Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

sussanah
3. lis 2010

@misha_ ty kartacky jdou super, nevim jak bychom to bez nich zvladali v tom nejhorsim 🙂

jitka_
3. lis 2010

@misha_ Díky za tip na ty kartáčky, hned jak se dostanu do města, tak je skočím koupit. Já teda někdy malou držím nad nočníčkem i 15 minut, ale to je při kakání. Pustí to na třikrát a dává se mezitím pauzy. A i když má jenom 5 kilo, je to hodně náročné 😀

sussanah
3. lis 2010

@jitka_ jj nas si taky u kakani dava nacas, nekdy si u toho cte, nekdy i zpiva a vetsinou to tech 10min je 😀

misha_
3. lis 2010

@sussanah A to jsem je objevila uplne nahodou
Vidim, ze mam nejak moc spolupracujici mimino. Myslim, ze jsme nad nocnikem stravili nevic pet minut a stejne to bylo zbytecne. Od zacatku ji odpocitavam. Puvodne to melo ucel, abych ji tam netrapila prilis dlouho, nejdriv do padesati a ted napocitam do desiti a jdeme si hrat. Uz je z toho taky jakysi popurny signal. Je fakt, ze nekdy pocitam trikrat, ale celkove se to dost urychluje.

jitka_
3. lis 2010

@misha_ A když se nevyčurá, za jak dlouho ji dáš znova? Já když ji dám za pět minut, tak je počuraná.

misha_
3. lis 2010

@jitka_ Dam ji, kdyz si rekne, takze to muze byt za pet minut nebo taky za hodinu. Trochu se snazim hlidat cas. Rano chodi po pul hodine, pak po hodine, ale ted mi pripada, ze posledni tyden si ty intervaly prodluzuje. Hlavne venku vydrzi mnohem dyl. Asi pochopila, ze ji opravdu nebudu vysvlekat, kdyz je pet stupnu. A to pocitani funguje skoro vzdycky. No, snad ji pak vysvetlim, ze se da pocitat i bez curani, aby nemusela nosit pliny na matematiku. A kdyz se nevycura, ma vetsinou uz mokrou plinu, takze neni co resit.

jitka_
4. lis 2010

Tak se vám jdu pochlubit (aby se to mohlo zase pokazit 😀 ), dnes jsme měli opravdickou suchou noc. V osm večer začala malá zase tak hrozně plakat, tak jsem jí namazala dásně tím gelem a okamžitě přestala a usnula. O půlnoci jsem ji kontrolovala a byla suchá, tak jsem ji dala vyčurat. Probrala se, ale vyčurala se a jak jsem ji dala do postýlky, tak zase za chvíli usnula. Ráno se vzbudila asi před sedmou a asi patnáct minut, možná i víc, se mrskala v postýlce, manžel ji ještě přikrýval. A byla suchá a krásně se vyčurala do nočníčku 🙂

mamusia
4. lis 2010

Dobre ranko.

Tak my sme mali dnes extremy zaciatok dna: Nemala som suche plienky vecer,tak som jej na noc supla len 2x z Ikea deky urobene separacky vpodstate,samozrejme,rano vsetko precurane od pyzamka az po spaci vak........no tak som musela oprat pullky a dala som jej iba plienku do gati,tu hned precurala,tak osm ich dala susit a dala jej plienku do bodikov,sla som sa osprchovat a mm bol este v kupelni a zachvilku ju priniesol,ze sa pokakcila a s hovienkami sa uz hrala 😠 😀 tak ju umyl a kym som vysla zo sprchy,ze jej idem pre gate a ponozky,tak sa pocikala v obyvke na koberec, isla som ju obliect a citim,ze jej rucky stlae smrdia od hovienka,co sa v nom babrala,tak som ju sla umyt do kupelky,no je mi uz taka fest tazka ju drzat nad umyvadlo,ako som ju umyla,stale smrdeli,tak mm povedal,ze ju umyje,kym cakala na zemi,tak spustila dalsiu mega davku na zem. Potom som jej obliekla iba gatusky s cc a kym som prisla za nou,tak sa stihla povracat - ach jaj - a toto bolo v casovom rozmedzi asi 20 min. 😠 takze nam to pekne pojde s tym odplienkovavanim 😀

mamusia
4. lis 2010

@jitka_ aj my sme mali vo Vassom veku suche noci od vecera az do rana 😉

sussanah
4. lis 2010

@mamusia tak tomu rikam krasne probuzeni do noveho dne 😖 😀

mamusia
4. lis 2010

@sussanah inak som skusala ten nocnik do kupelky,je to este horsie,schadza z neho,je rozptylovana sprchovym kutom,aj zachodom,aj kefou na zachod 😀 to uz je lepsia redukcia na wc,kde sedi vysoko,no ten nocnik zatial nie 😖
Inak mozno jej pojde druhy zub,lebo je aj dost zla a nervozna,tak preto dnes taky pekny mimo plieny 😀 zazitok 😝

jitka_
4. lis 2010

@mamusia No teda to je teda prima začátek dne 😖
Takže jak vás tu tak čtu, tak se z našich úspěchů radši nebudu moc radovat, protože se to časem zvrhne jako vám všem.

mamusia
4. lis 2010

@jitka_ ja si myslim,ze ono sa to zvrhava tym,ze dieta napreduje a objavuje nove veci,najma,ked zacina lozit a chodit,vtedy nema cas na take blbosti ako je cikanie mimo plienu 😀 ale tes sa z toho,ze mate teraz uspechy,kazdy uspech je uspech 😉

jitka_
4. lis 2010

@mamusia Taky to tak pozoruju, že když se nedaří, tak se něco děje. Já se z těch úspěchů těším, to zase jo, ale je dobré být připraven i na neúspěchy.

suik
4. lis 2010

koukám, že bezplenkovka je docela dobrodružná záležitost 😀
já furt chytám jen kadění, čůrání ani omylem, se mi zdá, že si to schovává do plíny. Včera jsem ji nechala na přebalováku nahatou a pozorovala co se bude dít....vyčůrala se sice když jsem jí vysávala nos, ale pak dvacet minut nic...tak jsem ji zabalila.

jitka_
4. lis 2010

@suik To si myslím, že dobrodružnější je přebalování bez praktikování bezplenkovky. V nemocnici, když mi sestra ukazovala přebalování, několikrát mi velmi důrazně vysvětlila, že musím k miminku přistupovat z boku, protože jak ho rozbalím, většinou začne kakat a čurat a je to někdy pěkná salva, takže abych to neschytala. Jenže já už tenkrát měla přečtenou knížku o bezplenkování, tak jsem věděla, že nám se to nestane, že mimi nebude čekat na ten správný okamžik, kdy bude mít volnou prdelku a okamžitě začne kakat, já věděla, že si počká na nočníček. A opravdu se nám to stalo jenom dvakrát u doktorky, poprvé to jsme jeli hned z nemocnice na kontrolu, a podruhé doktorka zkoušela rektální trubičku. A pravda teda jednou doma, protože jsem myslela, že už je malá vykakaná dost, tak jsem ji pokládala, jenže nebyla 😀
A jak vám to jde?

suik
5. lis 2010

@jitka_ furt stejný, kadění tak 80 - 90% úspěšnost, čůrání moc ne....včera se větrala na dece a jen jsem pod ní vyměňovala plenku, ale zase jsem nestihla ten okamžik kdy to přišlo. No neva to se časem třeba nějak pořeší.

já jsem to schytala jednou, ale malinko, moc nestřílela do dálky. Jinak jsem jí schválně nechávala na přebalováku chvíli nahatou a cvičila s nožičkama aby se vykakala a netrápilo jí to. kadila fakt docela dost a pokaždý....jen jsem pod ní vyměňovala ubrousky nebo ručníčky. Zvednout a dát ji nad nějakou misku jsem se ale trochu bála, právě proto aby to nepustila na mě nebo tak.....ted už se nebojím. Když se vykadí, tak jen málokdy to pustí za chvilku znova ... a vlasntně o co jde, vyperu to stejně jako látkovku 😉
teď s ní občas blbnu, prdelku skoro ve výstřihu 😀

misha_
5. lis 2010

@jitka_ Drzim vam oba palce, at vam ty uspechy co nejdyl vydrzi. U nas se to zacalo lamat prave kolem sesteho mesice, podezrivam ze zhorsovani prikrmy, zuby, rozvoj motoriky a vubec pokracovani rustu. Proste ma moc prace 🙂 Vcera jsme meli 4 mokre pliny behem dvou hodin a jeste byla dvakrat na zachode. Ale dneska na bazenu me potesila. Dala jsem ji hned po koupani na zachod a nic, az v susarne si zacala nejak podezrele moc povidat, tak jsme to zkusily znovu a povedlo se. A kdybyste videli, jak se krasne potapela. No, fakt jsem dneska hrda matka.

jitka_
5. lis 2010

@misha_ Díky 😉 Jsem taky zvědavá, jak to bude dál. Příští týden bude malé šest měsíců. A je zajímavé, že nám to dřív šlo líp u našich a teď nám to jde líp doma.
A kartáčky jsem sehnala, malá mi seděla na klíně, koukala na PC a poctivě žmoulala. Akorát párkrát si to strčila dál ko pusy, tak začala kuckat, ale ona se to naučí. Když nechce dudel, tak aspoň tohle bude lepší než palečky.

jitka_
5. lis 2010

@suik My jsme měli větší štěstí, od těch třech týdnů jsme kakání nechytili jenom jednou. Tak jsem si už dřív říkala, že hlavně to kakání a čurání nebudu tak řešit. Jsou to drobečkové, tak to čurání nemůžou zvládat na 100%. Ale uvidíš, malá si zvykne, že ji dáváš na nočníček a časem si počká. To kakání se dá udržet líp než čurání, vidím to na naší malé.

suik
6. lis 2010

@jitka_ takže jste to vychytaly časem, já doufám, že se to taky povede.....občas čůrá i při tom.
Někdy pustí kadění do pleny při kojení, ale stejně si nechá dávku pro radost mámě.
chtěla jsem se ještě zeptat, jak je dobré na to reagovat...já jí říkám, že je šikulka a dám pusinku do vlásků. když je to v pleně, tak to taky komentuju, neco ve smyslu jejda jejda, ale přemejšlela jsem o tom, že bude asi nejlepší to přejít bez jakýhokoliv komentáře....což nevím jestli vydržím, páč si s ní furt povídám 😀 .... ale vlastne aby to nevypadalo, že to je spatně a vlasnte ani dobře.....ale že určitě je dobře, když se to povede.

dugyna
6. lis 2010

caute kocky par dni som necitala a vy ste vyse 3 strany popisali 😉
@suik my mame posledne dni opacny problem, cikame pekne do serblika ci umyvadla...ale kakat ju baby na mna, na postel, pripadne do lehatka...a ma z toho velku zabavu..niekedy mam pocit ze to robi zo zabavy 😀

dugyna
6. lis 2010

@jitka_ jitka ked sa mozem opytat preco chodis s malou na rehabilitaciu? ale super ze aj sestricka potrehla ze je to ine 🙂a gratulujem k uspechu-teda ze mala aj pred sestrickou.
mne mala cika len ked ju dam ja alebo mm....a pred inymi sa uz nevycika...

dugyna
6. lis 2010

@luculele to mas pradu aj nas mama davala hned ako sme vedeli sediet...teraz sa zbytocne detom predlzuje vek plienkovania..tymi hnuskami 😠

jitka_
6. lis 2010

@dugyna Malá otáčela hlavičku jenom do prava, na levou stranu nechtěla ani sama ani s dopomocí, když jsme ji hlavičku snažili se jí otočit. Ale měla to tak od narození, už v inkubátoru se otáčela jenom do prava. Oni tam k nim chodily sestry jenom z pravé strany, tak možná si to tam vypěstovala, nevím, to se nedá asi na to svádět. A levou kyčel má kapánek míň pohyblivou než pravou. Ale někdo mi říkal, že předčasně narozené děti by měly na tu "vojtovku" chodit všechny. Ta hlavička se jí srovnala brzo, ale ta kyčel nás zlobí pořád. A taky čtrnáct dní po tom, co jsme začali cvičit, přestala plakat a přestala se tak svíjet. Pořád nám všichni říkali, že to jsou prdíky, že ji bolí bříško, ale nejspíš ji bolela záda, pořád se propínala dozadu.

jitka_
6. lis 2010

@suik Kakání jsme vychytali, čurání musím pořád časovat a malou pozorovat. Třeba včera dopoledne byla pořád počuraná, dneska zase celé odpoledne pořád počuraná. To čurání se fakt nedá hrotit, to fakt nejde. Taky nám kakala při kojení, ale pak si počkala až po kojení. Takže ji dávám vždycky před kojením a po kojení.

dugyna
6. lis 2010

@jitka_ ano predcasne narodene deti by mali vsetky rehabilitovat. tak super ze sa s tou hlavickou dalo do poriadku a ze malej pomaha cvicenie. k tomu boleniu bruska...80-90 % "kolikovych placov" nie je z priciny v brusku...odporucam knizku nejstastnesji miminko v okoli. uz mam doma aj batole. pise to americky pediater / ja sice americkych autorov nemusim/ ale tuto ma naozaj vyborne nazory atd...fakt super knizka a este druha je koncept kontinua. verim ze ti tie knizky pomozu..aj s"bolenim bruska" a a aj celkovo.. 😉

jitka_
6. lis 2010

@dugyna Tak to jsi další, kdo si tuhle knížku chválí. Mrknu se po ní, jestli je vážně tak dobrá. Já mám knížku akorát půjčenou od sestřenky "Dětský spánek v otázkách a odpovědích".

dugyna
6. lis 2010

@jitka_ terza ktoru myslis nejstasjtnesji miminko v okoli, /druhy diel nejstastnesji batole v okoli/ alebo koncept kontinua? to miminko som uz skoro cele precitala, teraz citam koncept kontinua -velmi ma oslovila ta knizka. a potom narade je to nejstastnesji batole. 😉

misha_
6. lis 2010

@dugyna S tim bolenim briska mas naprostou pravdu. Vetsinou je to ta nejjednodussi vymluva. Cetla jsi Koncept kontinua? Ja jsem z te knizky trochu zklamana a s nekterymi vecmi nemuzu souhlasit. Ale zrovna na americky knizkach o detech, je krasne videt, jak americane pojimaji vychovu. @jitka_ Uz mi vic lidi rikalo, ze deti prestaly plakat, jak zacaly cvicit vojtovku. Maji chudinky vic trapeni, nez si myslime. U nas se vyrazne snizilo mnostvi place hned jak jsme zacali s BKM. A to jsme ji predtim jeste fandili, at to vytlaci do pliny a ona chudinka tak nechtela, jenze jinou moznost nemela. Bohuzel jsme moc civilizovani.