Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

zlilly
29. črc 2012

@ela2 děkuji, vyřídím to synkovi, on je objevitel 😀

zlilly
30. črc 2012

teda. moje čurací intuice funguje na staršího synka naprosto bezchybně. jenom ještě kdybych ji poslouchala 😠 dneska před obědem: vyčurali sme se venku cestou ze hriště, přijdeme domu, ja rychle vařím, malej si hraje na druhým konci kuchyně, mě za zádama. najednou mě přepadne silnej pocit, že musím dát dítě čurat. Ohlídnu se kde je, ale pak si říkám, blbost, čural před chvilkou. za 30 vteřin - Mami, bobek, mašinka. (mami, pokakal sem si trenýrky s obrázkem mašinky.) tak sem ho dala na záchod a on se dokakal. kdybych si věřila, mohlo to být úplně bez nehody. moje chyba.
no a mimino se na hřišti skvěle vykakalo do zmrzlinové misky🙂 jedinej problém byl odehnat od ní staršího 🙂

ssassi
30. črc 2012

@zlilly stejný problém jako u mě. mám perfektní intuici. ale taky si občas řeknu - prdlajs, dyť byl čurat před chvílí... nebo - ještě pověsím to poslední tričko a pak ho dám....

miska good nápad, ale u nás by to asi neprošlo, ani když byl pidižvík. měl takovej "dostřel" a "průstřel" a vůbec "střel" všeho druhu, že jsem musela zapojit všech deset prstů, kolena, gravitaci a neskutečné štěstí, aby aspoň 80% čurání skončilo v nádobě:o))))

ssassi
30. črc 2012

@ela2 mám takového tucha, že jedna lektorka z brány má děti čtyři a myslím, že bezplenkovala se všemi. (myslím, ale jelikož mám na mateřské místo mozku sušený mlíko, jistá si být nemůžu 😝 )
myslím, že by to jít mohlo. koukni na černochy, indiány nebo kam se ti zachce - všude dětí jako smetí a plínky neznají. nějak to jít prostě musí. to si řekni a basta :o))))

budu ti držet palce. já už pomýšlím na druhého prťajzlíka a bezplenkovat budu určo taky

ssassi
30. črc 2012

mám takový dotaz na maminky chlapečků. provádíte něco s předkožkou? sice jsem četla, že se do tří let přetahovat nemá, navíc nevidím nějaký funkční důvod, proč by se tak mělo dít... jen se tak ptám:o)

jinak viktor má dneska jeden rok:o) strašně to uteklo. naštěstí je zdravý, šikovný, krásný (po mamince 😀 😀 😀 😀 )
ale byl to celkem náročnej rok, to přiznávám bez mučení. ale že jsem bezplenkovala, toho nelituju.

zlilly
30. črc 2012

@ssassi teda, tak gratulace synackovi.
s predkozkou nevím. doktorka do roka a pul říkala nepřetahovat, později na to nějak nepřišla řeč. leč tatínek mě poučil, že je potřeba ji trochu stáhnout, aby se při čurání dalo mířit. tak snad mu neubližuju. stejně občas čurá úplně jinam, než kam mířím. 😕

ssassi
30. črc 2012

@zlilly viktor míří ten svůj megaproud většinou rovně. někdy lehce vlevo, ale jelikož teď čuráme buď do sprcháče nebo venku, je mi ten směr tak nějak ukradenej. jen ráno čurá do nočníku - když sedí a tlačí bobka. i když ho posadím tak, aby pimprlík mířil co nejvíc dolů a aby byl co nejdál od stěny nočníku, i když jsem koupila nočník s hodně vysokým předkem, stejně jde často troška ven. dočurá bez problémů 80 cm, když je po probuzení i metr :o)))
uvidíme, jak budem učit čurat ve stoje

maskaa
30. črc 2012

ahojte baby, citam vas uz dost dlho, este v tehu som vas rada citavala a je to tak doteraz... chystala som sa bezplienkovat, tak som zhanala info... narodila sa nam Adelka 26.12.2012... a ja som si bola ista, ze bezplienkujeme... zacali sme ked sme nemali este ani 4 tyzdne, no potom nam ortoped nasadil Pavlikove remence koli klbikom, tak sa to dalo velmi tazko, dokonca ani latkove plienky neboli mozne, pretoze sa namohli casto tie remence rozopinat a podobne, proste same problemy....no ale ked mala Adelka 5 a pol mesiaca, tak nam ich zlozili nastastie klbiky su uz v priadku a my bezplienkujeme...dari sa nam krasne... kakanie nemame uz ziadne nehody a piskanie tiez celkom v pohode, len je tu este dost nehod.... mame teraz 7 mesiacov a ja sa vas chcem spytat na postrehy oklo piskania a na nocne cikanie, pripadne ako to riesite, davate plienky ako poistky, alebo vobec nedavate? pripadne ine alternativy... my sme uz uplne na latkovkach, aj v noci

dakuejm krasne

majka1981
30. črc 2012

@maskaa vitaj 🙂
super ze ste to tak dobre zvladli. aj my sme zacinali s bkm priblizne v tomto obdobi, takze sa to da dobre zvladnut - postupne sa na to prepracujete. neviem co myslis - "postrehy"? myslis intervaly? to najlepsie vyskusaj na tvojej dcere - kazde dieta je ine. moj syn cikal hned po zobudeni, po kojeni, potom 30 minut neskor (az ked bol starsi, tak sa to predlzilo). velmi dobre signalizoval ked bol v satke.
v noci velmi protestoval, tak som nocne cikanie neriesila - maximalne tak ze som mu povedala cikaci signal aby cikal do plienky a plienku som premenila (latkovali sme). plienky som mu vzala az ked mal 15 mesiacov, pred tym bol dost velky spurt - naucil sa chodit a az ked sa rozchodil, tak bkm dobre fungovala.
kedy pozorujes najviac nehod? ked pracujes v domacnosti? alebo ked sa hra? alebo ked je na brusku?

majka1981
30. črc 2012

@ssassi jej citam ze ma dnes rocik. tak vsetko najlepsie prajeme 🙂
ja som zacala stahovat predkozku od prveho roka a uz dlhsie to ide uplne. syn sa s nou casto hrava a stahuje si to sam o 106, aj v sprche mu poviem ze ideme umyt, ze si ma stiahnut a on to tak robi. od kedy to robime a da sa stiahnut, tak cika rovno, co je velka pomoc.

maskaa
30. črc 2012

@majka1981 no tak aby som to nejako zhrnula... Adelka mi praveze vydrzi aj dost dlho sucha, napr. ked sme vonku, tak s nou pridem domou aj po 2, ci 3 hofinach a jesucha, ale to nie je pravidlo, niekedy sa pocura... niekedy zahlasi a tak ju dam aj vonku... doma sa mi dari chytat aj curanie celkom dobre, ked spinka, tak ihned po prebudeni sa mi vycura, vstava stale suchucka, ked sa napr. zobudi a ja si to nevsimnem, lebo nie je hlucna, tak sa mi pocika a najviac nehod je podvecer, vacsinou ked ja varim a malinka sa hraje... ale tak aj to je uzpech u mna... a mali sme uz dost vela dni, ze sme pocikali napr. len jednu plienku, ale aj ta bola len cvrknuta... a noc je asi taka, ze spinka vacsinou do 2.00 a ked sa budi na papanie, tak je sucha od 20.00 co ide spinkat... to ju davam na nocnik a vycika sa, ale nie stale, niekedy nechce, tak jej dam mliecko a vycika sa pocas pitia... my sa totiz nekojime, kojila som do 4,5 mesiaca a do skoro do 7 mesiacov som este odsavala, teraz sme uz na UM...
postrehy som myslela v tom, ci pouzivat plienky ako poistky, alebo to riesite nejako naostro, pripadne treningove gatky a taaak........... mne by to mozno aj pomohlo, lebo vacsinou je sucha a to rozopinanie a zapinanie plienok mi je uz niekedy ide na nervy, tak by som len stiahla gatky a islo by to 😉 😉 😉

majka1981
30. črc 2012

@maskaa aha chapem. tak co sa tyka treningacov -ja som ich nevyuzila, predala som (aj tak prepustili, boli mokre aj nohavice, tak som nevidela dovod preco nedat hned normalne gatky).
teraz je leto, tak kludne ju nechaj len v gatkach/teplakoch, sama uvidis ako vam to pojde 😉
mohla by si skusit aj mokomidi http://www.mokoshop.eu/deutsch/mokomidi-uberhos...

ja som minuly rok nedavala plienku na doma (mal 10 mesiacov) - na von ano. ale potom prisla zima a vzdy ked si sadol na studenu podlahu, tak bol pocikany, tak sme sa vratili k plienkam a odstranila som ich az ked mal 15 mesiacov. takze ked ich teraz das prec, neznamena ze to je na vzdy, vyskusaj teraz je optimalne kedze je teplo a babo cika menej casto.

maskaa
30. črc 2012

@majka1981 ved prave to si uvedomujem, ze v zime sa to moze pokazit, ale tak asi to predsa len skusim pre teraz aspon tak skusobne bez plienocky a uvidime... ja jju uz aj teraz casto nechavam len tak na holo a ked treba, tak uz len posadim na nocnik, ale tak asi to dame prec uplne, len na vonku a noc nechame a uvidime ako sa to ujme...

cize vy ste len obyc. gatuse pouzivali, hej?
musim po niecom pokukat... 😉 dakujem za typy 😉

rebelie
30. črc 2012

@zlilly S tou intuicí je to u nás to samý... a já si vždycky nadávám, že ji opakovaně neuposlechnu, přestože se mi vždycky potvrdí, že byla správná..

maskaa
31. črc 2012

@majka1981 ahoj, tak ja dnes hlasim po noci uspech... vstali sme so suchou plienkou... curala raz o 1.00 ked sa zobudila na pitie...

no len teraz nastava dalsia otazka... skusene mamicky prosim poradte...je to dobre ked take male babo necura len raz v noci? a rano ked som ju posadila na nocnicek, tak vobec necurala hned, aj jej to chvilku trvalo kym spustila... nemoze to sposobit nejake zdrav. problemy ked takto zadrziava? ach jaaaj, ja mam strasnu dilemu z toho ☹

dahane
31. črc 2012

Ahoj holky, tak bych se k Vám ráda připojila. Nevím, jestli stihnu všechno dočíst - spíš tedy ne. Tak by mě zajímalo, kde se dá sehnat činský nočník. Jinak případně zkusím tu vaničku od zmrzliny 🙂
Já jsem se o BKM dozvěděla náhodou a hodně mě to zaujalo, jelikož mám skoro 6 týdenní dceru a třeba kakání na ní poznám skoro vždycky a čůrá skoro pokaždý když se jí rozdělá plínka.. ještě než jsem se o bezplenkování dozvěděla, tak jsem si dělala srandu, že bych jí mohla dávat na nočník.. 🙂
Spíš mi jde o to, jak je vůbec nad tu misku dáváte? Nejlepší to je nad umyvadlem, ale ona někdy tlačí hrozně dlouho a já nevím, jak jí mám tak dlouho nad umyvadlem držet, abych jí chudinku netrápila a nekroutila ☹ To samé je do misky, vůbec nevím, jak jí mám držet...
No a další věc, skoro vždycky se pokaká, když si odříhává, jak jí mám v tomto případě dávát misku?!
Kaká i při kojení, to míváte misku pod miminkem celou dobu kojení?

Vím, že to je tuna otázek, ale určitě už jste to vychytaly, tak by mě zajímalo, jak to praktikujete 🙂

majka1981
31. črc 2012

@maskaa gratulujem 🙂
nerob si starosti - vsetko je v poriadku 😉
teraz je leto, vela aj vypoti, takze necika tolko 😉 vsetko je v najlepsom poriadku!
moj syn spaval minuly rok ked boli horucavy bez plienky, lebo necikal vobec - a ked sa schladilo, tak cural zase o 106 😀 . to sa meni... a ked sa uz nebudi v noci nonstop a vydrzi par hodin bez pitia, tak nema potrebu vycikat - cim viacej pije, tak aj vycika.

rebelie
31. črc 2012

@dahane Ahoj, vítej! Klasický čínák seženeš leda z druhé ruky, už se do ČR nedováží, ale já ho stejnak nepovažuji za moc praktický. Hodně lidí má na doma šlehací misku (2 l) z Kauflandu - stojí asi 70Kč, prodávají ji i v Bráně k dětem (ale třeba kamarádka používá kyblík na písek a taky to jde). Na cesty pak bereme různé skládací misky, např. Tescoma Fusion, nebo třeba teď mělo Tchibo nějakou pro psy. Tyhle misky jsou dražší, ale když se snažíš bezplenkovat i na cestách, tak se 1000x vyplatí... Jak držet - v klubíčku (koukni do alba @dandelion, ta to tam myslím má krásně vyfocené). Je to poloha, která se zároveň doporučuje i na odříhávání, takže to je 2v1 😉 (já mám navíc pochybnosti, zda je odříhávání opravdu u všech miminek tak důležité). Pokud mimčo kadí při kojení, dá se držet nad miskou i v době kojení, ale to už je poněkud krkolomné - já jsem do toho třeba nešla (ale naštěstí většinou malej kadil až po kojení), ale třeba teď to občas dělám. Neboj se ptát, rádi se o naše zkušenosti podělíme.

dandelion
31. črc 2012

@dahane malá mi kakala při kojení, ale vždy se pustila a pak až se vykakala.. což je náš signál do dnes.. tak jsem jí dala nad misku, ona se vykakala a pak se docucala 🙂 ;) rebeka tu doporučuje moje album :D já jsem trochu improvizovala, netuším jestli jsem malou držela správně, ale osvědčilo se mi jí držet jakoby na lokti a pak držet pod kolínkama 🙂 ;)

dahane
31. črc 2012

@rebelie
@dandelion
no my kojíme z obou prsou a mezi nima dávám odříhnout, ona si neodříhne vždycky, ale často ano a myslím, že jí je líp, když ten vzduch vypustí. Ale pokud jí to nejde, tak jí nenutím 🙂
Zkoušela jsem právě dávat odříhnout do klubíčka a to si nekrkne, potřebuje být na prsou proti mě, ale přitom kadí ☹ je fakt, že v nočníku jsme v začátcích, tak si časem zvykne i na krknutí v klubíčku.
Ale to kakání při kojení je u nás pravidelné, teď jsem jí zrovna podložila plínkou a ještě, že jsem to udělala 🙂 ale je fakt, že taky trochu přestane sát, sice se nepustí, ale možná vypozoruji kdy to při kojení příjde 🙂
Holky, já teda nevím, jestli to úplně zvládnu a jestli u BKM zůstanu, protože mi příjde, že to zabírá hrozně času, navíc nemám v okolí vůbec žádnou podporu, celá rodina včetně přítele si klepou na čelo, že jsem se zbláznila. Ale to i přežiju, ale trochu u mateřské částečně pracuju a s úklidem doma nevím, jak to zvládnu. Navíc včera jsem byla nakupovat v ikea a takhle venku na nákupech si BKM nedovedu představit vůbec. ☹
Ale zase když vidím, že poznám, jak malá hlásí a předejdu tím problémům s naučením na nočník.. A navíc ona ráno dost kňourala, tak jsem jí sundala plínu, nastavila nad umyvadlo a za minutu bylo po problému. 🙂

dahane
31. črc 2012

@dandelion jinak teda fotky máte opravdu úžasné!!!

dandelion
31. črc 2012

@dahane no já si taky vyslechla (i od muže), že malou na nočníku trápím, že je pro ně přirozené kakat vleže a bla bla .. prosadila jsem si svou.. 🙂 a víš co, zkoušej to.. jeden den půjde líp druhej hůř.. nemusíš praktikovat BKM striktně.. 🙂 já taky uklízím a vařím.. tak prostě čůrání neřeším.. a když se pokaká.. no a?? 🙂) Důležitý je se malý věnovat a když to chytíš, chytíš.. když ne, tak ne.. vysazuj když jste obě na sebe naladěný a ne přes moc.. 🙂 noo fotky :D děkujeme 🙂

rebelie
31. črc 2012

@dahane Neslibuj si od toho, že předejdeš problémům při učení na nočník, tak to totiž být nemusí, a pak bys byla zbytečně rozmrzelá... když se nakonec odplení dřív, tak hurá, když ne, tak ne... Co si od BKM ale slibovat můžeš - méně nevysvětlitelného pláče (u mého miminka bylo veškeré nehladové plakání zaviněno potřebou čůrat), méně plen, méně opruzenin, méně praní pokaděných plen (pokud používáš látkovky) a větší blízkost a porozumění svému miminku. Časově to zas tak náročné není, pokud to teda nepojmeš jako soutěž o to, kdo bude mít lepší úspěšnost ve vychytání čůrání. Já třeba taky pracuju, bez přerušení od porodu a jde to. Je to teda jen vedlejšák, cca 20h měsíčně, ale i tak... A na cestách se BKM vyplatí nejvíc, protože nepotřebuješ tolik plen (a u látkovek je další bonus, že nemusíš nosit počůrané plínky). Zrovna v Ikea Bášek asi ve 2 měsících čůral do umyvadla 😉. Ale rozumím tomu, že bez podpory rodiny se to dělá blbě. U nás si na čelo klepali prarodiče, ale manžel naštěstí stál při mně.

rebelie
31. črc 2012

@dahane A bordel v bytě = šťastné dítě 🙂)). Mimochodem - proč kojíš z obou prsou? Je to potřeba? Co jsem já slyšela, tak jakmile se rozjede laktace, tak stačí prsa střídat...

zlilly
31. črc 2012

@dahane hele ted u nas: najezeny mimino, chovam ho, zaviraji se mu ocicka, najednou je otevre, zacne se mlet, mrcet, tak sem ho dala čurat, vycural se a spi, klidnej jak zelva.
na okoli se vykasli. cizim po tom nic neni, prarodice si zvyknou a manzel, kdyz uvidi, ze to funguje, tak bude davat curat taky.
a neni to nijak vic prace - jen je to proste jina prace. nespokojeny mimino musis utesovat, chovat, potom pokakany umyt. bkm mimino rozbalis a das na nocnik. kdyz to funguje, je to spis min prace 😉 koneckoncu, sama mas podobnou zkusenost.
a na cestach bkm obvykle funguje krasne, dite je daleko sploehlivejsi, signaly silnejsi.

dahane
31. črc 2012

@dandelion
@rebelie
@zlilly Ježiš holky moc děkuju, fakt mě to teď podpořilo!!! Poslední kojení bylo blbý, malá se probudila, chtěla jíst a né si vysedávat nad nočníkem, ale samozřejřejmě se pěkně vykákla.. mezi kojením mi teď pro změnu nekakala, ale při kojení ano. Pak zase nad nočníkem plakala a až za dlouho přišlo na co jsme čekaly.. byla jsem rozmrzelá, protože nevím, jestli pláče kvůli bolesti bříška (což je u nás málokdy) a nebo jí rozčiluje ten nočník.. nebo teda spíš ta poloha u toho, i když nevím, jak jí líp vyhovět.

dahane
31. črc 2012

@dandelion Malá plakala nad miskou i v neděli, pak jsem jí teda přestala mučit, byl u toho i přítel a začal, že vidím, jak se jí to nelíbí a co to je zase za blbost a proč vymejšlím blbosti, když mimina odjakživa kadí a čůrají do plen! Tak jsem mu řekla, ať se podívá do rozvojových zemí, jestli tam mají plíny a jak to teda bez nich dělají a ještě jsem mu řekla, ať si zkusí v džínách lehnout na záda a pokadit se, jak mu to bude příjemný.. tak to trochu uznal 🙂

@rebelie Já si to úplně neslibuju, ale když jsem četla, že dítě učíme vykonávat potřebu do plen a když se to konečně naučí, tak ho začneme učit na nočníku, tak to byl asi ten zlom, proč jsem to chtěla zkusit.. 🙂
Moc si mě potěšila, že taky pracuješ! A HLAVNĚ, že to tedy nemusí být strikně vychytané, to jsem tak asi nějak blbě pochopila, prostě když se nezadaří teď, tak příště ano a nemusím z toho být smutná? 🙂
To je hezký s tím bordelem doma, ale já bych si připadala hrozně neschopná, že jsem doma na mateřské a nejsem schopná uklidit ☹ Už takhle to není úplně ideální a třeba okna na mě volají pokaždé kolem nich projdu 😀 No vygruntováno nemáme, ale snažím se v rámci možností.. 🙂
@zlilly To je právě ono, taky bývá nepokojná a právě v neděli, jak jsem to zkusila jsem zjistila, že se krásně do umyvadla nebo misky uvolní a je klid 🙂

dahane
31. črc 2012

@rebelie My jsme přišly z porodnice a malá moc nepřibírala, kojila jsem cca 8x denně, víc si neříkala. Moje dr byla na dovo a já chodila k takový starý bábě, která mi řekla, ať večer začnu dávat nutrilon! To byla její jediná rada! Volala jsem laktační poradkyni a ta řekla, že pokud nepřibírá, ať kojím 12x denně. To jsem teda nezvládla, protože malá přes noc krásně spinká a mě přišlo nepřirozené i teda pohodlné ji nebudit.. že to zkusím častěji přes den a kdyby to nešlo, tak budu budit i v noci. Naštěstí pak za týden přibrala čtvrt kilo a prolomilo se to. Jenže od té doby jí nemůžu zlomit na to jedno prso, taky bych chtěla prsa střídat.. dám jí jedno a ona pak začne bulet, že má ještě hlad, zkoušela jsem jí dát i to stejný, ale stejně pak řve, tak jsem trochu rezignovala a dávám obě..

zlilly
31. črc 2012

@dahane ženská, nešil! máš pořád ještě šestinedělí!!! na okna zapomeň, zbytek neřeš. co bude - bude, co nebude - nebude. mateřská je mateřská proto, aby ses věnovala dítěti a ne šůrovala byt. Hlavně dobře zvládněte to kojení, soustřeď se, abys dobře jedla a hlavně dost pila, spi přes den a to ostatní se poddá.

dahane
31. črc 2012

@zlilly Já vím, ale já si připadám, že jsem ok. Ani jsem si nemyslela, že se musím nějak extra šetřit. Ale je fakt, že ty okna odkládám s tím, že jsem v šestinedělí :D