Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

mamusia
5. led 2011

@sussanah Ty ho stale drzis nad kvetinacom? 😲 Fu,tak to by si sa mala setrit a hlavne ho nedvihat,ked netreba teraz,mozno sa mu zapaci sediet na nocnik,alebo zachode,tak skus 😉 Ja dufam,ze dokym sa mala narodi,tak nasa Zoe bude aspon doma hlasit a budeme bez nehod - co bude vonku ma zatial vobec netrapi,hlavne nech doma nemusim prebalovat a behat furt za nou 🙂

sussanah
5. led 2011

@mamusia no snazim se ho nezvedat, ale vzdyt to sama znas, moc bez zvedani to nejde (teda aspon u nas ne). Na tom nasem kvetinaci spis uz taky sedi, ale porad je to ta podobna poloha a pridrzuju ho. Ale uz mam teda vybrany nocnik pro kluka, tak koupim. Redukci mam, ale to je ten samy pripad, taky ho budu muset zvedat a stejne na ni zatim byt nechce, tak vyzkousim nocnik. Ja myslim, ze to bude ok u vas, spis aby treba si mala tim neziskavala tvou pozornost. Ono je to pry celkem bezne u starsich sourozencu, ze se zacnou znovu pocuravat 😅 Ne, ze bych vam to prala 😅

lmm
5. led 2011

@malinovka333, no je fakt, že se na katedrách psychologie stále učí, že si děti neuvědomují čůrání před 15., ale spíš 18.měsícem a že nejsou schopna spojit znak a význam před 12.měsícem věku. Už jsem přemýšlela, že zajdu za naší profesorkou vývojovky a trochu se o tom s ní pobavím, protože už z vlastní zkušenosti vím, že to není pravda. A názor nějaké psycholožky, která neví, o čem mluví, mi připomíná názory dětských lékařek na očkování, které mají "odborné" informace načerpané z letáků výrobců vakcín. Děkuji, nechci.
Každopádně děkuji za Tvůj příspěvek, protože bez takových příspěvků není diskuse patřičně živá, jak ví např.
@jasekd 🙂.

lmm
5. led 2011

pardon, schopny, nějak to po sobě nestíhám číst.

jasekd
5. led 2011

@lmm 😀 Je to jako kdyz na diskusi o latkovkach vtrhne zaryta papirovkarka, na diskusi o UM kojici fanaticka, nevedi, o co jde, a kritizujou.... Prej aby se usetrilo. Za den mam spotrebu vetsi nez kdybych se nesnazila chytat, latkovky staly dost penez... Spis me dojimaji ty, co maji 3 papirovky na den, dve pres den a jednu na noc. I na latkovky jsou reakce, procto delame, jestli na to jako nemame, kupovat pliny. Vzdycky jsem myslela, ze nejvetsi borec je dneska mezi lidma ten s nejvetsi televizi (jednoho takoveho mame v najmu, exekuce na ucte, nema ani na suchej chleba, a v obyvaku obri plazma), a ono i ten, kdo ma na pliny do 3 let 😀

misha_
5. led 2011

Taky jsem si myslela, ze latkove pliny jsou pro ty, co chteji usetrit. Z tehle iluze me vyvedla prave disuze o latkovkach - kazdou chvili odkaz na ty nejuzasnejsi plinky, to se pak neda nekoupit. Jeste ze bych je vsechny musela objednat, tak mame jenom par kapsovych 🙂
Myslim, ze tady chybi nejaky odpurce bkm, aspon by byla diskuze zivejsi 😝 Uz jsem kolikrat chtela probrat bezplenkovani u sve doktory, ale nikdy na to nebyl cas. Ona neni moc na povidani.
Zacinam mit pocit, ze bkm je opravdu jenom pro miminka, Beatka uz zacina vyrustat z dupacek a s tim jak pobira rozum, je cim dal vic zaludnejsi. Na nocniku se vzpouzi, vzapeti me pocura, pak pusti jeste trochu do nocniku a za deset minut jde dalsi cast na koberec .... Jak dlouho detem trva, nez se nauci chodit? Verim, ze se nam proto tak nedari. Uz zvlada par krucku, kdyz ji drzim za ruku.
@sussanah drzim palce, at je vsechno ok.

sussanah
5. led 2011

@misha_ dik 🙂
ono s tim chozenim, to holt ma kazde dite jine. Nas stal uz od 7m, samostatne pak v 11m a do 14 dni chodil uplne ukazkove. Prislo mi, ze si to asi tajne trenoval a pak to na nas proste vybalil 😀 A urco vytrvejte s bkm, my meli taky pred odplenkovanim docela bojkot, proste nabiral rozum. Ted mi to ale prijde, ze uplne presne vi co a jak, jen to nekdy pri vsech tech vecech okolo nejak nestiha 😅

sussanah
5. led 2011

@jasekd jj nejlepsi zpusob jak ukazat, ze na to mam je balit dite do papirovek do minimalne 5let, protoze proc ho ucit na nocnik, kdyz se prece uskromnim, jen abych mu dala na pliny 😀

misha_
5. led 2011

@sussanah Nastesti se obcas zapomene a do nocniku se vycura, takze aspon trochu bkm funguje. Ale jinak to je presne jak pises. Stoji krasne sama pres mesic, ted uz vydrzi i par sekund bez drzeni. Problem je, ze nevi, jak si sednout, takze se radsi uci rovnou chodit 🙂 Rikam si, ze ji nebudu nejak moc trapit (a hlavne sebe) a pockam, az se otepli. Pak ji budu zas davat curat i venku a myslim, ze se nam bude darit vic.

jasekd
5. led 2011

@sussanah Znam tvuj nick z latkovek. Tak opatrna gratulace 🙂
Jinak Martin ma 9 mesicu, neplazi, neleze, nesedi, nestoji 😉 Mne pripadaj vsechny deti na MK nejaky rychly proti nam , radsi ty srovnavacky ani nectu.

sussanah
5. led 2011

@jasekd dik dik, ale jeste psst 😉
jestli te potesim, tak muj temer 15m kluk nerika temer nic. Zmuze se akorat na "buuu" coz je kravicka a "aaa" coz je gagaga = husa. Tot vse, zadne drmoleni, zadne zvatlani, mama tata nehrozi ani omylem. Takze podle srovnavacek mam asi zaostale dite 😉 😀
@misha_ ja teda matka tyran davam maleho curat venku i ted. Ale on je venku uplne uzasny, zavola-ukaze, sundame gate, okamzite se vycura a hnedka oblikneme, takze to je se svlekanim,vycuranim i oblekanim cca 1min 🙂

jasekd
5. led 2011

@sussanah Jinak nechapu, ze nekdo nepochopi, ze je fajn, ze dite neni ve sr... Me puvodne privedlo k pokusum o chytani to, ze se mi nechtelo prepirat latkovky, no a velmi brzo se to stala rutina kvuli te ledvine, kdyz nechytime, jsem na sebe uplne nastvana, ze jsem ho ohrozila, i kdyz vetsina lidi tohle nedela a deti taky OK. Kdyz ony ty papirovky jsou tak suche, tak proc v tom nepobejt, ze...
Co me zarazi, kdyz znami nakrmej dite a rikaj, ted bude kakat, pockame. Hlidaj ji, aby v tom nebyla, hned letej prebalit, ale proc to teda nezkusit rovnou mimo? Holcicka ma taky vetsinou latkovku. Ja i kdyz davala na noc papir kvuli odrene nozicce od rantlu od latkovky, tak Martinka rozbalim, aby si navykl, ze se cura a kaka rozbalenej. Nevim, zda si to uvedomuje, ale doufam, ze aspon casem ano 🙂 A to, ze deti curaji nepretrzite, je blbost. Na Martinovi je nekdy videt i jak tlaci curani, kvuli te jeho vade vic nez ostatni deti, a vic ucvrnkava, ale neni zadny prutokac 😀

jasekd
5. led 2011

@sussanah To je super, ze i v zime, to musej lidi cumet 🙂 To co rika tvoje dite, rika moje taky 😀 Ale ne cilene, proste neco porvava. Rika mamama, ale jestli to znamena mama, na to bych si nevsadila. Mozna rika cilene neco jako "ham". Tzn. ze bych si mohla myslet, jak mam proti tobe genialni dite. Mne pripada, ze nektere matky to dost precenujou, dite zamrci mamama a oni se dojimaji, ze maminka, a dite chce spat nebo jist 😀 No jestli Martin bude tak "rychlej" v reci jako pohybove, nerozmluvi se ani do skoly 😝 Je to takova pecicka, celkem laxni. Chcem zkouset znakovat, ale on me uspesne ignoruje (ne ze by mel umet znaky, nejsem blazen, po tak kratke dobe, knizku jsme si koupili k Vanocum a jeste poradne nezacli), je mu zatezko se na osloveni na me otocit, muzu mu vymluvit diru do hlavy, mavat hrackama... Nezajem...

misha_
5. led 2011

@sussanah Srovnavani deti je nesmysl. Kamaradka se porad chlubi svoji holcickou. Uz v lete predvadela, jak krasne chodi. Chudinka vlala ji na ksirach, nozicky stocene dovnitr. Hlavne kdyz mela "poradne" boty. Ale je pravda, ze ji ted krasne mluvi (ma 13 mesicu). Uplne jasne rika mama, tata, cici a uz nevim co. Proste ukecana po mame. Spis mi slo o to, jak dlouho trva te proces uceni chozeni, ale to asi taky bude hodne individualni.
Kdyby nam trvalo curani minutu, tak taky nic neresim. Jenze nez ji rozepnu, svliknu rozbalim, zabalim atd. Bylo by to snad dvacet minut a za to mi to nestoji. Parkrat ted zustala venku uplne sucha, aspon nejaky vedlejsi efekt to ma.
@jasekd Souhlasim, deti, ani nikdo jiny, necuraji nepretrzite. To by preci musely curat i kdyz nemaji plinu a to naopak plinkove deti vydrzi. Ja male ukazuju znaky od leta, kdy jsem precetla knizku. Asi pred mesicem zacala ukazovat svetlo a vcera mozna pit. To je vsechno. Pak umi krasne paci paci a velika. Vzhledem k tomu, ze si dela co chce, curaci (nejdulezitejsi) znak mi neukaze nikdy.

sussanah
5. led 2011

@jasekd ja zacala znakovat nekdy kolem 10m a az kolem roku to zacalo mit vetsi smysl. Ted je to jediny zpusob jak poznam, co chce (kdyz teda nepocitam rvani) 😀 jinak to vidim uplne stejne s tim, taky nevim co je dvneho na tom, ze necham maleho vykonat potrebu jinam nez do plinek. Ale jak mi rikala kamaradka 18m kluka, ze ji se nechceho ucit na nocnik, ze je to moc namahy a ze takhle jen prebali a vyhodi a ze je to mnohem jednodussi (pouziva prave ty 3 jednorazovky denne 🙄 ) Ze vymyvat nocnik je docela nechutne. No co na to rict 😀 Ale s tim mluvenim kolem 9m, tak to uz bych docela verila, ze dite zhruba vi, co rika, ver mu trosku, proste mas genia 😉 🙂
Jo a ze ho davam v zime curat venku, jakoze se vzdycky snazim, at je to pred a po prochazce, ale holt nekdy pri obihani mesta to neklapne a s nocnikem do auta se s nim nevejdu. Je to mnohem rychlejsi, nez kdybych ho slozite vyslikala a davala curat v aute. Takhle ma ten zadek venku fakt chvilinku, alespon se rychle snazi vycurat a zbytecne to neprodluzovat 😉 Ale zas ma precejen 15m, u pulrocniho mimca bych to opravdu nedelala

jonas17
5. led 2011

Ma pobavila americká metoda! 😀 Ja som z dediny, a niektoré staršie matky, si to ešte pamätám, bežne v lete nechávali deti bez plienok, aby sa skôr naučili na nočník.A chcela by som majiteľke tohto výroku odkázať, nech sa pozrie do našej osady, ako tam funguje BKM! aj v zime! 😀
Ja mám už viac rokov, ako vy a ked sa mi narodil prvý syn, tak moja mama vravela, že aj ona nás dávala na nočník od narodenia, takže BKM nie je žiadna novinka a nejaké pánske huncútstvo. Moji synovia sa pýtali na rok a pol a dúfam, že aj dcéra bude.Ja síce používam papierové, presne ako niekto písal, mám ich len tri na deň, ale to preto, pretože pišká a kaká do nočníka. A verím, že si to uvedomuje, pretože inak by nebolo možné, aby hned, ako sadne , začala tlačiť.Od troch mesiacov sa mi pokakala do plienky možno trikrát, aj to sme neboli doma.Inak, ked jej treba, tak už tlačí, ale len ústami, v plienke nemá nič.Tak ju dám na nočník a ide to.Keby som skôr objavila látkovky, tak ich máme tiež.Ale nevadí, už vydržíme, verím, že v lete sa už zbavíme aj papierových.Nechcem urieknúť, ale my sme ešte nemali žiaden bojkot. 😉

sussanah
5. led 2011

@misha_ no ja prave tim procesem uceni myslela to, ze kazde dite to ma jinak. Nektere deti si to fakt asi nekde tajne trenuji a jine se snazi hlava nehlava, ale nakonec se to nauci vsechny 😉 Jo a taky s tim svlekanim na curani venku, kdyby mel jeste pliny, tak je to slozitejsi, ale kdyz ma jen treninkovky, tak to je jen sup sup a hotovo 😀

jonas17
5. led 2011

ešte ma napadlo, v lete sme boli na dovolenke a samozrejme s nočníkom, tak na pumpách na nás kukali, že čo to s tým dieťaťom robíme, mala 5 mesiacov a kakala len do nočníka, šak sa snád slečna nepos...,že? 😀

luvie
5. led 2011

Ahoj holky,
už jsem tu dlouho nebyla a jen tak zběžným juknutím vidím, že je nás čím dál víc 🙂
Náš drobek má teď strašně moc práce, každý den vymýšlí nové lumpárny, na nočník nezbývá moc času... ráno se mi občas vykaká, ale poslední skro týden denně kaká i 4x denně, takže peru i pokaděné plenky, nejen spoustu pročůraných. Ale zvyk je železná košile, takže přebaluju poctivě, i když to robě naše je tvrdohlavé po mámě, tátovi i obou dědečcích 🙂
Ale abych ji jen nepomlouvala, jsou i chvíle, kdy si vyloženě řekne, že chce na nočník, nemám ji nechat ať si jen říká??? Jenže ona by byla v té mokré, příp. pokaděné plence možná klidně celý den... ☹
Už se těším, až bude zas teplo a bude běhat úplně bez - teď když si cvrkne do punčošek, má hned studenou dupku, nemáme bohužel podlahové vytápění... 😀

@sussanah jak vy, už úplně bez?
a co @johanka. jak to jde u vás?

jasekd
5. led 2011

@sussanah Vis, kdyby se otacel na osloveni nebo na otazku "kde je mama", kterou mu polozi manzel, otocil hlavu a kouknul na me, mozna mu budu verit. Ale on na tuto otazku zevluje po okoli se svym preziravym pohledem a nahodou casem narazi na me, takze hura, rozumi, kde je mama? 😀 Podle me ne, proste jen krouti hlavou a casem me vidi. Ted zacal rikat bababa, ovsem babicka je v tu chvili par km daleko, takze to asi neznamena babicka, jak si nekdo muze myslet. Jo a asi mame fakt genialni dite, protoze jednou manzel otalel s pripravou jidla, taky zevloval, po kom to dite asi je 😀 A ja nadavala, at si pospisi, a proc prej, dite je v klidu. A z lehatka se ozvalo zcela zretelne "papuuu" 😀 M. bylo asi pul roku. Nahoda jak prase. No a jednou jsem se ho zeptala, jestli je to jidlo dobry a rekl "neniii", moc roztomile, ale fakt nahoda. Ale aspon ze rika obcas nejake slabiky nebo hlasky, jeden cas pouze imitoval duseni a chrceni nebo pokaslaval. A fakt je super, ze vam BKM funguje i v zime. To jsem si vzdycky rikala a tady se na to i ptala, jestli vam ty decka v zime zase nezvlci, protoze zase kratit kvuli tomu pobyt venku by se mi nechtelo a nechat dite naucene na nocnik curat do pliny taky ne. Je to dilema. Ale ja to nepraktikuju nejak striktne, tak mi to nevadi, spis mi bude asi vadit ta dalsi zima, uz bude vetsi, doufam, ze uz bude chodit doma na nocnik... Ty treninkovky asi moc neudrzi, je lepsi v zime na ven plina, ne? I kdyz vy ji mit nemusite...
@jonas17 krasne vam ta americka metoda funguje 😉

jitka_
6. led 2011

Tak to my máme taky geniální dítě 😀 Už asi čtrnáct dní říká bababa, ďaďa, ďada (což skoro zní jako děda), baďaďaďabaďaďaďa, mamamama, tatamamamama, jéééjéé, a na rehabilitacích řve neeneeenenene. A zkoušela jsem si letní šaty, abych viděla, kolik jsem už stihla přibrat, malá se na mě celou dobu koukala z postýlky a až se mi je podařilo horkotěžko zapnout, tak se tak pobaveně usmála a řekla hehehe 😀
A taky už začala čurat dovrchu! Takže to fakt už cíleně tlačí? Tak to je super! 🙂

jitka_
6. led 2011

Malinovko, no, zajímavý názor. Já jsem do toho šla proto, protože jsem si nedovedla představit umývat potřísněný zadeček od dětské stolice. Fakt jsem z toho měla dost dlouho mindrák, zvlášť když mi máma vyprávěla, když jsme to jako děti měli rozmatlané úplně všude, až na zádech, brácha od toho celý penis, pro děvčátka je to ještě nebezpečnější, když se to dostane na celé přirození. Fakt jsem z toho měla větší strach než z porodu! Tak jsem hledala látkovky, aby nebyla malá opruzená a náhodou jsem narazila na tuto metodu. Při přečtení názvu jsem teda nechápala, ale až jsem si o tom přečetla jeden jediný článek, jak to funguje, že se i tak používají plíny (ten název je velmi zavádějící), tak jsem byla rozhodnutá do toho jít a tloukla jsem se do hlavy, jak to, že mě taková přirozená věc nenapadla sama.
Jenom mi poraď, co dělat, když Ti dítě leží, řve, bolí ho bříško a nemůže se vykakat?? Co budeš dělat? Necháš ho řvát, ať si poradí samo, nebo ho jako matka "tyranka" vezmeš do klubíčka, do pro něho příjemné polohy na kakání a podržíš ho nad miskou, aby se krásně vyprádnilo a vyprdělo?? U nás to totiž tak funguje a hlavně kvůli tomu jsem s tím začala už ve třech týdnech. Malá začala strašně řvát, já nevěděla, co s ní, protože nic nepomáhalo, tak jsem ji opatrně chytila, opřela si ji o moje břicho, malá se vyčurala, vykakala, vyprděla a spokojeně usnula.

radushka
6. led 2011

Holky tak jsem vás sledovala ještě před porodem, nastudované měla všechno 😉 , ale trošku jsem byla líná používat látkovky... Nicméně od malinka malou přidržuju nad nočníčkem, umyvadlem,... a říkám čuráme, čuráme a ona cíleně tlačí.Teď jsem ji začala posazovat na nočník (uměla sedět, ale ještě nelozila) řeknu zaklínadlo 🙂 a čůrá i kaká.V plence n 🙂 měla nakakáno už asi půl roku, a to je pro mě úspěch.Radši vymyju nočník (ono to jde krásně i s tím načuraným vysypat do záchodu - takže nechápu výše zmiňovanou maminku o problému čištění nočníku), než ji utírat pokaděný zadeček. Ani jsem se sem nechtěla koukat, protože jsem taková napůl bezplenková maminka, ale koukám, že podobných nás je víc 😉 .Na nočník dávám když přebaluju - cca co 2h, takže načůráno tam má, ale do nočníčku se na povel vyčurá v 99%.Jsem z toho nadšená 😵

radushka
6. led 2011

@jasekd měla jsem z malé taky takovýý mindrák - dělala (resp.nedělala) přesně co vy a po 10.m jí to trvalo 4 dny.Každý den jeden úspěch - 1.plazení, 2. sama si sedla,3. pokusy o lození, 4. lozila úplně sebejistě. Takže vydrž, fakt je to pak skok.Teď už se po měsíci snaží stoupat.A to se na bříško přetočila až v půl roce, tak jsem si říkala, jak budeme zpomalení 😉 .Takže držím palce, ať ten váš velký skok příjde co nejdřív 😉

malinovka333
6. led 2011

Teraz sa tu akože všetky do mna pustite ked som si napisala svoj nazor, americka metoda som to nazvala pretoze kamoska to prvy krat pocula a dostala svoju radu od kamosky z ameriky tak preto ten nazov,mám od nej dost informacii,a casto som pri nej ked to praktizuje ale svoj nazor nezmenim,tak ma ukamenujte ked si poviem svoj nazor, takychto ludi som este nestretla a ked budu mat vase deti problemy potom tu neplacte!!!!odchadzam

sussanah
6. led 2011

@malinovka333 holka, ja vim ze tehu je narocne a hormony litaji nahoru a dolu, ale kliiiiiid 😉 Zadne ukamenovani jsem nezaznamenala, ale kdyz jdes do diskuze, kde se tato "metoda" praktikuje, tak se nediv, ze j=po tvem jednom prispevku nesklopime usi, ale naopak se snazime svuj nazor obhajit a vysvetlit proc to delame. To je opravdu jako vlezt do diskuze o latkovych plenach a rict, ze teda jsou fakt vsichni divni, protoze to pokakane jen vyperou a daji diteti zpatky na zadek fuuuuuuj 😀 Kazdopadne tomu se rika diskuze vis, jakoze vymena nazoru 😉
Podle toho, co ale pises bych rekla, ze prave moc informaci o bezplenkovce nemas. Tvoji kamaradku neznam, nemohu soudit jak a co dela (a ani bych nechtela), ale jedna vlastovka jaro nedela. Kdybys treba videla vice holek, nebo s nima mluvila, ktere se svymi detmi bezplenku delaji, mozna bys videla, ze opravdu sve deti netyraji. Vlastne ja ani tak nechci, abys nas chapala, jako spis abys dokazala tolerovat odlisnosti, to se ti v materstvi bude docela hodit 😉

jitka_
6. led 2011

@malinovka333 Já jsem se do Tebe nepustila, ale napsala jsem Ti, proč to takhle praktikuju já. Četla sis můj příspěvek? Je o čtyři příspěvky výše.

barborkach
6. led 2011

caute maminky 😉
rada by som sa zapojila k vam do diskusie. cakame babatko a som pevne rozhodnuta vyskusat bezplienkovu metodu 😠 osobnu skusenost nemam a tiez vo svojom okoli nemam ziadneho odvazlivca, co by toto praktizoval 😒
zatial vsak pevne verim v "moc" bezplienkovej metody 😀 😀 😀 😀 som toho nazoru, ze ked sa male stena dokaze naucit velmi skoro kedy a kde ne/ma curat, preco by sa to nemohol naucit maly clovek? 😉
so psikmi mam svoju osobnu skusenost., momentalne derem svoje nervy na troch labradorkach, este nejaku skusenost s dietatkom 😀 😀 😀
bezplienkovu chcem ciastocne z ekologickeho hladiska, nieze by som bola nejaka greenpeace mamicka, to rozhodne nie, ale tie cisla ohladom jednorazovych plienok su desive... a druhy dovod je zdravie a pohodlie decula...citala som ze pri spravnom prevadzani metody sa da bambino uz v polroku drzat bez plienok..co mi pride uplne ze poriti 😀 😀 ako vas citam, asi to nie je az take jednoduche, videla som o tom jeden prispevok v telke, kde mali polrocneho chlapceka uz bez plienok...no sikovna to maminka aj s krpcom! verim ze sa nam bude ako tak darit 😉
no chcem sa vas opytat..predsa vacsina je tu takych, co metodu samy aplikujete...mam co to nastudovane, no kde a ako zacat?? vobec neviem aku latkovu vybavu si zaobstarat, ked xcem bezplienkovat, a ako presne mam s dietatkom pracovat?? nebola som na ziadnom seminari ani prednaske, vsetko mam len z netu... poradte nejake dobre linky, clanky, rady, tipy 😅 vopred vsetkym dakujeeeem 😉

sussanah
6. led 2011

@jitka_ jj trauma z pokakaneho zadecku, to mam doted 😀 Ja tak nejak doky bezplenkovce ani poradne neumim prebalit pokakane dite 😅 😀 Jakoze fakt, kdyz mel maly prujem a po.. se mi na zem, kdyz jsem vymyvala prvni varku z nocniku, tak jsem fakt nevedela, co mam delat. Maleho jsem strcila do vany, tam ho svlekla a celeho osprchovala a stejne jsem byla z toho cela nesva, kde mel az ty hovinka 😀 Je to pekelne navykove, kdyz mimco alespon kaka do nocniku 😉
@radushka ahoj, ja myslim, ze tech napul bkm je docela hodne a ani bkm vubec neznaji. Moje kamaradka taky tak, ma papirove plenky a malou na tlaceni v podstate od miminka rozbaluje, pomuze ji s nozickama a pak da hned cistou plinku. Ta to prave dela, protoze ma strach, aby ji to nekam nezalezlo, videla totiz ve svem okoli par nehezkych pripadu 😔 Kdyz jsou pred vychazkou, tak se ji mala takhle v leze na povel i vycura a jdou se suchou plinkou ven. Ted uz mala sedi a v 9m ji uspesne kaka do nocniku a curani vubec neresi. Ja myslim, ze fakt o to curani az tak moc nejde, ale i kdyby to byla pomoc jen v tom kakani, ze neni v takovem styku s pokozkou, tak je to obrovska pomoc 🙂

sussanah
6. led 2011

@jitka_ ja se priznam, ze trochu podeziram malinovku z cilene provokace. No uznej, udelala si novy nick (je registrovana v dec 2010), pridala vseho vsudy 11 prispevku a z toho minimalne dva silne provokujici 😉