Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

anulicek
2. říj 2012

@majka1981 @ssassi @zlilly ďakujem za podporu dievčatá... budem skúšať ďalej..snáď to prelomíme 🙂

mochenkaa
2. říj 2012

@dandelion Teda ta tvoje doktorka je ale kráva nebeská, fakt 😠 Mě manducu schválila i naše fyzioterapeutka, co k ní chodí Davís na rehabky kvůli motorice 😉 Kolik ta doktorka měla? Tak rok do důchodu, ne? Hlavu vzhůru 😉 Ale vím, lehko se řekne, ale taky bych se nezmohla na adekvátní odpověď 😅

A mimochodem, dneska se povedlo 3x + 2x počůraná maminka 😅 (jsme nestihli nad umyvadlo). A pěkně jsme bkmkovali na rehabkách před tou fyzioterapeutkou, málem jí vypadly oči, že co to děláme 😀 😀 Holky, to bylo ták fajn 😀
Což mi připomnělo, @ssassi tvůj Viki má rád obecenstvo, ne? Teda jestli si dobře pamatuju. Tak Davča v pohodě i na veřejnosti a mě se hrozně líbí ty vykulené pohledy 😎 😀

dandelion
3. říj 2012

Venku se nám absolutně nedaří!!! Vždy zareaguju pozdě.. @ssassi nějaké poRADY???

katka_brno
3. říj 2012

@dandelion já nejsem sassi ale snad pár postřehů malá odmítá čůrat do trávy pokud to teda není akutní, nosím sebou ikea misku a do tý teda jooo, dneska taky čůrala do misky, nechtěla, tak jsem ji nechala prokopnout a sama jí taky pomohla s kopáním a pak už to šlo - byly jsme ve family pointu, včera do trávy ani omylem až do nočníku, ale někdy vím že chce, mrcasí se v šátku, ukazuje v kočáře, ale když není kde tak jí řeknu že vím, ale že není kde a ať se vyčůrá do plíny že ji dám suchou až to bude možné a omluvím se jí, někdy to prostě nejde

dandelion
3. říj 2012

@katka_brno je fakt že je asi podstatní komunikovat viď.. říct že může.. já mám problém, že musím najít místo kde jí vyndat a to většinou než dojdu k nějaký lavičce tak je po akci.. :/ nosím tescomáckou misku

katka_brno
3. říj 2012

@dandelion no právě a já k tomu všemu v tom šátku blbě se to váže když není kam položit, ale včera jsme to nějak zvládly, až bude víc pršet nebo mokro tak se šátkem venku nemám šanci, a já si opravdu myslím, že jde o tu komunikaci, já ji kolikrát nechám vyčůrat na dece když jí trápí prdíky nebo si hezky hraje, dám po ní plínu, řeknu že vím, že může že hned jak to bude mokré dám to pryč...neřeším to a možná díky tomu to i funguje

dandelion
3. říj 2012

@katka_brno zkusím to taky tak.. 🙂 díky..

ssassi
3. říj 2012

@dandelion s manducou je dítě venku za tři vteřiny:o) šátek jsem degradovala na domácího pomocníka. a časem se naučíš přebalovat dítě na klíně, na koleni v podřepu... já teda v manduce nikdy neměla problém. většinou hned usnul a bylo. dala jsem ho čurat hned jak se vzbudil a bylo po ptákách. ale nosila jsem hlavně podzim, zima a to jsme nějaký dlouhý hodiny venku netrávili. jak začlo jaro, už byl velkej a chtěl do kočáru, aby mohl dostatečně prudit a užívat si okolí :o) teď už ale zase manducu vytahuju častěji - přenesu ho v ní přes křižovatku do parku, tam vyndám, milostpán si rázuje s vodítkem v ruce - venčí psa, super kino pro návštěvníky lužánek. no a až nemůže, šup ho do manducy a jde se domů.
musíš holt trasu plánovat - s dostatkem laviček, rantlů, parapetů atd. když nejsi moc cimprlich, dá se v přírodě i na trávě:o) jen to trochu píchá 😎

katyxq
3. říj 2012

@ssassi Na dovolené jsme zvládli přebalit i na pařezu (nějak jsme nestihli dát vyčůrat), akorát když jsem z malé ometala jehličí, tak mi došlo, že mám v batůžku přebalovací podložku 😀.

dandelion
3. říj 2012

@ssassi i když je chladněji? včera jsem přebalovala na lavičce u nemocnice.. malá hned studená a to svítilo sluníčko... no mě jde právě spíš o to, když jedem busem do varů a tam pak po městě.. je to takový pitomý... :/ musím to vymyslet...

katka_brno
3. říj 2012

@dandelion tak to mě není pitomý, já dávala i uprosttřed nákupního centra 😀 😀 😀

ssassi
3. říj 2012

@dandelion moje festovní nadměrečné dítě jen tak neprochladne, takže ano, i když bylo chladněji:o) pak je výhoda, když máš tu teplou MaM kapsu. položíš na travičku kapsu, na ni pohodlně dítě. nebo stačí taková ta jednorázová přebalovací podložka. i když, ačkoli jsem ji nosívala, nikdy jsem ji nepoužila. dítě není z cukru. navíc - vždycky si vzpomenu na ty eskymáky :oD ale fakt se nestyď. jednou jsem si dítě (pod ním kapsa MaM) položila na "parapet" před výlohou jakýhosik butiku. občural sloup s lampou veřejného osvětlení a šli jsme dál :o))) takový blbosti beru jako zpestření ubíjejícího stereotypu na mateřské 😎

ssassi
3. říj 2012

@katka_brno jasně, čurat ve vaňkovce v CaA za pánskýma košilema je nejlepší. asi viktorovo oblíbené místo :o))) teď už teda vydrží dýl, takže už to netřeba tak hrotit, ale jako mimino čural ledaskde

dandelion
3. říj 2012

@ssassi bavíš mě 🙂))
@katka_brno @ssassi ptám se znovu.. jak naučit dítě znakovat? ve chvíli kdy se jde čůrat, nebo ve chvíli kdy čůrá.. kdy ten znak ukazovat?

katyxq
3. říj 2012

@dandelion Já si vždycky dám předsevzetí, jak malou naučím znakovat čůrání a pak na to vžddycky začnu zapomínat ... a že se zrovna tohle hodilo 😉.
No, tak se tu na mě skřítka jedna kření, stáhla si ponožku (sock-ons jsou zrovna v prádle) 😀, v záchvatu hry před chvílí čůrala do plíny, to zas bylo vzteku, že má mokro.

ssassi
3. říj 2012

@dandelion furt. slovo čurat (lulu nebo co používáte) = znak pro čurání.

ssassi
3. říj 2012

@dandelion ale ráda bych tě upozornila, že můj terorista znakuje nejlépe až po nebo vůbec. takže ačkoli mám na znakování vysokou školu, není to úplně ideální :o)

katka_brno
3. říj 2012

@dandelion já ukazuju než jdeme na nočník a i když ukazuje ona, ukážeme že to vidíme že teda jdeme na záchod (máme čas ji vyslíknout a popř si donést ten nočník) a pak nad nočníkem řeknem čururu

ssassi
3. říj 2012

holky, teď trochu mimo... ale stane se vám někdy, že si postesknete a pomyslíte si, jaké by to bylo, kdybyste neměly dítě, nebyly vdané..... před chvílí odešel opravář. měli jsme rozbitý čudlík na troubě. byl mladý... dlouhé vlasy si pořád strkal za ucho....na krku se mu houpalo veliké thorovo kladivo.... voda po holení byla taky perfektní..... a já si uvědomila, že na několik dalších let budu jenom ta panička, co se motá tak akorát doma kolem té trouby

katschka
3. říj 2012

Ahoj všem, můžu se k vám přidat? Snažím se bezplenkovat, nicméně občas se mi zdá, že to vůbec nejde. Někdy má Týnka dvě plínky na den, někdy má suchou plenu i v noci, s tím, že si přes tu noc říká, ale jsou dny, kdy to čůrání "vychytávám" vždycky až po akci. A mam chuť se na to vykašlat. Ale kaďákovat odmítá do plíny, to musíme vstávat i dvakrát - třikrát za noc. Na jednu stranu jsme hotoví, na druhou stranu jsem ráda, že to takhle odmítá. Taky jsem se chtěla zeptat, jestli máte nějaké speciální oblečení a vybavení a tak. Venku a tak dávám jen tak, ale když bysme šli někam do obchodu, tak to by bylo trošku náročnější.

dandelion
3. říj 2012

@katyxq @ssassi @katka_brno hlásím první kakání do punčocháčů :D 🙂) vařila jsem dýni :D

ssassi
3. říj 2012

@katschka vítej.
dobrá je skládací silikonová miska fusion od tescomy + se k tomu šikne středně velká zavařovačka, kam obsah sleješ (když není kam). pak jsou dobrý klasika vlhčené ubrousky na vytření misky nebo flaška s vodou s tím sport ventilem na umytí zadečku, misky. papírové kapesníčky se taky šiknou:o)

katka_brno
3. říj 2012

@ssassi hm včera jsem viděla takového fešného v kavárně, četl knížku, měl šál kolem krku 😵 a já dítě v šátku, mastná hlava, makeup nikde a m vedle mě.....ale zase nadruhou stranu mě většina chlapů prudí jak jsou přízemní a ten můj ne (nebo ne tolik) 😅 😀 , takže si je hned přestanu idealizovat a je dobře 😀

katka_brno
3. říj 2012

@katschka ahoj já mám ikea misku obdelníkovou s deklem tím odpadá sklenice jinak podobný arsenál co ssassi

katschka
3. říj 2012

@ssassi
@katka_brno Děkuju za info. Takže nějaký speciální vybavení přímo určený na bkm koukám není potřeba. To jsem ráda, neb mi přijde, že je to jen o kšeftu.. ostatně jako vše týkající se dětí. Ale zjišťuju, že jsem absolutně nevybavená. 😅

ssassi
3. říj 2012

@katka_brno při některých praktikách je úplně fuk, jestli je přízemní :oD

ssassi
3. říj 2012

@katschka dobrý je zamyslet se nad oblečením. nekupovat dupačky s milionem cvočků, nesvléknutelné zimní overaly. pokud nechodil, byl doma ten můj lotr v polodupačkách a tričku. žádné body (cvočky + plandání, když to nejmíň potřebuješ). svlečené a oblečené raz dva. ven kabátek, bunda a kalhoty. v polodupačkách a triku spává do teď. opravdu netřeba vyhazovat peníze za blbosti. to, co se prodává v bráně jako čínský nočník, jsem viděla v domácích potřebách s názvem "miska" o polovinu levnější. sama si časem přijdeš na nějaké vychytávky, nad kterými bude možná tak tchyně kroutit hlavou, ale věz, že v jednoduchosti je kouzlo

katschka
3. říj 2012

@ssassi Dupaček mám požehnaně. 😀 Ale je fakt, že jsem hodně .. respektive všechny věci dědila, takže to bylo dané tím. Nicméně kalhot a triček mam, zaplat bůh, taky dost. Je to síla, jak je všechno na děti předražený. A fakt děkuju za info. Tvůj malej už asi chodí i bez plínky, nebo?

ssassi
3. říj 2012

@katschka od desátého měsíce byl bez plínky doma, od jedenáctého i venku. no, to ale bylo teplo. teď ji zas má, když někam jdem. stává se, že si kecne na studenou zem a když byl jen ve slipečkách, tak jak to zastudilo, pustil to. taky má plínku, když je tu moje máti, manžel... prostě jako jistotu. když byl bez a počural tepláčky, akorát jsem se zlobila. ne na něho, v duchu :o))) teď prostě, když je nehoda, vyměním plínku a je to. no, není to uplně plínka, jsou to takové ty tréninkové plenkové kalhotky. "zpátky" k plence nechci:o)

janistr
3. říj 2012

Tak se jdu mezi vás poradit. Dá se začít bkm s půlročním dítětem, není už pozdě? Já teda od příchodu z porodnice podnikala občas pokusy dát malou vyčůrat nad umyvadlo (párkrát se i zadařilo) a dost často doteď čůrá a někdy i kaká mimo plenku, když jí dávám vyvětrat, ale je to všechno takové náhodné, z mé strany nedůsledné a ráda bych tomu dala trochu víc.