Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

jitka_
26. říj 2010

@misha_ zkoušeli jsme tvarované i obyčejný z lékárny i různé materiály a nic. Má už pět měsíců pryč, tak nevím, jestli má cenu to ještě zkoušet. Tchýně se pokaždé ptá: "a dudlík pořád nechce??" Jednou jí ho pořád cpala a malá ho pořád plivala, až ho vyplivla půl metru daleko, tak s tím dala pokoj 😠

delfi
26. říj 2010

Ahoj vespolek hlásím se po dlouhý době, minulý týden jsme s malým bydleli u babičky, tak jsem měla pořádnej kalup a pak jsem byla totálně vyřízená - to těhu mě nějak zmáhá...u nás hlásím posun - když jsme byli u tý babičky tak se nám (střídavě ho hlídala i babička a dokonce i 22letý strejda sám!!!) za celých 10 dnů doma počůral tak 2x, jinak krásně chodil na nočník i tomu strejdovi 😀 ale jakmile jsem s ním vyrazila ven a dala papírovku, tak prostě čůral do plín. no takže závěr - do roku a půl určo komplet neodpleníme, ale na doma už si troufám říct že budem odpleněný s minimem nehod.
jinak gratuluji k úspěchům i prvním zoubkům. 😉
začínám uvažovat že mu i na ven (jezdíme do města vždy na celý den, bo bydlíme na vesnici) zkusím dát látkovky, aby si chlapec opět navykl, že i venku se hlásí (on teda většinou hlásí, ale čůrá venku hrozně často a nechce se mu to držet) a vyčká se až ho dám na nočník. jenže to by znamenalo nákup nových plen a svrchňáků, mám jen čč a vv a vlňáky, který ovšem provlhnou - dávám do nich jen 1čč nebo vv takže je durch. nevím jestli to má vůbec smysl něco kupovat .....co myslíte?

sussanah
26. říj 2010

@delfi ahoj 🙂 no to verim, ze te to zmaha, ale vid jak, bude hur 😉 😀 nee, delam si srandu, at je jen a jen lip 🙂 Jinak Maty je sikula, ze chodi i s jinyma. U nas tohle stale docela hapruje. Sice mame nehodu uz jen obcas, urco ne na denni bazi ( a to vcetne noci), ale kdyz prijde chuva, tak se proste nevycura, i kdyby trakare padaly, to radeji vydrzi i 2,5h, az si ho prevezme tata.. S tim venkem, rozumim tomu dobre, ze nemas PULky? Protoze ja stejne nikdy nic poradneho nepouzivala, jen vv popolini nebo rucnik ikea do pulek. Vydrzelo to presne na jednu davku, pak se to muselo vymenit, ale menila jsem i venku a slo to. Nebo muzes zkusit treninkovky, mam dvoje site od @katka82 (najdes ji spis na latkovkach) a jsem moc spokojena. Ale celou davku to neudrzi, to spis jen tak pulku.

luvie
26. říj 2010

holky nestíhám moc číst všechny příspěvky, ale gratuluju k zubům, Imm konečně zas k nějakému drobnému úspěchu, doufám, že to teď bude už jen lepší...
Kačka se taky dost stydí v cizím porstředí nebo před jinýma lidma - má teď nějaké takové období. Vyrostl jí jeden zub, dnes už tam skřípala druhým, asi hned půjdou další, přes den je furt u mě, chce se tulit, já jsem z ní unošená - nebo unešená? 🙂 čůrání: dvě noci po sobě krásně suchá plenka, třetí - dvě durch pročůrané... ale kaká do nočníku ve většině případů a to je super!!!

delfi
26. říj 2010

@sussanah no myslím že máš pravdu že už bude jenom hůř 🙂 směrem k tomu těhotenství 😀 s tím čůráním u jiných, to se prolomilo až teď v posledním měsíci, dvou, předtím taky ani za boha......jo nemám pulky, protože látkovky jsem používala posledního půl roku jen na spaní přes den, tak jsem mu na léto pořídila dvoje vlňáky, aby se nepařil. jinak byl doma bez plen a ve městě v papírovkách. ty tréninkovky podle mě stačit nebudou, protože on tam vždy hodí celou dávku. ono ve městě teď v zimě těžko okamžitě přebalovat nebo dávat čůrat a při cestě autem (cca hodina cesty) taky nebudu zastavovat....hlavně nechci, aby byl moc v mokru, protože se k přebalení dostanu třeba až za půl hoďky. máme itti bitti snap in one, ale ty nám poslední dobou nějak protékaj (asi má velkej proud tak čůrá i mimo) a to je nevyhovující. no uvidím, jestli to nevydržet na těch papírovkách, doufám že to zas tak dlouho trvat nebude.....a nakoupit kvalitní látkovky, to je dost drahý, tak jestli by se mi to vůbec finančně vrátilo....ale dík za tip na tréninkovky, budu je určo za pár měsíců potřebovat 😉 tak vy už jste tak úspěšný jo? normálně závidím!!!! a přeju vám to 😉

sussanah
26. říj 2010

@delfi ja jsem teda cesty autem resila dobrou separackou na plinku a v mokru fakt nebyl. Mozna na druou stranu by to az tak nevadilo, alespon by si to uvedomil 😉 No a ve meste jsem prebalovala normalne ve stoje, tj. v podstate kdykoliv kdekolik 😅 Ale fakt je, ze kdyz je zima, tak je to o necem jinem. No a kdyz budes mit druhe, tak se latkovky porad vyuzijou. ne?
No my uspesni docela jsme, sice vcera hodil plnou davku do teplaku, ale pak hned bezel k nocniku a volal a ukazoval, takze bych rekla, ze taky uspech, i kdyz polovicni 🙂

delfi
26. říj 2010

@sussanah no vidíš separačka mě nenapadla 😅 asi těhu a kojo demence 😠 jojo to pak máš pravdu. jinak ti fakt hlásí pěkně že i dojde k nočníku!!!! to u nás nehrozí, on jen prostě běhá za mnou (event. za manžou) a vydává zvuk "chci". ten ale používá všeobecně na všechno co chce. jinak prostě nějak už vím kdy ho dát a když ho dám, tak se prostě vyčůrá (většinou), jinak drží. pravda je, že ho teď dávám tak jednou za 2 hoďky, takže ne nějak často, nebo když se mi zdá, že by mohl chtít. k těm látkovkám - to bych mohla koupit nějaký jednovelikostní a pak používat i na druhý to je fakt 😉 a to jsem v létě prodala téměř všechny maličký plíny i svrchňáky, takže budu kupovat nanovo 😝 😀

sussanah
26. říj 2010

@delfi zkus se podivat treba na Anavy, ty jsou jednovelikostni a pekne sajou, u nas to byla supr nocni plina 🙂 No pokud ho davas co 2h, tak to je super. U nas tim ze vola, chodi casteji, ale nekdy mam pocit, ze si jen overuje, ze to funguje. A taky se pokazde vycura, kdyz uz nic, tak alespon cvrnk mamince pro radost 😀 Ja sama ho vlastne davam jen v takovych situacich jako po jidle, po spanku a pred a po vychazce. Zbytek nechavam na nem, i kdyz tim padem on uz moc casu k samostatnemu manevrovani nema 😀

sussanah
26. říj 2010

@delfi jo a separacka je podle me nejlepsi rozstrihana fleecova deka Irma z ikey 😉

delfi
26. říj 2010

@sussanah jojo u nás to čůrání díky tomu dlouhýmu intervalu je vždy při/po nějaké příležitosti, jako po jídle, spánku, vycházce apod....takže mezi tím vlastně taky nemá moc možnost na manévrování 🙂) jinak s tou irmou to vím a když jsem byla v ikei tak jsem s po ní dívala, ale nenašla.....kupoval ste jí někdo v poslední době?

dugyna
26. říj 2010

@dorotka77 ak chces vyslovene cinsky nocnk...ten ma olinka v kamennom obchode na latkove plienky je to kusok od myleticky
ale ako ti uz kocky vissie poradili staci ti aj miska na slahanie z kauflandu 😉
@misha_ tak dufam ze budete coskoro ok 😉

dugyna
26. říj 2010

@jitka_ nasa mala tiez nedudlikuje aj tiez sa vsetci furt pytaju a dudlik este nema a kukaju na mna obcas ako na krkavciu mamu za to ze malinkej nedavame dudlik...ale nac ked ho nechce
@delfi skus mrknut na bazar ak nechces davat vela za plienkouvu vybavu...a ak mas sijaci stroj tak nejaku plienku tipu haipadajpaa pastelka by si sito zvladla aj usit a material si kupis aky chces...zo sijemedetem.
aj tu jedna kocka sije kranse plienocky len neviem ci bysa ti oplatilo zo slovesnka si nechat poslat....
a ak by si chcela ako tie ako kapsovu plienku vnutri s fleesom tak na ebay.com kupis za par korin.sak kukni do mojho albumu 😉

no nam sa celkom dari mala pocura tak 2krat za den...ked sme domka a to je len v teplackoch...kakat sa jej zapacilo posledne 3 dni natajnasa n amna..alebo okadila lehatko...ale cikanie hlasi...aj vonku ked s me v satke-ale to ju nedavam v tejto zime...

divoska
27. říj 2010

@dugyna moc vas necitam teraz ale vsimla som prvu vetu v tvojom poslednom 🙂 detto, a tiez ti vsetci dokola z rodiny lezu na nervy otazkami ze ci ho neche alebo oznamom ze mu ho mas dat? 😀 som povedala mame aj svokrovi ze este raz ked to budem pocut tak ich vyhodim z baraku 😀

sussanah
27. říj 2010

to nechapu, proc vam nuti dudlik 😕 Nas ho ma, dlouho jsem odolavala, ale on je vylozene dudlaci typ a nechat dudlat po kojeni prso jsem nemohla, mel silny reflux, takze jsem asi v jeho 1m dala dudose a poctive to obrecela 😔 Je fajn, kdyz je mimco spokojene, at uz s dudlem nebo bez. A nutit na silu, kdyz mimco dudel plive do dalky, to mi prijde fakt divne 🙄

divoska
27. říj 2010

@susanah ja to uplne chapem ked ho niekto ma a inak by sa nedalo, ale vyslovene mi lezie na nervy ked sa hocico nanucuje len preto ze sa to proste "ma", alebo sa to tak vzdy robilo. ci dudel, flasa, alebo postolky... dalo by sa asi menovat dalej 🙂

sussanah
27. říj 2010

@divoska jj souhlas. Kazdemu diteti sedi neco jineho a prece nebudu ucit sve dite na flasku jen proto, ze by melo pit s flasky jako ostatni deti 🙄
Dudel ma svoje nevyhody, treba to odnaucovani. Maly ho ma ted uz jen na spanek a obcas v autosedacce. Jinak mu ho nedavam. On ho sice obcas nekde najde, ale na pozadani ho odevzda a jeste si z toho dela srandu 😀

misha_
27. říj 2010

Taky nechapu, proc predevsim babicky trvaji na tom, aby deti mely dudlika. Ze by kvuli hlidani? Synovecek ho nema a je spokojeny. Jeho tatinek by teda dudlika uvital, protoze maly je vylozene houpaci krikloun, jenze jako maly ho nechtel a ted je pro nej jenom hracka, kterou muze Beatce brat - ale vi naprosto presne, jak funguje 🙂

divoska
27. říj 2010

@misha_ lebo nemaju mlieko 😀 podla mna 🙂

jitka_
27. říj 2010

Mě s tím tchýně taky pěkně štve. Taky jsem ty dudlíky hned schovala, aby tchýně zase neměla nápad jí ho pořád cpát. Naše malá si pořád cumlá prstíky, ale co mám dělat, když ten dudel nechce? A jak byla naše malá ty dva měsíce uplakaná, tak samo že měla červené oči a tchýně mi pořád tvrdila, že tam má zánět, že jí mám do očí kapat mateřské mléko 😠

luvie
27. říj 2010

@delfi nebudeš bezplenkovat u druhého hned od začátku? už to máš vyzkoušené, plenky vůbec nepořizuj 😀

sussanah
27. říj 2010

@jitka_ asi to mas s tchyni vesele, ale s tim MM do ocicek se ji musim zastat. Ono opravdu MM obsahuje spousty latek, ktere pomohou napr od zanetu. Ja jsem to tak delala a nemusela jsem malemu davat cokoliv jineho 😉

jitka_
27. říj 2010

@sussanah já bych tomu i věřila i třeba zkusila, když by ten zánět opravdu byl. Ale malá měla oči červené z toho, jak pořád plakala a zrovna ten den jsme byli u doktorky v poradně, tak by si zánětu v očičku určitě všimla. Ale tchýně mi pořád dokola mlela, že nééé nééé ona tam má určitě zánět. A další den se mě hned vyptávala, jestli to mlíko zkusila. A veselé to máme, i můj manžel je z ní kolikrát na větvi, i když je to jeho máma.

dugyna
27. říj 2010

@divoska mne bracho bonzol ze moja mama doma vyvarala nejaky dudel takze s nou musim hodit pokec ze co to ma byt....si nezalam aby ju ucili na dudlik...nebudu kocikovat a hotovo ked ma nastve 😠

kocky mala mi ciak nie pekne hlasi mame tak 2 nehody denne obcas viec obcas menej...ale kaku si nejak prestala hlasit...aj vase deticky to robia?

suik
28. říj 2010

ahoj, můžu se k vám přidat? Já jsem o bezplenkovce v těhotenství trochu uvažovala, ale skončilo to tim, že jsem si tuhle diskuzi dala do oblibenych a ani jsem sem moc nechodila 😉 , pak jsem konstatovala, ze na to nemam. Jen jsem schytala par davek nahodne po prebaleni, abych ulevila brisku....pak par noci byla hodne neklidna a evidentne tlacila, neplakala, ale nedalo se vedle ni spat, jak chudinka tlacila, tak jsem dala papirovou plenku, aby se mi dobre drzela v klubicku, no a na podruhy jsem si řekla, že ji v tom klubicku muzu drzet i nad nejakou miskou, nebo zachodem, ten se osvedcil nejvic......no a od te doby chodime kakat tam (je to par dni), ...v plence to bylo jen parkrat a spis takovy uprdnuti, nebo v noci. Na zachode udelam eeee a je to.

hlaseni ale moc nepoznam, jdu po prebaleni, nebo kojeni....dneska se mi parkat zdalo, ze se toho zachoda dozaduje, ale byl to spis jen pocit.

čůrání jsem chytla nahodne jen dvakrat a to nepoznam vubec

sussanah
28. říj 2010

@suik Ahoj 😉 Za sebe rikam, dej na pocit. Ono ta vnitrni intuice ma vetsinou pravdu. U nas to bylo skoro tak, ze ja na to pomyslela a maly byl v tu chvili pocurany 😀 Ale s takovym malym mimiskem jinak moc neporadim, my zacinali poradne az pozdeji. Na mimisky jsou tady odbornice jine 🙂

@dugyna to naprosto nechapu, proc ji ten dudel rvou 🙄 U moji mamky to bylo taky furt to same. Od porodu do me hucela, at ho malemu dam, ze to rozhodne nepokazi kojeni (ona byla fakt kojici profik, kojila cele 2 mesice....) a ze to potrebuje. Ja teda odolavala, pak jsem ale sama uznala, ze maly je dudlavy a dudlik dala. Pak jsem dalsi mesic poslouchala "ja jsem ti to rikala" 🙄 A teda s kojenim jsme potom jeden tyden bojovali, nez si uvedomil rozdil, jak sat a jak dudlat. Ale byla to sranda, kdyz dudlal jako by sal z prsu - dudos mu lital dopredu a dozadu, uplne jako Magie ze Simpsons 😀 😀
Jinak kakani mi maly nikdy poradne nehlasil, spis vyjimecne. On si spis pockal, az bude nad nocnikem na curani a pustil rovnou i kakani. Jen vyjimecne, kdyz to prislo mezi (kdyz mel treba prujem) tak to se dozadoval a to se teda nedalo prehlednout. Ale to mel uz tak dobre 6m. Do te doby chodil tak jednou za 5dni, takze nebyl problem to poznat. To poznala i tchyne, ze bude tlacit a to ho videla tak jednou za 3 -4tydny.

jitka_
28. říj 2010

@suik Ahoj, vítám Tě 😉 Naše malá kakání hlásila spolehlivě. Vždycky spustila takový řev, že se to nedalo přehlédnout. Čurání jsme moc nechytali, ze začátku jsem dávala papírovky a v těch se troška čurání ani nepozná. Až jsem začala dávat látkovky, pak teprve jsem viděla, že čurá hodně často. Teď ji už nějakou dobu dávám čurat před kojením, po kojení a každých patnáct minut, protože opravdu tak často čurá. Takže si malá většinou na kakání počká. Akorát když se jí moc chce, tak hlásí.

suik
28. říj 2010

@jitka_ Sofinka taky cura docela dost, vzdycky je latkovka nacucana....ale kdy cura nevim, asi u kojeni, dnes jsem to zkusila vysledovat a asi nekdy po . .. ale to uz jsem nezaznamenala.

kazdych patnact minut? to jako celej den? kdy spi? To nejak nechapu, ja jsem kolikrat rada, ze spi a ze si muzu oddechnout nebo neco udelat.

jitka_
28. říj 2010

@suik když usne tak ne, ani v noci ji na čurání nebudím. Někdy se probudí suchá a někdy mokrá, ale většinou se po probuzení ještě vyčurá. Zkus dát malou vyčurat před kojením a hned po kojení. Já už přidávám po kojení umělý mlíko, tak ji dám po nakojení vyčurat, dám umělý z flašky a potom zase vyčurat, je fakt hodně učuraná. A přes den usne tak jednou, takže jsme na nočníčku skoro pořád a to ani nechytáme všechno, přijdu o chvilku později a už je počuraná.

suik
28. říj 2010

@sussanah no jak kdy, ale občas to funguje....

koukam, že řešite dudlik, ja jsem za nej teda rada, v porodnici jsem si vsimla, ze potrebuje dudat, ja mela bradavky desne bolavy, tak jsem nasadila prst, ale taky to neni uplne prakticky, kdyz ji chci utesit a musim neco udelat....
taky jsem si nejdriv myslela, ze dudlik je zlo, ale vlastne nevim proc.

suik
28. říj 2010

@jitka_ už jsem zkoušela....nic, chytam jen kadění po kojení. No uvidime. Jak je vlastne stara tvoje holčička?
Sofinka spi jak kdy, ale tak dvakrat trikrat jo. Nebo uspavam, sama se jeste na dlouho zabavit neumi a je protivna.

prijde mi, ze kadi prave v mezeze mezi kojenim....