Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

mabika
20. čer 2012

@majka1981 plienku by mu nemali dat, nas nastupil do jasli bez plienok, ale este sa nevedel sam dat na nocnik a pekne ho davali, plienku mu nikdy nedali a behom 5 mesiacov sa osamostatnil. Ovladanie criev a mechura nemusi ist ruka v ruke so sikovnostou ruciciek pri vyzliekani gati 😉

ssassi
21. čer 2012

to je tak fajn, když v těchto vedrech může být děcko bez plenky, jen v lehkých kraťáskách! včera se teda povedla jedna nehoda, byli jsme s kamarádkou a její stejně starou holčičkou ve městě, pak jsme šli k ní, malej vypil 250ml čaje a i když jsem ho dávala co chvilku, v záchvatu boje o svinovací metr se počural :o))) naštěstí na plovoučku, tak se to setřelo raz dva :o))

k miskám, mám fusion taky tu menší. i když teď čuráme na stromečky, kanály atd. taky jsem byla nekočárková, takže tahat čínák by bylo nepraktický. ale asi od 8. měsíce jsme plynule na kočár přešli. vyhovuje nám to teď tak oběma. navíc - malej by mi asi ukousl hlavu, kdybych ho v tomto vedru chtěla dýl jak na 5 minut strčit do manducy. :o)))

ssassi
21. čer 2012

manžel dnes odjel na konferenci (resp crash testy) do švýcarska, tak pojedu na víkend k našim. koupila jsem bazének, nafukovací velrybu, konvičku a spoustu jiných hrozně nutných věcí do vody, opalovací krém... a hodlám si užít anglického trávníku, grilu a jahod! jen doufám, že nebude pršet 😎

krhlicka
25. čer 2012

Ahojte, mam skoro 11 mesacnu dcerku. Od druheho mesiacu ju davam nad misku cikat aj kakat.
Chcela som zacat serblikovat, ale ani za svet mala nechce. Stale sa vycika aj vykaka len tak, ze ju drzim nad miskou.
Taktiez redukciu na zachode ani vidiet ani pocut. Mali ste niektora taku skusenost? Ako ste motivovali dietatko na serblik? dakujem za odpovede 🙂

pifina
25. čer 2012

ahojte, mate niektora nejaky tip, ako davat dieta cikat/kakat v noci a nezobudit ho pri tom? Malicka dava jasne najavo, ze sa jej chce, ale ked ju zdvihnem nad vedierko, tak sa zobudi a potom musim uspavat 😝 tak ju radsej necham cikat do plienky ...

kaja73
25. čer 2012

@krhlicka moj ma 2 a pol roka a kaka doteraz len v klbku,cikal v klbku do cca 18m,uz ani presne neviem. 😲
Ja som to nesilila ani nesilim.
Kakat sa mi pyta od 10 a pol m a cikat sa pyta od 16m-to je pre mna super a neriesila som ako kaka a pisa-nechcela som mu nic sprotivit.
Niekedy si uz pri kakani aj sadne,ale uprednostnuje to klbko.

krhlicka
25. čer 2012

@kaja73 ahoj, dakujem za odpoved 🙂 ved prave, tiez nechcem nic silit. Len som serblik zoparkrat skusila s odstupom casu a malicka sa hrozne vzpierala. Asi jej viac vyhovuje klbko. Pyta sa tak, ze bucha po brusku, ci uz cikat alebo kakat. Cez den ma plienku len na spinkanie pre istotu, ak by som ju nezapocula, ked sa zobudi, na von a na noc.
@pifina ahoj, mne sa zobudila, ale aj rychlo zaspala. Nestalo sa mi este, ze by sa uplne prebrala 😉 po kojeni v noci ju rozbalim, dam nad misku, nic nehovorim a vacsinou sa vycika, zabalim a o chvilu spi dalej.

crysmile
25. čer 2012

ahojte, tak aj ja sa hlasim po dlhsom case.. no maly kaka aj 6x za den, kedze nedava signal, tak sa mi to neda tak nacasovat, aby som vsetko odchytila.. a strasne ma to stve.. signalizuje nahlas az ked zacne kakat.. poradite co robit? niekedy jednoducho nie som pri nom, tak hned zacne kakat, dam ho aj v polovici na nocnik, vykaka sa... no signal tesne predtym nedava.. take ako buchanie na brusko a pod., tak to mozem len zavidiet..

katyxq
25. čer 2012

@pifina já dávám v noci malou čůrat před kojením, u kojení vytuhne a spíme dál

79uffo
25. čer 2012

Ahojte, všechny zdravím. Konečně jsem našla diskuzi o BKM! 😵 Mám 3 měsíčního synka, s BKM jsem začla předminulou sobotu a hned další pátek můj mazlík na slova "čururu" překvapivě (pro mě) reagoval. Předevčírem se už dokonce do plenky ani netrefil, vždy jen do lavorku. No včera a dnes už to tak ale nebylo, ale neva. Chci se vás zeptat, zda nevíte, jestli se dá sehnat nějaká skládací miska, protože ven nebo na návštěvu se mi s miskou v igelitce moc nechce 😒 Děkuji za tipy 🙂

katyxq
25. čer 2012

@79uffo Je to sice drahé, ale Tescoma vyrábí skládací kuchyňskou silikonovou misku Fusion 😉, já mám širokou 19cm. Taky se vyrábí skládací miska na žrádlo pro psy, ta je určitě levnější, ale dost mělká.

wilikiki
25. čer 2012

@krhlicka ahojky my mame tak isto stare deticky (moja Kristi je 7.8.) a na nocnicek sa malokedy vykaka a vycika, zdrha z neho, my zasadne klbkujeme.

wilikiki
25. čer 2012

@79uffo my chodime bez misky, vonku na travicku a na navsteve normalne na toaletu popripade do umyvadla. Len nakupaky su zlozitejsie, kym najdeme toaletu, vacsinou cikame pred nakupakom pri aute a potom po shoppingu zas.

wilikiki
25. čer 2012

Jo a Kristinka mava uz suchu plienku rano, takze vydrzi celu noc! Je to aj tym, ze uz asi 2 tyzdne sa nebudi 15x ale uz len 2-3x 😵

wilikiki
25. čer 2012

tak som si pokecala sama so sebou tak zase caute 😀

lynks
26. čer 2012

Len som sa chcela pripomenut, písala som pred 3 mesiacmi cca, že malý (skoro 2 roky) neni o nič napred pred nekomunikačno plenkovými detičkami. Ale dv sa svete, teraz už tak krásne drží a pýta sa, že si trúfame chodiť bez plienky aj autom, krátke cesty a na pieskovisko a do obchodu. Takže zdá sa, že zbierame ovocie 🙂)i ked v noci a v spánku to je teda horšie než ked bol miminko, to ho ani nenapadne sa vyčurat do nočníku, to sa rozčuluje, že ho budím-ale signály má tie isté, že sa začne miesiť.

pifina
26. čer 2012

@katyxq skusila som pred kojenim, ale presun mala pochopila ako ze ide k prsniku a ked neprisiel, tak nastal vresk 😅 som ju musela bleskovo zabalit a kojit 😀 dam jej par dni pauzu a potom skusim po kojeni, ako pise
@krhlicka ale velke nadeje tomu nedavam, asi musi este trochu vyrast, aby sme riesili aj nocne cikanie 😅

mamusia
26. čer 2012

@pifina normalne,na prse nad kyblikom 😉 ked sa vycika/vykaka,tak zabalis a supnes na prso uz spat.

79uffo
26. čer 2012

@katyxq Děkuji za tip. 🙂 No ta Tescoma fakt není levná 😒

79uffo
26. čer 2012

@wilikiki Na záchod se zatím neodvažuju, páč prďola ještě nedrží hlavičku, tak nevím, jak bych se tam s ním poskládala 😀 , tak aby pak ze mě nebyl nervozní, no a u tchýně na návštěvě netuším, jak by reagovala, kdybych se jí zeptala, jestli můžu dát malýho vyčůrat do umyvadla 😎 Ale venku na travičku už čůral asi 4x 😉

pifina
26. čer 2012

@mamusia ja ju mam opretu chrbatikom o brucho, ked cika/kaka, v takej polohe jej tazko strcim prso 😅

mamusia
26. čer 2012

@pifina to ju mas mat naboku v koliske a pod ritulku supnut nocnik,teda,vyzlecies plienku a posadis na nocnika ked das prso,tak ona sa hned uvolni a vycika/vykaka vsetko a. Mozes zabalit,alebo potom ak ju mas tak opretu zabalit a ukojit uz v leze. Ja som nedavala na prse kakat v noci,ale tiez opretu o chrbat som ju mavala,ona mi pri tom spala 😅

krhlicka
26. čer 2012

@wilikiki ahoj, si ma pobavila, ze sa malicka nebudi 15x za noc, lebo nasa mala je upirik, v noci hore kazdu hodinu od 12tej🙂Kristinka ma cez den plienku, ci uz nie, ked ju davas cikat aj vonku na travicku?Si ma inspirovala, skusim aj ja davat malu vonku cikat v klbku. Som zvedava ako sa zatvari pri prvom pokuse....co to od nej chcem 😀
@pifina nasa ma od zaspatia...priblizne o 20tej do polnoci vacsinou suchu plienku, tak vtedy ju davam cikat. Dalsi krat asi o 4tej nad ranom🙂Inak je hore vcelku dost, ale pokazde skusat davat cikat, to by som sa asi zblaznila 😉

krhlicka
26. čer 2012

@79uffo ak hladas misku, tak Kaufland ma taku hladku misku, strednej velkosti, tusim na zeleninu. Urcite stoji menej...Ja mam umelohmotnu, ktoru som povodne pouzivala na salaty. Ked to zbadal muz, aj sa s nou lucil chudak, robil do nej niekedy halusky 😀

pifina
26. čer 2012

@mamusia skusim, ale neviem, ci uspejem 😅 ona si v tej polohe opreta o mna doslova lebedi, aj pol dna by tak bola, kukala do sveta a poprdkavala 😀 aj ked v noci toho vela nevidiet 😀

rebelie
26. čer 2012

@79uffo Ta Tescoma je sice drahá, ale denně si jí chválím a s manžele m si říkáme, že to byla jedna z nejlepších investic... máme teda tu menší, 15cm, seženeš ji kolem 200Kč... ta pro psy není zas o tolik levnější (snad o 50-60Kč) a je hodně mělká a měkká. Se starším miminkem asi už budu víc a víc chodit na záchod, ale s mladším nechci - bych se tím asi i cítila omezovaná, přeci jen čůrá dost často a kdybych se pokaždé musela ve společnosti omluvit a jít na záchod, tak bych asi BKM brzy vzdala, takhle se dá vcelku nenápadně dát na nočník a je to.

wilikiki
26. čer 2012

@krhlicka ano nas krpec sa budieval aj 20x za noc, nechapem, ako som to mohla prezit. Preslo to asi len pred mesiacom, budila sa uz len tak 7-10x a to som bola cela rada 😀 No a teraz uz len 2-3x, tak to je jaka paradicka. Este podotykam off topic, ze mame postel 160, pod nohami mi spi obrovsky ridgeback a este s nami tak kazdu druhu noc spava aj starsi syn. Takze ja sa fakt vyspim, je nas v posteli teda 5 a ja utlacovana z kazdej strany a este aj upira na prse 😕 😀
Kristik plienku ma aj nema, ako kedy, vacsinou jej rano optimisticky nasadim plienku a do hodiny je uz bez plienky, lebo sa mi nechce to furt nasadzovat. Vonku tiez, ked ideme autom, ma plienku, ked sme vonku, nema. A na travicku cika najradsej.

@79uffo nemyslela som na zachod ze na redukciu, ale normos v klbku nad zachod. Ja u tety davam curat nad umyvadlo a este nic nekecala (obcas si tam aj kakne, to rychlo rychlo umyvam aby to nevidela 😀 )

krhlicka
26. čer 2012

@wilikiki mate veselo 😀 nad zachod som skusala uz aj ja, ale je mi to hrozne nepohodlne, ked drzim viac ako 10kg babulku nad nim...Ti poviem, ze uz som niekedy ako rambo s rockym dokopy 😝

rebelie
26. čer 2012

@krhlicka Ono se dá chodit na záchod tak, že ty si sedneš za mimčo a držíš ho v klubíčku před sebou - takž žádné rambo výkony...

janakkk
26. čer 2012

@krhlicka
@wilikiki přidávám se, malej se budi taky po hodině v noci 😀 😀 takže večer dostane plínku a přebaluju až ráno....přes noc je mým cílem hlavně přežít 😀 😀