Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

jasekd
12. dub 2011

@sussanah Kakikaki 😀 To jen abys vedela, ze tu jeste strasim 😠 Zadna nedele se nekonala 😝 Vcera na monitoru ani jedne jedina kontra, CS 2 😝

sussanah
12. dub 2011

@jasekd no to si delas srandu 😕 ja myslela, ze uz davno rodis a ty si takhle prenasis.. Toz je potreba povolat manzela, aby pomohl mimcu trochu ven, ne? 😉 A jinak jsi v pohode? Daji aspon tyden nez pujdes vyvolavat?
A vubec, kakikaki je mnohem lepsi nez kdyz jsem mu ze zacatku rikala "no tak potlac jeste" a on se na to naucil 😀 Takze potom kolem 5m jsem museli preucovat signal na kakani 😝

ofelieee
12. dub 2011

a když se povede, tak jsi dělala nějakej povyk, aby pochopil, že to bylo ono? zkusím to, dám si nočník k přebalováku a uvidíme... díky @sussanah za rady!

jasekd
12. dub 2011

@sussanah Zitra jdu na kontrolu, tak uvidime, zda je nejaky posun. Podle me tak tyden by me nechali, kdyz jsem mela jeden termin v nedeli a jeden dneska. Jinak si myslim, ze s takovym nalezem ani manzel nepomuze, ze by me jen vsechno bolelo. Uprimne se mi do toho nechce. Vcera a dneska jsem si dala dlouhe prochazky, kamosce se teda dneska se mnou nechtelo, abych ji prej nezacla rodit 😀 Ted me teda boli bricho, ale to je furt a pak to prejde. Dr. v pondeli rikal, ze ani Hamilton by mi nepomohl, ze jsem zavrena, jen by to bolelo a krvacelo a prd z toho. Tak radsi at jeste par dni pocka a at se telo aspon trochu pripravi.

lmm
12. dub 2011

@jasekd, byla jsem na tom podobně, zkus trojkombinaci horká vana-masáž bradavek-horký kořeněný svařák. Ráno na kontrole jsem byla zavřená (začínala jsem taky 41.tt), večer v osm jsem vlezla do vany a v 10 jela úplně ožralá na příjem (celé těhotenství jsem abstinovala a ty 2 deci dělaly divy) s kontrakcemi po 2,5 minutách.

sussanah
12. dub 2011

@jasekd souhlas s lmm, davej si ted fakt poctive kazdy vecer horkou vanu, to by melu telu pomoct. JA si k tomu dala jeste vzdycky pul deci cerveneho 😉 Je ale fajn, ze mas aspon rozumneho dr, ktery te zbytecne netrapi Hamiltnem.
@ofelieee pokyk jsme delali primereny, proste pochvalili, ze je sikulka atd 🙂 Ale ohnostroje nadseni to zase nebyly 😀

jasekd
12. dub 2011

@lmm NO tak to by me porazilo. Uvidime, jak zitra na kontrole, zda nejaky posun bude, a podle toho se zaridim. Ted mam ty bolesti docela silny, ale podle me to proste neni ono, jsou to ty poslici, co vzdycky prejdou. Dik za tip, vypada to prece jen lip nez ten ricinak, to bych nedala. Jinak vino taky nesnasim, ale svarak bych asi zmakla 🙂

jasekd
12. dub 2011

@sussanah Kazdy vecer drepim ve sprse, vanu teda nemame, jen takovou melkou vanu, spis sprchovy kout, jak byva v malych panel. bytech, tudiz cela se tam neponorim, ale horka voda tece, ja tim rozhanim kazdej vecer ty bolesti uz minimalne 14 dnu, to bude ucet za vodu 😝 O Hamiltona jsem si nerikala ani, on o tom sam zacal, ze to nema zatim vubec cenu. S Martinem si myslim, ze mi to na porodnici v nedeli odpoledne udelali a v pondeli rano jsme jeli, ale tu nedeli uz jsem mela aspon slabe kontrakce. Vino fakt nesnasim, ani ho doma nemame, ale asi pozadam rodice, aby mi jedno dali. Barva je jedno? 😀

sussanah
12. dub 2011

@jasekd rika se v tehu spis cervene, ale asi to bude jedno. Ale prosim te s mirou, ne ze prijedes do porodky s dvojkou v zile 😀 Zkus taky ten koreneny napoj (2 lz zazvor, 10hrebicku, 3-4 skorice zalit litrem varici vody a behem dne po douscich popijet) , delej si ho co 2 dny a pokud porad nic, tak muzes zkusit jeste ricinovy koktejl, ale to az tesne pred vyvolavackama (ten je i s panakem nejake vodky nebo merunky). Tak bych ti prala, aby to probehlo v pohode a melas to cele trochu klidnejsi nez s Martinem 😅

jasekd
12. dub 2011

@sussanah To cervene je mi i sympatictejsi, dobra. Ja bych stejne pozrela jen par dousku, neboj, nevyklopim do sebe celou lahev 😀 Jinak uz me taky zase uspesne boli v krku, nemuzu vubec polykat, se na to uz vyprdnu 😠 Holky, diky za rady.

sussanah
12. dub 2011

@jasekd tak si to vino svar s hodne skorici a hrebickem, vezmes to prijednom i tu bolest v krku 🙂 Drzim palce a prubezne informuj! Jo a mas na nekoho tady kontakt? Abychom vedely, ze uz konecne rodis a jak mala 🙂 Nebo se nam potom ozves az budete doma?

lmm
12. dub 2011

@jasekd, skořice, hřebíček, hodně cukru, dá se to vypít. Škoda, že nemáte tu vanu. Jinak na netu je celá řada babských rad, na kotnících a chodidlech jsou i nějaké vyvolávací body, já jsem si tenkrát udělala celý seznam, ale zabrala hned první trojka. Ale myslím, že to pomůže, až když je tělo opravdu připravené. Tak držím pěsti!

lumarque
13. dub 2011

@jasekd
Tiez drzim palce, nech vsetko ok dopadne.

zlilly
13. dub 2011

@jasekd drzim place! Ja vim, ze se to snadno rekne, ale hlavne trpelivost. ono to telo vi co dela.

jinak k nasi BKM (jestli tomu jde jeste porad tak rikat): mrnousek se porad tak nejak dostava z toho prujmu, je mu zjevne lip, ale porad kaka trikrat denne a několikrat za den uprdne a neco mu ujede. takze to vypada tak, ze čurání chytame krasne, ale pokakaný plínky máme nejmín tři denně. Já su z toho celá nervozní, protože nevím, jestli už je teda v pořádku a jestli je nromální kakat třikrát denně, když předtím kakával jednou. navíc pomalu začínám přikrmovat zeleninou a trochou ryzovyho odvaru, tak mu to traveni vubec dělá psí kusy.
vůbec je kouzelnej 😀 předevčírem se dvakrát naschvál vykakal na hrací podložku, jenže jak je omyvatelná, tak ho to asi moc neuspokojilo. včera to o hodně vylepšil. ráno se pěkně vyčural a vykakal do hrnečku, tak sem ho měla nahatýho na klině. prcek uprdl, pos... sebe, mě, podlahu a ještě do toho shodil mobil. chacha. na to, jak toho bylo málo, dokázal udělat slušněj svinčík.
to bylo rano. večer ho dávám kakat jednou, podruhé, dělal akorát blbosti. tak ho zvednu, držím ho v náručí a chystám si plenku na přebalovák. najednou prd prd a posr... přebalovák, plinka, já, i podlaha. malej se zasmál a širokým obloukem všechno počural 😀

jasekd
13. dub 2011

@zlilly No tak ty jsi reklama na BKM, to je presne duvod, proc si ty, co to nepraktikuji, tukaji na celo 😀 No hlavne ze to beres s humorem, ja jsem ted v takovem stavu, ze by me to akorat desne vytocilo, i kdyz, kdyz uz je to uklizene, clovek se tomu nakonec i zasmeje 🙂 Jinak to, ze kaka 3x denne, mi normalni prijde, nas malej taky kadil jednou denne a jak se zavedly prikrmy a hlavne ovoce, tak nekdy je to jednou, nekdy prave i trikrat. Taky ma ted dost prujem, jenze u nas je to i tim, ze nechce nic pit, krome redene svestkove stavy, nic jineho do nej nedostanu, po te nemoci vubec 😝 Navic stale chrci, tata ho dneska poslechne radsi, aby mu to nespadlo dolu, nekasle skoro, ryma netece, teploty nema, jen chrci, jinak je spokojenej. My nastesti to kakani chytame dobre, curani jsem ted vzdala 😅
Dneska uvidim, co na kontrole a podle toho se zaridim, zda pouziju nektere vase rady. Celej vecer jsem se kroutila bolesti a jako obvykle zbytecne, rano nic nebo jen malinko...
Diky vsem za podporu 🙂

zlilly
13. dub 2011

@jasekd a víš co je na tom komické? že já bych přes to všechno řekla, že to funguje líp a líp. kdykoliv on VI, že chce kakat, tak já to vím taky. takže komunikovat dokáže. že to sem tam nestihnu nebo ho sundám brzo to není jeho chyba. no a když to neví, tak nemá co komunikovat. je to fakt sranda. 🙂

susuq
13. dub 2011

@lumarque Ahoj, dlho som nemala čas sem prísť... znak pre cikanie je ukazovákom dolu, tuším (alebo nočník je "figa borová"), na mokosha.info sa da najst. Držím palce

susuq
13. dub 2011

@jasekd Jeej, držím palce, ja mám ešte v živej pamäti, ako mi odtiekla voda a o tri dni som porodila ako na koni. ☹ Tri dni na mne v nemocnici robili hokusy pokusy a keď nás postrašili cisarákom, hneď bol malý vonku. :-// Určite to dobre dopadne, držím palce.

hamma
13. dub 2011

@zlilly Náš malej taky kaká asi třikrát denně, někdy i víckrát. A s tím pokaděným pultem - od tý doby, co mu dávám mrkvičku na oběd, tak mu trvá mnohem dýl, než se vykadí, takže ho musím nad umyvadlem držet mnohem delší dobu, tak mě napadlo, jestli to třeba tvůj nemá taky tak...
A ještě bych potřebovala poradit, jak to děláte s klukama, když je dáváte vyčůrat do nočníku? Náš vždycky ten nočník přečůrá, má hrozně velkej "dostřel" a když mu sáhnu na pindíka, jakože ho usměrním, tak hned přestane čůrat...nemáte nějaký tip?

ofelieee
13. dub 2011

@jasekd já porodila do pár hodin po ricinovym koktejlu podle Staedelmannový, tu je o něm diskuze. Přišlo mi to šetrný, tak jsem to zkusila... a průjem byl teda parádní, ale porod celkem 3 hodiny 😉

jasekd
13. dub 2011

Tak ani dnes ani jedna kontrakce 😠 Po vcerejsim veceru bych si zaslouzila aspon jednu 😀 Dneska uz to bylo na Hamiltona, teda docela jsem si zaskucela, tak snad to k necemu bude... Mame zkusit sex, coz se mi presne nechce, jenze nechce se mi ani do toho alkoholu, kterej nepiju ani normalne, tak to pak je se mnou tezky, ze jo. Zitra musim na pretaceni, mala dneska zlobila a monitor nic moc. Kdyz ji nevyzenem, v opndeli, max. ve stredu vyvolavacka, ale na to je snad jeste casu dost.
@ofelieee 3 hodiny, dobrej cas, nechala bych si libit 😵

luty
13. dub 2011

@jasekd Ja vim, ze se Ti do toho moc nechce, ale znam nekolik holek, ktere porodily po ricinovem koktejlu. Sama jsem si jeste loni pred poroem rikala, ze bych do toho nesla. Nakonec si prcek prokopnul cestu ven sam tyden pred terminem a ja jsme to nemusela resit. Nicmene kdyz zi predstavim na miskach vah indukci a prujem po ricin. koktejlu... tak bych ho klidne pila i dvakrat denne! Drzim pesti, at to probehne hladce, prirozene a pohodove!

jitka_
13. dub 2011

Moc prosím o radu. Sháním knihu od nakladatelství Grada - "261 her pro děti od tří let". Nemůžu ji nikde sehnat, ani na netu, ani u nás v knihovně ji nemají. Nevíte o někom, kdo by mi ji prodal?

zlilly
15. dub 2011

@hamma ach jo. včera kakal dvakrat, dneska třikrát větší dávku a třikrát jenom tak upleskl. tak mám se tím znervozňovat nebo ne? kakával jednou denně, to bylo zlatý. ráno se vykakal a zbytek dne pohoda a volnost.
Jinak sem koukala, ze pokazdý, kdyz ho dám na hrnecek, tak zbesile tlaci a tlaci az neco vytlaci. rekla sem si, ze ho na den dva prestanu davat kakat, aby treba nemel pocit, ze "musi" a on, jako by to tusil, signalizuje jako o zivot. normalne takhle vehementne nesignalizuje, ale tohle by videl i slepy. je to sikula. a kdyz sme se vratili z prochazky a probudil se, tka koukal a pak se rozplakal, chtela sem ho prebalit, tak sem ho polozila, rozbalila, on porad desne plakal a uprene se na me dival a ja sem ho furt na ten hrnecek nedala. tka se dival a dival a pak se teda mohutne pocural a podival se tak vycitave jako by chtel rict - ja se tak snazim, drzim co muzu a ty me ani vycurat nedas. je to uzasny, jak vi co bude a jak chce curat a kakat do hrnicku. a pak ze pry to deti do dvou let nezvladaji., chacha.

@jasekd tak už je vás víc?

jasekd
15. dub 2011

@zlilly Neni 😅 Zadna zmena, ani jedna kontrakce na monitoru 😝 Mam za sebou dva Hamiltony, od vcera trochu spinim, ale jinak nic. V nedeli na kontrolu do porodnice a domluvit vyvolani... JInak nam taky nekdy kaka vickrat, mel i docela prujem tedka, jak byl nemocnej. Je to sice otrava, ale neznepokojovala bych se tim, u nas to jedno kakani denne bejvalo, kdyz byl jen na Nutrilonu AR, ted je to vetsinou dvakrat, nekdy i trikrat.

susuq
16. dub 2011

Ahojte baby, ako riešite kakanie vonku? nas kaka po každom jedle a bojim sa, ze to na nas raz pride a nebudeme vediet, co s tym... dik za rady.

hamma
16. dub 2011

@zlilly Já bych se tím neznervózňovala. Náš má taky ráno pořádnou nálož a pak tak ještě dvakrát nebo třikrát spíš jenom kákne 🙂.
A taky pozná, že se bude čůrat - když ho přinesu do koupelny na přebalovák tak se na to chystá a když ho nerozbalím dost rychle, tak se vyčůrá do plínky - jakoby to měl už nějak naprogramovaný, jak dlouho to asi trvá a to vydrží a dýl už ne.

luvie
16. dub 2011

Holky, tak jsem tu minule pochválila, myslela jsem že už to máme vychytané... už víc jak týden si pořádně nesedne na nočník, vymýšlím nejrůznější fígly, jak ji nechat aspoň někdy vyčůrat, plenek je celkem dost... Nejhorší je, že i kaká do plenky... Vím, že bude, ale ona to udrží, vylezeme ven, dřepne si k pažitce a do 3 minut jdeme zpět domů umývat tu pohromu. Mám pocit, že mi to dělá naschvál... Je fakt, že jí teď vyrostly 2 stoličky, leze ještě jedna, byla poslední 3 dny dost nervní (já eště víc). Tak jen doufám, že se to zas nějak ustálí.... Nějaké rady? aspoň povzbuzení?

@zlilly podobné zájmy 🙂 s kakáním si nic nedělej, miminka kakají, jak jsem jim chce 🙂 než se to trochu upraví. jestli te to trochu povzbudí, K. předevčírem nekakala, včera si to vybrala hned třikrát... a to už jsme viděli pravidelný režim... mimochodem, naposled to bylo do vany při koupaní... řehtala se tomu

jitka_
17. dub 2011

@luvie Máme to s kakáním to samé. Vím, že se jí chce, poznám to, protože špulí prdelku, ale na nočníku si hraje a chce z něj slézt a nad číňákem se mi propíná a řve. Tak jsem ji dala včera do postýlky, za minutu tlačila, tak honem vysléct, už měla v plíně bobka, tak honem na nočník, tentokrát zatlačila i na normálním nočníku, ale čurat už nechtěla. Tak jsem ji zabalila, dala do postýlky a tak za pět minut zase tlačí!!! Tak honem jsem ji vyslíkla a ona měla durch počuranou plínku i s hnědou náloží!!! 😖 A signály absolutně nic, plíny peru každý druhý den plnou pračku.

luvie
17. dub 2011

@jitka_ díky 🙂 taky jsme to tak mívali, a máme to znovu... snad to půjde, časem 🙂 držím i já pěsti tobě