Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

ssassi
20. zář 2012

@janakkk tož pojďmež do těch našich krásných lužánek na kočárkovou procházku. já teda budu trochu pomalá, páč se psi stále lepí k podkladu 😀 a nebo to jde i bez nich (pro nemilovníky psů). možná jsme se třebas viděly a ani o tom nevíme 😎

janakkk
20. zář 2012

@ssassi jsem pro 🙂 pejsky chudáčky klidně vem taky 🙂 já můžu klidně už zítra, dopoledne něco mám, tak po pul 12 už mám volno 🙂 to jsme se určitě musely vidět, já tam chodím dost často, kam taky jinam u nás jít s kočárem, že?

ssassi
20. zář 2012

@janakkk zítra už máme program 😒 navíc je po očkování, do toho zuby 😎 to bychom nevzbudili nejlepší dojem 😝
ale příští týden určo. musím ještě doladit to očkování psů a ještě nějakou aktivitu, ale po víkendu se ozvu a domluvíme se!

katyxq
20. zář 2012

@ssassi
@janakkk Mohla bych se k vám příští týden taky přidat? Psi nevedu a kočárek taky ne, ale v Bystrci je nudááá, kromě paneláků se tu dá jít tak k přehradě, tam už to znám a navíc tam vázne úklid (vajgly, odpadky se válí kolem cesty).

katyxq
20. zář 2012

@dandelion koukám, že je to fakt všude podobný (u nás taky 😒).

janakkk
20. zář 2012

@ssassi jasný 🙂

janakkk
20. zář 2012

@katyxq za sebe můžu říct, že mohla 😉

ssassi
21. zář 2012

@katyxq ony ty lužánky jsou po 13 měsících každodenního korzování taky těžce nudné, příšerné a tragické. ale na náhodného návštěvníka působí vesměs pozitivně 😎
myslím, že bychom tě do party mohly vzít 😀

tak mi to vychází na úterý 25.9. dopo? zrovna teď nás čekají různé návštěvy doktorů (oční, zuby...) máte dopoledne ještě spící děti? můj satan už nespí, takže od půl deváté do dvanácti cokoli. po-o spinká a pak jsme k dispozici tak od tří. což?

dandelion
21. zář 2012

@katyxq @janakkk @ssassi no tak my přijedeme se štěpčou z Varů, ju? :D 🙂)

janakkk
21. zář 2012

@ssassi to by bylo akorát, ve 12 pak musime na plavani 🙂

dandelion
21. zář 2012

@ssassi @katka_brno @katyxq přesně mám neustále pocit, že to chci JINAK.. dnes v noci mě zase "dopálil" že jsem nevyspalá byla dost odměřená.. :/ malá poslední 4 dny má v noci kolem 3 hodiny koliku (nemůžu přijít na to z čeho :(, tak jsem zase na přísné dietě) a křičela, tak jsem jí masíroval bříško.. a přišel muž a ptá se jestli nechci pomoct, chtěl jí nosit.. ale já nesnesu když malá brečí u někoho jinýho.. vždy mám pocit, že já jí uklidním líp.. :/ tak jsem ho vyhnala.. přitom chtěl jenom pomoct.. :/

katyxq
21. zář 2012

@ssassi
@janakkk Tak omluva, zítra jedu na dva týdny do Pardubic za mojí mamkou.
@dandelion my se teď s manželem děsně hádáme, snad se za ty dva týdny konečně vyspí a pak s ním bude možná rozumná řeč 😒 (momentálně by byla jednou vyčtena i bezplenkovka, přitom sám dává malou vyčůrat, ale prý chce nějak moc často a já ji to naučila, co k tomu dodat, nic si o tom nepřečetl a pak soudí).

dandelion
21. zář 2012

@katyxq no všechna moudrost světa.. :D nemačkáš jí moc ty stehýnka na tom nočníku? neškrtí jí moc ty návleky? ona se nemůže vyprdět protože má velkou plínku.. bla bla bla.. jednou jsem vyjela že přece nejsem neschopná a jsem přesvědčená že pro ní dělám to nejlepší.. a je klid...

janinek
21. zář 2012

@dandelion Jee, chudak. Je fakt, ze ja kdyz mu ji dam, abych ,a dole ji slysim brecet, tak je to pro me take tezke. I kdyz pokud nema hysterak, uz jsem se naucila ji nechat. Ona se u me totiz fakt neuklidni driv nebo lepe. A kdyz vim, ze je prebalena a nakrmena, tak to zvladnu.

Mimochodem, vcera chudera byla v mokre pline, nevim jak dlouho :( Dala jsem ji naopak vkladacku a separacku, beruska mala. No nebylo to vic jak dve hodky asi, ale stejne.

A ted rano mi d umyvadla i curala, mokro i v plince teda. Ale to ais od predtim. Ty nepokakany plinky se tak super 'resi' 🙂

katyxq
21. zář 2012

@dandelion To jsem taky zkusila - hmm, zas jsem byla ta špatná já, že jsem moc přechytralá (a všichni okolo říkají něco jiného - rozuměj převážně jeho bezdětní kamarádi, kteří mě s malou viděli jednou za celou dobu nebo nejvýš jednou měsíčně, a tchýně). Momentálně jsme ve stavu, že mi přijde, že už schválně hledá mouchy na všem, buďto nám ty dva týdny od sebe pomůžou nebo konec.

dandelion
21. zář 2012

@katyxq ach ano tchýně.. :D jirka moc kamarádů nemá.. nejlepší jak malá má/měla tu plíseň z jednorázovek.. tak mi tchýně říkala že jí nemám dávat látkový plenky, že jí to zhorší a že si mám rozmyslet to plavání (přitom chlor jí to vysušil) ale tu už neřeším.. to jsou naše věčné neshody kůli tchýni.. a já její názory neuznávám.. ona měla děti před 30ti lety a mě pořád měla tendenci radit.. přitom moje mamča má 5 dětí, a poslední 8mi letý dvojčata.. tak ke komu jít pro radu.. ?? nehledě na to že mamča před těmi 8mi lety šátkovala 🙂 ;) tím mě to vlastně naučila 🙂

katka_brno
21. zář 2012

@dandelion já to mám stejný, s tím brekem, mám pocit že u mě pláče podstatně kratší dobu a míň hystericky, snažím se mu jí nebrat, opravdu, ale když vím že bude klid že 😅
@katyxq než sme začli s bezplenkou tak malá pila 1x za noc a taky tak čůrala a to jen ráno, vůbec neměla počůraný pleny....teď jenom čůra a pije celou noc 😀 😀 😀 😀 no bude to asi spíš obdobím 😀 , ale musím přiznat že mě to občas dost štve že se nevyspíme

Holky brněnský, já bych se přidala, ale v úterý nemohu jdeme odpolko na profi focení tak chci aby byla v klidu dopo doma a v teple, ale třeba si to rozmyslím a přidám se 😀

katyxq
21. zář 2012

@katka_brno my dneska vstávali po 2h - řekla bych víc na čůrání než na hlad. Jsme s manźelem domluvení, že malá bude spát v postýlce, v noci jsem samozřejmě dvakrát skoro usnula při kojení (nic divného, když se pořádně nevyspím, přes den malá usne dvakrát max. na hodinu, víc spí jen v šátku a to jít spát taky jaksi nemůžu), takže ráno mi bylo vyčteno, že kdyby mě nebudil, tak by malá v postýlce nespala ... to už jsem měla chuť ho fakt poslat do ... pak prý pije moc často, takže ji mám do týdne odstavit 😠, to už jsem mu řekla, že fakt není normální (maĺa moc příkrmům nedá, navíc nejspíš netoleruje ani Nutrilon allergy care a vybéhat předpis na Neocate není jen tak, bez předpisu je neůnosně drahé, to navíc nekomentuju to, že MM je stopro lepší než UM).

katka_brno
21. zář 2012

@katyxq @dandelion jem ráda že mi jsme si obří krizí prošli 2 roky zpětně a že je nadšen ze všeho na čem jsme se domluvili nebo přišlo samovolně - šátkovat chtěl už od narození (jsem neměla fyz. sílu a má ješitnost nechtěla aby nosil dřív než já - teď zpětně mě to mrzí), látkování nádhera (žehlí i plíny) bkm (každýmu vykládá jak je to super) a chystáme se znakovat a kdyby byl doma tak i nejspíš "bilingvujem" (někde si přečetl, že se má celý týden opakovat několik věcí v čj i aj a prý se potom v pozdějším věku lépe učí aj - mě to teda nechytlo, ale on mě furt prudí ať to dělám 😀 ) - no holky je mi vás trochu líto, a přeju ať je lépe

katka_brno
21. zář 2012

@katyxq jejda, já v noci na čůrání nevstávám 😅 m jo, dneska teda já, ale malá spala celou noc se mnou v posteli 😅 (m je pryč) a donese mi ji i na kojení a ještě se chudák omlouvá, že mi ji dal opačně 😀 😀 😀 četla jsi něco od Jordánové, Northrupové?

dandelion
21. zář 2012

@katyxq fakt ti řekl že máš odstavit? je smutný když pak chlapi podkopávají ženskou intuici viď.. :/ je pravda že už i mě napadlo malou odstavit.. ale to bylo jen v té "špatné" chvilce.. já jsem totiž šťastná že kojím a snad budem dlouho.. :/ moje mamča kojila ségru do 4 let a dvojčata do 3.. nikdy mi to nepřišlo divný.. jen tchýně je toho názoru, že kojit maximálně do roka.. později je to nechutný :D naše štěpi spí se mnou v posteli od 2 měsíce.. chtěla jsem to tak.. akorát Jirka se přemístil do obýváku, prý aby mohl větrat (jinak byla v ložnici kosa) a teď se přiznal že ho jen tak nic nevzbudí a že se chce vyspat.. :/

katka_brno
21. zář 2012

@dandelion my spíme všichni pohromadě, Bera má v ložnici postýlku, ale někdy s náma spí v postely (necháváme to na ní částečně) máme obří postel je tam s náma i menší pes 😀

dandelion
21. zář 2012

@katka_brno my máme postel 180X200 a ještě postýlku přiraženou, ale stejně spí malá na naší posteli..

dandelion
21. zář 2012

jinak takové zjištění.. štěpánce se už značně nelíbí v korbičce a myslím že na sporťák je moc malá.. :/ tak už jenom nosím a nějak se nám to oběma zalíbilo na tolik, že se mi ani do toho sporťáku nechce :D :D :D včera jsem objednala manducu, tak už se nemůžu dočkat 🙂

ssassi
21. zář 2012

@janakkk super, domluvíme se v pondělí konkrétně
@dandelion jasně, přijeď!!!!
@katyxq hehe, taky jsem podle celé mé rodiny "naučila dítě chodit nějak moc často, to není normální". pravda je, že po čtvrt hodině mě to fakt už neba, ale co nadělám, když chce

katyxq
21. zář 2012

@dandelion Jo, tohle mi fakt řekl, tak jsem mu řekla, že už asi není normální 😠 ☹. Nic, jedu na dva týdny do Pardubic k mamce a pak se uvidí.
@ssassi No jo, když dneska většina lidí bere jako normu spotřebu pár (leckdy až nechutně málo) jednorázovek denně (pod heslem, vždyť je to suché), takže ani netuší, kolikrát za den dítě čůrá. Ale co vím, tak dřív maminky praly, vyvářely až 60 látkovek denně, takže určitě přebalovaly hodně často ... ale na negativa se rychle zapomíná, že?

dandelion
21. zář 2012

@katyxq jedeš si vorazit? taky bych jela.. mamča mě pořád zve.. ale mám příští týden tři zkoušky.. :/

katyxq
21. zář 2012

@dandelion V podstatě mě tam manžel vyhnal (s tím odstavením to bylo tak, že řekl, že se to stane do týdne nebo ať se odstěhuju, no ... mám pocit, že jsem si vzala někoho jinýho než mám teď doma 😕 ☹), já už nemám nervy se pořád jen obhajovat a už vůbec ne poslouchat vzteklé příkazy.

ssassi
21. zář 2012

@katka_brno není všem dnům konec. a nebo to můžeme posunout? ale já bych mohla až ten další týden :o(

ssassi
21. zář 2012

@katyxq stůj si za svým. měl by tě respektovat. manžel spal třeba pár měsíců odděleně. máme velký byt, takže to šlo. on se vyspal - tzn nebyl pak podrážděnej a já si mohla režim noci řídit dle děcka a nemusela jsem řešit ještě chlapa. manžel mi naštěstí nikdy příliš nediktuje, co jak mám s malým dělat, i když občas si nějakou "inteligentní" poznámku neodpustí. myslím, že dva týdny izolace udělají dobře na všech frontách. navíc, pokud máš mámu fajnovou, určitě ti pomůže, ty si dáchneš... ale aby to nebylo jako když já jedu k našim a ještě jim tam vařím, vysávám a věším prádlo 😀