Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

lmm
5. čer 2011

@kaja73, ona už má právě plínu přes noc suchou několik měsíců, čůrá v noci výjimečně a to mě zavolá. Tak mi přijde zbytečné, aby se v ní pařila. Už jsme dvakrát bez plen v noci byli a přišlo mi, že byla spokojená. Tak to chci zkusit znovu. Zato přes den, holky, mám pocit, že moje netuší, co je to BKM. Když jde kolem nočníku, vždycky důlěžitě zahlásí (ale to znamená nočník, ne že chce čůrat) a jde dál.
@jitka_ to bude zase dobrý, to je jasné, přece mamince ten výlet musí kapánek osladit 🙂.
@jonas17, jak se tak dívám, mám nějaké obrácené dítě. Všem vám tady hlásí přes den a přes noc čůrá. Máme to naopak 🙂.

ofelieee
5. čer 2011

holky je možný, že bojkot vypadá jako rozkřičení se vždycky, když ho dám na nočník? Někdy se při tom křiku i vyčůrá (jak se vzpouzí tak je pak drámo ho tam udržet 🙂 ), jindy ne a počůrá se hned vedle. Ale není n abojkot ještě malej? Jo... tohle se děje ve chvílích, kdy není úplně v pohodě, ráno je to bez problémů, to do nočníku kaká i čůrá, když je vyspalej a najedenej přes den tak taky, ale když je před spaním/kojením, tak jakoby ten nočník měl jehličky...

jonas17
5. čer 2011

@lmm joj, moja, ale to my sa kojíme celú noc 😀 tak bodaj by mala suchú plienku 😀 toľko mlieka, čo vnoci vypije, sa nečudujem, že sa aj prečurá 😀

kaja73
5. čer 2011

@jonas17 Ved aj u nas -sice nekojim-ale okolo 17-18 vypije 150ml caju a tesne pred spanim okol 19,30h- 200ml mlieka-to proste musi v noci vyčurat a rozospany sa pytat este nevie.Ale od pol noci ,kedy sa zvykne prebrat a ja ho dam aj vycikat,už vydrži do rana suchy. 😉 Ale to je o tom, že už nema co curat,nie o tom že to ma pod palcom-aspon myslim.Cez den fiči už takmer na 100%-pekne povie už cca mesiac pisi-pisi,ked mu treba cikat.

jonas17
5. čer 2011

@kaja73 u nás je ten problém, že moja ešte nepovie nič. ja som ju sledovala, ked sa popišala, absolútne nereagovala. proste len kukla, jak čurala a nič. cez obedňajší spánok,ak sa v polke prebudí, ju dám na nočník, vypišá sa a dalej je suchá. dnes spala tri hodiny a bola suchá. lenže, môj najstarší syn, aj ked sa pýtal veľmi skoro, v noci som mu musela do 5-tich rokov dávať plienku, lebo spal tak tvrdo, že sa popišal.chodila som s ním aj na neurologiu, bral potom také kvapky adiu...neviem čo.a vtedy mi lekár povedal, že nie je dobre v noci budiť dieťa a dávať na nočník, lebo tým, že sa neprebral, naberal zvyk pišať v spánku. jemu vraj chýbal nejaký hormon, ktorý ho nútil v noci zobudiť sa na pišanie. tými kvapkami to do pol roka prešlo. preto rozmýšľam, či robím dobre, ked malú počas spánku dávam pišať na nočník.

jonas17
5. čer 2011

ešte ma zaujíma, či to robia aj vaše deti, že aj ked sa nepýta, tak vydrží, kým ju nepoložím na nočník, či je to normálne. lebo to mi príde jak pes, čurá len ked ho pustím vonku.. 😀

kaja73
6. čer 2011

@jonas17 Ja ho v noci nebudim,dam ho čurat,len ked sa sam zobudi. 🙂 A to je vačšinou medzi pol nocou a 3h rano.To už ma v plienke cca 1-2 pisiny a este sa aj vypisa do nočnika,potom už do rana nečura.K tej tvojej otazke-tak moj kym sa nepytal,tak kludne pustil do gati 😀 ,potom behal za mnu ,aby som ho prezliekla,ale trvalo to len 4 dni a potom sa už začal pekne pytat. 🙂

lmm
6. čer 2011

Jo tak to bude tím. Malá pije spíš přes den, večer si vezme v posteli trochu vody, někdy ani to ne. A kojím už jen ráno. Já od včerejška zkouším dávat místo plen kalhotky, ale malá to jaksi ani nezaregistrovala, tak peru jak zjednaná 🙂. Ona teda neregistruje spoustu věcí, včera vlezla do bazénku i s botama 🙂. Syna jsem v noci budila jen asi týden poté, co jsem mu sundala noční plínu, byla to spíš moje úzkost, pak jsem toho nechala. Teď se oba budí sami, když potřebují.

zlilly
7. čer 2011

U nas je to ted vsechno silně zmatený. malej pořád nechce sedět na nočníku, takže úspěchy střídavé. a v noci taky špatný. přes den jak je horku, tak prakticky nejí, dohání to přes noc, takže celou noc jí a čurá. navíc se mele, protože je mu horko, spí po chvilkách, zbytek dne je unavenej. ach jo.

evi_
7. čer 2011

Tak u nás jak kdy...občas paráda, občas se vzteká a vzpíná... Pomáhá nám měnit místa....čůráme různě po pokojích (vždy ale do nočníčku 🙂 ) anebo s výhledem z balkonu a travička má taky úspěch. V noci má většinou suchou plínku. Večer kojím kolem 8 a pak se buď vyčurá anebo taky ne...a budí se pak kolem 5 ráno - to jí nakojím a dám vyčůrat a je většinou suchá.
Teď určitě dlouho suchá zase nebude, když to tu píšu 😎

raa2
7. čer 2011

@jonas17 tazko povedat s tym nocnym budenim, ja som teraz uz dve noci dala maleho v noci cikat, lebo on sa budi okolo 2-3 na mliecko, kym ho zarabam, tak place ako tur, tak som to zacala vyuzivat na cikanie, posadim ho na nocnik a on sa zatial vycika a ja zarabam mliecko. raz mal rano plienku suchu a dneska tam mal ciknute. do tej 2-3 mava zatial suchu plienku. cez den sa pyta, pokial ma cas a nie je zaujaty hrou. len mensi problem mame teraz ked ideme prec, tak drzi a nechce sa nikde vycikat. vcera tak plakal, co sa mu dalo cikat a ani za nic nechcel. az na vela sa vycikal.

jonas17
7. čer 2011

@raa2 podľa mňa, ked sa preberie, tak to je v poriadku. ale môj syn , ked som išla spať, som ho akože chcela zobudiť, aby sa vypišal a on ani oči neotvoril, tak tvrdo spal, že si vôbec neuvodomoval, kde je. ostalo mu to dodnes, a to má 20.nieže by som ho v noci budila na čúranie 😀 ale stále spí tak tvrdo, že kým ho ráno zobudím, tak to trvá...tak si myslím, že čúral vlastne v spánku. a toto nie je dobre.
a toto mám aj ja s malou, že ona proste vydrží. nechce pišať vonku, do iného nočníka, ani záchoda. len do svojho. tak vydrží aj tri hodiny.je toto normálne? 😕

seffka
8. čer 2011

Ahojte, poradi mi niekto prosim, ako na bezplienkovu metodu? Mala ma 5,5 mes. a pred par dnami som sa rozhodla vyskusat to. Ale zatial ziaden uspech. Casovanie u nas nefunguje, moja intuicia je nulova. Mala mi necika po papani, akurat po zobudeni, ale tiez nie hned a proste neviem presne odhadnut ten moment, nakolko uz zrejme nedava signaly. Vacsinou sa vycika par minut po tom, ako jej dam suchu plienku. Nechcem to vzdat, ale obavam sa, ze nie som dost pozorna. Myslela som, ze zachytenie stolice nebude az take narocne, nakolko mala kaka vzdy dvakrat doobeda, ale ani to dako nejde. Mame len jeden uspech v kakani a aj to som ju davala vycikat :( Dakujem moc. A este by ma zaujimalo, asi po akej dobe, ste zaznamenali uspech?

raa2
8. čer 2011

@jonas17 nechapem to ze to drzi, i ked minule drzal tiez dlho a potom som ho dala v shoping centre na zachod, tam sa pekne vycikal, asi sa mu uz fakt dalo a potom drzal az domov. nechcem mu davat uz plienky ked niekam ideme, bude musiet riskovat pocikanie, ale robim to tak ze mu davam pod zadok uterak v pripade nehody a nosim nahradne oblecenie. ale zase napr. vcera ked sme boli vonku tak sa vycikal aj vonku, ma take miesta kde to spravi a inde ani za svet, bude radsej plakat o dusu ale aby sa vycikal tak to nie 🙂 Neviem ci mam nosit so sebou nocnik, vy nosite alebo ako to riesite? zase nema on problem ked niekam ideme aby sa vycikal aj do ineho nocniku. asi preto ze ma jeden u nasich a dalsi u svokrovcov a aj u susediek bol zvyknuty cikat do inych nocnikov 😀
@seffka ja som tiez zacala ked mal maly cca 5,5 mesiaca, davala som ho nahodne, prve dva razy vobec nic nespravil, treti krat sa vycikal, ale to nechapal, potom som ho zase posadila po nejakych 20 minutkach, stym ze som mu pustila napr. aj vodu, a hovorila cik cik a tiez nic nespravil mozno aj 3 krat, ale ked sa nam uz asi 3 krat podarilo odchytit moc, tak to akokeby pochopil, som mu vzdy ukazala a tlieskala, chvalila ho do nebies. ono ked bol malinky tak som ho davala aj kazdu pol hodinku cikat, a videla som ze sa strasne snazi, i ked len par kvapiek vycikal, ale vycikal 😉 chvalime ho do dnes, robime z toho riadnu udalost ked sa vycika a vykaka 😀 ale on to uz aj tak na 80 % hlasi, toto je uz 3 tyzden co hlasi. samozrejme mame nehody, ale to ked on sa hra s niekym a nema cas s prepacenim mi povedat, alebo uz aj vidim ze by cikal a uz to nestihnem 🙂 ja som ho rovno na nocnik davala a napr. skus ju dat uz vtedy ked si len prdne, ono ako ju na ten nocnik das a drzis tak to jej tiez moze povolit a pekne sa vykaka. je s tym robota ale vysledok urcite stoji za to...

seffka
8. čer 2011

@raa2 dakujem za radu, ale hneva ma to, ze zatial za 4 dni ziaden vysledok a davam ju po papani aj 5krat behom pol hodiny, neviem ani ako casto ju davat cikat, aby ju to neotravovalo. Dnes som ju skusala dat aj na nepremokavu podlozku, ze co sa bude diat a tak sa na nu vycikala a este som ju na posledne kvapky stihla dat na nocnik. No uvidim, co bude dalej. A mam pocit, ze mi to vobec nejde...

raa2
8. čer 2011

@seffka skus jej pustit tu vodu, a po spani ju napriklad davaj, po jedle sa matko tiez vycikal, uvidis, ked sa 3 krat podari tam vycikat, tak ona to pochopi na co to je a bude sa snazit to tam spravit..ja som to videla na matkovi, aj tri kvapky boli uspech...

seffka
8. čer 2011

@raa2 a gratulujem k bezplienkovemu uspechu 🙂 dufam, ze vas budeme nasledovat...

raa2
8. čer 2011

@seffka neboj ona ked to pochopi, tak to uz pojde lahko, dokonca my ficime na pamperskach od narodenia a islo to, len vela roboty je s tym davat hore dole plienku, zapinat body a nohavice davat 😀

seffka
8. čer 2011

@raa2 vodu jej pustam a aj "pšššškam" a zatial nic, ale uz som si zvykla pri malej, ze s nou je vsetko tazsie, keby zacnem pisat o jej papani, no hroza :D Aspon, ze sa mi mlieko tvori...

raa2
8. čer 2011

@seffka joj to jedenie je u nas tiez hroza, do roka som ho musela kadejako zabavat aby usta otvoril, teraz je to o nieco lepsie, ale tiez knizky musime mat pred sebou a neviem co 🙂 a aj to ze som ho na ten nocnik zacala skoro davat, tak on potom velmi skoro aj pekne sam sedel 🙂 ono to pojde, len treba pevne nervy a myslim si ze radsej treba zabojovat teraz akoby mal mat do 3 rokov plienky, ja ked to vidim ako sa tym detickom tam rite paria, tak mi je ich az luto,lebo cim neskorsie zacne sa tym je to tazsie. ono cim su starsi, maju menej casu sediet na nocniku, i ked to uz chapu, tak si sadnu, nic nespravia a za par minut to urobia do plienky 🙂

seffka
8. čer 2011

tristvrte hodinu mam malu pred sebou na podlozke... po zobudeni a papani a necika... jak mam vediet kedy bude chciet? chodim s nou kazdych 5 min na 2 min do kupelne a nic. Ja mam necikave babo, jej sa asi hracky vycikaju do plienok, ked to nevidim a potom sa tvari, ze ma mokru plienku. Toto uz skusam asi 5.krat a ani jeden uspech. Ja uz nechapem... 🙂))

seffka
8. čer 2011

@raa2 to s tym jedenim...ja malu plne dojcim, ale to su boje 🙂 ona malo papa a 3-4krat za den kaka a bola to moja chyba, ze som si na zaciatku nevytlacala predne mlieko, bo mi striekalo a mala zlenivela a teraz nechce poriadne tahat, ked uz dostrieka, takze zadne mliecko mi casto ostava

lmm
8. čer 2011

@seffka, a máš látkové plíny? tam je líp poznat, jestli je mokrá. takže bych strkala prst do plíny a zjistila, jak často čůrá, to je základ. Pak budeš už trošku vědět, za jak dlouho od posledního čůrání do plínky (které si tím prstem zjistíš plus mínus pár minut) by to tak mohlo přijít znovu. Myslím, že chodit co pět minut bez úspěchu otráví dřív tebe, než to malé dojde. Dopoledne většinou děcka čůrají častěji, tak by tam měla být větší šance na úspěch. Jestli nečůrá hned po probuzení, tak potřebuje pár minut na "rozkoukání", to mám naše holčička taky. I po jídle, není to hned, ale tak za pět deset minut. V teple ji můžeš nechat bez plíny na podložce a jakmile začne čůrat, začít říkat signál. To je podle mě důležitější, než ji rychle popadnout a přenést na nočník, to jí spíš to čůrání zastaví.
Ona taky může mít blok čůrat naholo, když byla zvyklá čůrat do zabaleného zadečku. Zkuste vydržet, až se to párkrát podaří, tak jí dojde, že takhle je to taky fajn. Přeju hodně štěstí a hlavně se tím netrap, čím víc na tom záleží mamince, tím míň to funguje u miminka.

seffka
8. čer 2011

@lmm dakujem, vyskusam tu podlozku, lebo inak to zatial nema zmysel. Ja som si naivne myslela, ze mam genialne dieta a hned pochopi, co od nej chcem 🙂 Chce to hlavne trpezlivost a uvidime, co bude dalej. Asi ma naozaj plienkovy blok 🙂

kaja73
8. čer 2011

@seffka ja som začala s kaknim ked mal cca 3M-davala som ho nad vecko vždy po jedle,po 1m som už vedela ako cca kaka a od 11m sa pyta slovom eee.Ale ja som nikdy neposadzovala na nočnik ani na vecko-ja len držim maleho v klbku.Velmi rychlo pochopil-cielene začal tlacit na kaku cca v 6-7m a na cikanie v 10-11m,ale cikal aj do plienky.Nepokakal sa od cca 5m.V cca16 a pol m odmietol plienky a po 4 dnoch čo som ho davala cikat ca v 40 min intervaloch sa začal pekne pytat slovom pisi.Na nočniku mi nechcel sedie ani starši syn -ten mal rovno redukciu na vecku.Nerobila som s nim BKM-vtedy take nebolo-,ale tiež som začala s kakanim v cca 13m a od 14 sa pytal a od 18 bol uplne bez plienok.Takže s ciastočnou BKM pytanie na kakanie od 11m a na pisanie od necelych 17m a bez BKM pri prvom synovi -pytanie na kakanie od 14m a na pisanie od 18m.Klasicku BKM som vsak nikdy nerobila.

jitka_
8. čer 2011

My jsme od neděle s bkm v háji, malá měla horečku a průjem, takže většina do plíny. Od včerejška už horečku nemá, i ta stolice je lepší, ale dneska už kakala asi 10x a všechno do plíny. Ona si řekne, že chce aaa a pak na nočníku začne řvát a nic neudělá, tak ji musím zabalit, to se opakuje asi třikrát během 20 minut a pak se pokaká se do plíny, aniž by si toho kdokoliv všiml 😖

ofelieee
8. čer 2011

holky je možný, že bojkot vypadá jako rozkřičení se vždycky, když ho dám na nočník? Někdy se při tom křiku i vyčůrá (jak se vzpouzí tak je pak drámo ho tam udržet ), jindy ne a počůrá se hned vedle. Ale není n abojkot ještě malej? Jo... tohle se děje ve chvílích, kdy není úplně v pohodě, ráno je to bez problémů, to do nočníku kaká i čůrá, když je vyspalej a najedenej přes den tak taky, ale když je před spaním/kojením, tak jakoby ten nočník měl jehličky...

kaja73
8. čer 2011

@ofelieee A ty ho posadzujes? ja som -a aj dodnes a to ma maly už 17 m- len držala v klbku a nikdy nebol problem.Aj teraz je to super,lebo sa vycika hockde aj vonku-len ho podržim v klbku a je to.Straši syn s tym mal problem-chcel cikat len v sede na vecku a tak bol 2m odkedy bol bez plienok vonku problem a museli sme utekat domov,alebo sa pocikal.

raa2
8. čer 2011

@seffka ked som ho kojila, tak tak isto len predne mlieko vypil, lenivy bol tahat a potom prisiel zlom a uz viacej nechcel, ani ked mu vyslovene striekalo do pusy, nechcel...tak som odsavala a to som robit nemala, bradavky som si donicila do krvi, tak som s tym prestala, lebo to uz mi neslo mlieko ale striekala krv a o bolesti ani nehovorim. inak aj v pamperske zistis ci je pocikana alebo nie, ked sa lepsie pozries z vonku tak je taka zlta, ked je ciknute, alebo vopchas z boku do nej palec a vies ze je tam ciknute, som uz aj v tom odbornik 🙂

ofelieee
9. čer 2011

@kaja73 ne, ne, taky ho držím v klubíčku, to jsem blbě napsala...