Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

jasekd
2. únor 2011

@mamusia Jenom 100euro, to jsi dobra, ja nemam buhvijakej luxus a je v tom 10 tisic Kc priblizne. Ale ja mam jen 3 AIO plinky, rucnicky Ikea, par ctvercovek, ale zato 24 x kalhotkovku HD, sice to neni buhvijak draha plena, ale luxus je to mnozstvi... No a nejaky svrchnaky, HD. Sama si nesiju, neumim.
@sussanah On nesignalizuje curani, nebo mozna jo,ale ja to nepoznam, takze curani spis delame podle casu - po jidle, spani, prochazce, no a ted se na to obcas vykaslu. Kdybych videla jasne signaly, tak ho poslechnu, jenze on ted u kazdeho rozbalovani a pokladani na prebalovak jeci, mysli si, ze jdem odsavat, tak obcas vynecham. My prebalujem pred jidlem a hned po jidle, aby jedl v suchu a vycural se zas az po jidle, a prave na to pred jidlem nejak kaslu ted.

mamusia
2. únor 2011

@sussanah no aj moj ak ide na 7:30,tak doma je o 5pm a to je ten naskorsi cas,ako moze skoncit...cize to nie je tiez nic moc,no dnes napr.bol zaniest Zoe moc k Dr,tak siel neskor a doma bude az o pol 7...cize akurat okupe malu a da spat....
@sussanah to je vybava pre Zoe a pre Zaru sa zatial nic nechystam kupovat 😅

@jasekd no ja mam asi 50 cc,z toho (25 mam od svokry-tchyne),potom 1pull-ky, 3 AIO a este 2x twofold a2x prefold plienky,deka Ikea a bambusove vkladacky nastrihane z latky. To je vsetko,co nam treba 😅

mamusia
2. únor 2011

@sussanah a mala ma 10kg 😅 ale teraz trosku schudla,jak amlo jedla pri tej chorobe.... ja tie gro este zmensujem o jedno a su super,bo pri nozickach tak fajn tesnia

jasekd
2. únor 2011

@mamusia No to ja poridila ty kalhotkovky, abych to mela pohodlnejsi, a jsem spokojena, i kdyz ted uz vim, ze bych to zvladla i s cc. Martinek ma ted 8,7 kg na 10 mesicich, od 6. do 8. mesice pribral kilo a ted od 8. do 10. jen 300 gramu, takze kdovi, kolik bude vazit na roce a mesici, jako je ted tvoji male. Aspon se tak nenadrem, i tak mam dost.

mamusia
2. únor 2011

@jasekd ona je taky tucidor,vsetko lubi papat 😀 a to ma iba 69cm 😀 No a my nechodime moc von,lebo mala nechce byt v kociku a peso s nou,to tak okolo domu je na 40 minut 😀 a teraz stakym bruchommi je tazko sa za nou nahanat,tak vonku pouzivam ten twofold,alebo prefold a periem asi tak kazde 3-4dni,tak mi to tak staci akurat a s druhou sa chystam pouzivat na zaciatku papierove,dokym si nenajdeme system s oboma a aj kym sa neustali kakanie,budem preferovat,ak Zoe uz bude bez plienok,kym zacnem so Zarou latkovat,uvidim aka bude situacia,takpreto neratam zatial,ze budem nejake plienky dokupovat este...

sussanah
2. únor 2011

@mamusia tyjo, tak to ses fakt dobra.. a to male stacilo jako mimcu jen cc? ja taky nemam buhvi co, ale dobrych 10t v tom je. A taky mi prozrad, ty mas jen jedny svrchanky?? Ja jela prevazne vv, ale tech mel jako maly 36 😅 Prebalovala jsem furt, protoze furt tam do te pliny prdel a hned se osypaval a navic, kdyz uz jsem ho prevlikala pobliteho, tak sem ho rovnou i prebalila ze 🙂 Ale i tak moje vybava je vv S a M, ikea rucniky, svrchnaky (4x) a nejake vv bmb a ted u zteda asi i 5 kapsovek a jeste chci pro druheho sviste dokoupit bmb a nejake dalsi bmb vv usit. Ale zas kupovala jsem vsechno vcetne cc nove (tech mam taky dobre 40), takze tak.
@jasekd ja mela jednu i HD, ale vubec me to nesedlo a prodala jsem to asi v 6m maleho. Me prave nejvic vyhovuji jen vv na rovno, neni to tak velky zadek. Ale zas je to ovlivnene tim, ze kakani do plin u nas fakt po tom 2m prestalo, takze jsem si to mohla dovolit 😅

Holky, jak to delate s prckama a postylkou? Muj ma asi tech 11,5kg a uz ted me boli bricho, kdyz ho zvedam z postylky. Tak uz prave uvazujeme, ze mu koupit "velkou" postel

mamusia
2. únor 2011

@sussanah ja nemam ziadne svrchnaky,ja mam vsetko take,co mi nepretecu,na doma pouzivame obycajne lacnosky pull-ky,na spanie nejake AIO a na von tiez AIO a potom na tom ma iba kamasle.

No Zoe uz spinka asi 2 mesiace vo velkacskej posteli,nemozem si ju vynachvalit,este lepsie v nej spi,nez v malej (ta uz je v spalni pripravena pre Zaru). Mame pre nu Ikea postel http://www.ikea.com/sk/sk/catalog/products/8012... tam dole sa da dat salsi matrac,takze spinka tam,je nizka ta postel,ale pritom matracom,rozmermi ako normalna postel pre dospeleho (140x200 klasika),mali sme tam zabranu,aby sa nevykotulavala,no mm ju hned prvy tyzden zlomil,no a teraz jej brani iba maxi plysak k nevykotulaniu,naucila sa,ze ked sa ide spinkat,tak nema vychadzat a fakt som s nou velmi spokojna,vrelo odporucujem 😉

jasekd
2. únor 2011

@mamusia Jo, to jsem jeste nenapsala, taky mam vsechny pliny nove.
@sussanah Nam sedi uplne super a jsem stastna, ja je koupila na doporuceni kamosky vsechno najednou, nebavilo me to resit, necetla jsem diskuse, jen to obhlidla u ni, takze stesti, ze mi tak vyhovuji 🙂 Jo a Martinek meri 73 cm.
S postylkou to bude tak, ze ted je jeste v postylce. My mame zvysenou postel. Pod ni kramy jako kola, brusle, pytle s recyklaci (plasty, kovy, Tetra pack)..., takze ty se vyklidi. Mame matrace 3dilne, takze ty mu dam dolu, mama mi na to usije ze starejch prosteradel potah, aby to drzelo, na to frote prosteradlo. My si koupime novou matraci. Taky mu to tam nejak vyzdobim, hracky, mozna nocni lampicka, ona je to totiz takova "garaz" na kola, ten prostor je oddelenej od zbytku loznice skrinkama a ma to volnou jen jednu kratsi stranu, takovej brloh 😀 Nase mama z toho neni nadsena, ze ho tam chcem strcit, pokud se mu tam bude libit, tak to tak nechame, pripadne koupime novou matraci, pokud to nepujde, koupi se dalsi, vetsi postylka, ted ma malou, jeste po tchyni, obrousili jsme ji a natreli na bilo. Je bez polohovani, tak tam zatim ma dve matrace, abych se nemusela tolik ohejbat, ale brzo ji vyndam, nestoupa si, ale co kdyby... Ale stejne je ta postylka nizka, mohl by pak prelezt. Takze tahle zustane urcite pro malou. Martin vazi tech 8,7, zatim to jde.

jasekd
2. únor 2011

@mamusia Pekne to vypada. My jsme limitovany mistem. 1+1, 40 metru, takze my to koupit nemuzem, jinak by se mi to libilo.

sussanah
2. únor 2011

@mamusia tak ted jsi me opravdu potesila, protoze ja uz se na ni delsi dobu divam a prave nemam reference 🙂
Jakoze ji mate vlastne ze zacatku otocenou v podstate vzhuru nohama, ze? My prave chceme casem mit pro neho postel vyssi a pod tim nejaky hraci kout a tak a tohle vypadalo docela multifunkcne 🙂 Toz asi ten pokojik uz konecne udelame, protoze on me proste uz zacina v loznici rusit 🙄

mamusia
2. únor 2011

@jasekd aj ja mam vsetky nove,bo som pocitala s tym,ze bude dalsie babo,tak preto som nechcela kupovat z bazaru... No Zoe je vo vlastnej izbe od 5,5 mesiaca a teraz 2 mesiace v tamtej posteli,ale fakt je super,pochvalujem si velmi 🙂
@sussanah ja bezplienkujem od 3 mesiaca a odvtedy sme az zacali pouzivat latkove plienky,teda cc s pull-kami cez den,v noci a na von papierovka,az od pol roka pozuivam iba latkove plienky,takze nam stacila takato vybavicka a tak isto pocitam,ze bude aj u Zarky.

sussanah
2. únor 2011

@jasekd jaj ale budete to mit vesele, v tom vasem velkem byte 😅 Ale co, dobrych lidi se vejde 🙂 Maly mi prave ze stoji od 7, takze ja mam postylku na nejnizsi polohu prave ze uz od tech 7m a ted mam co delat, ho z ni v noci vyndat. Ale ted to bude resit manzel, ja se stehuju do pokoje pro hosty 😀 S tema plinama ti to teda dost vyslo, ja mela hlavne nakoupene ty vv a taky sedly, jen jsem koupila 3 kalhotovky (HD, bum hugger a BL) a HD a BH potom prodala a byla rada. Diskuzi jsem prave objevila az o dost pozdeji a mozna dobre, takhle jsme najeli na nas system a jsme spokojeni 🙂 A teda ja hlavne chtela na 6-ti nedeli neco zehliciho, jsem tak trochu hygienicky maniak, tak proto 😅

sussanah
2. únor 2011

@mamusia no tak t mozna bude i tim, ja latkuju od tydne maleho, potom cvo mi 3x za sebou totalne procural a prokakal papirovky 😖 Takze vybava nejdrazsi byla urcite ve velikosti S a pak jsem vlastne pouzivala latku i na noc a na cesty, coz precejen je potreba kvuli kapacite dalsi investice. Ale i tak mam spocitano, ze zhruba od 10m jsme v plusu, takze u druheho jsem se rozsoupla a mam asi 5 kapsovek z Ebay 😀
Uz se tesim, az maleho soupneme do pokoje. My se stehovali do baraku, kdyz mu bylo 6m a to se mu totalne rozhodilo spani stehovanim. A detsky pokoj slouzi jeste porad jako skladiste nevybalenych veci 😅 😀 Takze jen co udelae poradek, tak se maly stehuje a bude 🙂

mamusia
3. únor 2011

@sussanah ja keby pouzivam papierove,tak miniem za rok 284,70 eur na ne. Balik z DM-ky stoji 13 eur a je ich tam 100 kusov,mala minala 5-6 papieroviek za den,cize ak by som urobila vybavicku za 300 eur,stale by som bola v minuse 😅
Ja si neviem vynachvallit,ze mala spinka vo svojej izbe a hlavne,ze sme ju od malicka ucili,ze sa zaspinkava tak,ze ju polozime,zhasneme (teraz nechavame intimne svetlo) a zavru sa dvere a musi sa sama uspat......ja by som nebola schopna lezat s dietatom hodinu,aby zaspalo....tak chcem ucit aj druhe.... Jasne,ze sa stava,ze place a nechce,ze niekedy musime tam byt s nou,ale to je velmi zriedka,skor vtedy,ked ju mm rozjasi pred spanim.... 😠 😀

sussanah
3. únor 2011

@mamusia my jsme maleho ucili kolem 2-3m uplne stejne, velmi rychle a v pohode si zvykl, usinal sam a spal celou noc. Akorat, ze kdyz mu bylo 5,5m, tak jsme se prestehovali a asi ho to totalne rozhodilo, protoze od te doby se zacal budit 2-3x za noc a vecer nechtel byt sam v pokojiku ani za nic ☹ Ale uz jsme to nejak prezili, u druheho vim, co budu chtit delat jinak, ale stejne je to mnohdy o diteti 😉 Moje svagrova ma 3 deti, prvni 2 usinaly samy a krome kratkeho buzeni nekdy kolem 8m spaly v pohode celou noc. Takze jak sama rikala, uz si myslela, ze vi co a jak, ale po narozeni tretiho kluka bylo vsechno jinak, sam neusnul nejmin do 6-t let, kdy musela sedet minimalne vedle v misstosti a on obcas zavolal, "mami jsi tam?" a zas lezel. Takze preju, at to se Zarou vyjde, ale vis jak, neni to vzdy jen o pristupu 😉
no nic, ficime k dr na ockovani, potom ti jeste napisu ten nas vypocat plinek, jesti to nekde najdu 😉

evi_
3. únor 2011

@sussanah co to je bmb? Píšeš, že budeš dokupovat pro druhé dítě... co to bude? 😉

Přidávám se také s látkovou výbavou - máme asi 60 cc (všechno z druhé ruky - po mně, od švagrové, z bazaru,...), jednu kapsovku, 2 AIO, 4 pul kalhotky a jedny vlňáčky. A ještě jedny minivlňáčky, co jsem si nedávno pletla - zatím jsem se s nimi ale nenaučila moc zacházet..přijdou mi jakési bachraté.

Když jsem přešla na bkm, tak jsem zaznamenala zvýšený počet plínek na praní ..teď ale už druhá pračka za sebou je skoro poloviční...takže bych řekla, že úspěch se nám také nevyhnul...jen aby se to zase nezhoršilo, že 😅

sussanah
3. únor 2011

@evi_ bmb je bambus 🙂 Budu z neho sit nejake ty vv, je to pruzne, tak z toho jde udelat i kalhotkovy sklad, takze na cestovani docela prakticke. Kdyz to doma obcas bylo na svrchnacich, tak mi to nevadilo, ale nekde u kamaradky resit pokadene svrchnaky me docela stvalo. Zvlast kdyz nas maly fakt uprdkaval snad do kasne pliny..
@mamusia tak uz jsem to nasla, pocitala jsem prvni 2m 10plin na den, 2-4m 7 plin na den, potom uz 6 plin na den od 4-12m a pocitala jsem 4.5 za plinu a vyslo mi to cca 11 000 za papirovky. Asi kdybych pouzivala papirovky, tak by urcite byly i nejake akce na pliny apod, ale zas tezko bych mela v roce dite uplne bez plinek 😉 tech 10tacu za latkovky je uz vcetne kapsovek pro druhe sviste. Prosla jsem to a ja ji mam fakt vcelku predimenzovanou, zapomnela jsem jeste, ze jsem mela 3pulky S a dalsich 36vkladacek. Neco bylo asi zbytecne, kdybych vedela, tak bych nakoupila trochu jinak, ale pod 8t bych se asi urco nevlezla. Dost jsem musela drazsich veci dokupovat, kdyz jsem chtela pouzivat latkovky na noc, jak byl maly uz starsi, takze to jsou bmb anavy a bmb vv. Ale ja jsem spokojena, znam se a vim totiz, ze papirovky bych prebalovala stejne porad, mam z nich proste divny pocit 😅
Jinak uz jsme po ockovani, maly to zvladl v pohode, skoro nebrecel, ale ted je hrozne uknourany ☹

mamusia
3. únor 2011

@sussanah presne pre to kakanie by som ja nevedela riesit latkovky od zaciatku narodenia mimi 😅 teda najme nie teraz,ked uz mam malu,keby to robim pri malej,to by sa mozno este dalo,ale kedze som nasla BKM az od 3 mesiaca Zoinky,tak som predtym nad latkovymi ani neuvazovala a v 2mesiaci mala strasnu hnacku asi 1 mesiac,v kazdej plienke poriadne "nalozene" (tak 6x za den to bolo),to si fakt neviem predstavit,ze by som furt zapierala,bo teraz len supnem do kyblika na balkone a ked sa minu cc,tak periem 🙂 Inak som aj ja zabudla,ze este mam jedny pull-ky M velkosti,ktore som vlastne pouzivala pri zacati bezplienkovania az dokedy jej neboli male (iba tie jedny mi stacili,kedze na von a na noc som pozuivala papierovku). Mne sa tiez dost hnusia papierove,najme kvoli tomu smradu a teraz ako som tehu,tak to citim este viac asi,fakt som celkom namotana na latkove 😀 no som zvedava,ze ako to budem zvladat so Zarou,no zas co je pravda u nej nebude moc ani hovienko tak do prikrmov smrdiet (aspon nie az tak ako teraz smrdi Zoinkine 😅 )
To ste uz boli na poslednom ockovani a poradni,nie? Mne to akurat vychadza na 14-teho aprila,tak uvidim,ci nebudem v tom case v porodnici 🙂
Mne je zasa posledne 2 dni Zoe velmi zla,najme dnes,z nicoho nic zacina uplne revat,az nervacit,lahne na zem a tam reve...neviem,ze ci este po tej chorobe,alebo ju svrbia tie vyrazky,co sa vyhadzala......alebo zeby zuby,bo sa jej akurat horna jednotka prerezala a Dr.povedala,ze uz aj 2-ky jej idu...a teraz mi spinka uz 2 hodky,co ona fakt ze nikdy,tak sa s nou asi nieco deje 😲 😲

sussanah
3. únor 2011

@mamusia no ja ty plinky ani nezapirala, na to jsem lina. Proste sem supla separacku do zachoda, plinku do kyble s vodou a pak vyprala na 90 se sodou a nemam ani jeden flek 😉 Me to prave prislo lepsi mit latkove, protoze muzu kdykoliv prebalit, aniz bych mela pocit, ze plinka je jen cvrnknuta a uz vyhazuju. Takze jsem vesele prebalovala, hrozne moc mi to prave vyhovovalo, kdyz byl mimi.
jeste budeme mit kontrolu v roce a pul a zbyva nam ockova mmr (spalnicky, priusnice a zardenky). Ty jsem zatim odlozila na dobu neurcitou, uvidime za rok pred skolkou mozna.
Se Zoe to fakt jeste muze byt tou vyrazkou (i kdyz teda rikaji, ze po 6-te nemoci pry nesvedi 😕 ), ale kdo vi. Precejen to je takovy vek ted, ze se porad neco deje, deti jdou hrozne rychle kupredu a holt s tim prichazeji i vztekaci obdobi. Maly ted po ockovani uplne nezvlada odmitani, kdyz mu reknu ne, tak to hnedka obreci. Ale dneska a zitra ma dobu hajeni, precejen je to ockovani na organismus zatez.

jonki
4. únor 2011

ako sme bezplienkovali dnes v noci:...
maminka sa zobudila az ked sa E uz dozadovala svojho pridelu bieleho moku...a v tom zhone zabudla prebalit (ziadna tragedia ved aj tak jedno prebalovanie v noci vynechavame....tak co prebalim pred dalsim krmenim....tot moja naivna predstava) E si dala dobre do tela a kedze maminka bola po celom dni bez tatina unavena tak zaspala a zobudila sa o hodinu....to uz ani E nevydrzala tak dlho pit.
Kedze refluxujeme tak teda bez odgrgnutia si lahnut nemozme...posadila som si ju na koleno a grgali sme jedna radost...ale E sa stale mrvila akoby este nieco chcela vykonat....no a teda vykonala....ked si prdla tak ze ju nadvihlo z mojej nohy tak som vedela ze sa stala velka vec...ked sa to teplo rozlievalo cez spaci vak na moju nohu tak som vedela ze je nutne to riesit napriek refluxu okamzite...
suma sumarum...supa vyletela cez disanu a vlniaky do ponozky a ked sa ponozka naplnila zacalo to tiec vonku do spacieho vaku a tam to E nozkami vo vytrzeni tak divne pomixovala...
ked sme vsetko odpratali a dala som ju na misku tak pustila dalsiu ranu....ta by sla asi aj do postele...no a ked som ju poumyvala prezliekla tak si chuda myslela ze je vecer a prave sme sa dokupali...takze si ziadala svoju davku bieleho moku a zacali sme odznova 😀

rano ked mm odchadzal do prace mu vravim ze ja si este musim pospat, ze som fakt unavena po tom celom...a on ze co sa deje....ved noc bola pohodova 😀

asi som sa trochu rozpisala ale nedalo mi nepodelit sa 😀 ...a to som sa este vcera tak naivne radovala ake fajn je nezapierat plienky

jasekd
4. únor 2011

@jonki 😀 😀 😀 No po ranu narocne, my meli taky dneska posr. rano... Ale malej je nemocnej a ja taky a do toho zvracim, takze na to celkem kaslu a priznam se, ze uz me i papirovka napadla, zadna snapka, zadne svrchnaky, zalepit a hotovo, ale zatim drzim. Jak je mi takhle zle, jsem strasne lina.

sussanah
4. únor 2011

@jonki jaj tak tomu rikam krasny zacatek noveho dne 😀
@jasekd Ty jeste porad zvracis? Toz a ja myslela, ze to treba prejde 😅 Dneska jsem byla na kontrolnim utz, srdicko bije a dr byl vtipny, rikal ze pry kdo zvraci, nepotraci 😅 😀

jasekd
4. únor 2011

@sussanah Neco na tom bude, mne to Dr. rikala taky: Je ti spatne? To je dobre... 😀 Ovsem nemyslela asi nevolnosti jeste v 7. mesici 😝 Ale neni to uz denne a nebejt nemocna, tak se ovladnu. Udelalo se mi zle z tech hlenu 😖 😝 A kamoska mela rizikove tehotenstvi, krvaceni, lezet musela a bylo ji uplne dobre. Ted ceka druhe, zvraci kudy chodi a s mimcem je vse v poradku.

sussanah
4. únor 2011

@jasekd to si rikam, ze jsem na tom jeste porad dobre, ja teda nezvracim kazdy den, ale obden jo a obcas i vecer 😖 Ale hlavne at ty mimca rostou, my uz prece neco vydrzime 😉

jasekd
4. únor 2011

@sussanah No ja tim ze posledni skoro rok a trictvrte jsem nonstop tehotna nebo kojim, tak melu fakt z posledniho,ale hlavne at je dceeerka zdrava 🙂

susuq
7. únor 2011

Ahojte, musím sa pochváliť, my sme včera cestovali a prvýkrát sme kakali a cikali na benzínke (OMW, nemali tam ani len prebalováky) a aj v reštaurácii. Mali sme rodinnú oslavu a mylý putoval z rúk do rúk a napriek tomu sa krásne pýtal. Predtým sme mali pár dní menší bojkot, tak som z neho bola hotová.... Inak držím palce všetkým tehulkám a obdivujem Vás, že pri takých maličkých deťoch už čakáte druhé... aj ja by som chcela, ale ešte sa bojím, ako by som to zvládala....

zlilly
8. únor 2011

Ahoj, ja jdu pro radu. malej ted posledni mesic usinal v 8, jedl kolem pulnoci, spal tak do dvou a pak se budil kazdou chvilku, rekneme co dve hodiny. vcera byl na ockovani, byl celej rozespanej, tak sem mu dala papirovou plinku aby se nemusel starat jeste o curani a proudil se jednou jedinkrat za noc, najedl se a spal az do rana. Ergo - nebudi se hlady, ale mokrem. Ergo - plinka mu v noci nestaci, neco delam blbe. prosim poradte, jaky mate tipy na savou plinku na noc. jinak sem zjistila, ze do toho prvniho krmeni vydrzi suchej a jeste myslim, tak hodinu po nem. teprve pak zacne curat. mam ho zase zkusit davat v noci na hrnecek? kdyz sem to zkousela naposledy, tak mi tam spal a bylo to k nicemu.

sussanah
8. únor 2011

@zlilly ja bych rekla, ze to klidne muze byt tim ockovani, nas mel po ockovani vzdycky tak 3-4noci uplne spatne. Co se pliny tyce, tak me se hodne osvedcila kombinace bmb vv do anavy, to vydrzelo hodne, nebo normalni vv, ikea rucni a jeste do nejake kalhotovky, ale to byl potom mega balik. Ale taky vydrzel do rana 🙂
Urcite ho muzes zkusit vysadit, ale ja bych asi fakt pockala tak tyden, to ockovani detma mnohdy dost zamava

jasekd
8. únor 2011

@susuq Nadhera, jak vam to jde, zavidim.
@zlilly My mame HD kalhotkovku a v ni dve HD vkladacky, skladano na kluka, a pres to flis. separacku. Plina je durch, ale ta separacka udrzi jakz takz sucho. Jestli se ti chce, muzes zkusit nocnicek, jinak bych v ramci klidneho spanku i ty papirovky obetovala 😝 Ale ja jak jsem ted tehotna, tak jsem unavena a nedusledna a lina 😀

zlilly
8. únor 2011

@sussanah takže fakt hodně vycpávat. zkusím to, možná sem fakt ztím dávala málo. ale on je ještě maličkej, všechno mi na něm připada obrovský. hlavně ve srovnání s tím, že přes den má jenom obyčejnej cc.

@jasekd flisový separacky jsou podle me zázrak! koupila sem je tak před mesicem a musím koupit ještě aspon balíček. koupila sem si už i flisový svrchnáčky, dourám, ze budou taky tak fajn.

jinak prcek chudáček celej den spí. měl 38.3. ale vubec neplače, kdyz je vzhuru, tak má dobrou náladu a chuť k jídlu má taky. doufám, že k tomu očkování nechytil ještě nějakou chripku