Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

ameliejulliette
24. čer 2011

@evi_ Jéjda, ještě aby tak v noci kakal 😅 Děkuju za info, ještě jsme nezkoušeli, byly hektické dny. Přes den to drží, tak máš pravdu, proč by nemělo v noci, že... 😀 To já jen, že teď jak jsme ho nechávali v noci tak, tak to by neustály ani 4 čč 😝

evaka
26. čer 2011

Kocky, chcem sa spytat, ake mate signaly? Predpokladam, ze dietatku hovorite kaka, eee, ci ci al. nieco podobne, ale to kombinujete a ukazujete aj mimicky, krcite nosom, al. si ho chytate, al.nieco podobne? Mne sa zda, ze take babatko sa skor nauci to ukazat ako povedat, nie?

sussanah
26. čer 2011

@evaka meli jsme signal cururu a kaka, potom kolem 11-12m jsme zaradili i znak (poklepani rukou na podbrisek) a to vcelku rychle pochopil a zacal si sam ukazovat. Urcite neni spatny napad s to s tou mimikou obliceje nebo jakykoloiv jiny znak zaradit drive, slysela jsem o detech, co byly schopne znak samy pouzit uz k olem 8-9m. U druheho znak budeme zarazovat urcite drive, vidim to tak na ten 8m, ale to se jeste vsechno vyvrbi 🙂

jonas17
26. čer 2011

@evaka my nemáme znak, moja malá jednoducho prinesie nočník a kýva hlavičkou áno.niekedy sa pri tom chytá za gaťky, akoby si ich chcela dať dole.ale ked sa hrá s bábikou, tak ju dáva na nočník a hovorí pri tom psssss... 😉

evaka
28. čer 2011

@jonas17 Juuuj, to ja sa este nacakam, kym princezna prinesie sama nocnik 😉

luty
1. črc 2011

@evaka Neboj, utece to jako voda. Taky jsem myslela, ze se toho nedockam🙂

wzorcek
2. črc 2011

ahojte, neviete poradit kde kupim ten cinsky nocnik?

lumarque
4. črc 2011

@wzorcek na mokoshop. sk alebo v arcshop..http://www.arc-slovakia.sk/shop/sortiment_detai... to je taka slovenska verzia cinskeho nocnika( podla mna) a da sa pouzit aj pre vacsie deti, mne vyhovoval viac ako origi.

lumarque
4. črc 2011

Ahojte kocky, chcela by som sa spytat, ake mate skusenosti s " bezplienkovanim " na dovolenke v teplych krajoch? 🙂

wzorcek
4. črc 2011

@lumarque dakujem 🙂

lmm
6. črc 2011

Ahoj po sto letech. Zkousime to bez plen, protoze uz me to nebavi. Stridavy bojkot uz od nejakych peti mesicu, kdo na to ma mit nervy 🙂. Tri dny kazdy den tak tri pocurane oblecky, tak petkrat nocnik, ovsem maximalne jednou dvakrat si rekne sama, jinak ji hlidam ja. Ale chodi mi sama ukazovat, ze se pocurala, tak doufam, ze ji to brzo dojde. Nocnik je porad boj, nechce na nem sedet, nechce ani klubicko, ani zachod, proste nema cas na takove zbytecnosti. Ale kdyz uz ji tam udrzim, vetsinou se vycura. Tak drzte pesti, abych to vydrzela a nedala ji plinu zpatky 🙂.

mamusia
6. črc 2011

@lmm ak Ta mozem trosku povzbudit,my sme to mali tak isto - az nastal zlom.17-mesiacov a zacali sme cikat do nocnika,asi tyzden,potom sa zacala sama pytat a teraz uz sme doma bez nehod cez den,plienku davam na spanok a vonku,bo tam sa nechce pytat ani cikat,ale vcdera sa mipytala aj vonku,tak uvidim,ci sa to zlepsi.Samozrejme,ak ideme von na hodku,to nedavam plienku,len na dlhy cas ak ideme.Drzim palce 😉

lmm
8. črc 2011

@mamusia, díky, ale začínám mít pochybnosti. Dopoledne si krásně říká, ovšem tak před obědem se to zvrtne a až do večera utírám louže. Nechápu, v čem je problém. Na nočník nechce ani zaboha, přitom dopoledne tam chodí v pohodě. Asi už je z toho vylučování unavená a pouští to nohavicí ven, aniž by to řešila 🙂. Koberce trpí a moje nervy taky. Ale přece jí nedám zpátky plínu! 🙂

mamusia
8. črc 2011

@lmm no teraz v lete je to dost tazke...aby sa vratila na plienku 😅 my mame od vcera tak,ze to nechavam kompletne na malu,bo uz sme straaaasne davno nemali nehodu (klop,klop),tak ze si ona sama povie,kedy jej treba,ja sa jej uz vobec nepytam. Vcera si dokonca aj vonku povedala,si cvrkla trosku a davala som ju nech ocika stromcek,no ani keby co! Uplne odmieta vonku cikat 😖 no a ona to nakoniec vydrzala az domov,este vo vytahu hlasila,ze jej treba,tak sme s mm donej hustili nech uz vydrzi domov a ona to vydrzala 😅 Neviem co mam robit,abyzacala cikat vonku,proste jej je zle v klbku.
Ale neboj nic,o mesiac aj Ty uz budes len spominat na bojkot a vsetko pojde ako po masle 😵

lmm
8. črc 2011

@mamusia, myslíš z blázince? 🙂 Největší problém mám s tím neřešit to, když se počůrá. Nové koberce, hračky, knížky, všechno počůráno. Když se náhodou trefí na plovoučku, tak na tom aspoň uklouzne a bouchne se do hlavy. No máme doma veselo 🙂. A Tobě dřív venku čůrala? U nás to nikdy nebyl problém, tak neporadím. Možná zaměřit se na konkrétní cíl, to platilo u syna. Počůrat tamten stromeček, trefit tuhle kytičku...mohl si vybírat, to ho bavilo. Jinak dneska jsem byla koupit minikalhotky a prodavačka mi oznámila, že už je nemají, že je ta paní přestala šít a dala se na uzeniny, že se jí to víc vyplatí. Že já jich tenkrát nekoupila víc!

lmm
10. črc 2011

Tak ono to fakt začíná docela fungovat, hodně se teda šprajcuje, že nechce na nočník a vzápětí se počůrá, ale tak desetkrát denně si krásně řekne (v těch horkách hodně pije). Začínám tomu věřit. Jen teď jedeme na týden do Prahy, tak řeším, jak to dělat v metru, když potřebuje hned, když si řekne. Před odchodem do metra se mi na povel nevyčůrá. A plíny jí dávat nechci. Asi budu riskovat počůraná záda 🙂.

sussanah
10. črc 2011

@lumarque veskrze pozitivni 🙂 byli jsme s malym loni na krete kdyz mel 11m a v podstate nam dovolena pomohla ho odplenkovat. Mela jsem pro neho slipy, na plazi parkrat pocural deku, ale to nebyl problem. Do kocarku jsem mela nepromokavou podlozku, at nemusi mit plinku v tom horku. Po navratu jsme behem tydne plinky doma uz definitivne sundali 🙂

rozarka65
11. črc 2011

Ahojky!🙂 Snažím se o částečnou BKM....zatím je to tak,že když se malá vzbudí,tak se jdeme vyčůrat...když neusne po kojení,tak taky...a nebo když tlačí....Teď jak bylo vedro,tak jsem ji nechala rozbalenou....a pořád čůrá...🙂 Asi bych měla pomalu vypozorovat nějaký signál,ale zatím nevím...☹ A v tříslech má popraskanou kůžičku...jaký používáte krém...já byla u prvního dítka zvyklá na rybilku...Eli to teď mažu bepantenem....A dnska mi kamarádka půjčí nočníček....jaké máte zkušenosti s čůráním během kojení....jde technicky mít pod ní nočníček a nemuset ji "odpojovat"?Děkuji za rady...🙂

danjelita
11. črc 2011

ahojte skusene bezplienkacky.
ja som na diskusii nova.
mam 3 mesacne dievcatko a len prednedavnom som nasla info o BKM.
tak to skusam a chcela by som sa poradit. mam takmer ziadnu uspesnost :( a kopec otazok... 🙂🙂🙂
predom velmi pekne dakujem za Vase rady a skusenosti 🙂

ako ste zacinali? vedeli ste hned nabehnut na BKM?
Bojim sa, ze nieco robim zle, lebo skusam malu davat nad umyvadlo alebo nad misku vzdy po zobudeni a vzdy po papani... drzim ju asi aj 3 minuty a do uska jej hovorim "ciki ciki" a nic... Ked ju polozim na plienku, do pol minuty sa vycika, do plienky.
Ked ju drzim v klbku, tak sa po chvilke zacne vrtiet a vystierat a jednoducho nie je spokojna. Ked ju polozim, usmeje sa a viem, ze bude cikat.
Dokonca ju aj znova vezmem nad umyvadlo - nic. az do plienky, potvorka 🙂 Robili to aj Vasi drobci?
Pouzivam latkove plienky a prebalujem ju hned, ako sa pocika. co znamena veeela plienok :/

Tiez sa Vam stalo, ze dalo babetko signal a pritom to vobec nebolo o potrebe cikat alebo kakat? Ja mam tento problem asi na 80% - dava signaly, ktore dava pri cikani, no nevycika sa.
Co je dost blbe najma ked mam malu vytahovat zo satky a potom zistit, ze to je omyl a ze vlastne cikat nepotrebuje...
a vlastne cas s nou travit castym kontrolovanim, ci uz ma mokru plienku - aby som si to vedela spojit s grimasami a zvukmi. No ista si aj tak nie som nikdy... asi na to ide z nespravneho konca...

Ako dlho asi trva, kym si babatko zacne ovladat zvierac (tak aby vydrzala, nez ju rozbalim)?

este raz dakujem kocky.

lmm
12. črc 2011

@rozarka65, nám malá nesignalizovala snad půl roku. Ze začátku jsem odhalila vysoký pláč, ale pak se to začalo měnit a nakonec jsem to nebyla schopná poznat vůbec. Časovali jsme, dopoledne čůrala co půl hodiny, odpoledne vždycky po spaní a jídle. Kožní problémy nemáme, takže jsem mazala vzorečkem Bepanthenu, co jsem si přinesla z porodnice. Během kojení mi nečůrala, takže taky neporadím, určitě se ale něco najde na netu, určitě to tak spousta holek dělá...je tu teď dost mrtvo, všichni dovolenkují. Tak se drž, určitě to zvládnete.
@danjelita, teď, když je teplo, prostě bych ji nechala nahatou na flísové dece a sledovala. Možná vypozoruješ nějaký signál. Vypadá to, že se jí dobře čůrá vleže 🙂. Myslím, že svěrače podvědomě ovládají hned. Mně malá vždycky počkala, než ji rozbalím. Ale my jsme byli na začátku extrémně úspěšní (ovšem pak to šlo z kopce), tak nevím, jestli je to tak u všech dětí. Myslím, že jakmile jim dojde, co po nich chceš, a chce se jim do toho taky, tak umí počkat. Přeju hodně štěstí, ať se vám to brzo zlomí.

rozarka65
12. črc 2011

@lmm Už mám nočníček...hurá...🙂 Jde to i během kojení...🙂 Eli mi většinou čůrá po probuzení,taky počká až ji rozbalím a dám nad nočník nebo umyvadlo...🙂

danjelita
13. črc 2011

@lmm dakujem, aj za povzbudenie 🙂
skusame, dufam, ze to bude mat vysledky...
skusala som aj v noci, lenze ked kym jej dam dole plienku a dam do curacej polohy, zobudim ju, co mi je luto voci nej..
a nakoniec sa aj tak nevycika, ale (aspon minule) az po nejakom case (a to uz neustriehnem)

hamma
14. črc 2011

Přišla jsem se po delší době poradit, více méně úspěšně se mi daří chytat bobky, posledních pár dnů chytám i čurání (mám teda dojem, že si Jojo radši počká, než ho rozbalím, než aby si načůral do plíny🙂). A protože už sám sedí, řekla jsem si, že ho budu zkoušet dávat na nočník. Doteď byl zvyklý čurat i kakat v klubíčku nad miskou. Nemáte někdo rady, jak nejlépe postupovat? Zatím jsem ho posadila dvakrát, nic neudělal a v klubíčku se pak vyčůral.

lmm
14. črc 2011

@danjelita, já jsem v noci nejdřív kojila a teprve potom malá čůrala. Moc se při tom nevzbudila a klidněji usínala, protože byla vyčůraná. Tak uvidíš, jak to půjde.
@hamma, já jsem malou prostě posadila a za den dva jí to došlo. Ale ona dlouho neseděla, takže byla o dost starší. Možná pomůže držet ho v klubíčku nad nočníkem a pomalu spouštět, třeba aby první dva dny čůral nad nočníkem v klubíčku, potom aby se při tom trošku nočníku dotýkal, potom abys jej stále zezadu trošku objímala, a nakonec ho nechat samotného. Myslím, že by si tak měl pomalinku zvyknout.

sussanah
14. črc 2011

@hamma souhlas s lmm, postupne klubickovat na normos nocnikem a spoustet, az bude sedet. Mozna to chvilku potrva, ale urco si zvykne. Ja jsem tohle podcenila, maly taky moc nechtel a potom, kdyz zacal pobirat rozum, tak uz najednou jiny nocnik nechtel ani videt. Proste jsem byla tak rada, ze necura do plinek, ze jsem radeji vymekla, dala ho do klubicka a byla rada, ze se aspon vycural/vykakal. Takze my jsme klubickovali do 15m!!! a to uz mel dobrych 11-12kg. Prinutilo me az otehotneni, kdyz jsem ho nebyla schopna drzet. Koupili jsme nocnik, proste rekli, ze ode dneska se cura tady, stary jsme schovali a bylo to. Ale to uz zase v tom veku nebyl problem vysvetlit, takze za pul dne v podstate presedlal na normos nocnik. U druheho ale urcite jakmile bude sedet, tak ho budu smerovat na normalni nocnik, protoze drzet 12kg ditko v klubicku, kdyz si jeste navic rado posedi u kakani, no teda znova, ne diky 😀

sussanah
14. črc 2011

@danjelita ja teda v noci zacala bezplenkovat az nekdy kolem maleho 9-10m, do te doby jsem jen prebalila mokrou plenku a bylo.

hamma
14. črc 2011

@lmm
@sussanah
Dík za rady, vyzkoušíme to, snad to půjde. Na mističku fixovaný není, vyčurá se i na travičku, když je nejhůř tak i do normálního záchoda, ale to je těžký, protože má hrozně dalekej dostřel🙂. Za chvíli se vzbudí, tak na to půjdem.

sussanah
14. črc 2011

@hamma fakt vytrvej 😉 Drzime palce

majka1981
16. črc 2011

@danjelita ahoj, ja by som na to sla tak, ze ked Ti cura do plienky alebo pri lezani na prebalovaku, tak vtedy jej hovorit signal, ona sa na to nauci a po case bude akceptovat vylucovanie aj nad umyvadlom atd. a teraz ju kludne mozes nahat bez plienky a "pozorovat" 🙂 , ved je teplo 🙂

majka1981
16. črc 2011

@hamma myslim, ze je este dolezite, aby si bola tesne pri nom a objimala ho napriklad od zadu ked sedi na nocniku. Ja sedim bud na posteli alebo na zemi, nohy vystrete a on sedi na nocniku medzi mojimi nohami