Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

luty
27. říj 2011

@sussanah
@mamusia
@majka1981
Jarda se o J. umi slusne postarat. A dost si to uziva🙂 Mivaji malinko vic nehod nez kdyz jsem s J. jen ja, ale je to tim, ze s nim neni stale a sihnaly obcas nepozna. Ja to povazuji za normalni a ocekavam, ze se manzel o dite bude umet postarat, ze ho bude i davat curat, protoze to J. vyzaduje. Nedavno jsme se o tom bavili s jeho maminkou, mou tchyni, ktera ho obdivovala, ze se o J. tak stara, ze je uzasny otec, ze mi tak pomaha, ze takoveho jeste nikdy nepotkala... Ja jsem mohla jen souhlasit s tim, ze je skvely. Vadi mi ale hodne, kdyz nepovazuje peci o dite jako cosi, o co se mame podelit, protoze je to NASE dite, ale ze se primarne ma o dite starat matka a otec prijde primo do nebe, kdyz ji obcas v peci POMUZE...
Stejne me silene namichla moje maminka( jinak uzasna zenska). Kdyz jsem ji popisovala, jak se J, nachladil, protoze s nim manzel vybehnul ven jen hodne nalehko, bez cepicky, prisel zmrzly jako nanuk. Mamka se ptala, co jsem teda delala ja, proc jsem J. neoblikla sama, popr. jsem je nekontrolovala, kdyz sli ven... Jaksi si nedovede predstavit, ze muj muz je svepravny a nemusim ho kontrolovat na kazdem kroku...
Takze presne, jak to rika sussanah: je to nase dite, chteli jsme ho oba, tak se musime o nej taky oba postarat 🙂

luty
27. říj 2011

@mamusia weaning, nebo feeding?

luty
27. říj 2011

@luty Aha, koukam na to🙂 A jakou potravinou jsi zacinala?
Ja jsem davala posirovane jidlo, nemixovala, ale pockala jsem, az uvidim, ze bude na prikrmy pripraveny. Bylo to mezi 7-8m, bastil pak s nadsenim - asi 15dkg mrkve, brambor hned prvni dny🙂 Ale davt mu hned kousky me nenapadlo...

mamusia
27. říj 2011

@luty normalne som zacinala mrkva,zemiak..... teraz uz mava obcas aj varene jablko na desiatu,no ona nie je moc velky papkac,ale takto sa jej to velmi paci,lyzicku uplne odmieta a bavi ju sa samu krmit,lenze este nesedi,tak je to trosku tazsie,ze vacsinou papka na brusku na takom umyvatelnom obruse 😝 ale az teraz sa viac rozpapkala,na zaciatku nic moc,ale to je asi normalne,proste nevedela,ako to zuvat a teraz uz normalne si kuska a hryze dasnami a prehlta,ze to pocut 😀

ofelieee
27. říj 2011

holky tak já teda nevím jestli nějaká bezplenkovka existuje 🙂 myslím, že velkej podíl na ne dvakrát úspěšnym postupu mám já - jsem lenoch a rozhodně nevstávám hend po jeho probuzení, abych ho dala, a někdy zas když se probudí, tak ho dřív nakojím, než přebalím, protože prostě chce... no a pak už je samože počůranej... nicméně do takovýho pátýho měsíce jsme s drobnejma úspěchama docala jeli, kakání většinu chytali... no ale teď tak dva měsíce je to fakt tragický... on se u toho hrozně vzpouzí, i když se pak třeba hned počůrá po položení... jak se začne vzpouzet a křičet, tak ho z nočníčku odendám, aabych ho netraumatizovala (je to správně?) ale pak se hned vyčůrá vedle klidně... a je teď prostě mnohem víc než dřív v mokrejch plínách ☹ navíc jak začal kakat pořádně (po začátku příkrmů), tak kaká zas třeba 8x denně, za jedno vykakání to nikdy nedá všechno... co si o tom myslíte? Měla bych něco změnit? Já si říkám, že mým cílem je udržet v něm vědomí toho pocitu čůrání a na čůrání, a to se snad daří, prtoože třeba jednou za den nebo dva se to povede... ale že bysme šetřilinějaký plíny tak to ani náhodou 😅

sussanah
28. říj 2011

je to neuveritelne, ale maly ma uz od 3 v noci suchou plinku!! Nejakse mi tomu nechce verit, ale fakt si krasne rika 😵 Tak jsem zvedava, jak dlouho mu to vydrzi 😀

evi_
28. říj 2011

Tak nám spotřeba plínek narůstá. Malá čurá stále v krátkých intervalech. Žádné velké dávky. Já to nestíhám, protože nikdy žádné signály nebyly.
Přemýšlím co s tím. Jestli počkat až bude chodit - to bude ještě pár týdnů trvat. Nebo jí plínku vzít a nechat jen v tepláčkách - ale to asi nebudeme mít dostatek tepláčků. Anebo jí nechat s nahatou prckou...ale když ještě nechodí, tak jí bude asi dost zima. Ráda bych, aby si začala nějakým způsobem říkat, že potřebuje.
Jinak když jí dám na nočníček, případně nad umyvadlo, tak se většinou vyčůrá, i když se u toho někdy vzteká.

ameliejulliette
29. říj 2011

Ahoj holky, po čase se opět hlásím a opět děkuji za tuto diskusi! Jen pěkně pište, abych si vás mohla občas přečíst 🙂
Bez vás bych nebyla tak v klidu a nevěděla, co se děje, když Beník začal dělat s čůráním fóry, nad číňákem i nad umyvadlem i nad vanou i nad záchodem se prohýbá do luku, vyčůrá se občas ve stoje, ale jinak se nechá jen vykakat a nebo vyčůrat po spinkání nebo po vyndání z Erga... Bojkot? 😀 Nehlásí, maximálně mokrou plínu, někdy... 😉 Má holt důležitější věci na práci 🙂 Zato noci máme asi 10 dní suché (a hlavně tiché), protože maminka se hecne a dá ho vyčůrat ještě v polospánku a on je už při nandávání plíny zase tuhý 😵 😵 😵
Díky moc a přeju všem hodně podzimní radosti 😉

gabii83
30. říj 2011

ahojte mi sme s touto metodou zacali ked mala mala mesiac, prvy mesiac sme minuli 40 plienok.potom som chvilku dala do jej plienky taky mini uteracik aby citila mokre medzi nohami ale do jednorazovych plienok! Kakacku od zaciatku na 100% zachytime moc na zaciatku tak na 80% teraz na 99%.
Teraz dnes bude 2. den uplne bez plienky, ibA pancuchy alebo gate. citala som knihu od. Bauerovej kt. je mimochodom super.
u prvej dcery som to zacala ked mala ukonceny 5 mes, vtedy nam to trvalo .... mala bola v noci aj cez den uplne sucha a diaper free ked mala ukonc. 1,5 mes.
je to uzasny bpocit....

gabii83
30. říj 2011

@ofelieee
ja pocas ju drzim nad cinskym nocnikom, lebo na zaciatku mi na 70% cikala vtedy. teraz uz vie ze pred papanim je to lepsie, lebo sa napapa v klude. 😉

kvietok73
31. říj 2011

ahojte...

vedeli by ste mi poradiť?? chceli by sme vyskúšať bezplienkovku, len mám trošku problém zohnať čínsky nočník. Dá sa použiť aj niečo iné, ako napr. plastový kvetináč, alebo niečo také? Máte s niečím takým skúsenosti? Síce som si o bezplienkovke čítala, chcela by som len vedieť, odkedy môžem začať...týždeň po pôrode by mohol byť v poriadku, nie? To by som sa už aj mohla prestať báť vziať malú na ruky 🙂

sussanah
31. říj 2011

@kvietok73 urcite plastovy kvetinac je v pohode, my prave v takovych jedeme 😉 Je dobre najit takovy skulatym okrajem, nahore prumer cca 18cm (u kluk je lepsi, kdyz je to vetsi, at se tak vleze zadek i pindik zaroven 😉 ). Zacit muzes v podstate kdykoliv, ale hodne zalezi i na tom, jak bude mimco velke. Nas druhy mel pri narozeni 4kg, zacli jsme do tydne, ale jen jsme drzeli nad umyvadlem, po dalsich cca 14dnech jsem teprve zacala pouzivat nocnik, to uz byl pevnejsi a dobre se chytal (cca 4,5kg). Zacala bych zkouset prave nad umyvadlem a pak uvidis, jak ti to pujde. Obecne by se melo zacit nejpozdeji do 3-4m.

gabii83
31. říj 2011

@kvietok73 ja som zacala v 4. tyzdni. mokusha.sk tu kupis cinsky nocnik a kopec inych vecí.

gabii83
31. říj 2011

@kvietok73 mokosha.sk sorry 😝
alebo com skus cez google
a oplati sa to urcite moja malá sa nepocura nepokaká vobec iba 1x za den ak starsia dcera ma zabáva ci sa hrame a nepocujem ale som si povedala ze ju vzdy dam k sebe co naajblizsie aby som vedela zareagovat.

gabii83
31. říj 2011

@kvietok73 odporucam tiez ak má viac ako 4 kg moja má uz 5,5 a nar. sa 3370 kg 😉

majka1981
31. říj 2011

@ameliejuliette preco len citat? ved nam mozes pisat ako sa Vam dari 🙂
aj mne tato tema robi velmi dobre, lebo vidim uspechy a neuspechy a mam ine napady 🙂

@gabii83 aj my sme zacali ked mal syn 5 mesiacov, takze mam nadej na to, ze bude suchy od 18 mesiacov? jeeej to je za chvilku 🙂

@kvietok73 pravda, po 1 tyzdni mozes kludne zacat, podla toho ako sa budes Ty citit a ako budes vsetko zvladat, nerob si stress, zacni nad umyvadlom. nadoba moze byt aj ta misa na slahanie v kuchyni, najlepsie je mat doma viacej nadob a vzdy po ruke vsade kde ides 😀

@evi vies co, aj moj syn teraz neako bojkotuje, vela krat hlasi a neda sa vycikat tam kde by mohol (wc, nocnik, vana...). Pokial dcera este nechodi, tak by som jej uplne plienku/mini-plienku nevzala, aby neprechladla... aj moj syn este nechodi a z tohto dovodu mava teraz treningove nohavicky alebo slipy+vkladacku alebo vlniaciky+stvorec na rovno. Predsa je uz zima a on sa niekedy tak pekne hra po sediacky, ze by mi bolo luto ked by prechladol. A u dievcat je to este horsie... Na co sa ja tesim je, ze ked prejde tento bojkot, tak to bude urcite ovela lepsie ako pred tym, lebo vzdy po bojkote to funguje lepsie ako pred. Tak sa tesim. Dnes som bola total zufala, lebo on hlasil, ja som vedela a bola si ista ze musi cikat a on nechcel 😖 . Boli sme akurat na prechadzke von, on sa vspinal uz ked som mu chcela dat dole teplacky, tak som ho nenutila, ked nechce tak nechce, povedala som mu ze uz ideme domov, on hlasil a hlasil, nechcel ani za nic, a nakoniec pustil do plienky, ktoru som zle napravila ked som chcela dat dole teplaky, takze ma celu obcikal 🤐 .
Uz ma viacej krat napadlo, ze on chce asi viacej samostatnosti, ale neviem ako by som mu ju mohla umoznit. Aj s jedenim sa nam to velmi napravilo od kedy ho nahavam sameho papat. Neviem, co by som mohla zmenit - ci ho dat cikat po stojacky, to nechape lebo si sadne a odstvornozkuje prec 😝

gabii83
31. říj 2011

@majka1981 no to dufam a zároven prajem Vám to! 😉

sussanah
31. říj 2011

@gabii83 mala se ti nepocura ani kdyz spi? Nas maly je vetsinou suchy, kdyz je vzhuru, ale kdyz spi, tak je to tak na 50% a v noci je pocurany temer vzdy (budi se po cca 3h)

gabii83
31. říj 2011

@sussanah dieta nikdy necika v spánku aspon na min. je hore otvori si oci vtedy ciká. na zaciatku tak cca. tyzden pocurala teraz uz vôbec

sussanah
31. říj 2011

@gabii83 jj teorii znam, obcas i vidim, kdyz se ve spanku vrti a ze asi cura, ale je v polospanku a kdybych ho probudila na vycurani, tak ho zase musim uspavat a to je teda vic problemu nez uzitku. Pokud usne hnedka, tak ty 2h pres den vydrzi, ale malokdy usne hned a malokdy spi tak tvrde celou dobu.

crysmile
31. říj 2011

ahojte, tak nam sa skoro pokazilo kakanie.. dva dni som neodchytila do cinaka skoro nic.. ale mali sme sopliky, tak ci to tym nebolo.. som z toho taka sklamana, ze hladam chybu v sebe, ze som neodpozorovala jeho signaly.. dufam ze sa dame do normalu..
cikanie sa nam vsak vobec nedari.. on cika kazdych 15min., to ho mam kazdych 15min. davat cikat? alebo ako to robit? ako vy odchytavate ciku?

kvietok73
1. lis 2011

ďakujem veľmi pekne, kočky....skúsim, zoženiem a potom sa budem hlásiť, ako nám to ide 🙂))
teda až budeme mať konečne tú možnosť :P

gabii83
2. lis 2011

@sussanah aj u nás to tak bolo a potom sa malá zacala uplne budit a vyslívene sa pýtat prisla na to ze je to dobry pocit byt v suchu. sme teda 6. den uplne bez plienok 24 hod no vcera sa mi raz pocurala jed som s mamou volala 😝 pokazila sa nam statistika 😀 😀

gabii83
2. lis 2011

@crysmile no mne raz za den chodi a 20 min tak ze cika, kaka, cika. to podla mna tiez nie je vzdy. znormalizuje sa to urcite. stoji to za námahu to vydrzat. maj ho naheho iba zabal ho do deky a nemusite sa vyzliekat. zakazdym

crysmile
2. lis 2011

@gabii83 ale ako mam vediet ze bude cikat? ked ho potom aj dam cikat, tak sa nevycika, polozim a vycika sa.. no ja tu kaku odchytavam celkom uspesne, okrem ranneho kakania po zobudeni, to otvori oci a uz je to v plienke, ale cikanie vobec nesignalizuje, len sa usmeje a uz to ide..

gabii83
2. lis 2011

@crysmile aj tak castejsie ho davaj a urob mu signal co si si vymyslela, ja mam pss pss pss psss 😀
a uz to ide okazmzite on pride na to ze preco to robis a ze teraz ma cikat. iba trva to chvilku niekomu dlhsie.

crysmile
2. lis 2011

@gabii83 diky za radu, sa tesim ze sa da tomu pomoct.. ja mam ciky ciky csss signal, moze byt?

gabii83
2. lis 2011

ano moze super signal ale bez signalu to nefunguje, on nevie kedy a co marobit to mas mu naznacit... a ked kaka robim kaki kaki... a zakazdym ju pochvalim.
vela stastia

crysmile
2. lis 2011

@gabii83 tak hlasim prvy uspech s cikanim po dlhsej dobe, sice som ho nechala asi 3 minuty, ale som mala ten pocit ze treba.. dala som ho ho hned po zobudeni..

romcovaklarka
2. lis 2011

Ahoj holky, já se možná přidám 🙂 U nás teda jsem nezačala s bezplenkováním já, ale miminko 😅 Začala jsem dávat látkové plínky až ve 3,5 měsících, předtím byl v papírovkách. A přišlo mi, že možná mu teď vadí to mokro v plínce a že přišel na to, že bude dobrý nápad se vyčůrat při přebalování. Tak jsem mu začala vysvětlovat, že dělá "čuri čuri" (nějaké ššššššš, čččččč nebo sssssss se mi moc nehodí, protože tím ho většinou uklidňuju) a moc ho za to chválit, a teď už mi to dělá na povel 😵 Někdy teda ne, protože je třeba zrovna vyčůranej, ale i tak je vidět, že zatlačí a posnaží se. Ale když je v plínce, tak na něm nikdy nijak nepoznám, že čůrá. Musím ho prostě jen často rozbalovat a zkoušet to. A s kakáním jsme nijaké úspěchy nezaznamenali, on kaká max. 1x denně, nebo i obden a prostě to nevychytám, protože přece jen na něj nejsem nalepená očima 24 hodin denně, takže nemá na to ode mně žádnou zpětnou vazbu a žádnou motivaci.

Myslíte, že to dává nějaký smysl, jak to děláme? Nebo co byste poradily?