Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

seffka
19. črc 2011

dakujem vsetkym za rady, mam malo casu na net, tak sa ospravedlnujem za oneskorene reakcie. BKM som sa rozhodla aplikovat postupne. S kakanim zatial ziaden uspech. Mala kaka velmi rozne. S cikanim nam to vacsinou vyjde vzdy po zobudeni a ked si vsimnem suchu plienku dlhsiu dobu. Rano cca 2 hodiny po zobudeni malu sledujem a jed uplne bez plienky a davam ju cikat. Za prvu hodinu 3-4krat. Asi dvakrat ju prezliekam, ale ved pracka opere :D zatial mala moc nechape, co vlastne od nej chcem. Aj ked obcas mam pocit, ze sa tesi so mnou 🙂 no tak uvidime casom ako to pojde. Hlavne ju prebalujem hned, ked vidim, ze je mokra. Striedam bavlnenu plienku s jednorazovou, podla toho, ci niekam cestujeme, alebo ak mam daku pracu a nestiham byt naplno s malou. Pozitivne je, ze doteraz nebola zaparena, ani ziadne kremy nepouzivame. Tak sa tesim 🙂

danjelita
20. črc 2011

dievcata, idem sa pozalovat so svojimi neuspechmi...
Takmer vzdy som pri tom, ked sa pocika a hovorim cikaci alebo kakaci zvuk (to sa jej paci, vzdy sa usmieva 🙂)
Nefunguju u nas ani signaly ani casovanie. signal dava az ked uz cika/kaka... to spoznam vzdy, lenze to uz ju nestihnem ani zdvihnut, nieto este dat nad nocnik :/
Casovanie - aj ked by mala chciet a potrebovat, nad nocnikom alebo umyvadlom sa nevycika. pekne si pocka, kym ju polozim a zabalim (zvacsa po 2-3 pokusoch nad nocnikom - akoby si ten cikaci zvuk nespojila s cikanim... moze to byt?)
Vysledok: veela prania a zehlenia :/
Utesujem sa aspon tym, ze malinka je takmer stale v suchej a cistej plienke 🙂
A tiez ako seffka, nepouzivam ziadne kremy a ritku ma peknu...

jasekd
20. črc 2011

@mamusia Teda, ctu ten komentar o prevraceni na brisko, mala je nejakej rychlik 🙂 Jak se mate?
@sussanah A co u vas, vsechno dobry? Blizi se to, co?
U nas dobre, malej po kontrole na neurologii, vse pri starem, pokroky dela adekvatne te sve 3 mesicni motor. retardaci, jsme stale bez rehabky 🙂 Ledviny dalsi vys. v zari. V. je hodna, plne kojim, je zdrava. Nekdy je to fuska, jako treba kdyz mam jit akutne do prace jako dneska rano (mam tento tyden neco jako prisluzbu, jsem na telefonu a kdyz je treba, volaji), s obema detmi mazec 😀 Ale dari se nam vsechno, krome BKM, a proto sem uz nechodim 😀 Venouskovi jsem koupila cinak, hovi si na nem celkem spokojene, je to i pro me pohodlnejsi nez miska, co jsme meli predtim, ale co z toho, kdyz se tam nevykaka ani nevycura 😀 Malej stale kaka/cura jen na prebalovaku, nocnik po pocatecnim uspechu total bojkot (mam pocit, ze jste hore probirali nocniky? ale nestiham docitat), takze skutecne omezeno jen na chytani kakani, cili BKM nula, a jak jsem planovala odnaucovani od pleny na leto, tak ani nahodou, za prve je zima, za druhe jak nechodi, ej stale na kocaru vepredu, ja na nej nevidim, stejne signaly nemame a casovani slo do kopru s tim, jak na nej nemam cas kvuli V. Tak asi tak, proste realita je jina, nez jsem si malovala drive, kdyz jsem jeste nevedela, ze moje dite nebude v 16ti mesicich chodit ani kolem nabytku (jen se postavi), sedet az po roce, cili s nocnikem jsme zacli az nedavno... ale z toho se nestrili, preju vice uspechu vsem 😉

mamusia
20. črc 2011

@jasekd cauko. No hej,mala je strasne sikovna aj hlavicku krasne drzala hadam uz od 1-veho mesiaca,no my to s mm pripisujeme tomu,ze ju davame nad cinak a tam sa vzdy tak hybala,ze musela viac zapajat svaly sije a celeho tela,nez keby ju nedavame 🙂 Co sa tyka BKM s malou,tak kakanie odchytavame na 99%,bo bud ma uplnu hnacku stale a kaka furt,alebo kazdy treti den......ale dava jasne signaly najavo.Cikanie neriesim,iba obcas po spanku ju dam a ked je na prebalovacej podlozke a vidim,ze signalizuje,tak vtedy,ale velakrat nemam ani cas,bo sa nieco (vacsinou nocnik)riesi so starsou - co sa tej tyka,tak na den sme uplne bez plienok,vsetko nechavam na nu,krasne hlasi sama slovickom "kaka" a uz zacala od 18-tich mesiacov hlasit aj vonku,no nechce sa vycikat v klbku,ani keby co,tak nosime nocnik aj von 😅 no plienka stale je ako poistka,bo uz som raz prala cely potah s dvojiteho kocika a uz sa mi nechce znova 😀 na noc a na poobedny spanok plienka je,po poobednom spanku je na 98% sucha,ak vela predtym pije,tak sa stane,ze je mokra,no uz si tiez hlasi hned ako sa zobudi "kaka" krici 🙂 je to velmi velke odlahcenie celejsituacie vychovy,byt bez pllienok,fakt.Velmi sa tesim,ked aj so Zarkou uz budeme bez 🙂 Inak je s nou hroza,plne sa kojime,no ma strasne problemy s bruskom,nadymanim,vtedyy stale place a ma len take 40 minutove driemky cez den..... 😒

zlilly
21. črc 2011

Ahoj.
u nas je to jak na houpacce. 14dni skoro nic, pak 14dni super a chytáme skoro všechno, a ted zase nic. malej zas asi neco řeší. posledně, když měl takovej bojkot, tak se učil lezt. teď leze jak drak a učí se stát bez držení a padat na zadek🙂 tak až to zvládne, tak zas bude čurat do hrnecku doufam

evi_
21. črc 2011

Ahojte, tak jsem vas prisla docist..nastesti vsechny asi dovolenkuji, takze toho nebylo mnoho 🙂
U nás je to pořád tak nějak stejné. Průměrně 7 plínek za den... stále žádné signály, stále se občas vzpíná... to pak pomůže když jí dám nad umyvadlo a pustím vodu...nevím teda jestli je to dobrý postup zvykat ji na vodu, ale když náš obvyklý signál nezabírá, tak voda zabere na 99%.
Látkujeme a čuráme i na výletech a dovolených.
Mnoho zdaru přeji všem 🙂

@mamusia - u Zoe zabrala metoda tréninku na nočník během 3 dnů? ..myslím, že jsi to byla ty, kdo psal, že to zkoušíte - doma s holou prdelkou. Mělo to tedy úspěch?

opica
23. črc 2011

caute kocky,
tak sme doma z porodnice a vcera som zacala BKM aj s druhym spuntom. zatial ziaden uspech, ale urcite sa nevzdam tak isto ako pri gregorovi.
este sa musime naucit spolu fungovat. lebo klasicky, ked kojim jergusa, tak gregor sa akurat pyta cikat atd. ale uz sa to lepsi. zatial je s nami doma muz a v pondelok uz ide G naspat do skolky aspon na toho pol dna, tak to snad tie poobedia s oboma zvladnem a budem stihat davat na zachod oboch 😀

mamusia
24. črc 2011

@evi_ ahoj,no cikala parkrat,no nejak extra to nezaberalo..ale aspon nemala odpor k nocniku....proste ako trosku vyrastla a zacala viac vnimat,tak to cikanie do nocnika prislo nejak automaticky a zacala sa z toho tesit.......verim,ze s druhou to ale bude skor nez v 17-tich mesiacoch 😅
@opica ked sa Zoinka pyta na nocnik a akurat kojim Zarku,alebo ju drzim nad cinakom,tak jej poviem,nech si rychlo prinesie nocnik(ink chodime cikat do kupelne len),ona pren uteka,ja jej pomozem stiahnut gatky a ona si tam sama sadne a vycika sa a ja ked skoncim,tak to potom vylejem 😉

luty
25. črc 2011

@opica Gratuluju k narozeni dalsiho mrnete🙂 At je zdravy a stastny!!!!

opica
26. črc 2011

dakujem, ja to tiez robim tak,z emu poviem, nech si prinesie nocnik, lenze G je velky plus ma pipika, takze potom to zvacsa konci tak, ze je ocikane vsetko okolo 😀

sussanah
27. črc 2011

Ahoj holky, nakoukavam po delsi dobe, nejak je toho posledni dobou moc a navic to rychle utika.. Maly uz je fakt stoprocentni, dokonce uz ho ani nebudime na curani, jen kdytz treba hodne vecer vypije, ale bud se vzbudi sam nebo vydrzi az do uplneho rana 🙂 A uz mame nakoupene nocnicky pro dvojku, tak se nemuzu dockat 😵
@opica gratulace k prckovi 🙂

sussanah
27. črc 2011

@mamusia to je fakt vyhoda holcicek, jak sednou je v podstate jedno, protoze curani jde proste dolu. Ja musim maleho fakt usadit poradne na nocnik a jeste nasmerovat pindika, jinak pak muzu vytirat. Takze bohuzel sam se na nocnik neposadi ☹

opica
27. črc 2011

tak a uz sa nam zacalo co to darit. vcera sa prvy raz vykakal a dnes to uz bolo asi na 80% do zachodu. jasneze plienky su stale spinave, ale uz aj toto ma velmi tesi. moj muz sa smial, ze pri tomto uz v polroku nebudeme pouzivat plienky 😎 a mama, ze chuda dieta, ved ma len tyzden 🙂 ale vsetci sa z toho tesime, pamatam si, ked som sa takto pred 2 rokmi vytesovala z gregora.

zfidorka
28. črc 2011

ahojte, ako casto vam cikaju/cikali deti ked mali cca rok... moja cika niektore dni aj kazdych 30 minut... vacsinou tych 45-60 minut... nie je to casto?

kaja73
28. črc 2011

@zfidorka mne v 20-30 min intervaloch cikal aj v 17m,teraz je to už každu cca 1a pol až 2 hodinovku.Ale ked viac vypije,tak sa aj po 10 min.pyta.Tiež som z toho bola mimo,ale neboj je to OK:

zfidorka
28. črc 2011

@kaja73 oki, dik 🙂

jonas17
28. črc 2011

@zfidorka ja som svoju tiež dávala na nočník presne po 45 minútach. teraz už vydrží aj 2-3 hodiny. podľa toho, koľko pije.

sussanah
29. črc 2011

@zfidorka v tom roce to bylo po cca tech 45-60min jako u vas. Ale uz to hodne zaviselo na piti. Potom kolem 15m jsme se dostali na 1-2h, ale i ted si nekdy vyzada curat po 20min, kdyz se rozhodne do sebe nalit pul litru najednou 😝

1luciferka1
30. črc 2011

prosím o radu, co mám dělat, když malá v noci vždy kaká mezi kojením, ale poslední tři dny se mi pokaždé, když jsem ji dala do klubíčka nad kyblík poblinkala, jak měla z kojení plné bříško...zkoušela jsem ji dávat před kojením, ale to je hysterický řev a nic 🙄

lmm
31. črc 2011

@1luciferka1, nevím, jak je veliká, ale zkusila bych ji spíš opřít o svoje břicho, aby nebyla tak skrčená, trochu se zaklonit...moje malá taky odmítala chodit před kojením čůrat, to se asi změnit nedá, mají svoje rytmy, tak spíš zkusit nastavit tu čůrací polohu.

1luciferka1
31. črc 2011

@lmm má 6 týdnů, vyzkouším, díky 😉

lmm
31. črc 2011

@1luciferka1, tak to je ještě minimimi 🙂.

lumarque
1. srp 2011

@zfidorka mne tiez cika tak podobne.. najviac rano, poobede castejsie. Ale zda sa mi, ze v tomto sychravom pocasi este viac, lebo toho menej vypoti.

lumarque
1. srp 2011

Ahojte, ja som tu zase po dlhsom case..maly uz ma 14 mesiacov. Cez den to celkom ujde, uz pouzivame treningove nohavicky, lebo obliekat mu plienky bolo fakt utrpenie. Problem je v noci, vypisat sa nechce, ked sa zobudi, ale rano pusti taku davku, ze som na noc zacala pouzivat jednorazovky a idem objednat najake super save vkladacky( dik za tip zfidorka).
Uz aj kaka do nocnika, ale musi byt vonku, medzi tackami, tak aby sa jednou rukou drzal tacok, druhou buchal palickou do zeme a mal vyhlad na celu zahradu...no uzas, Ale lepsie ako na zem :D Aj vasi si tak strasne vymyslali? ( Vcera si zase vyliezol na botnik, dal si dole teplaky, kapsovu plienku, nechal hromadku a ked nevedel zliezt dolu, tak ma zavolal( ja, ze ako sa pekne hra).. fakt som nevedela, ci sa mam smiat, alebo mu nadavat ...)

melio
1. srp 2011

Ahojte, určitě už jste zkušené bezplenkářky. Potřebuju radu nebo aspon útěchu. Synek má deset měsíců, dote´d to s bezplenkovou šlo, několik počůraných plínek jsem neřešila. Ale teď nastal totální bojkot nočníku, vlastně celé polohy v klubíčku. Pokus ho dát vyčůrat je neúspěšný, bojuje se mnou a pak za mnou přileze s mokrou plínkou. A s poněkud vyčítavým kňouráním, vadí mu, že se počůral, ale pokus ho dát před tím na nočník je nemožný. Ani přebalování není nejsnažší, takže má jen pásek s prostrčenou čtvercovkou. Nevím, jak tohle období překlepat. Už to trvá skoro dva týdny. Myslím, že to není příjemná situace ani pro jednoho z nás. A nevím, v čem hledat příčinu, co mi tím chce sdělit. Zda to je v jeho pokusech o stoupnutí si nebo zda ho tu znervozňuje něco jiného. Jaké máte zkušenosti a řešení?

zfidorka
1. srp 2011

@jonas17
@sussanah
@lumarque
vdaka za odpovede

sussanah
1. srp 2011

@melio zkusenosti mam, reseni ne 😅 Zhruba kolem 9-10m jsme meli durch to same, ze 2 plinek denne jsme najednou meli i 10.. Ale pak to zase nejak preslo. Libilo se mu treba curani venku a taky nejak zabavit na nocniku. Hodne pomohlo v tu dobu prodlouzit trochu intervaly, moc nerozpitvavat, kdyz nechtel jit curat apod. Ale zas kdyz se pocural, tak jsem mu to rekla, ze se cura prece do nocniku a ne do plinecky. Co ale nakonec zabralo fakt nevim, proste to skoncilo stejne nahle jako to zacalo.

lmm
2. srp 2011

@melio, měli jsme to podobně, ale trvalo to u nás skoro půl roku. Ovšem pak jsme rovnou přešli na kalhotky. Tak přejeme pevné nervy. Pomohla mi filozofie, že každá nepočůraná plína je dobrá. Kdybych se měla snažit o BKM, tak bych to asi zabalila. U nás snad trochu pomohlo střídání nočníků, dodnes jich máme pět plus redukci na záchod, každý má své zvířátko a dcerka si vybírá, kam že si sedne. Kolem spousta hraček, knížek, pitominek...Ovšem někdy i dneska postaví hlavu a vyčůrá se na zem, když má pocit, že ji do toho čůrání nějak moc tlačím.

melio
2. srp 2011

Díky za podělení se o vaše zkušenosti. Je to zkouška trpělivosti. Chtěla bych porozumnět tomu, co mi chce sdělit, ale možná v tom ani žádné poselství není🙂.třeba to prostě nechce teď řešit. S odstupem se nad to povznesu, ale někdy je těžké potlačit touhu ovládat.

petulka33
2. srp 2011

Ahoj děvčata,
vzhledem k tomu, že obě mé děti jsou stejné a v mokré plínce se jim nelíbí (i když to v jednorázovce není cítit), tak začínám zkoušet BKM. Prvorozený ji v podstatě začal částečně provozovat od cca 5-6 měsíců, kdy mi dr. poradil, ať ho přidržím nad nočníkem, když nevydrží v učůrnuté plínce a přebalujeme i 20x denně. Ale tehdy jsem o BKM nevěděla a nepraktikovala ji smysluplně. Malá má stejné sklony a tak jsem dnes zkusila 4x a 4x úspěch. Takže se budeme snažit i nadále a musíme se to naučit. Hlavně rozpoznat, že si říká, že chce 😀 Předpokládám, že při spaní se beztak počůrá nebo se to naučí taky rychleji a ze spaní čůrat nebude??? To bych chtěla asi moc, že? 😀 😀 😀 teda neočekávám to hned, ale postupem času.
Tak nám držte palce 😉