Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

kili
5. pro 2008

ja sa musím pochváliť, že A. sa teraz prvýkrát vykakal do sedacieho nočníka 😵 . Vedela som, že sa mu chce, ale nad umývadlom samozrejmä bojkotoval, dala som ho teda na nočník, to chcel z neho zliesť, sa mu nepáčilo, ale som ho zamestnala ťapi-ťapi a spievala, ako sa pekne vykaká 😀 . Nič na ňom nebolo vidieť, kukla som pod cíp bodýčka, ktorý prikrýval predok, že ako má pindíka, či sa neočúra a vidím, že je nakakané. Ani brvou nepohol a to na neho kukám. Do plienky to vie tiež spraviť tak nenápadko a keďže mu to nevadí, tak v pokakanej plienke je docela často a dlho 😔
no ale dúfam, že zabere sedací nočník, že mu strčím do ruky nejakú hračku al. niečo iné. U S. to nefunguje

usak_usak
5. pro 2008

Ahoj, chtěla jsem se zeptat, jak vlastně začít s bezplenkovkou? Mám doma 6tidenního uzlíka...

kili
5. pro 2008

usak, najprv môžeš ho sem tam na cvhíľku rozbaliť, také deti často hneď pri rozbalení čúrajú a povedať mu k tomu (pri akte, nie potom) nejaký čúrací zvuk, aký si vyberieš ako lulu, čururu... (ale musíš myslieť na to, že to budeš používať aj medzi ľudmi, tak aby si sa potom nehanbila 😀 ), no a potom už keď vidíš, že si to s tým spojil, alebo aj skôr, podľa toho ako sa bude dariť, ho podržať na číňaku al. nad umývadlom.

a mmch, gratulujem 🙂 , chlapec, dievča? v pase máš ešte 42tt

mallorry
5. pro 2008

kili co je to cinak? 😕 a jak dlouho mu mam rikat u curani cururu nez si to s tim spoji?

kili
5. pro 2008

číňák je čínsky nočník, ktorý sa dá vložiť medzi stehná, dieťa akoby leží na tvojom bruchu a čúra do nočníka http://www.mokoshop.eu/product_info.php?cPath=2...

ako dlho, to je asi individuálne, naši to pochopili možno tak do týždňa. Ja som ich tuším nedávala na podložku ale hneď na nočník a rýchlo pochopili, že majú po rozbalení počkať a nevyčúrať sa hneď ale až keď ich dám na ten nočník. Treba asi skúšať

kili
5. pro 2008

zas sa idem pochváliť, A. sa pekne vyčúral a vyprdkal malého bobana do nočníka 😵
takýto úspech sme nemali ani nepamätám, asi to chcelo fakt ten sedací nočník

kili
5. pro 2008

ďalší kakací úspech do nočníku 😵 a S. sa vyčúral
a už slubujem, že sem nebudem každý úspch hlásiť 😀

tanuki
5. pro 2008

ahoj maminy, mohu se přidat? Původně jsme bezpelnkovat nechtěli (protože oba studujeme, tak mi to přišlo nereálné) ale tak nějak si o to mimčo řeklo 😀 čůralo při přebalování - což teda dělají skoro všichni...od narození jsme jí u toho říkali ččččč e-e čččččč e-e. No a ve třech týdnech jsme si všimli, že když řekne e-e, je většinou po... no a když není po, tak se po.. záhy 😉 Tátovi to jde teda líp než mně😉 Každý den chytíme něco tak minimálně třikrát.

Ale zárověň z toho mám strach, jestli jsme to nepřehnali. Verunka mi dnes v noci a jednou minulý týden celou noc nečůrala ☹ až ráno, když jsem jí dala nad kyblík, tak jo) nechce se mi věřit, že by její svěrače na tom byly až tak "dobře". Při kójo v půlce noci vpodstatě spala a na kyblík jsem to nezkoušela.. Jen jsem pak v 5byla zděšená, při rozbalení, že je tééměř suchá (opravdu jen ucvrlinknuto, ten minulý týden sucho zcela)

sonulah
5. pro 2008

hele, kili, nepřeháněj to s tou pochvalou, jo? 😉

ale gratuluju 🙂

my zas celkem úspěchy, na to, že se Jášula naučil píďalit a točit po břiše, kam potřebuje.... 😎 pro mě je úspěch, že peru po 4 dnech a je to supr

a taky mě teda dítko dneska durch zechcalo - hlásil (nahatej po umývání zadečku), tak jsem ho vzala a nesla nad nočník a nedonesla, no.... (a myla jsem hovňousy, který nastřílel po ránu - to fakt nedam, i když slyšim, že prdí, tak se modlim, aby to nemělo pokračování a modlitba je k ničemu... 😅 😀 )

kili
5. pro 2008

tanuki, nepanikár, to je super, že máte takú úspešnosť a že v noci nečúra 🙂

cammelia
5. pro 2008

Hezký večer, drze nakukuju. Máme šestitýdenního kloučka, a protože s předchozími dětmi jsme úspěšně kakávali nad umyvadlem, zkouším to i s ním. u něj tedy jedu i na čůrání, mokrých máme jen pár plínek denně, spíš jsou přikáknuté. Ale hlásí se vehementně, kakat do plíny už odmítá úplně, čůrání občas nestihnu, ale to je mojí ignorancí.

Ale...mám problém - děláme to do umyvadla v koupelně, kde je veliké zrcadlo, on na sebe a na mě kouká, má tam nalepené od dětí nějaké obrázky na sklo, chechtáme se na sebe...pohoda. Ale jakmile nejsem doma a zkouším to třeba nad nočníkem nebo na záchodě, nepovede se nic. Ječí, kroutí se, ale neudělá to. Prostě to má spojené s tím jedním konkrétním místem. Co s tím? Nemluvě o tom, že zatím je to do umyvadla únosné, byť asi značně nehygienické, ale až to přestanou být míchaná vajíčka, tak už to nepůjde.

A druhá věc - čůrání jde obloukem všude kolem, takže mu teď držím před pindíkem ruku, aby ten proud zadržela a usměrnila dolů. Což jde v koupelně, kde si ji hned umyju spolu se zadečkem, ale venku to takhle nepůjde. Pomohl by na to čínský nočník? Dá se tam ten pinďa nějak zasunout, že čůrá dolů?

bora.b
5. pro 2008

listicko, klasika, deset mesicu, to se neco chysta. co motoricky vyvoj ci zuby? navic zmena rocniho obdobi, ... nezoufej, bude lip 😀

kili, ja jak ted chodim se psem, mam zkusenost, ze si na kakani odbehne peekne daleko, pokud jsme na kratko v parku, tak "trpi" protoze stojim vedle, nemuze a nemuze, nakonec fakt musi a udela, asi to bude o vyhrazovani soukromeho mistecka na vylucovani?

usaku gratulace 😀
moje klasicka rada je indickeho puvodu: zacnete s vychytavanim po probuzeni za pouziti curaciho zvuku. ma to tu vyhodu, ze tak cerstvy miminko hodne spi, tedy se i casto probouzi, takze to zavani vysokou uspesnosti a ta motivuje. dale pak kojit "na holo" tedy s podlozenou plinou ci nocnikem, aby se vychytalo vylucovani zpusobene gastroenterickym reflexem (=jak horem vchazi, tak dolem odchazi)

kili, v tomto veku uz to fakt na sedaci nocnik vypada, nase vikinka ho tak od 18 mesicu docela brala

tanuki, zadny strach, takove strachy tu byly casteji. Je to opravdu o tom, ze si ty ditka sverace cvici a do vlastniho delat nechteji. pokud je po ranu davka v nocniku poradna a odpovidajiciho zbarveni, neni potreba si delat starosti. v noci totiz ledviny jedou na zpomalenou aktivitu, takze produkuji moci minimalne. Klasicka nocni plinka je proto tak plna, ze je v ni cele prvni ranni curani, ktere u bkmacku vesmes konci v nocniku. bych rekla, ze mate super bkm ditko 😉

cammelia, jak rika ingrid bauerova, autorka knihy diaperFree! - v tomhle veku budte doma a nic nereste, jezdit budete dost, az vase pubertalni ditka budou chtit byt mobilni a nebudou mit ridicak (v kanade horsi nez v cesku, v rakousich, s minimalnim zasobenim autobusem, to same - ve 14 dela mama decku taxikare i o pulnoci 😉)
casem si zvykne i na jina umyvadla, ci na jine nadoby. v dobe, kdy uz to nebudou michana vajicka, bude to uplne jinak. Nehygienicke to neni v zadnem pripade. Co uz jsem myla detskych spinavych (bych pouzila radsi slova zasranych) rukou v umyvadle, kolik pokakanych plinek jsem tam premachavala, co za spinu tam smejva muzskej po stelovani na aute, a kolikrat tam muzskej i moci... 😎 ... mi potvrdilo v koutku prednasky spoustu zenskych

ad smerovyni pidika: neni problem smerovat pindika, ne proud curani 😉 to pak neni co umyvat. cinak taky potrebuje pindikovou asistenci - nekdo tu nekdy psal, jak tatinek drzel mini chlapa nad nocnikem a skoncilo to tak, ze bylo nacurano pred a nakakano za a v nocniku nic. holcicky smerovat je kolikrat daleko horsi.

tak me napada, ze bych do shopu potrebovala "potrebne" popisy produktu, tedy hlavne cinaku. na zacatku jsem sepsala teorii, ale praxe tam chybi - nechcete mi s tim pomoct? (za vanocni bonus?)

kili
5. pro 2008

bora, ja mám kamošku, ktorej pes tiež vyhľadával súkromie, ale teda len pred cudzími, buď sa zašila niekde do kríkov alebo niekde na poli, a to preto, lebo ju niekedy niekto vysmial 😀

ro.le
5. pro 2008

Lištičko, ahoj, my jsme o sobě teď opravdu dlouho neslyšely 😉 Koukám, že Štěpánce je už 10 měsíců, to my jsme v tom věku s Klárkou teprve s BKM začínaly. Uvidíme jak nám to půjde od začátku s tímhle druhým 😀

listicka77
5. pro 2008

boro, ona nehlásila nikdy, takže problém je spíš v tom, že jak čůrá míň často, tak se to nějak hůř chytá. a kakání u nás dlouho bylo vždycky ráno, tak to taky umí chytit každej blbec. teď je to trochu rozhozené, někdy kaká ráno, někdy v poledne, někdy odpoledne, někdy vůbec (pokud nějaký den nekaká vůbec, tak aspoň většinou ten další den jde hned ráno, aspoň že tak). a navíc míváme několik plín i v noci, jo ale to jsem už psala. zato te´d jsem z toho jelen - už 4 1/2 hodiny nečůrala! od osmi hodin se šmudlala, tak jsem ji zkoušela uspávat, ale vždycky se probrala, tak ještě řádila v obýváku, mezitím cucala jak o život... až v půl jedenácté konečně vytuhla. od těch osmi se nevyčůrala. teď se vzbudila na kojení, plína suchá, do nočníku taky nic. nechápu.

listicka77
5. pro 2008

role přeju hladký porod, radost z dvojnásobného mateřství a úspěšné bezplenkování! 🙂

tanuki
6. pro 2008

Děkuji moc za uklidnění. Teď byo zase sucho, tak jsme šly do koupelny (je to teda výkon to zaonačit tak, aby jí to úplně neprobudilo - to bych pak musela složitě a dlouho uspávat 😅 Máte nějaký typ? Nabídnout toaletu na začátku nebo spíš přerušit kojení, aby jí zas prso uspalo..teď jsme zkusily to přerušení) a vyčůrala se - ale bylo toho celkem málo, takže ledviny v noci opravdu nic moc nevyprodukovaly, trochu vykala a tři prdlousky vytlačila 🙂

šikovný bkm má po kom být - já jsem bkm dítko, opravdu nechápu, jak jí to napadlo, ale moje mamka se mnou intuitivně bezplenkovala. Co mě teda ještě trápí je, že já jsem nervák...ale spíš než vliv bkm to přikládám tomu, že se mamka v těhu trápila kvůli mému tátovi... Tak moc doufám, že malá bude pohodářka 🙂

tanuki
6. pro 2008

jéje, to mám teda noční sloh 😀 nevykala, ale vykakala 😀
Ještě máme problém s jakoby falešným hlášením večer 😅 Jestli jsem to správně vypozorovala, tak u nás je vše od žaludku nahoru "lelele lele" = hlad, potřeba si ještě říhnout a od žaludku dolu "e e" vyprazdňování, trápení s prdlousky. Jenže večer je trochu šílená - rozmrzelá?, bez ohledu na to, zda před večerem spala nebo ne. A motá lele e e dohromady a manžel se pak akorát naprdne, když jde popáté ke kyblíku zbytečně...

vikinka27
6. pro 2008

cammelia, aj nas syn uprednostnuje kakanie pred zrkadlom v kupelni - tak som to vyriesila tak, ze opriem nocnik o umyvadlo a vykaka sa do nocnicka. potom rovno umyjem zadok a je hotovo ;)
kym bola prazenicka, tak ma to netrapilo, teraz sa to horsie z toho umyvadla vybera 😀
uz ked muvelmi treba a nie sme doma (alebo nestiham) tak sa vykaka aj normalne mimo zrkadla (alebo do plienky, ked to ide rychlo) ale inak ked je to dostatocne zavcasu, tak sa stvorcuje, kym ho neprenesiem do kupelky...

prihlasim sa vecer, musim vam povedat, ako som s nim dnes chudakom vypiekla 😝 ale idem trochu sit, kym spi...

tanuki, super slovnik 😵
aj nas starsi mal e-e na kakanie, cca do 6 tyzdnov. potom to prestal hovorit, ale s nim sme tak skoro nebezplienkovali, ani ma nenapadlo, ze je to signal... to sme sa len vytesovali, ako pekne si tlaci 😔

listicka77
6. pro 2008

tak štěpule včera vydržela nečůrat asi 7 hodin. a po těch 7 hodinách se vyčůrala až po čtvrthodině kojení po velkém přemlouvání. a jen trochu, ačkoliv předtím pila celý večer jak duha. no ale další probuzení už bylo standard - s mokrou plínou a ještě teda navíc totálně nacuclou - konečně vyčůrala to všechno nasosané. 😝

usak_usak
7. pro 2008

Tak nám se podařilo párkrát čůrat do umyvadla 🙂 U nočníčku jsem zatím nevymyslela, jak ho pořádně podržet s nočníčkem a pindíkem tam kam má, ale zkoušeli jsme to jen jednou. Ale opravdu když ho rozbalím a začne čůrat a přikryju ho látkovou plínou, tak okamžitě přestane. Tak nějaké ovládání svěračů ty děti opravdu mají 😕

lenki33
7. pro 2008

no tak ja sa sem chodim furt len stazovat, tvarim sa ze bezplienkujeme, ale pritom uz 4 mesiace mame teda mizivu uspesnost a uz mam na neho pekne nervy kvoli kadeniu
cinak sme opustili asi v 9m, proste v klbocku nie, potom kakal na stojaka vo vani , to uz tiez nie vylieza mi odtial a najnovsie si sam vybral na kakanie po stojacky bazen s gulickami 🙄 raz uz to tam spravil aj bez plienky viete si to predstavit tie gulicky 😠 😀 na sediacom nocniku ho nemozem ani za nic udrzat ani ked mu dam hracky, ani nic, no ja uz som proste zufalec, tak mi dajte nejaky tip, to ho tam mam priviazat 😅

ough
7. pro 2008

lenki, s dítětem nevím, ale když to udělá pes, tak vím 😀 😀 strčí se mu čumák do toho hovínka a pak dostane přes zadek 😉
nám se zatím docela daří, ale nejradši nechávám Josku úplně bez plíny a on čůrá prostě na nás. Mě počůrá tak 2x denně. Tak jednou počůrá deku a jedou denně přehoz .. 🙄

milwa
7. pro 2008

Ja teda bkm uspesnost/neuspesnost nejak neresim, beru to tak ze je to jeji volba, kdyz opravdu chce, tak umi hlasit docela dobre. Obcas pozitivne prekvapena zaregistruju, ze jsem tri dny neprala a jeste porad mam nejaky cisty plinky, ale vetsinou se placame na par uspesich za den. Je to strasne moc o tom, jaky mame zrovna denni program, co vsechno chci jeste udelat krome starani o dite, jestli jsme nekde u pribuznych...
Ted mela tri dny horecky a necurala skoro vubec, dnes vecer po delsi dobe sla do nocniku poradna davka, tak z toho aspon vidim, ze uz se veci davaji do normalu.

lenki33
8. pro 2008

ough uz som mu to skusila aj razne vysvetlit, teda nie ze by som ho bila, ale proste som mu dala najavo hlasom ze tu ma nocnik a tak, len u nas je ten problem ze on vie co je nocnik a naco je, ale proste je mu to uplne jedno, pocuranie mu vobec nevadi a kakanie mi pride oznamit cca za pol hodku ked je uz po akcii.
Uz normalne rozmyslam ci som niekde nespravila chybu 😔 Pokazilo sa nam to zubami a odvtedy sa to vlecie 😒
a teraz este mame aj nejaky kozny problem na nozickach okolo plienok, takze ho aj v noci prebalujem, nedavam na nocnik len prebalujem, a to tak ze ma len mokomidi a plienku mu len jednou rukou vymenim, no to mate vidiet ten rev, dnes sa na to asi vykaslem ☹

ough
8. pro 2008

lenki, to já nemyslela použít na děti. To jen, žes to tak napsala 😉 Myslím, že děti v tomhle věku jsou prostě ještě maličký a nemůžeme na ně spěchat. Včechno se to vyvíjí a dorůstá a stejně to neuspěcháme. To, že jim pomáháme přece nznamená, že porostou rychleji, že jo. Tak držím pěsti a přeju silný nervy. 🙂
My zatím zvládáme, ale když vyrazíme do cizího prostředí, tak Joska kouká a na BKM prdí 😀 , tož tak.

venonna
8. pro 2008

leni, netrap sa, u nas je to tiez uz dlhsiu domu podobne. Dlho som sa tym trapila, nervovala sa, ze preco sa to pokazilo, ked tak krasne predtym hlasila... ale potom som to uzavrela tak, ze bkm je asistencia, ked dieta nechce vylucovat do ploenky. Ale ked ta moja momentalne vylucovat do plienky CHCE, tak co spravim... sa mozem postavit aj na isu a nic... 😒

lenki33
8. pro 2008

ough ja som to ani nepouzila tak ako si to napisala neboj 😀

lenki33
8. pro 2008

vies ough ja len stale rozmyslam ako to napr robia tie prirodne narody lebo keby mali taku spotrebu plienok ak teraz my, tak si to neviem predstavit, ako chapem ze ziju vela vonku a v teple takze ked sa dieta pocura niekde na zem tak to neriesia, ale aj tak si myslim ze musia mat vacsiu uspesnost ako my. A ako to robili pred 200rokmi nasi predkovia tu, v nasich klimatickych podmienkach?? A ano budem dalej prat plienky neriesim to,ale napr ked ma teraz tu pokozku fakt podrazdenu tak by bolo super keby sem tam zahlasil, a vyliecilo by sa mu to. A keby sme predtym nemali 1-2 plienky denne tak mi to asi tiez nepride divne. Ale zase ani 3rocnymdetom v pamperskach sa nikto necuduje lebbo ved este maju cas, ze??
No nic uz to asi nebudem rozoberat, lebo aj tak mi nikto nepomoze 😀 lebo sa to neda

ough
8. pro 2008

Lenki, v rádiu říkali, že 3% dětí nad 6 let se počůrává a 1% dospělých.
Kdybysme museli ty plíny prát v ruce někde venku, tak to by asi byla drsnější výchova. Možná by to pomohlo, možná ne 🙂 Tady míchají speciální mastičku na mimi zadečky. Mám tu zbytek, který nepoužívám, tak když mi pošleš na IP adresu, tak ti to pošlu. Je to s peruánským balzámem a úúúžasné 🙂 Joska, jak je lehoučký, tak mu prostě zadeček myju pod vodou. Někdy teplou a když se mi nechce čekat, tak studenou .. ☹