Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

zlilly
2. říj 2011

BKM update od nas: Mrňous začíná dělat ššššššš když čurá, chce čurat, když vidí nočník atd. Čurání přes den zavládáme skvěle. Horší je, že dělá scény s kakáním - nevydrží na záchodě, na nočníku ani nad miskou dost dlouho na to, aby se vykakal i když se mu zjevně chce. Má prostě spoustu práce a kakání je ztráta času.
Co ale nechápu je noční čurání. snad od čtyř měsíců vydržel být dlouho dlouho v noci suchej, zhruba od 19 až tak nějak do 3 a pak čural až ráno, několikrát kolem 6. a bylo i dlouhý období, kdy byl suchý celou noc, počural se vždycky až tak v těch 6 ráno, než sem se stačila vykopat z postele. ALE tak asi poslední tři týdny čurá celou noc jak alík. usne v 19, vzbudí se asi ve 23 už počuraný, ještě se vyčurá, budí se ve 2, počuraný a pak v 6h zase počuraný a ještě čurá. přitom nemám pocit, že by se něco změnilo, jí víceméně stejně, pije teda trochu víc, ale ne navečer a v noci skoro vůbec. tak nevim 😒 ono se to asi zase upraví, ale je to otrava, už pěkně spal a teď mě zas budí čtyřikrát za noc.

sussanah
2. říj 2011

@zlilly nam taky mlady v roce zacal v noci vyrazne vice curat. Ale spis to smeroval na zacatek noci. Chodil spat okolo 20h a meli chuvicku. Pokud jsme zaslechli uz prvni "vrteni" v postylce, sli jsme dat vycurat, pokud ne, tak preventivne jsme davali curat, nez jsme sli spat, coz bylo kolem 23h. Cural tak v polospanku, ale vzdycky davku jako hrom, potom hnedka tvrde usnul. Ono se to upravi. U nas potom nastal sileny obrat kolem 16m, najednou proste vydrzel, budil se na curani sam atd. A od 17m uz nema nocni pliny a ani uz nedavame preventivne curat, proste se sam probudi. Po tom roku celkove to slo s bkm hodne rychle, byly to vylozene skoky, v pozitivnim slova smyslu 🙂

zlilly
3. říj 2011

@sussanah jo to je presne ono! na množství toho možná ani není víc, ale čurá na začátku noci a ne k ránu.

ssassi
3. říj 2011

@luty to je roztomilé, pochválit babičku!
@majka1981 moje máma se fakt snaží, teď o víkendu jsme byli u našich, nechala jsem ji malého a jeli jsme s manželem na nákup. a hned jak jsme přijeli, ve dveřích pyšně hlásila, že dvakrát čurali do umyvadla :o) z počátku si dost klepala na čelo, že novorozenec nemůže bkm absolutně dávat, ale když to viděla poprvé - asi ve čtyrech týdnech - jak čurá viktor do umyvadla, byla unešená a všude o tom vykládá :o)))

sussanah
3. říj 2011

@zlilly Tak ho zkuste dat vycurat, za pokus nic nedas, kdyz by ho to moc probudilo, tak ho priste uz nechate spat. Ja jsem mela pocit, ze on to stejne drzi, max tak nejak ucurnedo plinky a zase drzi, kdezto do nocniku hodil plnou davku a okamzite tvrde usnul. Od cca 13m uz dokonce mel plinku jen na tu prvni pulku noci a od pulnoci po vycurani uz byl bez, protoze v noci uz nepil a davka sla do toho nocniku.

sussanah
3. říj 2011

U nas s babickama je to docela vtipne. Tchyne ta je z toho porad nadsena, hlavne kdyz videla, ze mlady je od roku bez plin a sam si pekne rika.Ted jsme zacali u maleho, tchyne nas opet nadsene podporuje, zato moje mamka mi opet vyklada, jak ho trapim a ze z toho nema rozum a urcite je mu ima a ja nevim co jeste 🙄 A to uz mame jedno uspesne bkm ditko doma a stejne si porad mele to svoje 😠

zlilly
3. říj 2011

@sussanah Zkouším ho davat čurat a většinou se vyčurá pěkně. Ale pro mě je strašně obtížný se probrat, spím jak dřevo. doted sem siho vždycky jen přitulila, nasosla a spali sme dál. ted se musím probudit naplno, vyčurat ho, pak nemůžu usnout - ničí mě to. no třeba si zvyknu.

sussanah
3. říj 2011

@zlilly to chapu, ja to ted prozivam s malym. on se vrti v postylce a evidentne potrebuje a ja nez se prinutim vstat,tak uz vali do pliny 😅

dadak
3. říj 2011

ahojte dievcata...dufam, ze sa vam tu mozem votriet...pravdupovediac, necitala som vsetko od zaciatku, lebo uznajte je toho naozaj vela...ale niektore nazory som si precitala a velmi by mi pomohlo, keby ste ma to naucili...ti moji chalani, mali do dvoch rokov plienky, takze teraz by som sa to chcela naucit bez nich...
len vobec ale vobec neviem ako na to...mal by niekto so mnou trpezlivost a pomohol mi s tym? teda babatko este na svete nie je, ale ucit sa uz zacat mozem, ci?
takze tu je aj par otazok:
- aplikovali ste to hned po prichode z porodnice? a v akom intervale?
- pouzivvali ste pampersky, alebo latkove plienky?
.....
ostatne otazky pridu neskor 😀, lebo uprimne, vobec si to este neviem predstavit, ale tak rada by som prekvapila potom tym mojho manzelika, ze aka som sikovna..😀DD

Dakujem vam vsetkym...

sussanah
3. říj 2011

@dadak Ahoj vitej 🙂
My jsme meli na mladeho a mame i na maleho latkove plinky, prijde mi to praktictejsi a tak nejak podle me latkovky k miminku patri 🙂 Kamaradka ale praktikovala bkm s papirovkama, taky to slo, jen obcas mivala problem poznat, jestli je v plince cvrnknuto nebo ne a mala se ji odplinkovala cca v 14-15m, takze taky v pohode.
U mladeho jsme zacali v podstate tak, ze jsme ho davali curat/kakat nad umyvadlo pri kazdem prebalovani (10-12x denne). Mel totiz hooodne citlivou pokozku, pokazde jsme museli umyvat vodou, aby nemel zadek porad rudy. A pritom jsme ho rovnou dali i do klubicka a zkouseli. Chytl se pomerne rychle. Ve 3,5m jsme koupili nocnik/plastovy kvetinac a zaacali zkosuet do neho. On ale zhruba od 2m kakal tak co 5-6dni, takze to nebyl problem vychytat a curani se casem pridalo tak nejak samo. V cca 6-7m byl na zhruba 3plinkach zaden,zbytek jsme pravidelne vychytavali. Od roku je bez plinek pres den a od 16m i na noc.
U maleho ted jsem taky tak nejak nevedela jak zacit, ale zase jsme zacali v podstate u umyvani nad umyvadlem, to byl asi druhy tyden. Nejprve par dni jen obcasny uspech, tento tyden uz temer 100% chytame kakani, takze uz davam jen plinku narovno jen na curani a uz davam i nad nocnik.
Ononejlepe je podle me si o tom neco vice nacist a pak poradne zkouset, az se mimco narodi. Sama uvidis, co ti prijde prirozene a jak to s nim/ni pujde. Treba s mensimi detmi je asi lepsi zacit na prebalovaku, ja jsem mela 4kg obrika, navic uz zacina hezky drzet hlavicku, takze pro me neni manipulace s nim problem.
Doporucuju stranky www.bezplenek.cz

luty
3. říj 2011

@sussanah
Ahoj, chtela bych se zeptat nejen Tebe (vim, ze mas zkusenost s vetsim klukem), jak a kdy jste zacali davat curat kluka "jako kluka" (ve stoje)? Venku porad drzim v klubicku a uz me to nebavi 😖

Poslednich par dni mame tak max. jednu nehodu za den, celkem slusne hlasi (sice je to malo viditelne - saha si na plinu a vyznamne se na me kouka, nekdy i rika "eee"), ale casto ho davam ja podle pocitu a temer vzdy se vycura. Venku to funguje taky, ale musim ho treba co 30-45 min davat. Plinu porad mame, nejak nemam odvahu mu ji vzit.. Navic je nemocny, horeckuje, jeste nevim, co se z toho vyvine, tak asi neni zrovna nejlesi doba na to nechat ho uplne bez plenky. Zaznamenali jste nejaky vyrazny skok, kdyz jste detem plinku vzali? A kdy jste k uplnemu odplenkovani pristoupili? Stridali jste nejak plenku a dobu, kdy dite bylo bez pleny (napr. doma uplne bez pliny, na denni spanek plinka, na ven plina apod...). Rikam si, ze by bylo lepsi to udelat ted, nez za par mesicu v zime... Pomalu sbiram odvahu, ale bojim se, ze je ted spise klid pred bouri a ceka nas poradny bojkot ☹

iplusr
3. říj 2011

tak my stale po par dnoch neuspesne. blska kakavala raz za den. pred 3 dnami som zacala intenzivnejsie sledovat, hned ako zacala prdkat dala som ju nad nocnik. vyprdkala sa a dost. ako keby sa zlakla, co od nej chcem a zastavia som ju v procese. dnes na treti den v nestrazenej chvilke mi nalozila do plienky takuuu nadielku 😨 ... zameskane za 3 dni. Cikanie nehrozi. Dnes rano mala 5 riadne mokrych plienok za hodinu - nic som nechytila ☹ ale ideme skusat dalej

luty
3. říj 2011

@iplusr Neboj, to casem vychytate. Nepocitej nehody, neres je, tes se z kazdeho uspesneho zachytu, jinak se budes zabyvat jen kakanima curanim a budes z toho zbytecne spatna. Nejlip to funguje, kdyz na to nemyslis🙂
Vypozorovala jsi nejake signaly?

sussanah
3. říj 2011

@luty My jsme s tim pomerne dlouho bojovali, zacali jsme zkouset v 18m (na jare), ale vubec ve stoje nechtel. Potom v cca 22m videl svojeho 2leteho kamarada curat ve stoje a parkat se sel s tatinkem projit do lesa, kde mel praktickou ukazku a pak uz to slo. Trosku jsme potom i pritvrdili a rekli, ze venku se cura jedine na kluka, jinak musi vydrzet domu (ale to jsme si mohli dovolit, uz precejen je bez plin dlouho) a to zabralo. U kamaradky to probehlo jednoduseji, nekdy v 18m ji maleho hlidali rodice no a jeji otec nevedel, ze ve stoje necura a dal ho a on zacal curat ve stoje 😀
Proste podle hesla "nekdo nevi, ze to nejde a udela to" 😎

Jinak sundat plinku byl u nas taky spis muj problem nez maleho. Koupili jsme treninkovky, vybavili se vkladackama a nahradnima teplakama a plinku sundali (tesne pred prvnimi narozeninami). Jakmile jsme sundali, tak uz rozdil nebyl, proste bez pliny a hotovo. Davali jsme uz jen na spanek na noc (odpo spanek uz taky vetsinou zvladal). Koupila jsem si nepromokave podlozky (napr littleangel nebo uzlicek), jednu do postele, na to rucnik a dalsi do autosedacky a zase rucnik na to. Do autosedacky a na prochazky mel treninkovky s vkladackou (anavy kratka), doma jen slipy, obcas taky s vkladackou (napr kikko bmb 30x30), ale za chvili jsme zrusili. Ze zacatku obcas nehoda byla, ale behem 1-2tydnu, jsme se dostali na maximalne obcasne "kolecko na slipech" , to mu trvalo tak do tech 15m. Na vychazky jsme taky samozrejme s sebou meli nahradni obleceni, to jsme prestala balit az nekdy kolem 20m.
Kazdopadne bylo to dobre rozhodnuti, posun po sundani plinky byl opravdu viditelny.

iplusr
3. říj 2011

@luty pri cikani vobec. kakanie viem presne kedy sa chysta, len musim byt pri tom. dnes rano som ju chvilu nechala samu, ked som niesla pocikane plienky do kupelne a ked som sa vratila, tak uz tlacila a nieco bolo aj v plienke. tak som sa uz len tesila ze kaka a hovorila jej kakaci zvuk.

majka1981
3. říj 2011

Ahojte dievky, ale ste sa rozpisali 😅
tak ja som dnes zacala pracovat, syn bol so starkou a boli velmi uspesni, mali len jednu nehodu 🙂 .
co sa tyka davat cikat ako chlap, tak to zaujima aj mna... asi to zacnem riesit na jar, poslem mm so synom sa vycurat 😀. Inak ked sa mm sprchuje a moj syn sa nanho kuka, tak syn ma take vyvalene oci na pipika a chce ho chytit
😀😀 😀 z 😀
@zlilly zahada to nocne curanie, som zvedava, ako si to zmeni moj syn 😝 , doteraz to mame tak ako si pisala Ty, ze niekedy suchy, niekedy jedna plienka...
@ssassi aj moja mama o tom vsade vyklada 🙂 , zda sa mi ze aj viacej angazovana do toho ako ja, mna to uz vykladat ani nebavi...
@dadak ja Ti odporucam si precitat 1-2 knizky, potom budes vediet zaklad a v praxe to proste vyskusate 😅
my sme zacali az v 5. mesiaci, ale od porodu mi kakaval zasadne na prebalovaku, takze ja som mu intuitivne uz vtedy hovorila kakaci zvuk a tym nam to slo vyborne, aj ked som myslela, ze uz bolo neskoro. bez plienok je doma uz 2. ci treti mesiac, v noci latkovky, na von latkovky
ja by som Ti odporucala latkovky, lebo babo citi mokro a Ty vidis, ze cikalo... ide velmi o komunikaciu a v papierovke to nezbadas, take male cvrknutie nevidis... my mame jednorazovky len vynimocne, ked sme dlhsie prec z domu. mozes na doma davat klasicke stvorce a prebalovat kazdu nehodu.
@iplusr a neskusila si ju zabavit na nocniku? dat hracku, knizku, neaku blbost do ruky alebo zobrat tu hracku, s ktorou sa hrala ked si videla signal?

iplusr
3. říj 2011

@majka1981 dobry napad, vyskusam

zlilly
4. říj 2011

Tak dneska byla noc skvela. probudil se v deset ještě suchej, dala sem ho na hrneček, načural obrovskou davku a celekm snadno usnul. a vydržel suchej až do pul šesté čili paráda.
akorát pak zase tradiční ranní dilema - dat ho čurat a tím ho probudit, přebalit ho a tím ho probudit a nebo ho zkusit uspat a doufat, že zabere - marné 😀

sussanah
4. říj 2011

@zlilly jaj, to duverne znam 😀

iplusr
4. říj 2011

hlasim prve uspechy 😵 dnes slavka prvy krat cikala do nocnika dva razy po sebe. Takaaa som vytesena 🙂 😀 😵 😵 😵

iplusr
4. říj 2011

a zasa 2x po sebe 😵 huraaaa 😵

crysmile
4. říj 2011

@iplusr krasa, ako sa vam dari.. 🙂 aj my sme uspesni, ale s kakou..

evi_
4. říj 2011

@zlilly jsem moc zvědavá, jak budete pokračovat. Dej určitě vědět. My totiž máme obdobný problém. Bývaly časy, kdy měla noci suché, vždy vydržela do té doby, než jsem jí dala vyčůrat. Teď už ale několik týdnu není možné, aby měla suchou plínku. Asi jednou se stalo, že se vzbudila kolem 22h a já jí dala vyčůrat...jinak se budí kolem 3 nebo 5 s totálně mokrou plínkou. A pak se budí ještě asi 1x nebo 2x, kdy jí dám vyčůrat a pak hned spát.

Máme stále plínku, ještě jsem nesebrala odvahu jí ji vzít neb úspěšnost je stále stejná - za den asi 7 plínek. Říkám si, že až začne chodit, tak plínku doma oddělám a bude si chodit na nočníček. Hezká představa. Jelikož doteď jsem nezaznamenala žádný signál.

Jinak nechápu, že pořád čůrá třeba po 15 min. A to kolikrát jdu, že jí po těch 15 min dám vyčůrat a ona už je počůraná - i tak se teda do nočníčku alespoň trochu zasnaží. Ale nechápu to. Nemyslím, že by čůrala nějaké velké dávky, je to tak většinou 3/4 čtvercovky.

iplusr
4. říj 2011

@crysmile blska kakala zatial len raz, odkedy 'chytam' a to mi uslo. Vsimla som si, ze cika vacsinou po papani a ked sa zobudi, tak som ju vzdy dala nad nocnik a darilo sa (samozrejme obcas visela nad nocnikom zbytocne). Zatial som si ziadne signaly nevsimla - mozno vtedy, ked uz pusta, zacne robit taky 'naspuleny' zvuk pusinou.
a pridavame dalsie 2 odchytene cikania po papani pred spanim 😵

luty
4. říj 2011

@evi_ My jsme na tom stejne, Teda intervaly se malinko prodlouzily, tak na 30-45min, ale obcas je to i co 20min a mokra je tak 1/2 - 3/4cc. Doufam, ze se to brzy zlepsi🙂

luty
4. říj 2011

@iplusr Super, drzim pesti!!!

luty
4. říj 2011

@sussanah Jake treninkovky jste meli? Moc me nelaka predstava, ze budu kupovat dalsich 20 "plinek".
Sehnala jsi malou velikost slipu pro rocni dite? Ja vsude nachazim jen tak 92 na dvouletaky. Premyslim, ze bych sla primo do slipu a treba vkladacku dovnitr. Jarinek mi pred par dny pojmenoval plinku a rekl "ee", takze mozna je cas mu ji sebrat🙂
Kde byl tem zlom, ze jsi zabalila plinky do skrine? Bylo to jen o Tvem rozhodnuti? Uvidim, jak na tom budeme, az se J. uzdravi (ma 5. detskou nemoc, dneska se osypal, takze mi to konecne docvaklo🙂 ).

majka1981
4. říj 2011

ahojte baby, u nas pri starkej zase velky uspech, ani jedna mokra plienka, zato doma neviem co je (moznze zato ze chodim do roboty, tak mna bojkotuje alebo co), lebo nie a nie ist cikat na wecko alebo nocnik, ani von nechcel a pritom som si bola ista, ze musi... dufam ze mu to prejde

@iplusr jej super, tak dufam ze vam to prejde. a skusila si s hrackami ci ako?
@luty ja som kupila do kopy 7 treningacov (boli v akcii po 5 EUR, tak som investovala), jedny som usila z fleecu + flanel dnu + vkladacku a mame aj male nohavicky + vkladacky a je to tiez super. tie nohavicky som kupila v kik (neviem ci maju na CZ, tusim ano) - ak nezozenies, tak Ti mozem kludne ja kupit a poslat, tu maju uz od 74/80, tak to by vam asi 86/92 uz bolo, ja som kupila teraz tie 86/92 a pasuju, boli neako 2 EUR za 2 kusy...

majka1981
4. říj 2011

jeej kukam ze @zlilly sa snazi otehotniet 😅 , dalsie bkm dietatko dade na ceste 😵 😵

iplusr
4. říj 2011

@majka1981 nic, ziadna hracka. len ma napadlo davat ju cikat vtedy, ked je to najkritickejsie. par krat po papani a par krat po spani - a chytila som nieco. a nedrzala som ju dlhsie ako 1-2 minuty. To uz sa zacala vrtiet, ze dost. A o chvilu, ked sa mi zdalo, ze sa zase vrti na posteli, dala som ju zas a cikala. taku radost mi spravila, sikula moja 😵 .