Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

crysmile
2. lis 2011

@romcovaklarka podla mna je to super, kazda reakcia zo strany matky je podla mna prinosom.. ani na mojom nepoznat dopredu kedy cika.. ale vsimla som si ze sa divne usmieva na mna.. a ostane ticho, ale ked som ho nechala rozbaleneho ze aky signal mi pred tym da, tak som zaznamenala az vtedy, ked uz cikal.. ale dnes som rada, zachytila som uz 4 cikania, co predtym vobec, sa tesim.. okrem toho aj kakania, ale moj kaka aj 6x za den, aj v noci..

romcovaklarka
2. lis 2011

@crysmile Mně přijde, že z toho má fakt radost, když se mu to povede, vyčůrat s ena ten signál, a já ho pochválím, jaké je to geniální miminko, tak je celej šťastnej 😵 No snažím se vysledovat, jak se tváří, co udělá před tím a tak, ale prostě nic nepoznám. Třeba to přijde. Anebo mu dojde, že je máti trochu natvrdlejší a začbe to signalizovat nějak výrazněji 😀

crysmile
2. lis 2011

@romcovaklarka tak to sme dve natvrdlejsie.. ja to skusam tak, ze teda davam kazdych 20min. bez ohladu na to, ci dava signal alebo nie a pri tom hovorim nas signal na cikanie... a dnes to teda vyslo.. asi to zacina chapat a mozno sa zacnu predlzovat aj tie intervaly.. podla mna ked matka reaguje, tak to dietatko signaly neprestane davat.. len ich spravne rozlusknut.. treba sa asi len zohrat.. ja som mala problem teraz, ked som dva tyzdne bola u mojich rodicov, sa nam pokazilo kakanie, ale dnes je to uz ok.. staci sa mu len viac venovat..

basa22
2. lis 2011

Ahojte, pripajam sa aj ja do skupiny, idem bojovat 😉

majka1981
2. lis 2011

ahojte, co nove? vidim tu nove tvare, tak vitajte babule 🙂

My mame miesane dni za sebou, na priklad v pondelok som bola cela zufala co sa deje, preco sa nechce dat do klbka vycikat na prechadzke, bola som si 100 % ista ze musi. On nechcel... a precikal aj stvorec, aj vlniaciky, aj moj pulover. Takze to bola poriadna davka 😝 .
Vcera na prechadzke so satkou ma obcikal. Dal sice signal, ale velmi kratky a ja som si nebola ista a spolahla sa, ze ukaze este raz ak to bolo ono. No a on pustil do teplackov 😝 .
A dnes pre zmenu bol suchy cely den !!! Az vecer pustil raz do plienky, ale to asi od strachu, lebo sused zacal vrtat 😠 . Taaak sa mi ulavilo, ze bol skoro cely den suchy 😵 😵 😵 . Vcera som bola dost znechutena, ze ma obcikal v satke na vychadzke.

@crysmile kazdych 20minut je fakt dost casto, ale myslim ze sa Vam to coskoro napravi. Ja som mala pocit, ze cikanie velmi zalezalo aj od kojenia - ked som ho este kojila kazdu 1,5 - 2 hodinku, tak to cikal furt. A akonahle si spravil väcsiu pauzu, tak to uz potom cikal menej casto a plati to aj do dnes. Lebo materske mliecko je vlastne na 80 % voda, tak to musi vycikat. Kolko krat kojis Ty?
Ked nestihas ponuknut kazdych 20 minut (co by som verila, ved predsa mas aj inu pracu), tak skus zaviest neaky system. Deticky maju radi vo vsetkom neaky system, strukturu a su zmetene ked je nieco inak. Ja som postupne pridavala situacie - zacala som s rannou kakou, potom cikanie po spanku, potom som pridala po kojeni, po prikrme, po vybrati zo satky atd. Takto by si mohla par krat odchytit 🙂

@basa22 vitaj, daj vediet ako budete fungovat 🙂

majka1981
2. lis 2011

@romcovaklarka urcite to ma zmysel, ako na to ides. Pokial Ti Samko este nie je mobilny, tak ho mozes nahavat bez plienky a zakrutit len do deky a pozorovat, aky dava signal 🙂 .

majka1981
2. lis 2011

@crysmile a ked sa Ti vycika na prebalovaku, ked ho polozis ked nechcel cikat v klbku, tak mu mozes vtedy davat cikaci signal , urcite si to zapamäta, co od neho chces 🙂

crysmile
3. lis 2011

@majka1981 no idem to tak robit ako ty hovoris, ak mi bude cikat mimo, tak dam cikaci signal.. a kojim fakt casto.. ja neviem ako casto.. ale castejsie ako kazdu hodinu.. ked kojim, tak ho potom davam aj na nocnik ak nezaspal.. to mame vacsinou kaku.. ale cika - na tu musim dlhsie cakat ako na kaku.. a vacsinou ide do plienky.. aj ked vcera uz u mna bol uspech ze 4x sa to podarilo do nocnicka.. ja by som ho najradsej zabalila do deky bez plienky, ale horsie je, ze on mi to rozkope..

majka1981
3. lis 2011

@crysmile tak to caste cikanie urcite suvisi s castym kojenim 😉 , to velmi dobre poznam, ja som mojho kojila nonstop a az okolo stvrteho piateho mesiaca to bolo menej casto. A ked by si mu dala stvorec a zapla len snappi sponkou a dala baby legsy? To by nevadilo, ked by sa trosku odkopal, videla by si hned ze cikal a ci dal signal alebo nie.

crysmile
3. lis 2011

@majka1981 no, to je dobry napad, to urobim.. aj ja maleho kojim skoro stale, ked je hore a este aj ked spi, tak mu trikrat musim dat cicnut.. len ten signal aby som rozpoznala ked cika.. to by bolo super, lebo ja mam az vycitky ked vidim ked sa pokaka alebo pocika do plienky, aj ked teda prebalujem hned po tej cike, ja ho v tom nenecham..

romcovaklarka
3. lis 2011

@majka1981 No ještě sice neleze, ale točí se na bříško a zkouší se trochu plazit, takže v dece by se asi vztekal nebo se vykopal. Ráda bych mu koupila baby legs, ale nevím jaké, měla jsem nějaké od design socks a ty ho nahoře škrtily. On má totiž hrozně tlusté nožičky, nahoře kolem stehýnka má 29cm 😅 Tak nevím, jestli nevíte doporučit nějaké, co jsou hodně volné, aby se mu tam nevytlačovaly gumičky. No a s tím signálem, ono je to těžký, mně se sice zdá, že jakoby přestane dělat to, co dělá, a třeba se ještě i usměje, ale 1) toto dělá, když čůrá na signál, takže ten úsměv může být spíš reakce na mě a nebo to, jak se těší že ho zas pochválím, a 2) takovéhle projevy mívá i častěji, nejen když čůrá. Kdybych ho měla honem honem slíkat pokaždé, když se zklidní a usměje, tak nedělám nic jinýho 😀

crysmile
3. lis 2011

@romcovaklarka ja mam prave babylegs.. ale videla som aj navod na usitie babylegsov z ponoziek ci podkolienok, mam ti pohladat? design socs riadne skrtia, mala som pri dcerke.. no a usmevy pred cikanim mame aj my.. tiez to neviem odhadnut.. dolezite asi pozorovat... lenze ja mam doma aj dcerku, nie je to jednoduche cumiet na maleho ci cika a venovat sa aj malej.. no nejako zvladneme.. ja sa tesim z kazdeho dobreho pokusu a maly tiez, na nocniku je velmi spokojny..

romcovaklarka
3. lis 2011

@crysmile Jé, to bych možná i vymyslela hlavou, jen mě to nenapadlo, z těch podkolenek - dík 🙂 No je fakt, že u druhého dítěte si to neumím ani představit, už teď musím občas dělat něco jiného, ale snažím se mu věnovat naplno - ale kdyby byl ještě jeden špuntík, tak bych to asi vzdala... Máš můj obdiv 🙂

crysmile
3. lis 2011

@romcovaklarka http://altermater.eu/post/2009/09/04/babylegs.aspx nasla som ti aj navod.. urcite by si to pri druhom nevzdala keby si videla aka je odozva.. mna to prave motivuje, startuje, ze sa musim viac snazit.. aj v afrike alebo indii sa netoci vsetko okolo deticiek, vychovavaju sa popri praci, matka sa im snazi rozumiem v tomto.. tak sa snazim aj ja.. bude to coraz lepsie si hovorim.. len nesmiem polavit vo svojom usili, aby vedel, ze mama na to nekasle...

romcovaklarka
3. lis 2011

@crysmile Díky 🙂 A tys je šila? Musí se ta záložka u odstřižené špičky sešít nějakým zvláštním způsobem, aby to pružilo? Omlouvám se, jestli se ptám blbě, ale jsem šicí antitalent 😅 A s tou Afrikou, Indií... na jednu stranu to je sice fakt, ale zase na druhou je třeba si uvědomit, že se tam maminky s těma dětma tak "nepářou" pokud jde o ten jejich rozvoj. Ano, mají je furt u sebe a dejme tomu při práci na ně i hodně můžou mluvit, zpívat jim... to nevím, ale určitě neobíhají s tříleťákama kroužky, neučí je malovat, navymýšlí a nepodnikají s nimi různé aktivity... Ale jo, asi to chce, nějak skloubit do rozumné míry, asi to budu zkoušet, ale když to nevychytám, tak si nebudu vyčítat, jaká jsem hrozná matka 🙂

crysmile
3. lis 2011

@romcovaklarka praveze som este nesila, ale chcem to vyskusat, ale nemam vhodnu ponozku, co mam ja, to su dievcenske farby a MM mava len tmave ponozky a to zas malemu nechcem ciernu dat.. podla mna to staci nejako obsit aby sa to neparalo.. tiez som sici antitalent, a riadny.. ale ja myslim ze to staci nejakou nitou obsit, na doma to staci.. a to s tou afrikou, jasne, ze treba nejaky kompromis.. 🙂

romcovaklarka
3. lis 2011

@crysmile Tak to my máme i bílé ponožky, tak asi vezmu nějaké takové. Hlavně, aby to byla bavlna, máme i různé s umělotinou a to by asi nebylo fajn. No tak já to asi večer vyzkouším a pak poreferuju, jak se mi to povedlo 😅

crysmile
3. lis 2011

@romcovaklarka to hej, bavlna by bola idealna, alebo bambus.. ale babylegsy tiez nie su z bavlny cistej, je tam nejaky elastan ci co..

romcovaklarka
3. lis 2011

@crysmile Tak bambusový ponožky doma asi nemáme 😀 No stejně na nich nejsou cedulky, vezmu to nějak podle hmatu 🙂

crysmile
3. lis 2011

@romcovaklarka ja mam ale neviem kde.. jasne ze podla hmatu, ktora bude prijemna na dotyk..

romcovaklarka
3. lis 2011

@crysmile Tak zatím nemám kdy šít, tak jsem mu je jenom oblíkla 😀 A taky jsem narychlo spáchala jedny rozstřižené punčocháče, co tu nedávno měla holčina taky fotku 🙂

crysmile
3. lis 2011

@romcovaklarka krasne si to vymyslela.. to ma itti bitti plienocku?

romcovaklarka
3. lis 2011

@crysmile Nene, má jen ten vnějšek od itti bitti SIO a v tom má jednu čč na rovno, měním mu jen tu čč. Dávám mu to, aby to měl štíhlé, líp se mu v tom hýbe a přitom se mi z toho nevykope jako ze samotného novoskladu se snapkou...

crysmile
3. lis 2011

@romcovaklarka jasne, to je super, ja som mala pri dcerke tie plienky rada prave kvoli stihlosti.. pri malom ich este nepouzivam, iba novosklad..

romcovaklarka
3. lis 2011

@crysmile No, on "malej" má už 8,75 kilo, takže novosklad na něj narvu jen s obtížema 😀

crysmile
3. lis 2011

🙂 @romcovaklarka pekny baculko, ved vidno aj na nozkach ake stehienka ma..

sussanah
3. lis 2011

@romcovaklarka ty puncochace ma teda jakoby pod tou plinkou ty boky? Nejak jsem asi prosvihla ten obrazek, co tu byl.
A teda kluk je "tezka vaha' co? 😀 Kojis nebo je na UM?

romcovaklarka
3. lis 2011

@sussanah Já to mám tak, že mám ty punčocháče přes plínku, ale tím, jak je ta díra, tak se ta plínka dá rozepnout a vevnitř ta čč vyměnit pohodlně bez sundání punčocháčů. Napřed jsem zkoušela punčocháče dát pod plínku, ale bále jsem se, aby mi to na ty boky nějak nevyvzlínalo... Teď spí, tak to nemůžu vyfotit. No jinak plně kojím, už jsem se i ptala u Dr., jestli je to v pohodě, tak ho vážili, měřili všechno možný a prý je to v pořádku, výška odpovídá váze a je souměrnej, jenom holt celej větší, no 😅 Jedině asi po svém dědovi, jinak jsme všichni menší nebo průměr 🙂 Ale těžkej je děsně už 🙄 😀

sussanah
3. lis 2011

@romcovaklarka no ja prave zas mu sundavam cele kalhotky a ma pocit, ze by to bylo slozite aranzovat pod ty puncochace, prijde mi to lepsi dat je pod plinku, ale vyzkousim.
No viditelne mas vyzivne mliko 😀 Ja jsem si myslela, jakeho to nemam puclika, kdyz mel v 3m 7kg ale oproti vam je to zabar 😉

rozarka65
3. lis 2011

Ahojky, dnešní úspěch...dvě počůrané plínky, kéž by se to dařilo pořád...🙂 Jinak Eli začala říkat "e-e",tak jsem si říkala super, že to spojím s nočníkem....ale bohužel "e-e" říká,když si potřebuje krcnout nebo blinknout...Když chce kakat,začal "prdět" pusinkou, je to asi týden...a když z ničeho nic začne plakat,tak to chce většinou čůrat...ale ještě to nemáme vychytané...a mrzí mne situace,kdy potřebuje,ale nejde to...já ji asi venku slíkat v zimě nebudu,na to je malá...ale jinak nočník bereme všude...🙂