Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

sussanah
12. zář 2011

@majka1981 hele, my mame jednojazycne dite, skoro 2r a jeste nerika vubec nic ;) Ale od cca 12m pouziva pro curani jasny znak, takze prijde, zataha za rukav, zaznakuje a jde se. Takze taky varianta 🙂

mamusia
12. zář 2011

@sussanah to si ho daj do fotoblogu 🙂 a uz ste doma,ci este v nemocnici? Ak chce dudkat prso,tak ho nechaj,ja by som bola tak rada,keby nasa Zarka chce dudkat prso,ale ona vobec 😠

Inak dnes sa mi stala az divna vec,boli sme vonku a predtym som davala Zarku doma o pol 5 vycikat a sli sme von,ona tam zaspala v Manduce na chrbte,zobudila sa za pol hodku,isli sme este do obchodu,tam bola uz zla,tak som si ju prehodila dopredu a prisli sme domov pred 19tou a ona sucha!!!!Hned ako som ju dala vycikat,tak si zacala kecat a ukludnila sa,sa mi ani nechce verit,ze cakala ponad 2!!!!hodiny,aby som ju dala dole z Manducy a vycikat,aj som ccela vonk,no mm nebol so mnou,tak som nechcela saskovat 😝

sussanah
12. zář 2011

@mamusia no ja bych ho na tom prsu fakt rada nechala, ale precejen, je to prvni den, prsa si jeste zvykaji a nechci skoncit s ragadama jako u Fila. Takze se snazim trochu setrit. Ale to znamena, ze ho kojim "jen" co 1-1,5h 😀

majka1981
12. zář 2011

@mamusia jej to si ma potesila, ze vie povedat kaka alebo cikat 🙂 . Kedy priblizne to zacala?

@sussanah jeej tak aj ja gratulujem, vitaj tu drobcek 😵 😵
dudlik neries, ved ma dudkat cicik aby sa vytvorilo mliecko 😉

majka1981
12. zář 2011

@mamusia no to ale pekne dlho vydrzala Zarka, sa mi ani nechce verit na ten vek 🙂 🙂
super 🙂

@sussanah no vidis, tak kazde dieta je ine...

mamusia
13. zář 2011

@majka1981 v roku zacala hovorit kaka a to vtedy,ked sa pocikala vacsinou.A teraz to pouziva,ked jej treba cikat,no si aj uteka pritom po nocnik,alebo krici,ze na kacicku (to ma zmensovaciu dosku) 😀 Ani mne sa to nechcelo verit s tou Zarkou,ked viem,ake mala bojkoty ZOinka,no zasa so Zarkou BKMkujeme od narodenia a so Zoe az od 3och mesiacov sme zacali,tak aj to moze mat nieco s tym spolocne 😕

majka1981
13. zář 2011

@mamusia moze to byt, ze pri druhom dietati to funguje lepsie, lebo uz viacej vies a asi aj lepsie sa da spolahnut na intuiciu, nie? moze to aj fakt byt tym, ze od narodenia bezplienkujete. A ako bezplienkujete - naozaj bez plienok ci na polovicku alebo s plienkami? My teraz cez leto posledne tyzdne fakt bezplienkujeme, len ked sme von s kocikom tak vtedy davam flipky alebo BG 4.0. A v noci tiez bamboozles stretch 🙂

lmm
13. zář 2011

@sussanah, gratulujeme!

opica
13. zář 2011

@sussanah blahozelame!!! nech je krpec zdravy a maminka spokojna. drzte sa!!! som zvedava, ako vam pojde BKM s druhym. my momentalne nula bodov ;)

sussanah
13. zář 2011

@lmm @opica diky 🙂 bkm zatim fakt neresime, ale obcas to uz na nem vidim, kdyz tlaci curani nebo prdiky 😀

mamusia
14. zář 2011

@majka1981 neviem,nam to ide lepsie,mozno preto,ze to vobec neriesim 😅 ale uz pomaly ocakavam bojkot,bo uz ma ponad 5 mesiacov a urcite ten bojkot pride 😝 ale mne staci najme,ak bude kakat mimo. Mame normalne latkove plienky,byva na nepremokavej podlozke s holou ritulou ak je teplo.Doma davam len do vlniakov stvorce,alebo ikea uterak a po kazdom cvrknuti hned menim,na von mame prefoldy,alebo twofold,ale ked je v nosici,vacsinou si pocka az domov,noci neriesim,ani ked som vonku zatial.Mne sa budi v noci kazdu hodku,tak som rada,ze zijem,nieto ju este davat cikat 😅

susuq
14. zář 2011

@majka1981 aj my sme dvojjazycni 🙂 a už začal hovoriť prvých pár slov, zatiaľ si vyberá to, čo mu je jednoduhšie, takže jedno v tom jazyku, druhé v druhom. Uvidíme, ako to bude s vetami. Náš znakoval, keď to bolo fajn a celkom zreteľne to bolo, kukol na mna, ukazal znak a este tak nastojcivo "povedal" že "é, é". 🙂

susuq
14. zář 2011

@sussanah Blahoželám aj ja, prajem veľa zdravia, spánku a mliečka a teším sa na príbeh. Bol naozaj taký veľký?

sussanah
14. zář 2011

@susuq dekujeme 🙂 No velky, mel 3,9kg, takzezadny drobek, ale obrik taky ne 🙂

majka1981
14. zář 2011

@mamusia na bkm treba fakt klud 🙂 🙂 , vtedy to funguje najlepsie 🙂 . Ja v noci nedavam, lebo tiez dost casto kojim a on tak ci tak nechce, iba ked vynimocne chce kakat v noci, co uz na stastie nie je casto...
@susuq ktory znak pouzivas?

hankazamecnikova
14. zář 2011

Ahoj holky! Jsem tady ve vaší diskuzi nová a asi nezvládnu přečíst všechny příspěvky (228 stran, páni) 🙂 Chtěla bych u druhého miminka zkusit BKM, ale jak jsme se s ostatníma mamkama bavily, narazily jsme na pár věcí, které nevíme, jak se dělají. Týká se to teda hlavně používání BKM venku. Já nosím v šátku a tak nevím, jestli bych stíhala miminko vytáhnout a kdyby třeba zrovna chtělo na velkou, tak jak a kam s "tím"? A co teprve v zimě? Kdybyste byly tak hodné a poradily, byla bych vám moc vděčná! 🙂

susuq
15. zář 2011

@majka1981 ukazovákom smerom dole. Našla som ho tu 🙂 http://www.mokosha.info/content/view/44/76/

lmm
16. zář 2011

@hankazamecnikova, vitej 🙂. Nosili jsme v manduce, což je o malinko rychlejší, ale myslím, že mimčo si počká, než ho vytáhneš ze šátku. My jsme neměli rychloprdky ani nic podobného a malá počkala, než ji vyvleču ze všech oblečků i plíny. Vaječinku jsem v trávě neřešila, ale je fakt, že jsme na vesnici a většinou stejně kadila u nás na zahradě nebo někde v lese. Později už venku nekadila, ustálilo se to kolem půl roku na ranním kakání. U staršího syna to řeším tak, že s sebou beru igelitový pytlík a hovínko naberu jako po psovi a hodím do koše 🙂. V zimě měla malá už deset měsíců, takže jsem usoudila, že trochu toho mrazu vydrží, ale bylo to stejně výjimečné, většinou spala v teploučku na zádech a počkala si až domů. Tak snad jsem Ti poradila. Ať se vám daří.

hankazamecnikova
16. zář 2011

@lmm Moc díky! 🙂 Já doufám, že u druhého miminka zvládnu nosit v šátku i v zimě. První syn měl problém s hlavičkou, takže přes zimu byl v kočárku zabalený. většinou spal jako dřevo, tak to bylo v pohodě i tak... Ale stejně občas lituju, že jsem ho nemohla nosit i venku úplně od mala...

hankazamecnikova
16. zář 2011

@lmm A můžu se ještě zeptat - když je opravdu zima a miminko chce ven se vyčůrat - neumrzne mu zadeček? Nebo mu maminka vysvětlí, že musí do plínky? 😀 Jestli to to miminko pochopí a nemate ho to...

lmm
16. zář 2011

@hankazamecnikova, já jsem si nechala ušít softshelovou nosicí bundu a nemůžu si ji vynachválit. Mimču stačilo vlněné bodyčko a přes to fleesová bundička a bylo i v mínus deseti teplounké. Já jsem dávala čůrat i v zimě, bylo to výjimečné, protože malá většinou usnula, jakmile jsme vyšli z domu a probudila se až doma, když jsem ji sundala. Bylo to šup šup - sundat bundu, stáhnout kalhoty, sundat plínu, hodit si ji v dřepu mezi stehna, aby na ni netáhlo, hned se vyčůrala (když už ji to probudilo, tak to většinou šlo hned) a pak rychle opačný postup zpátky. Za dvě minuty byla zase v teplíčku u maminky. Otužování 🙂.

majka1981
16. zář 2011

@hankazamecnikova ja som nebezpliekovala od zaciatku, a zatial ani nie v zime, ale aj u nas je to tak, ze proste kakanie von nie je, vlastne je len doma... vynimocne ked je, tak dam tam sacek alebo podobne a na to sa vykaka a zahodim ho, novorodenecku prazenicku by som neriesila, ved to len strieka a je len voda 🙂 .
A co sa tyka zamrznutia zadku, tak myslim ze potreba sa spravi velmi rychlo, kedze je zima 😀 . Do tych 2 minut to stihne, jasne ze ked strasne fuka vietor, tak najdes zavetrie 🙂

lenshenka
16. zář 2011

Ahojte. Chcela by som poradit 🙂 Mam 4-mesacneho syna (okrem o dva roky starsej slecny), s ktorym robim BKM. Moj problem je, ze v noci sa proste do misy vycikat nechce ani za nic, nedajboze ho este niest do kupelne. Ma uz 4 mesiace, ako som spominala a ocakavam, ze by mohol spat aj dlhsie, ako len 3 hodiny v kuse. Ked bol mladsi, tak uz celkom pravidelne vydrzal aj 5 hodin tu prvu spankovu fazu a teraz sa proste po 3 hodinach budi na to, ze bud chce cikat (ale ked ho vysadim nad misu, tak sa zacne vzpierat a nechce a hneva sa, ze som ho zobudila) alebo uz je vycikany a ked mu menim plienku, tak sa zobudi uplne :( Inak by podla mna este spal. Skusala som ho len tak polozit spat do postielky po prebaleni, ale bez krmenia mi nezaspi, takmer vzdy to bolo s revom a to nie je nauceny zaspavat pri prsniku cez den ani ked ho ukladam na noc. Nie je to ziadne drobatko, ma takmer 10 kg (nerobim si srandu), takze tak casto zas papat nepotrebuje. A mne by tiez bodlo, keby spal dlhsie, nie len tak kratko, len neviem, co s tym budenim sa na cikanie. Mozno by pomohlo jednoduchsie ho obliekat a proste len vziat mokru plienku a dat suchu, ale to neviem, ako, ked ma pyzamo na zapinanie odhora dolu cez rozkrok a davam ho spavat s latkovou plienkou ale navrchu s nepremokavymi nohavickami.. Ako davate spat svoje ratolesti vy? Chcela by som sa vyhnut jednorazovkam, bo maly ma nabeh na exem. A tiez by som nerada zasahovala do jeho prirodzeneho spankoveho rezimu, ale tiez sa mi nezda celkom ok ho tak casto dojcit aj v noci, hlavne ked uz dokozal, ze to vie aj inak. Mate podobne skusenosti niektora?

majka1981
17. zář 2011

Ahoj, ten spankovy rezim sme mali na zaciatku podobne, ja som sa uz vytesovala ze spava 5-6-7 hodin vecer do rana a potom sa budieval kazdu hodinku - dve. To sa tiez zmenilo a budi sa doteraz kazde 2-3-4 hodiny. Ja by som to cikanie na tvojom mieste este neriesila, su babätka co chcu svoj pokoj a ved moze cikat aj do plienky. Ide o komunikaciu. Ja mojho na cikanie nedavam, lebo protestuje. Iba ked chce kakat v noci ( co uz na stastie nebyva casto, iba vynimocne...) tak ho zanesiem do kupelky.
Ja obliekam len pyzamove tricko s dlhym rukavom, latkovku + vlniaciky a to staci, lebo aj tak spava vlastne s nami v posteli, iba prvu spankovu fazu je v postielke, ktoru mame hned pri nasej posteli. Na zimu moznoze este kupim longies vlniaciky, aby som nemusela riesit este jednu vrstvu. Tie pyzamka z 1 kusu na bkm fakt niesu nic... ja ich uz davno nepouzivam.
A este daco: tvoje dieta same vie, ci potrebuje papat alebo nie, nezalezi na vahe 😉 .

mamusia
17. zář 2011

@lenshenka ja mam skoro 5,5 mesacnu a budi sa v noci kazdu hodinku po pol noci na krmenie,ono to ani nie je o jedeni,ale o pritomnosti matky,prituleni sa,chce Ta mozno len citit.DO 2 mesiacov prespavala celu noc,alebo sa len 1x budila,potom nastal zlom a zacala sa budit stale,ak mame dobre chvilky,tak potiahne aj 2hodky vkuse. Cikanie v noci neriesim a kaka iba cez den.Mozno ho skus len kojit na poziadanie a nebudit prebalovanim nadarmo,kedze sa vzpiera nad nocnikom(ci umyvadlom....),ked bude vacsi,tak to mozno pojde,podla mna to nechaj v noci tak pokym nekaka😉

lenshenka
17. zář 2011

@mamusia bozemoj a vyspis sa ty vobec niekedy? Nie si potom podrazdena cely den? Ja byvam dost niekedy a potom si to odnasaju muz a aj deti. No Sam sa budi aj na to, ze je mokry, takze prebalit musi tak ci tak. Tuto noc som sa na to vykaslala a hodila som mu jednorazovku a voila! po dlhom, dlhom case potiahol 5 hodin v kuse, hura 🙂
Inak myslis, ze je to len tym, ze ta chce mala citit? Nemyslis, ze to ma skor spankovu asociaciu, ked zaspava na prsniku a potom, ked prechadza cez fazu lahsieho spanku sa zbada, ze uz nie si pri nej a nic necmula, tak sa zobudi? A ked neriesis cikanie, tak pouzivas latkace alebo jednorazovky. On tiez nekaka v noci v drvivej vacsine...

kryska5
17. zář 2011

Baby prosím vás aké znaky používate na cikanie a kakanie? Sú rozdielne, či jeden, aký?

prsky
17. zář 2011

@kryska5 ja ukazujem cikanie ako figu borovu a pohybujem rukou vpred - vzad /pokrcena v lakti/ a kakanie - palec vlozim do dlane druhej ruky a vytiahnem ho z nej (ako ked vypadava kako)

kryska5
17. zář 2011

@prsky jéj díky moc, tak také niečo by ma nenapadlo, ale veľmi sa mi to páči, začínam hneď aplikovať zajtra 😀

mamusia
18. zář 2011

@lenshenka vies co,uz som si nato aj nejak zvykla za tie posleddne mesiace 😅 kedze mam starsiu dcerku a vzdy to vacsinou vychadza,ked ona spi,tak drobec je hore,takze ani poobede si nemozem lahnut,no moj organizmus sa preorientoval nejak tak,ale poviem Ti,ze som viac vyspata,ked idem spat o 1 rano,nez o 10 vecer,neviem ako je to mozno,ale je to tak lepsie.Dnes sa od pol noci budi kazdu pol hodku asi do 3 rano a potom dala do pol 7 vynimocne,bo ona vstava 5:40 vzdy.MM ju dava rano na nocnik,to sa vacsinou hned vykaka,nech si ja mozem este aspon 20 minut zdriemnut 😝 Inak musime pouzivat papierove na noc,asi do 3 mesiacov som pouzivala latkove iba,no mame strasne problemy s bursko a prdikykmi a niekto mi povedal,ze v takychto pripadoch siu papierovky lepsie a fakt hej.Skusam stale davat asi raz za tyzden latkovku,no vtedy sa to noc fakt ze des,ani kojit sa nechce len sa puci a prdi 🙄 ale tajne dufam,ze coskoro to uz prejde,fakt uz zachvilku zacneme s prikrmamy,takze dufam,ze pomoze 😅
Inak kakavat som ju v noci davala asi 1 mesiac pri kazdom zobudeni(bo sme mali vodnatu stolicu a posledne 2 razy bola tiez,tak ju mame asi spat ☹ ),no a potom prestala kakavat a ja som ju nedavala,bo chuda aj tak spi pritom,hlava odkvecnuta dole,tak reku,este je cas,ono to urcite pride samo 🙂
A urcite to neni tym,ze ma chce citit iba,bo sme skusali spavat spolu v jednej posteli,no ona odmieta s nami spavat 😀 budila sa este viac a s placom a nevie sa ani po leziacky krmit,takze vstavam milionkrat,milionkrat si sadnem do kresla,kojim,spim pri tom a potom ju prelozim do postielky a ja si mozem lahnut k mm - je to ako narkoman,ked si da drogu,ten najkrajsi pocit lezat v posteli 😀 Beriem to tak,\ze takto nebude navzdy,raz z toho vyrastie,tak tychto par mesiacov/rokov vydrzim 😵