90 aby to pustilo. ale uz sa mi dlho nepodarilo lebo tam mam s tym stale nejake vrchne gatky alebo vkladacky ktore sa mozu len na 60. cize nie kvoli hygiene aj ked tou som bola kedysi posadnuta, sterilizovanie vsetkeho moc nemusim. ale tie zlte skvrny po celych plienkach vyzeraju priserne 😀 @impka no tak som vcera na poradni zistila ze ja zacinam s 5,125 🙂 uz mi zapastia odchadzaju. ale sak nejak to hadam vymyslime. dik za popis zas raz, na video ale predsalen budem tesit.

lmm
20. říj 2010

@divoska,ani žlučovým mýdlem ti to nejde? to mně vypralo snad i díry 🙂.
dneska půlkakanec do misky, zbytek do plíny. ale zabralo to času...čůrání pořád nic. beru na výlety plný batoh plínek. bojkot BKM má tu nevýhodu, že matka má potřebu přebalovat po každém počůrání, takže se plíny počítají na desítky 🙂.

lmm
20. říj 2010

všimla jsem si, že to administrátor smazal nějaký příspěvek. vy to fakt všechno čtete? to musí být na palici, takových témat, co člověka vůbec nezajímají. ale zase máte přehled o všem možném, to je fakt.

impka
20. říj 2010

neviem co sa deje, ale nas syn sa posledne dve noci budi kazdu hodinu a chce curat a nepusti do plienky, co je na jednej strane fajn, caka na mna, ale sakra, nevyspim sa celu noc. Predtym sa prebudil len ked bol hladny, dala som ho curat a potom nakojila a spal dalej do dalsieho kojenia. co vy na to? Moze byt prechladnuty? zatial sa mi nezda... mate s takou zmenou niektora skusenosti?

impka
20. říj 2010

@divoska na plienky zakakane je dobre zlcove mydlo (napr. SONNET) najprv odstran to "hrube" potom nanes zlcove mydlo na skvrnu, nechaj postat a potom to ja este vysucham kefkou a az tak dam prat. To zlcove mydlo je super!

divoska
20. říj 2010

@impka @lmm mam, ale to pouzivam maximalne na zapieranie vrchnych alebo fajnovych all in one. by som na jedno pranie obycajnych stvorcov minula kybel zlcoveho na tie komplet prekadene plienky.... 😀 takze som dnes dala stvorce na 90tku konecne, narvala tam krystalicku sol, aj praskovu sol na pranie k prasku, tak hadam to uz pusti zas nachvilu 🙂 btw my hrube ani nemame, nam to len tecie... 🙂 preto som aj separacky prestala pouzivat, jedna rolka co babam vydrzi mesiac a pol- dva mesiace u nas padla za vyse 2 tyzdne...

jitka_
20. říj 2010

@impka Tak každou hodinu bych brala taky (teda ale ne v noci). Naše malá čurá každých 15 minut!!! Od minulého týdne jsem se na to fakt soustředila a už za ní chodím na čas podle hodin! A když přijdu o dvě minuty později, je počuraná!!! Já to nechápu, že to nemůže tu chvilinku vydržet 😒 Dneska to bylo pět plenek na hodinu 😖 V noci je taky počuraná, i když před spaním čurá třeba třikrát. Přes den, když usne, tak už se většinou počurá taky, i když předtím to vydržela. Takže fakt nedělám nic jinýho, než že za ní furt lítám. I když si hrajeme, tak musím sledovat hodiny, protože to se počurá taky. O víkendu jsme byli dole u tchánovců a malou jsem měla v nosítku a jak to vždycky vydržela, když jsme byli hodinu venku, tak za tři čtvrtě hodiny, co jsme tam byli, byla durch! A to se pomalu ani nepohla, jenom koukala kolem, tak vůbec netuším, kdy čurala. To jsem zvědavá, kdy si to čurání prodlouží. Má už 5 měsíců, ale ani ne 5 kilo, tak třeba až ještě povyroste, se to zlepší (nebo bude do plínek i kadit a mě už pak trefí 😝 ).

jitka_
20. říj 2010

A zima jí snad být nemůže, nebo jo? Má bodyčko s dlouhým rukávem, na to bavlněnou mikinu s dlouhým rukávem, ponožky, návleky a přes to ještě tepláčky. Přikrytá je flísovou dekou a peřinkou (rychlozavinovačkou). Doma máme 23 stupňů a když se zatopí, tak je tady 25 stupňů. Čepičku jí na doma nedávám. Dáváte na doma čepičku někdo?

impka
20. říj 2010

@jitka_ kdeze! uz davno nie, na co? ciapka je len von a pripadne ako ochrana pred prievanom. podla mna to nie je tym, ze by jej bola zima..... ale neviem po pravde preco cura tak casto.... a vela cura? alebo len take "cvrky"?

divoska
20. říj 2010

@jitka_ tak to sme dve. ja som minule mala 27 plienok za 24 hodin. v byte mame 24-25 /a to mi vsetci lezu na nervy ze ho mam poriadne obliect.../ takze zo zimy urcite nie. ale ja aj stale kojim. uz som rozmyslala ze zacnem menej pit a jest 😀 nas ma 2 mesiace a vyse 5 kilo uz teraz... tak to ani nechcem vediet co budeme mat v 5tich. tiez prebalujem nonstop. hlavne vydrzat ;)

misha_
20. říj 2010

@divoska Na zlute skrvny mi vzdycky nejvic pusobilo slunicko. Jenze to ted asi nehrozi. Taky fungovalo, kdyz jsem z pokadeny plinky oplachla a setrela kartackem co slo, nasypala jsem na to sul na skvrny a hodila do kyble s vodou aspon pres noc. Delam to ted i s bryndakama a i jinak ruzne uspinenym oblecenim. Sul mi sice trochu vyzira barvu, ale na bilych plenach neni co brat. Od zacatku prazdnin jsem nespotrebovala ani jednu sklenicku od majolky soli. Zlucove mydlo mi nikdy nefungovalo a to jsem ze zacatku natirala opravdu poctive.
@lmm Jedna maminka, co nejsou BKM a pouzivaji papirovky, mi rikala, ze prebaluje asi dvacetkrat za den, aby se ji mala nezaprudila. Nedokazu si ani predstavit, kolik tech plen porad kupuji.

divoska
20. říj 2010

@misha_ jo to mi tiez radila kamoska co tiez latkuje ze slnko krasne bieli, akurat ze ja susim v byte, a teraz presne, nehrozi vonku. dnes mi to na tu 90tku vypralo vacsinu, ale na vela plienkach este stale zlte skvrny su, on totiz behom chvile dokaze nalozit do plienky tak ze mu to plava po obidvoch okrajoch a ide az dopredu. ja keby som to oplachovala a kartacovala tak v tej kupelni aj spavam 😀 . u nas nehrozi. sak aj pri compe som len pri kojeni 😀

misha_
20. říj 2010

@divoska Nemyslela jsem to nejak hodne predepirat. Mne se totiz stavalo, ze kdyz jsem dala plinu do pracky i s nakladem, ze tam kolikrat ty kousky zustaly. To moje prani trvalo tak minutu, proste zbavit to toho nejhorsiho. Zkus tu sul. Kdyz jsem ji dala jenom do prani, tak taky moc nefungovala, ale jak to v ni bylo namocene, nebyly pliny zlute, uz kdyz jsem je davala do pracky.

raa2
20. říj 2010

@jitka_ neboj, cikanie sa zlepsi, my sme to tak mali asi do 7 a pol mesiaca a az teraz cika tak cca kazdych 40 - 45 minut a aj hodinku vydrzi. Musis vydrazat, ste este malinky 😉 Ja to poznam, tiez som stopovala ako hlupa, ked mal tolko co mate vy...

divoska
20. říj 2010

@misha_ dik asi vyskusam, lebo plienky skladujem na sucho. kusky tam sice nezostavaju ani po prani, ale tie skvrny vyprat nejdu. aj ked musim to nejak vymysliet, lebo ked dam do toho svojho vysokeho kosa vodu tak to bude celkom sranda potom prekladat do pracky 🙂

jitka_
20. říj 2010

@impka někdy je to cvrknutí, ale většinou je do normální dávka. Teď dokonce byla dvě a půl hodiny po kojení, vyčuraná a za deset minut, co jsem ji měla na klíně, než ohřeju svoje odstříkaný mlíko z lednice, se počurala tak, že by se dala plínka ždímat, to teda fakt nevím, kde to vzala?? A kaká tak jednou dvakrát za dva dny. Tak si říkám, jestli nemám slabý mlíko. Odpoledne ho mám málo, to vím, tak to ji po kojení přidávám umělý a na noc jí dám celou dávku umělýho a je vidět, že je po něm spokojenější, nasycená a líp usne.

@divoska Já už si připadám jako blázen, fakt pořád běhám a fakt nechápu, že to nemůže tu chviličku vydržet. Vždyť přece už musí vědět, že za ní přijdu, když bezplenkujeme už víc než čtyři měsíce. Budu se snažit to vydržet, však ono se to jednou zlepší.

sussanah
20. říj 2010

ad skrvny, ja plinky vzdycky namacela do vody s octem, potom to slo do pracky a pridavala jsem obyc sodu na prani (sul jsem nikdy nezkousela). Pralo to perfektne i na 60 a ta soda vyjde pomerne levne, 1kg tusim do 30Kc.

@jitka_ s tim curanim po 15min, no za sebe rikam, ze to ja bych asi nedelala. Kdyz rikas, ze o 2min pozdeji je pocurana, tak podle me si na yto normalne zvykla. Asi bych zkusila ji davat/kontrolovat ne driv jak po 30min. Proste ji v tom natvrdo nechat a po 30min vysadit/prebalit. Takhle si mala podle me navykne, ze co 15min pribehne mama a una si ucvrnkne 🙂 Predpokladam, ze to nejsou davky po tech 15min, nebo jo? 😕

Jinak my mame doma cca 20-21, po narozeni maleho jsme meli asi 24-25, po 6-ti nedeli jsme to pomalu snizovali a zhruba od 3-4m jsme na tech 21.
@divoska neboj, nas mel v 6-ti tydnech 5,4kg a ted ma naprosto prumernou vahu 10,5kg 😉

jitka_
20. říj 2010

@raa2 Tak aspoň v tom nejsme sami, já už si právě říkala, jestli není nemocná, že to není možný. Tak díky za podporu 😉

divoska
20. říj 2010

@jitka_ ee, mne baby poradili spytat sa doktorky ci nema rychle travenie. a ta sice povedala ze plienok za den to je hodne, ale ze je to stale v pohode /hlavne ked prospieva a pribera/ cize presne ako som si myslela. ze cely den sice nerobim nic ine len kojim a prebalujem, ruky mi odpadavaju a krize odchadzaju, ale inak je to super v pohode 🙂

jitka_
20. říj 2010

@sussanah To jsem si říkala taky, ale když jsem za ní předtím chodila každou půl hodinu, že jsem se spoléhala jenom na signály, tak byla vždycky počuraná a pak jsem se netrefovala do těch jejích intervalů. Takže nechtěla do nočníčku a pak byla zase počuraná. Já jsem ji začala dávat tak často, protože byla pořád počuraná. Dávky, já nevím, mně se zdá, že ty dávky má pořád stejné, akorát po probuzení je toho víc. No ale je to na budku, vyčurá se, já koukám na hodiny, abych za těch patnáct minut stihla si třeba odskočit, ohřát si oběd, uvařit čaj, pak třeba v půlce jídla jdu za ní, no je to fakt zajímavý. Ale zatím nemám to srdce nechat ji v tom počuraným.

sussanah
20. říj 2010

@jitka_ no nevim, je to samoze tvoje volba, ale ja bych to nedelala uz jenom proto, ze byc na to byla asi fakt lina 😅 To mi prijde, ze je to fakt trochu otrocina. Ale pokud @raa2 ma podobnou zkusenost a upravilo se to, tak asi i to je cesta 😉