Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

ssassi
17. kvě 2012

@zlilly tak tak. kromě uplakaného druhého týdne, kdy jsme museli změnit umělý mlíko, jsem měla pohodové dítě. řval (a to jako tur) jen, když měl hlad. byla to sranda, páč byl jak hodinky - přesně po dvou hodinách spustil tak, jak kdyby nejedl týden:o) jinak spokojené mimi.
neustále mi v náručí, spokojený. kde kdo se vyjádřil v tom smyslu, že dítě se musí učit samostatnosti, že mu prokazuju medvědí službu, když jsem neustále na něm "přilepená". ale on byl šťastné dítě. užil si toho kontaktu, miloval výlet v manduce, miloval vaření v šátku, miloval spaní v jedné posteli. díky tomu pocitu bezpečí, který si zažil, se teď začíná sám a v pohodě osamostatňovat. je vyrovnaný, sebejistý a připravený vykročit do života. myslím, že k tomu přispívá i bezplenkovka. u člověka funguje druhá signální soustava, vyšší psychické funkce, komunikace, řeč. a viktorovy první pokusy o sociální interakci byly správně vyslyšeny, čímž jsem odstartovala jeho složitou cestu ve vývoji k zdravé lidské duši. 😉

xovicka
17. kvě 2012

Holky, mám dotaz na zdejší profíky. Mám patnáctiměsíčního syna. Na nočník chodíme od chvíle, kdy umí sedět, ale jen po probuzení ráno a odpoledne. Funguje to skvěle, do nočníku se zpravidla vyčůrá a když se mu chce - ráno se mu chce často, tak i vykadí. Používám napůl papírové i látkové plíny. Na noc a ven papírovky a doma látku. Nicméně jak to dítko roste bývá čím dál náročnější ho přebalit, neb se brání. A teď se mi trochu oprudil, nic vážného, ale nemizí to, pravděpodobně to souvisí s růstem zubů. Takže jsem teď dospěla do stádia, kdy ho nechávám doma běhat s holou prckou. Zlatíčko mě příjemně překvapilo, neboť problematiku nočníku chápe velice dobře. Dokáže zadržet čůrání a po vysazení na nočník to pustit. Ví, že se čůrá do nočníku. Když si všimnu, že malinko ucvrkává, vysadím a pustí to celé. Taky mi třeba dojde k nočníku a tam to pustí (nesedne si, očůrá nočník). Když mi hodil bobek v chodbě, tak za mnou pak přišel a provinile na mě koukal. Jenže sám si ještě na nočník sednout neumí a taky nemluví, aby mi řekl, že potřebuje. Už docela dlouho na něj děláme e-e když sedí na nočníku, ale zatím to neopakuje. Tak teď řeším, jak to doladit, možná nějaký jiný signál... Vy co bezplenkujete, máte nějaký signál? Případně, pokud tu někdo znakuje, jak má dospělý naučit dítě nějaký znak? Prostě, jak ho naučit, aby mi dal vědět.

ssassi
17. kvě 2012

@xovicka jak říkáš e-e, tak to doprovoď znakem. jistě jste učili prcka nějaké paci paci - funguje to podobně, prostě to to dítě okouká a pak napodobuje. třeba nějaký signál dává, ale je těžké ho interpretovat. zkus se soustředit. jestliže nemluví, zřejmě by to mohl být nějaký pohyb - může to být pohupování v kolenou, svírání pěstiček... může to být opravdu drobnost. nebo je to jen navázání očního kontaktu. a ty holt z výrazu musíš poznat, že teď je ta pravá chvíle. zkus taky časovat. a nezbývá, než dát pod nočník igelit :o)
máš šikovného chlapce!
PS: čurá ve stoje? jako dospělej chlap? a máte sprchový kout? tam by moc škody nadělat nemusel:o)

evi_
17. kvě 2012

@xovicka myslím, že e-e je dobré signální slovíčko. vytrvej 🙂 K tomu si můžeš vymyslet signál jaký chceš a ukazovat ho, když jdete čurat. Např. poklepání na bříško nebo cokoli jiného.

xovicka
17. kvě 2012

Díky holky, to poklepání na bříško vypadá jako dobrý nápad. Ono se to na něm dá trochu vypozorovat, že potřebuje, je většinou takový nervoznější. Jenže znáte to, celý den nemůžu mít oči jen na prckovi a taky ne vždy, když je nervozní, tak to je kvůli touze po nočníku. O škody mi až tak nejde, s tím jsem počítala, když jsem ho začala nechávat běhat naholo. Spíš mě překvapil, že z toho má takový rozum a přijde mi jako škoda to nevyužít k posunutí do dalšího "levelu". Čůrá na nočníku v sedě, jenže sám si na ten nočník sednout neumí. Umí si sednout, ale ne na nějaké přesné místo Takže buď to čůrání drží, co to dá a až už nemůže, tak učůrává, ale jenom po troškách a po vysazení na nočník to pak teprve pustí celé. Nebo se mi stalo, že přišel k nočníku a ve stoje ho očůral. Docela často to ale zvládáme včas. Myslím, že až zvládneme nějaký ten signál, tak budeme fungovat na 95 %, v tuto chvíli to asi vázne jen na té domluvě.

majka1981
18. kvě 2012

@xovicka baby tu pisali, ze pouzivaju aj "figu borovu" ako znak 🙂
moj syn si vie sadnut sam na nocnik, a aj tak to nerobi... na to musi kazde dieta dozriet, jedno ci je to bkm dieta alebo nie. drzim vam palce a napis nam, ako budete pokracovat 😅

janakkk
18. kvě 2012

@majka1981 prosím, jak vypadá "figa borová"? 🙂

rozarka65
18. kvě 2012

Ahojky,tak nočník malá opět bojkotuje....jako sedne si na něj,ale nechce do něj čůrat...někdy se vyčůrá v klubíčku,ale nejradši čůrá v podřepu a nebo vestoje...😀 No počkám,až se mi rozeběhne,tak to opět zkusím...koupila jsem tréninkové kalhotky,protože ji rozčiluje nadávání plíny...tak uvidíme...🙂

majka1981
18. kvě 2012

@janakkk ruka v pästi zatvorena a palec je medzi ukazovakom a prostrednym prstom. dufam ze som dobre vysvetlila 😀

janakkk
18. kvě 2012

@majka1981 naprosto jasne, už vím, děkuju 🙂 🙂

evi_
19. kvě 2012

Měla bych dotaz mimo BKM. Asi zde hodně maminek používá šátek. Také jsem ho začala používat, ještě se s úvazem sice trošku peru, ale zlepšuje se to.
Nicméně by mě zajímalo, jak to děláte s nošením dětí v létě. Když je hodně velké teplo - používáte funkční oblečení pro sebe i miminko? Chápu, že oblečení pomůže, aby děti na sobě neměly mokré oblečení, ale nepřehřívá se i tak mimi v tom šátku?

majka1981
19. kvě 2012

@evi_ nerozumiem otazku, co chapez pod funkcnom oblecenim? myslis bez plienky ci ako?
ja som minuly rok v lete nosila bez plienky, doma tak ci tak a von tiez skoro vzdy. cez leto necikal tolko vela a dal super na javo, ze musi, tak som to riskovala bez plienky.

kofinek
19. kvě 2012

@evi_ moirove bodycko pre dieta a funkcne tricko pre mna, plus sava vrstva medzi napr bavlnene viacvrstvena plienka 😉 a este hole nozicky... 😅

rozarka65
19. kvě 2012

další poznatek...když je nahatá,tak si čůrá,jak chce...😀 Krom toho,když něco dělám,tak nejsem moc "naladěná"...dneska dopol. byla ukňouraná,tak jsem ji při úklidu šoupla do nosítka a plína suchá, pokaždé si "řekla"...🙂 Kéž by si říkala pořád...a já byla víc "naladěná"...🙂

bohuli
19. kvě 2012

Teprve nedávno jsem se o BKM dozvěděla, chtěla jsem se zeptat, jestli je tady nějaká mamina, která to praktikuje i s klasickými jednorázovkami. Jestli se to dá a má to smysl. Děkuji.

katyxq
19. kvě 2012

@rozarka65 U nás to samé - nahatá čůrá klidně po troškách a bez varování 😀.

@bohuli U nás v diskuzi se stejně starými miminky BKM s jednorázovkami praktikuje @lenya79 , tak třeba sem nakoukne a napíše nějaké postřehy. My jedeme v látkovkách.

evi_
19. kvě 2012

@majka1981 funkčním prádlem mám na mysli oblečení, které nesaje pot - např. moira nebo mi bylo doporučeno pro mimi bodyčko z vlny + hedvábí

@kofinek to mě nenapadlo dát ještě savou vrstvu mezi. Díky za tip 😉

Myslíte, že se tedy dítě nepřehřívá, když je venku horko a ono je v šátku?

zlilly
19. kvě 2012

@evi_ moiru mě i jemu, savá plinka mezi nás. vybrat vhodný úvaz (např. místo kříže s kapsou, kde jsou 3 vrstvy šátku třeba klokánka, kde je jenom jedna) nebo nosítko, tam přece jen nejste na sobě tak nalepení. Ale ano, je v tom teplo. oblíct do šátku na horko je ještě těžší, než oblíct do zimy.

mala_kopretina
19. kvě 2012

@bohuli Já taky začínám zkoušet bkm a používám jinak papírovky. Já myslím, že too smysl má... Jak máš staré miminko??

lenya79
19. kvě 2012

@bohuli jak už ti psala @katyxq tak já dělám BKM s jednorázovkama, není v tom žádnej problém, určitě to zkus! 😉 . I když jsou jednorázovky savý tak mýmu prckovi vadí, když tam má mokro, protože ono to chvilku trvá než se to do tý plíny vsákne tak aby byla úplně suchá. Akorát paradoxně máme některý dny asi možná malinko vyšší spotřebu plínek (nikdy jsem teda nepočítala kolik ks denně spotřebujem) páč mu do ní lezu daleko častěji, když ho dávám čůrat na nočník (nebo do umyvadla), a když zjistím, že tam má ucvrknuto tak mu dám plínu novou. Vím, že hodně holek co BKM nedělají tak trošku počůraný plenky hned nepřebalují, ale já ano, nějak se mi to nechce mu dávat zpátky na tělo 😖 Kdybys něco potřebovala vědět tak se ptej 😉

lenya79
19. kvě 2012

@rozarka65 náš Sam když je nahulatej tak taky čůrá bez varování na všechny světový strany 🙂 a to třeba klidně i do 5-ti minut poté co se mi vyčůrá do nočníku. Většinou dopoledne takhle hodně ucvrkává po troškách 🙂

rozarka65
19. kvě 2012

@lenya79 😀 To Eli ráno se ráno vyčůrá do nočníku,pak ji nechám nahatou a než stihnu obstarat starší,tak většinou stihne dvě obr louže....a po zbytek dne učůrává co 5-10min....😀 A zajímavé je,že když čůrá na bobku,tak je to obr kaluž...ale když do nočníku,tak je to jen část....

lenya79
19. kvě 2012

@rozarka65 tak to Samík učůrává takhle jen dopoledne, odpo už většinou tolik nechce a "říká si". Já ho po ranním vyčůrání a vykadění nechávám nahulatýho, vždycky pod něj dám tu jednorázovou podložku a on pacholek samozřejmě se vždycky zákonitě vyčůrá mimo ni 😠 a nejradši nám do postele 🙂 protože spí s náma a tak ho tam ráno nechávám se vyvalovat 🙂

rozarka65
19. kvě 2012

@lenya79 ty máš proti mně mímíska...Eli je 10,5měs....říká si jak kdy...a teď trávíme celá odpoledne na hřišti se starší a tam nemá čas...😀 Už se těším,až začne běhat,zas to kousek posuneme...teda doufám...🙂

lenya79
19. kvě 2012

@rozarka65 jojo, už jsem koukala jak stará je tvoje holčička, když jsi psala, že čůrá na bobku tak mi bylo hned jasné, že to asi už miminko nebude 🙂 a prosím tě jakým způsobem si říká? Já jsem ze začátku dělala i znak, ale pak mi to přišlo ještě moc brzo u takového prďolky a tak jsem na to začala nějak kašlat a teď si zase říkám, že by to bylo dobrý....

rozarka65
19. kvě 2012

@lenya79 říká "čííí" a "ee"...🙂 A teď zkouším zavést znak....dneska nebo včera to tu holky psaly...ruku v pěst a palec mezi prostřední a ukazovák..(jako když někomu "sebereš nos" 😀 )

lenya79
19. kvě 2012

@rozarka65 a kdy jsi s BKM začala? to číí a ee jí říkáš od začátku? Já říkám "čurů čurů", nerozlišuju jestli se jedná o malou nebo o velkou 🙂 ten znak mi přijde trochu složitej pro tak malý mimino, chtěla bych asi něco jednoduššího, protože tohle než zvládne ukázat tak to mu budou 2 roky 🙂 mně kámoška radila spojit palec a ukazovák do kroužku a udělat takový jakoby okýnko, to mi přijde jednodušší.

majka1981
19. kvě 2012

@bohuli ano ssassi to praktikuje s jednorazovkami 🙂

majka1981
19. kvě 2012

@evi_ nie, neprehreje sa - treba menej obliect, zobrat na preoblecenie body a dobre to zvladnete 🙂 . je uplne jasne, ze cez obed by si nemala byt vela na priamom slnku a v chladku sa to da vydrzat aj s dietatom v satke

rozarka65
19. kvě 2012

@lenya79 od narození, poprvé jsem to zkusila už v porodnici a když jsem viděla,že to funguje,tak jsem tomu nemohla uvěřit...bezplenkuji jen částečně...Ještě někdo používá poklepání na plínku nebo pohyb rukou od bříška dolů..jako pryč - čůrání...Holky tady poradí víc...🙂
Se starší jsem jela v jednorázovkách a o BKM jsem neměla ani potuchu...Ale znakovaly jsme...a znaky se rozjely pořádně až tak v roce...