Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

luty
22. říj 2011

@majka1981 U nas nic zvlastniho. Doma jsme bez plinek. Konecne se asi po 14 dnech pocural tak, ze mu to teklo po nohavicich teplacku (vetsinou to bylo jen ucurnuti a udelalo to jen kolecko na teplaccich, moc mu to nevadilo). A v pulce to zastavil, utikal za mnou a volal, ze chce "ee" a jeste pustil dost do nocniku. Bylo videt, jak si uvedomuje, ze do telpacku to neni prijemne. Takze jsem byla vlastne spokojena, ze se pocural - strasna matka, co? 🙂
Mame prumerne 1 nehodu za den. Takze ja jsem spokojena, ale nemuzu rict, ze jsme odplinkovani. Na ven plinku davam, ale chodime domu susi uz delsi dobu. Spise se bojim, ze bych si nemusela vsimnout, ze se pocural, a mohl by se nachladit.
Kdyz je s J. jen manzel, plinku mu dava, i kdyz to chytaji dobre. Babicky plinky davaji a Jarinek vesele cura do nich, s nocnikem se u nich moc nekamaradi. Bojim se, ze bude z toho "jednou plinka ano, pak mu zase maminka tvrdi, ze se cura do nocniku, protoze plinku nema" zmateny.
Tak cca pulku hlasi sam, zbytek hlidam ja (tak po 45-60min). Jediny problem je ten, ze obcas se na nocnik posadi a nevycura, dam ho nad umyvadlo a pusti spolehlive. Pokazde ho dam na nocnik, kdyz tam nic neudela a vim, ze bude chtit, dam ho nad umyvadlo a vycura se. Moc to neresim, nemele se tam, proste podrzim a do 5 sekund se vycura. Kdybych ho mela drzet 2-3min, tak se na to vykaslu.
Co jesle? Uz jsi neco nasla?

majka1981
22. říj 2011

@callex nie je nutne mat latkovky, mozes mat aj jednorazovky. ale nevyhody su, ze nie vzdy zbadas v jednorazovke ci vobec dietatko cikalo (ked je to len take male cvrknutie, tak je to napriek tomu velmi suche), ani babo neciti rozdiel a nehlasi mokro. Pri latkovke (na doma su najvyhodnejsie a aj najlacnejsie klasicke stvorce) hlasi dieta co je naucene na bkm dost rychlo ze cikalo. Pri pkm je totiz nutna komunikacia, nie len na uspesnu redukciu do nocnika/do wecka/do misy/do travy atd ale aj komunikacia, ked sa stane nehoda. A nehody budu... nikto nie je 100% uspesny po odplienkovanie. My pouzivame väcsinou latkovky, na cestach mavame väcsinou kapsovky a ked sme dlhsie prec tak beriem jednorazovky (nechce sa mi trepat po celom meste obcikane plienky... tolko miesta v kociku nemam...). A doma je uz väcsinou bez plienok, do 10 mesiacov bol doma vo flipkach + klasicky stvorec.
Su mamicky co pouzivaju jednorazovky, aj doma. Ci im to funguje az do odplienkovania neviem, moznoze Ti odpise niektora ina mamina co pouziva jednorazovky.
Drzim palce a napis nam potom ako na tom ste!

callex
22. říj 2011

@majka1981 cize v podstate ked si najdeme system a naucime sa signaly tak kakat budeme do wcka a plienky budu uz len ocikane.kolko mas latkovych plienok? nechce sa mi kupovat cela ta vybava..ani na to nemam.

majka1981
22. říj 2011

@luty no tak to ste velmi uspesni 😵 😵 😵 , vyborne ze jedna nehoda na den, to je suuuper 😅 . Gratulujem ze si sa odhodlala a zobrala plienky.
My to mame podobne - ze posadim na wecko alebo pokusim sa ho tam posadit a nechce alebo nic nespravi, som si ista ze musi cikat, nenutim ho a inu moznost momentalne nemam (doma nocnik nechce - iba pri babicke - a do klbka nad vanu tiez nechce... ine mi uz neostava). A samozrejme sa potom vycika. Poslednu dobu ide vela krat na wecko sam, postavi sa tam (uz zatvaram dosku z toho dovodu ze sa chce hrat s vodou 😝 ) a bucha si tam po doske, ja dojdem, chcem ho posadit, on velky rev ... Myslim si, ze chce byt samostatnejsi, ale neviem ako ho v tom podporit... ci vyskusat dat nocnik na wecko aby si tam "sam sadol " alebo co... Jarek si uz vie sam sadnut na nocnik? Ci ho tam musis posadit ? Ako je to s asistovanim pri vyzliekani - to este urcite vyzliekas Ty nie? Kedy to priblizne pride ze sa dieta vie vyzliect (jednoduche teplacky a podobne veci?)

To mas vyborneho manzela, ked su uspesni pri bkm. Moj to vobec akoze "nevidi" a "nevie" ze by daco mohlo byt. Myslim cikanie. Kakanie uvidi a krici ze mam ist, Sebastian neakceptuje ked ho on da kakat, neako je strasne velky mamickar a chce len mna. No a moj manzel si z toho nerobi tazku hlavu a vobec na to nemysli, ze moznoze by aj cikat chcel a musel. Aj minule som sa sprchovala a Sebastian stal pri mriezke na schodoch a chcel ist ku mne hore, tak prisli obidvaja hore - ja mu hovorim ze daj ho cikat, moj manzel nepocul, ja som to nezopakovala a samozrejme hned bola nehoda v gatiach. Taketo situacie ma velmi hnevaju, lebo ja viem ze on musi - je to moja intuicia - a vtedy som nie schopna to umoznit. Predsa nemozem cakat, kym sa vycika a az potom ist do sprchy, no nie? Lebo on mava nepravidelne intervaly, niekedy nadalej aj 3 hodiny a inokedy zase po 45 minutach.
Jaaj a ozaj kedze je / bol teraz chory, tak som mu zase dala plienku - sice inu - dala som na doma vlniaciky + stvorec na rovno, lebo my mame dost chladny byt, vsade nam fuka (mame schodiste ktore ide rovno z obyvacky hore - takze tam je poriadny prievan), tak aby mu bolo teplejsie. Neviem ci som spravila dobre co sa tyka bkm, predsa je to zasa plienka 😝 . Ale radsej este pockam, nie ze zasa ochorie. On totiz este nechodi a pekne sa hra po sediacky.
Co sa tyka jasli, tak nasla som mini kolektiv, ale este to nie je na 100 % iste, lebo tento mini kolektiv otvaraju len od januara. Je to v jednom rodinnom dome kde uz je mini kolektiv pre deti od 2 rokov a teraz odvaraju aj skupinu pre mladsie deti. Este som nevidela miestnosti a ani pedagogicku, ma byt vecierok v novembri, tak potom to rozhodnem. Zatial sa ma dobre pri babicke.
Neako som sa rozpisala 😅

majka1981
22. říj 2011

@callex presne tak, kakanie sa dobre zachytava a cikanie sa potom tiez dobre naucite, zalezi od babätka a od Teba kolko budes mat casu a nervy 😅 , velka pomoc je, ked babo mozes nosit co najviac v satke.
ja by som na Tvojom mieste hned na zaciatku neinvestovala do drahych latkoviek, brala by som tak 30-40 stvorcov, na to neake pul nohavicky (my mame Flip) a postupne mozes dokupit.
Nase plienky su: 6 bamboozles stretch, 2 Hu da, 5 bum genius 4.0 stay dry, 2 flip-nohavicky, 5 vkladaciek stay dry a asi tak 15 stvorcov. 2 pul Totsbots a teraz 3 vlniacikov. To je vsetko 😅 Nase stvorce nie su kvalitne, su take gazove ale tym ze bezplienkujeme mi je to jedno, lebo menim okamzite po nehode. Keby si ale v takom stvorci nahala dlhsie ocikane babo, tak sa moze velmi rychlo sparit ritka...
Ale ked si rozpocitas kolko minies na jednorazovky, tak sa Ti oplati zacinat hned s laktovkami 😉

callex
22. říj 2011

@majka1981 paneboze tak tie nazvy su pre mna spanielska dolina.to aby som zase zacala studovat latkovanie.uz mam zo vsetkeho hlavu ako melon.

majka1981
22. říj 2011

nemusis studovat, kup neake stvorce a na to nohavicky, flipky su tieto http://www.klingacik.sk/detail/690/bumgenius-fl...

majka1981
22. říj 2011

A konecne Vam posielam fotky 🙂

majka1981
22. říj 2011
luty
23. říj 2011

@majka1981 Jarecek si sam nesedne, ani obleceny. Casto jen zahlasi, ze chce a musim ho k nocniku dovest sama, sundat mu teplacky a slipy a posadit ho.
Manzel se pro bkm nadchnul, kdyz sam videl signaly a J. se opravdu vycural. Ale tim, ze s nim neni tak casto jako ja, nevidi tolik a casto prehlidne jasny sinal. Bez plenek doma J. nenecha, ale verim, ze si J. zacne brzy rikat sam vice a pujde to bz plenek i u babicek🙂
Drzim pesti, at to s mini kolektivem vyjde, podle zkusenosti znamch to byva vetsinou moc fajn zarizeni s prijemnymi vychovatelkami🙂

luty
23. říj 2011

@callex Ahoj, ja jsem taky pred porodem dloooouho studovala typy latkovek a cetla recenze, nevedela, ktere si vybrat. Nakonec jsem nakoupila ctvercovky (mam Kikka Lux, trochu lip sajou nez bezna ctvercovka), nejake PULky jako svrchnaky (je to temer jedno - na zacatek jsou treba super Imse Vimse), par kalhotkovek (ale jen na noc, na paradu k doktorovi apod..) a casem jsem dokupovala (moc uz jsem toho nepotrebovala).
Neztracej moc casu vybiranim, radeji se koukni, jestli je v okoli nejaky obchod s latkovkami, radi poradi, osahas si to a budes mit prehled.
Jinak BKM se da praktikovat s jednorazovkami, ale latkova plina mi prijde pro tento ucel lepsi. Nemluve o celkovych vyhodach latkovech🙂

luty
23. říj 2011

@majka1981 Pekne fotky, taky budu muset poridit nejake s knihou na zachode🙂 Dneska rano jsme sli kakat primo na zachod, je to vzdycky obrovska porce. J. rekl po kazdem zblunknuti "zblunk" a rechtal se tak, at vzbudil tatu🙂 A mne taky vzednul naladu, i kdyz bylo pul pate rano...

zlilly
23. říj 2011

@majka1981 je hrozne krásnej 😵 skoro jako ten muj 😀

majka1981
23. říj 2011

@luty tvoj manzel je super, ked vidi aj signal, to moj cikaci signal vobec nevidi
tie knihy na wecku su u nas nutne, uz dokonca musia byt dve a musi ich mat samozrejme naraz, obidve potrebuje 😀 😕 , my mame vsade knihy - dole na wecku, hore na wecku, pri nocniku, v posteli 😀 😀 😀
a dakujem za pochvalu
Jarek je zlaty ze sa rehoce ako pocuje kaku padat 🙂 , moj sa niekedy smeje ked si prdka a ja mu hovorim "puk" 😅

@zlilly dakujem 🙂
hod foto tvojho 🙂
jeeej a uz mozeme gratulovat (tak po tichucky), uz cakate druhe babo, jupiii ;)

zlilly
24. říj 2011

@majka1981 🙂 jeste se tomu ani sama poradne neodvazuju verit, takova haluz 🙂 pristi tyden snad uslysime srdicko a pak teprve to poradne oslavim 😵
zadnou nocnikovou fotku asi nemam....

zlilly
24. říj 2011
majka1981
24. říj 2011

@zlilly jasnacka, tak ked budes vidiet srdiecko, tak daj vediet 😵 😵
a Honzik je strasne zlatucky 😵 😵

luty
24. říj 2011

@zlilly Je, to je slunicko 🙂 🙂 🙂 A gratuluju!!!! Ale zatim psssssst, dokud to nebude jiste 😉 Pak dej vedet 🙂

zlilly
24. říj 2011

@majka1981 @luty tak já vam teda ani neděkuju, abych to nezakrikla.... 😀

sussanah
24. říj 2011

@zlilly juu, gratulace k druhatku, at jde vsechno jak ma 🙂

Holky, nemate nejaky tip, jak presvedcit mladeho, at zacne chodit na zachod? On porad jen nocnik a na zachod si ani nesedne, jakoby se bal ☹ Sedatko pro neho mame, porad o tom mluvime, ale proste nechce si sednout. A hlavne uz se mi fakt nechce na navstevy tahat dva nocniky, jeden pro kazdeho kluka 😅

mamusia
25. říj 2011

@sussanah cauko a co tak schodik a nech cika postojacky? 😅

mamusia
25. říj 2011

@jasekd podla mna sa super podobaju 😉 a Ty vyzeras akomoja susedka,no ona ma 4 eti po sebe,no ste velmi podobne,mozno sestry?? 😕 😀 😉

lennikka
25. říj 2011

holky, chtela bych se pozeptat, prcek ma 2,5mesice, uz latkujeme, jednorazovky davam jen pri navsteve k doktorum a nekdy i na noc! Posledni dobou casto nechavame prcka lezet nahatyho, davam pod neho stare uterky a vzdy se krasne vycura! Tak ze se cim dal tim vic zajimam o BKM...😉
Myslite si, ze neni pozde na BKM skoro ve 3.mesici? Chtela jsem se zeptat, jak mate vase deti oblecene? Davate plenky? dekuji moc za rady...🙂

luty
25. říj 2011

@lennikka Ahoj, to je super! My jsme zacali cca v 2,5m, plinky jsem davala, ale doma jen ctvercovku se Snapkou dokud byl maly (okamzite poznas, kdyz cura a vypatras tak signaly). Pozdeji svrchnacky s cc narovno (lip se to sundavalo a oblikalo, kdyz jsme chodili porad curat). Casem sama prijdes na to, co Vam bude nejlepe vyhovovat🙂
Napis pak, jak to u Vas pokracuje🙂 Drzim pesti!

luty
25. říj 2011

@sussanah J. se ted rozhodl, ze ho velky zachod bavi vic nez nocnik. Prislo to samo, ale nemuzu jeste rict, ze mame vyreseno. Chodi i na nocnik, ale na zachode ma z toho estradu. Uplne se zajika, kdyz pusti hovinko a v zachode to zblunkne🙂 Tesne nez pusti, tak na me spiklenecky mrkne :"mami, davej pozor, za chvili to bude bzunda"🙂 Bydlime v panelaku, na WC je slyset vsechno nekolik pater. Myslim, ze sousedi se musi bavit 😀 😀 😀
J. ze zacatku nechtel na sebe ani trenky, ale kdyz jsem mu ukazala, ze je ma podobne jako tatinek sehnala jsem male pruhovane boxerky), tak se mu zacaly libit. Zajimave je, ze na zachod ve stoje jako tata nepujde. Kdyz reknu, ze pujdeme na velky zachod jako tata, tak si klidne sedne. Manzel si z nej dela legraci, ze cura jako zenaty chlap 😀 😀 😀

sussanah
25. říj 2011

@luty no my jsme ho konecne v lete naucili curat ve stoje, to ho bavi hodne, porad by cural na zahrade 😀 Ale doma se proste zachodu boji.
@mamusia Chtela jsem, at prave zkusi curat ve stoje do zachodu, ale to mi rekne, ze ve stoje se cura jen venku 😅 Zkousime ho nalakat na splachovani, ale zatim 0bodu ☹

mamusia
25. říj 2011

@sussanah a uz rozprava? 🙂 A ako BKM s drobcom? My zatial super,az sa sama cudejem,ze este Zarka nemala bojkot 😀 ale zatial este nema formovanu stolicu,to asi preto,zda sa mi,ze starsia zacala mat bojkot pri tvrdom hovienku,ale nie som si uz az tak ista 😀

mamusia
25. říj 2011

@sussanah este ho mozes skusit nalakat na kusok toaletneho papieru,ze si utre kvapku z pipika 😀 to u nas fici,ZOinka by sa len utierala a najradsej celu rolku vymotala 😀

sussanah
25. říj 2011

@mamusia no on si utira pindika i kdyz je na nocniku, takze to asi neklapne. Ale toaletak odpotavam ja, tak jsem mu rikala, ze kdyz pujde na velky zachod, tak si muze odmotat sam, ale porad to jeste nestaci. jedine, co ho opravdu laka je zachodova stetka, na tu bych ho i nalakala, ale tumu proste nedam 😠
Jinak maly a bkm je supr, docela mu to jde, uz pereme jen co 3 dny. Jakoze ve spanku plinku pocura temer vzdy, ale kdyz je vzhuru a mam cas, tak ma plinu v 90% suchou. A kaka taky vetsinou do nocniku, i kdyz ted mame nejake problemy s kakanim, nejak mu to nejde, pul dne breci od briska a pak to konecne jde, takze dneska sla asi pulka do plinky. Ale jinak v poho.
A mlady porad nemluvi ☹ Ja uz se taaaaak tesim. Jde videt, ze uz mu ani znakovani nestaci, ze nam chce neco povykladat, ale proste nema znaky. No snad uz to brzy prijde.

luty
25. říj 2011

@sussanah Vy jste sikovni s prckem🙂
J. se na zachode jeste libi, ze muze ten toaletak sam hodit do zachodu (dela to jeste pred curanim...chjo..) a pak splachnout🙂
Myslim, ze starsi Vam to vsechno brzy napise, mluveni mu asi prijde prilis primitivni 😀 😀 😀
Moje segra nemluvila do 2,5let, pak se rozmluvila najednou a pusu pak nezavrela cele dny 😉
J. uz povida slusne, ale na druhou stranu treba vecere jsou silene, protoze neustale gestikujuje a povida a povida a povida..., 100x pritom vrazi do lzicky a nez vychytam ty chvilky, kdyz mi zrovna nevyklada zazitky z celeho dne, tak to trva hodinu nez ho opravdu nakrmim 😝 Toz si pak vyber 😉 🙂